В И Р О К
І М'Я М У К Р А Ї Н И
19 травня 2011року
смт.Оратів
Оратівський районний суд
Вінницької області
в
складі:
головуючого–судді
Гончарука М.М.
присекретарі
ГепкоВ.В.
з
участю прокурора
КарлащукаЯ.І.
підсудноїОСОБА_4
адвоката ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальну справу по обвинуваченню ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, українку, громадянку України, уродженку та жительку АДРЕСА_1, одружена, освіта середня, працює бібліотекарем загальноосвітньої школи 1-3 ступенів, с. Велика Ростівка , Оратівського району , Вінницької облатсі , раніше не судима,-
у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 ст.310, ч.3 ст. 309 КК України,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка та жителька с. Велика Ростівка, Оратівського району, Вінницької області незаконно, не маючи відповідного дозволу, на частині земельної ділянки якою вона користується, загальна площа якої становить 0,87 га., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 весною 2010 року, діючи умисно з метою отримання насіння маку для використання у власних потребах, посіяла насіння рослин снотворного маку, які в період з весни 2010 року по 26.07.2010 року доглядала шляхом просапування та проривання.
Згідно з висновком експертизи НДЕКЦ при УМВС України у Вінницькій області №1066 від 30.08.2010 року, рослини в кількості 190 одиниць вилучені у гр. ОСОБА_4, є особливо небезпечним наркотичним засобом, обіг якого заборонено –маковою соломою.
Крім того, ОСОБА_4 26.07.2010 року на власній земельній ділянці по АДРЕСА_1 діючи умисно, з метою використання для власних потреб, зірвала рослини маку, чим здійснила їх незаконне придбання. Після цього, дані рослини, ОСОБА_4 занесла на подвір’я власного домогосподарства по АДРЕСА_1 де розмістила рослини маку для просушування та зберігала до 27.07.2010 року.
Згідно з висновком експерта НДЕКЦ №1066 від 30.08.2010р. надана на дослідження речовина рослинного походження, яку зберігала ОСОБА_4 - це особливо небезпечний наркотичний засіб, обіг якого заборонено –макова солома, масою 9622,8г. у перерахунку на висушену речовину.
Згідно з таблицею №1 „Про невеликі, великі та особливо великі розміри наркотичних засобів, що знаходяться у незаконному обігу”, затвердженої наказом міністерства охорони здоровя України № 188 від 1.08.2000 року, макова солома масою 9622.8г. є особливо великим розміром .
В судовому засіданні ОСОБА_4 вину у вчинені злочинів передбаченого ч.1 ст.310, ч.3 ст.309 КК України визнала повністю і показала , що проживає разом із чоловіком в АДРЕСА_1, син ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 з 2001 року знаходиться у м. Вінниця, дочка ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_4 з 2004 р. перебуває в м. Іллінці. Про заборону посівів наркотиковмісних рослин (конопель та маку снотворного), вона знала, але думала, що в малій кількості можна. Придбавши на 5 гривень насіння маку, на початку квітня місяця 2010 року , вона посіяла на своєму городі ( в центрі городу) два невеликих рядка рослин маку, після чого просапувала його.
26 липня 2010 року ввечері вона вирішила вирвати недозрівші рослини маку з корінням ,вирвавши, поставила рослини маку для дозрівання в своєму домогосподарстві в АДРЕСА_1, їй потрібно було на кулінарні вироби 1 л маку на весілля сина, яке було 10.10.2010 року.
Наступного дня, 27 серпня 2010 року до неї додому приїхали працівники міліції, з її дозволу оглянули домогосподарство , виявили рослини маку, які знаходилися в шалаші, після чого працівники міліції перерахували, всього було 190 стебел рослин маку, спакували в мішки опечатали печаткою і забрали на зберігання в кімнату для зберігання речових доказів в Оратівський РВ ГУМВС. Також в той же день , вона показала працівникам міліції, ділянку землі на городі , де вирощувала мак .
Свідок ОСОБА_8 в судовому засідання показала , що 27 липня 2010 року була понятою при огляді домогосподарства ОСОБА_4 В шалаші який розташований в домогосподарстві ОСОБА_4 було виявлено рослини з корінням , ззовні схожі на рослини маку , в кількості 190 одиниць . Виявленні рослини маку були поміщенні у мішок , опечатані та скріплені підписами учасників оляду місця пригоди . ОСОБА_4 під час огляду місця пригоди показала , що виявленні рослини маку , вона виростила на власній земельній ділянці , які вирвала та занесла в домогосподарство та помісттила в шалаші . Після чого працівникам міліції в присутності понятих , показала земельну ділянку , на якій вирощувала виявлені рослини маку .
Свідок ОСОБА_9 суду показала ,що 27 липня 2010 року була понятою при огляді домогосподарства ОСОБА_4 . В шалаші, який розташований в домогосподарстві ОСОБА_4, було виявлено рослини з корінням , ззовні схожі на рослини маку , в кількості 190 одиниць . Виявлені рослини маку були поміщенні у мішок , опечатані та скріплені підписами учасників оляду місця пригоди . ОСОБА_4 під час огляду місця пригоди показала , що виявленні рослини маку , вона виростила на власній земельній ділянці , які вирвала та занесла в домогосподарство та помісттила в шалаші . Після чого працівникам міліції в присутності понятих , показала земельну ділянку , на якій вирощувала виявлені рослини маку .
Свідок ОСОБА_10, в судовому засіданні показав, що проживає разом із дружиною ОСОБА_4 в с. В.Ростівка, Оратівського району, Вінницької області. Весною помітив на своєму городі рослини маку , запитав в дружини для чого вона вирощує рослини маку , ОСОБА_4 відповіла ,щоб отримати насіння маку , яке хоче використати для випічки пирога на весілля сина. В серпні місяці 2010 року , при огляді його домогосподарства працівники міліції виявили шалаші його домогосподарства рослини маку, які його дружина вирвала на огороді та занесла в домогосподарство .
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні відповідно до ст. 63 Конституції України, від дачі показів відмовився.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні показала , що з 2004 року до жовтня 2010 року
працювала на посаді начальника сектору дослідження наркотичних засобів , в науково - дослідному експертно -криміналістичному центрі відділі спеціальних досліджень УМВС у Вінницькій області . 27.07.2010 року за № 3021 начальнику НДЕКЦ при ГУМВС України у Вінницькій області для прийняття рішення згідно ст.97 КПК України направлено т.в.о начальника Оратівського РВ ГУМВС майором міліції Новодворським В.М, для проведення хімічного дослідження рослини трав'янистого походження, які за зовнішніми ознаками схожі на рослини снотворного маку. Згідно даного направлення 27.07.2010 року при огляді підсобного приміщення домогосподарства гр. ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, яке розташоване в АДРЕСА_1 , було виявлено та вилучено 190 (сто дев'яносто) рослин, які за зовнішніми ознаками схожі на рослини снотворного маку, які гр. ОСОБА_4 виростила на власній присадибній земельній ділянці та в подальшому зберігала без мети збуту.
Вона від начальника відділу отримала розпорядження про проведення дослідження та проведення експертизи відповідно до напралення з Оратіського РВ УМВС у Вінницькій області речові докази , а саме мішки які були запечатані, сфотографовані. Після чого приступила до дослідження , під час якого виконувала слідуюче а саме розпакувала дані мішки, яких були вологі фрагменти стебел рослин сіро-коричневого кольору з плодами коробочок маку , в яких знаходилося насіння маку , листям та корінням а також грунт. Відповідно до методики досліджувалась маса чистої висушеної речовини, відкинувши вологість, бо вологої речовини надавали на дослідження майже на 32% більше. Ці всі експерименти вона проводила з кожним мішком. Макова солома згідно визначення наукової літератури є будь-які подрібнені частини рослин виду мак снотворний. Якщо насіння не дозріле то враховується у всю масу дозріле відокремлюється. Коріння , листя, стебло, плодові коробочки це все вважається наркотичною речовиною. Деяку певну кількість речовини експертом використовується на дослідження. Після чого дана речовина утилізовуюється. Відповідно на висновок експерта приходить трішки менше. З кожного мішка вона використала по 3 грами. Коли велика кількість експерт має право використати 2/3 % наданої речовини. З кожної частини рослини бере необхідну кількість для дослідження. Це все відображено у висновку. В кінці дослідження вкується скільки було використано речовини. 30.08.2010 року нею було винесено висновок експерта № 1066 по кримінальній справі № 10300073 про проведення криміналістичної експертизи наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів . В експертному висновку зазначила якими джерелами літератури вони користувалася при проведенні експертизи , а саме “Міжвідомча методика дослідження наркотичних засобів з рослин конопель та маку снотворного”методичний посібник, Київ, МВС 2009 рік. В рік вона проводила близько 600-700 експертиз. У зв’язку з цим, по формі та вигляду речовини не може сказати, чи дана наркотична речовина готувалася для продажу чи для власних потреб, бо це не входить до її компетенції, і не може відповісти чи особа в якої вилучено макову солому мала умисел використати зазначену кількість макової соломи для збуту . Якщо б проводилася оперативна закупка, то тоді з впевненістю можна сказати, що речовина готовилася для продажу. З огляду на зазначені речові докази а саме макову соломку яка знаходилися не відокремленому стані , так як складалася з коріння який був з грунтом , стебла , листя , плоду коробочки маку, вказала , що вона була вирвана з городу. Макова солома –відноситься до наркотичних засобів , яка слугує сировиною для виготовлення більш важких наркотичних засобів як опіум чи ширка.
Винуватість підсудної ОСОБА_4 підтверджується також зібраними по справі доказами:
- Протоколом огляду місця події від 27.07.2010 року згідно якого вказано, що під час огляду домогосподарства ОСОБА_4 було виявлено та вилучено 190 рослин маку. Крім того, в протоколі вказано, що ОСОБА_4 вказала на частину земельно-присадибної ділянки на якій вона посіяла та виростила виявлені рослини маку (арк.с.9-10);
- рапортом ст. ДІМ Оратівського РВ УМВС майора міліції Жулінського В.М., згідно якого виявлено незаконний посів рослин маку на земельно-присадибній ділянці ОСОБА_4 (арк.с. 6);
- рапортом ст. ДІМ Оратівського РВ УМВС майора міліції Жулінського В.М. згідно якого в домогосподарстві ОСОБА_4 було виявлено та вилучено речовину рослинного походження, ззовні схожою на мак.(арк.с. 7);
- Висновком експертизи НДЕКЦ при УМВС України у Вінницькій області №1066 від 30.08.2010 року згідно якого рослини в кількості 190 одиниць вилучені у гр. ОСОБА_4, є особливо небезпечним наркотичним засобом, обіг якого заборонено –маковою соломою (арк.с.57-62);
Суд, оцінюючи докази по справі в їх сукупності, прийшов до висновку, що ОСОБА_4 вчинила злочин, передбачений ч.1 ст.310 КК України - незаконний посів та вирощування снотворного маку, крім того вчинила злочин, передбачений ч.3 ст.309 КК України –незаконне придбання та зберігання наркотичних засобів в особливо великих розмірах, без мети збуту.
Призначаючи міру покарання підсудній ОСОБА_4, суд враховує тяжкість вчиненого злочину, який є злочином середньої тяжкості, особу винуватої, яка злочин вчинила вперше, за місцем проживання характеризується позитивно, обставин, що обтяжують покарання –судом не встановлено, обставина, що пом'якшує покарання - щире каяття.
Згідно ст. 331 КПК України суд при постановленні обвинувального вироку судові витрати покладає на засуджену. Судові витрати по даній кримінальній справі складаються з сум витрачених на дослідження та проведення експертизи речовини рослинного походження вилученої у ОСОБА_4, тому з останьої підлягає стягнення 515,52 грн судових витрат.
На підставі викладеного суд вважає, що виправлення підсудної можливе без ізоляції від суспільства.
Суд, керуючись 321-324 КПК України
ЗАСУДИВ:
ОСОБА_4 визнати винуватою за ч.1 ст.310 КК України та призначити покарання у виді 2 роки обмеження волі, визнати винуватою за ч.3 ст.309 КК України та призначити покарання у виді 5 років позбавлення волі.
В силу ст.70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначити покарання у виді 5 років позбавлення волі.
Застосувати ст.75 КК України і звільнити ОСОБА_4 від відбування призначеного покарання, встановивши іспитовий строк тривалістю 2 (два) роки.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь НДЕКЦ при УМВС України у Вінницькій області 515,52 грн судових витрат за проведення дослідження та експертизи, рахунок № 31250272210172, код 24525055, УДК у Вінницькій області, МФО 802015.
Речові докази ті, що знаходяться в кімнаті речових доказів Оратівського РВ ГУМВС України у Вінницькій області, після вступу вироку в законну силу, знищити в установленому законом порядку.
Запобіжний захід до набрання вироком законної сили відносно ОСОБА_4 залишити без змін.
На вирок може бути подана апеляція до апеляційного суду Вінницької області на протязі п'ятнадцяти діб з моменту його проголошення через Оратівський районний суд.
Суддя
М. М. Гончарук