Конституція України – це основний інструмент правозастосування в державі

Вітчизняне законодавство відрізняється динамічністю та нестабільністю, що створює неабиякі проблеми для правників. За таких умов особливого значення набувають норми Конституції України. Її юридична природа основного закону держави вимагає від цього акту особливої стабільності, що певним чином гарантується специфічним порядком внесення змін. І хоч з того моменту, коли була прийнята Конституція, законодавець неодноразово змінював її принципові положення, такі як форма правління, цей акт є надважливим для захисту прав людини.

Рік прийняття Конституції України став новим етапом у правотворенні часів незалежної держави. Багато людей зі скепсисом ставиться до вітчизняного законодавства. А між тим на думку авторитетних міжнародних експертів, Конституція України – це один з найкращих та найдемократичніших основних законів у світі. На жаль, її реалізація не може похвалитися тим самим.

Ще одна хибна думка: статті Конституції України є абстрактними положеннями, що не мають практичного значення. З одного боку, зміст окремих розділів можна охарактеризувати як “прагнення до кращого” (стаття 1 чи стаття 3). Та перша думка, як це часто буває, є хибною. Чи можна говорити про відсутність значення норм, які гарантують кожному з нас свободу слова (стаття 34), можливість у разі необхідності отримати правничу допомогу (стаття 59), соціальний захист (стаття 46), свободу віросповідання (стаття 35) чи безкоштовну медичну допомогу (стаття 49)?

Але все ж основні розділи Конституції мають більш приземлений, практичний характер. Її основні розділи:

• Дають загальну характеристику державного устрою та визначають основні риси держави: встановлюють засади мовної політики (стаття 10), підкреслюють значення суверенітету та безпек держави (стаття 17), межі повноважень органів публічної влади (стаття 19).

• Встановлюють у 2 розділі основні права, свободи та обов'язки людини в цілому (стаття 13, 22, 45, 64), а також права дитини (стаття 52), обов'язки громадян (стаття 65).

• Регламентують обов'язки Президента, Верховної Ради, інших органів державної влади і місцевого самоврядування (стаття 85, 94, 106, 143).

• Визначають основні засади судочинства (стаття 24, 61, 124, 129).

• Встановлюють основні засади правового регулювання кримінального провадження та можливі гарантії і обмеження у його рамках. Зокрема стаття 63 Конституції України є запорукою дотримання прав людини під час проведення процесуальних дій. Цю ж мету переслідують стаття 28, 29, 30, 31, 56, 62.

На перший погляд може здатися, що текст Конституції України напрочуд простий. Але якщо почати читати коментар, то виявиться, що таке лаконічне формулювання норм приховую низку підводних каменів. Про це свідчить і той факт, що до КСУ постійно звертаються уповноважені суб'єкти для офіційного тлумачення норм та навіть окремих слів. Зокрема, КСУ пояснював зміст статті 5, 55, 58 та багатьох інших.

Тож знання про основний закон держави стане в нагоді в різних життєвих ситуаціях. Саме тому ми пропонуємо ознайомитись з ним на сайті Закон Онлайн.

Чому працювати через наш сайт зручніше, ніж через інші пошукові системи?

• Структура нашого порталу розрахована на різні категорії користувачів: від професійних юристів до керівників підприємств і звичайних громадян, які не мають правничої освіти. Зрозумілий інтерфейс та зручні варіанти пошуку необхідного акту був створений таким чином, щоб абсолютно кожен зміг знайти відповідь на свої питання.

• На нашому сайті зібрано сотні тисяч різноманітних документів, від законів до указів, розпоряджень і постанов. Так як Конституція – це основний, але не єдиний нормативний акт, пропонуємо не нехтувати ними.

• Ми пильно відстежуємо процес внесення змін до чинних нормативних актів. Але крім останньої редакції документів, ви можете прочитати і попередні. Така потреба може виникнути у тому разі, коли спірні правовідносини виникли до внесення змін, і нова редакція акту не є для вас актуальною.

• Робити помітки у книгах 1996 року видання не дуже пристойно, але тільки не на нашому сайті! Маркуйте текст, залишайте до нього коментарі, завантажуйте на будь-який пристрій та діліться ним з колегами.

• Зберігайте все необхідне в особистому кабінеті. Створюйте проекти для різних справ та додавайте туди всі необхідні норми.

Юридичний портал ZakonOnline – це ваше ПРАВО ЗНАТИ більше.

Навчальні відео: Як користуватись системою

Уточніть будь ласка запит!

Пошуковий рядок має містити мінімум 4 символи. Радимо застосовувати логічні оператори та фільтри для уточнення запиту.

Введіть запит та/або оберіть хоча б один з фільтрів