open

Тип: Конституція / Дата: 01.01.1900 / Редакція: 17.12.2009 / Видавник: Міжнародні угоди України;

Правовий уклад та Конституції відносно прав і вольностей Війська Запорозького, укладені між ясновельможним паном Пилипом Орликом, новообраним гетьманом Війська Запорозького, і генеральною старшиною, полковниками, а рівно ж і самим Військом Запорозьким,...

Чинний

...

Конституція України – це основний інструмент правозастосування в державі

Вітчизняне законодавство відрізняється динамічністю та нестабільністю, що створює неабиякі проблеми для правників. За таких умов особливого значення набувають норми Конституції України. Її юридична природа основного закону держави вимагає від цього акту особливої стабільності, що певним чином гарантується специфічним порядком внесення змін. І хоч з того моменту, коли була прийнята Конституція, законодавець неодноразово змінював її принципові положення, такі як форма правління, цей акт є надважливим для захисту прав людини.

Рік прийняття Конституції України став новим етапом у правотворенні часів незалежної держави. Багато людей зі скепсисом ставиться до вітчизняного законодавства. А між тим на думку авторитетних міжнародних експертів, Конституція України – це один з найкращих та найдемократичніших основних законів у світі. На жаль, її реалізація не може похвалитися тим самим.

Ще одна хибна думка: статті Конституції України є абстрактними положеннями, що не мають практичного значення. З одного боку, зміст окремих розділів можна охарактеризувати як “прагнення до кращого” (стаття 1 чи стаття 3). Та перша думка, як це часто буває, є хибною. Чи можна говорити про відсутність значення норм, які гарантують кожному з нас свободу слова (стаття 34), можливість у разі необхідності отримати правничу допомогу (стаття 59), соціальний захист (стаття 46), свободу віросповідання (стаття 35) чи безкоштовну медичну допомогу (стаття 49)?

Але все ж основні розділи Конституції мають більш приземлений, практичний характер. Її основні розділи:

• Дають загальну характеристику державного устрою та визначають основні риси держави: встановлюють засади мовної політики (стаття 10), підкреслюють значення суверенітету та безпек держави (стаття 17), межі повноважень органів публічної влади (стаття 19).

• Встановлюють у 2 розділі основні права, свободи та обов'язки людини в цілому (стаття 13, 22, 45, 64), а також права дитини (стаття 52), обов'язки громадян (стаття 65).

• Регламентують обов'язки Президента, Верховної Ради, інших органів державної влади і місцевого самоврядування (стаття 85, 94, 106, 143).

• Визначають основні засади судочинства (стаття 24, 61, 124, 129).

• Встановлюють основні засади правового регулювання кримінального провадження та можливі гарантії і обмеження у його рамках. Зокрема стаття 63 Конституції України є запорукою дотримання прав людини під час проведення процесуальних дій. Цю ж мету переслідують стаття 28, 29, 30, 31, 56, 62.

На перший погляд може здатися, що текст Конституції України напрочуд простий. Але якщо почати читати коментар, то виявиться, що таке лаконічне формулювання норм приховую низку підводних каменів. Про це свідчить і той факт, що до КСУ постійно звертаються уповноважені суб'єкти для офіційного тлумачення норм та навіть окремих слів. Зокрема, КСУ пояснював зміст статті 5, 55, 58 та багатьох інших.

Тож знання про основний закон держави стане в нагоді в різних життєвих ситуаціях. Саме тому ми пропонуємо ознайомитись з ним на сайті Закон Онлайн.

Чому працювати через наш сайт зручніше, ніж через інші пошукові системи?

• Структура нашого порталу розрахована на різні категорії користувачів: від професійних юристів до керівників підприємств і звичайних громадян, які не мають правничої освіти. Зрозумілий інтерфейс та зручні варіанти пошуку необхідного акту був створений таким чином, щоб абсолютно кожен зміг знайти відповідь на свої питання.

• На на