донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
14.04.2014р. справа №12/5009/1801/11
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддів
М'ясищева А.М. Сгара Е.В., Шевкової Т.А.,
при секретарі: за участю представників сторін: від скаржника: від кредиторів: від банкрута: розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу на ухвалу господарського суду від у справі
Прожеріні О.О. не з'явився не з'явився не з'явився Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Запорізької області 19.03.2014р. №12/5009/1801/11 (суддя Дьоміна А.В.)
за заявою до боржника про
Публічного акціонерного товариства "Український графіт" м.Запоріжжя Відкритого акціонерного товариства "Вуглецевий композит" м.Запоріжжя банкрутство,
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 19.03.2014р. у справі №12/5009/1801/11 у задоволенні заяви Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя про визнання поточним кредитором у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Вуглецевий композит" м.Запоріжжя на суму 158099,11грн. відмовлено повністю.
Ухвала суду мотивована тим, що заявлені Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя кредиторські вимоги виникли після винесення судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Оскаржуючи ухвалу господарського суду від 19.03.2014р., Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя просить скасувати повністю ухвалу та прийняти нову постанову, якою заяву управління задовольнити і визнати управління кредитором у справі про банкрутство відритого акціонерного товариства "Вуглецевий композит" з кредиторськими вимогами у сумі 158099,11грн.
Скаржник вважає, що ухвала суду не відповідає нормам матеріального і процесуального права, а також порушує його права та законні інтереси.
При цьому посилається на те, що обов'язок відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, передбачено ст.ст.1, 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а також п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з якими усі підприємства незалежно від форм власності та господарювання, галузевої незалежності та виду діяльності повинні відшкодовувати витрати Пенсійного фонду України на виплати і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п."а"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Порядок відшкодування даних витрати регулюється Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1, відповідно до абз.2 пп.6.9. п.6 якої передбачає, що у разі ліквідації підприємства без правонаступників повідомлення для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням ліквідованого підприємства не направляється. Дані норми передбачають єдину підставу для зупинення нарахування підприємствам для відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій - ліквідацію підприємства без правонаступників.
Зазначає, що, оскільки ВАТ "Вуглецевий композит" на сьогоднішній день не ліквідовано, управління не має законних підстав не нараховувати банкруту суми до відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Тому вважає, що відсутні законні підстави для невизнання поточних кредиторських вимог управління по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 та списком №2 у загальній сумі 158099,11грн.
Розглянувши матеріали справи, судова колегія встановила:
Постановою господарського суду Запорізької області від 27.02.2013р. ВАТ "Вуглецевий композит" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Іщенка Д.В.
За приписами ч.15 ст.16 Закону про банкрутство з моменту порушення провадження у справі про банкрутство пред'явлення поточними кредиторами вимог до боржника та їх задоволення може відбуватися лише у випадку та порядку, передбачених цим Законом.
Згідно до абзацу 8 частини 1 статті 38 Закону про банкрутство, вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
В газеті "Голос України" №44 від 06.03.2013р було здійснено публікацію оголошення про визнання боржника ВАТ "Вуглецевий композит" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Отже, з вимогами до боржника, визнаного банкрутом, які виникли під час процедур банкрутства, кредитор повинен був звернутись до господарського суду Запорізької області у строк до 06.05.2013р.
З матеріалів оскарження ухвали вбачається, що Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя 03.03.2014р. звернулось до господарського суду з заявою про визнання поточних кредиторських вимог в сумі 158099,11грн., і пропустило встановлений статтею 38 Закону про банкрутство двохмісячний строк.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що заявлені кредиторські вимоги складаються з 147676,09грн. - заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 за період листопад 2013 - лютий 2014, 10423,02грн. - заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 за період листопад 2013 - лютий 2014.
Ст.38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що з дня визнання боржника банкрутом у боржника не може виникати додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, які безпосередньо пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури, строк виконання грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав.
За таких обставин, у ліквідаційній процедурі у встановлений строк можуть бути заявлені лише вимоги щодо витрат на виплату та доставку відповідних пенсій, які виникли в процедурах розпорядження майном та санації, оскільки після визнання боржника банкрутом відповідні зобов'язання не виникають.
З матеріалів справи вбачається, що сума заявлених грошових вимог щодо заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя до банкрута складає 158099,11грн., які виникли після відкриття ліквідаційної процедури та визнання боржника банкрутом (за період листопад 2013 - лютий 2014).
Тому з огляду на приписи статті 38 Закону про банкрутство, оскільки у боржника не може виникати додаткових зобов'язань, господарський суд дійшов вірного висновку про те, що вони є необґрунтованими, та правомірно не визнав їх.
Частиною другої ст.2 Закону про банкрутство встановлено, що Закон про банкрутство має пріоритет перед іншими законодавчими актами у регулюванні відносин, пов'язаних із банкрутством суб'єктів підприємницької діяльності, за виключенням випадків передбачених у Законі.
Тому посилання скаржника на те, що Закони України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України не передбачають припинення нарахування заборгованості на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в період, коли щодо боржника відкрита ліквідаційна процедура, не може бути прийнято до уваги.
З огляду на наведене, ухвала господарського суду відповідає матеріалам справи, приписам чинного законодавства та не підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.103, 104, 105, 106 ГПК України, судова колегія,
ПОСТАНОВИЛА:
Ухвалу господарського суду Запорізької області від 19.03.2014р. у справі № 12/5009/1801/11 - залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Головуючий А.М.М'ясищев
Судді : Е.В.Сгара
Т.А.Шевкова
Надруковано 9 примірників:
1 - скаржнику
1 - банкруту (ліквідатору)
4 - комітету кредиторів
1 - у справу
1 - ГСЗО
1 - ДАГС