Справа № 2-537/11
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
01.08.2011 року м. Кодима Одеської області
Кодимський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Сопільняка О.М.
при секретарі Журбі С.П.
з участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кодимі, Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Загнітківської сільської ради Кодимського району Одеської області про поновлення строку позовної давності та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_2 25 липня 2011 року звернувся до суду з позовом до Загнітківської сільської ради Кодимського району Одеської області про поновлення строку позовної давності та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
В судовому засідання представник позивача ОСОБА_1, яка діє на підставі довіреності, позов підтримала та пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер батько позивача ОСОБА_3, після смерті якого залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки розміром 1,64 га., розташованої на території Загнітківської сільської ради Кодимського району Одеської області. Позивач є єдиним спадкоємцем спадкового майна за законом, однак через юридичну неграмотність та важке матеріальне становище своєчасно не звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. В звязку з цим представник позивача просить позов задовольнити.
Представник Загнітківської сільської ради Кодимського району Одеської області в судове засідання не зявився, однак надав заяву про визнання позовних вимог ОСОБА_2, в якій просить розглянути справу без його участі.
Вказану заяву суд вважає можливим задовольнити.
Суд, заслухавши позивача, дослідивши докази, що є у справі, враховуючи визнання позову відповідачем, що не суперечить вимогам закону і не порушує прав та інтересів сторін та третіх осіб, відповідно до ч.4 ст.174 ЦПК України вважає можливим позов задовольнити у повному обсязі з таких підстав.
Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Ст.257 ЦК України встановлений трирічний строк позовної давності для захисту порушеного права. Початок перебігу строку позовної давності починається з дня виникнення права на позов, тобто коли особа дізналась про порушення свого права.
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 видане 16 лютого 2005 року Виконавчим комітетом Загнітківської сільської ради Кодимського району Одеської області). Після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки розміром 1.64га., яка розташована на території Загнітківської сільської ради Кодимського району Одеської області, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії IІОД №038969, виданим 06 квітня 2004 року Кодимською райдержадміністрацією Одеської області.
Відповідно до ст.ст.1269 та 1270 ЦК України спадкоємець, який на момент смерті спадкодавця не проживав разом з ним, має право прийняти спадщину протягом шести місяців з дня її відкриття, тобто з моменту смерті спадкодавця, шляхом подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що позивачем не вчинено жодних дій, які б відповідно до ст.1268 ЦК України, свідчили про прийняття ним спадщини після смерті батька.
Шестимісячний строк для прийняття спадщини ОСОБА_3, встановлений ст.1270 ЦК України, закінчився 15 серпня 2005 року. Саме з цього часу право позивача вважається порушеним, оскільки він внаслідок пропуску шестимісячного строку звернення до нотаріуса фактично був позбавлений права прийняти спадщину у встановленому законом порядку. З позовом до суду позивач звернувся лише у 2011 році. Отже, позивачем пропущено і строк позовної давності.
Порушене право підлягає захисту, якщо суд визнає поважною причину пропуску строку позовної давності.
Статтею 1272 ЦК України передбачені наслідки пропуску строку для прийняття спадщини, зокрема ч.1 вказаної статті передбачає, що спадкоємець, який протягом вказаного строку не подав заяву про прийняття спадщини, вважається таким, що її не прийняв.
Проте, частина 3 зазначеної статті передбачає можливість встановлення судом додаткового строку, достатнього для подання такою особою заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 внаслідок своєї загальної юридичної неграмотності та важкого матеріального становища не зміг своєчасно звернутись до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті батька, пропустивши встановлений для цього строк. Вказані обставини суд визнає поважними і вважає необхідним поновити пропущений позивачем строк позовної давності. З цих же підстав суд вважає необхідним визначити позивачеві додатковий строк терміном шість місяців, достатній для подання ним до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті батька.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1268, 1269, 1272 ЦК України, ст.ст.174, 213-215, 218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати поважною причину пропуску ОСОБА_2 строку позовної давності та поновити його.
Визначити ОСОБА_2 додатковий строк терміном 6 (шість) місяців для подання до Кодимської державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини, яка залишилась після смерті батька ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СуддяО. М. Сопільняк