ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" серпня 2018 р. Справа № 922/719/16
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Лакіза В.В., суддя Здоровко Л.М., суддя Шутенко І.А.
за участю секретаря судового засідання Євтушенко Є.В.,
за участю представників сторін:
від апелянта - Бірюкова О.А., за довіреністю від 28.03.2018 № 18-0014/17531,
ліквідатор - Тищенко О.І., на підставі постанови Господарського суду Харківської області від 23.06.2016,
від боржника - Ворона О.Г., витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 14.08.2018,
від інших учасників справи - не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Національного банку України (вх.№ 915Х) на ухвалу Господарського суду Харківської області від 24.04.2018 (суддя Савченко А.А.), постановлену о 12:59 год. в м. Харкові, повний текст ухвали складено 27.04.2018,
у справі №922/719/16,
за заявою Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації", м. Харків,
про визнання банкрутом,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою господарського суду Харківської області від 23.06.2016 визнано банкрутом Публічне акціонерне товариство "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії Тищенко Оксану Іванівну, яку зобов'язано виконати ліквідаційну процедуру, надати суду звіт про виконану роботу, всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури.
26 грудня 2017 року до Господарського суду Харківської області Національним банком України подано заяву про визнання недійсним результату аукціону з продажу майна банкрута (вх. №42743), в якій банк просив суд визнати недійсними результати аукціону з продажу майна ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації", що відбувся 26.10.2017.
Вказана заява з посиланням на приписи частини 2 статті 41, частини 4 статті 42, частин 1, 2 статті 43, частини 1 статті 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" обґрунтована тим, що реалізація майна на аукціоні відбулась з порушенням вимог Закону про банкрутство, а саме:
- порушення вимог частини 4 статті 42 Закону про банкрутство щодо погодження з заставним кредитором порядку та умов реалізації заставного майна, оскільки при погодженні початкової ціни реалізації майна Національним банком України зазначено про необхідність провести незалежну експертну оцінку цього майна у разі виставлення його на наступні торги з обов'язковим погодженням початкової ціни реалізації;
- порушено порядок визначення організатора аукціону, оскільки погодження з заставним кредитором умов реалізації заставного майна повинно передувати процедурі визначення організатора аукціону та відповідні умови проведення аукціону в обов'язковому порядку повинні бути відображені в проекті договору про проведення аукціону;
- порушення вимог частини 3 статті 58 Закону про банкрутство щодо розміщення оголошення на нерухомому майні про його реалізацію та письмового повідомлення про проведення аукціону власника майна, замовника, Національного банку України.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 24.04.2018 у справі №922/719/16 відмовлено в задоволенні заяви Національного банку України про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна банкрута (вх.№42743).
При постановленні оскаржуваної ухвали місцевий господарський суд, керуючись приписами частин 1, 2 статті 41, частиною 1 статті 42, частин 1,2 статті 43, статей 44, 49, 57, 58, 65, 66 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", виходив з того, що ліквідатором у встановленому законом порядку отримано згоду на продаж заставного майна, а погодження умов оцінки та продажу такого майна із заставним кредитором після надання згоди на його продаж положенням Закону про банкрутство не передбачено; заявником не надано належних доказів на підтвердження відсутності оголошень на нерухомому майні на час проведення спірного аукціону про його реалізацію; факт неповідомлення власника або замовника про проведення аукціону з продажу майна банкрута за відсутності заперечень відповідних осіб не свідчить про порушення їх прав або охоронюваних законом інтересів, а обов'язок щодо такого повідомлення Банку не передбачений умовами договору про проведення відкритих торгів у формі аукціону від 04.11.2016 № 1.
Не погодившись з ухвалою місцевого господарського суду, Національний банк України звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду Харківської області від 24.04.2018 у справі № 922/719/16 та постановити нове рішення, яким заяву Національного банку України про визнання недійсним результатів з продажу майна задовольнити, визнати недійсними результати аукціону з продажу майна ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації", що відбувся 26.10.2017.
В обґрунтування заявлених вимог зазначає про наступні обставини справи:
- ліквідатором в порушення вимог ст. 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) не було належним чином проведено інвентаризацію нерухомого майна банкрута, не з'ясовано зміну нумерації приміщень майна, які було реалізовано за результатами проведення спірного аукціону, з огляду на ухвалу Господарського суду Харківської області від 16.04.2017, якою затверджено вимоги Національного банку України з зазначенням майна, яке перебуває в нього у заставі, а також умови іпотечного договору № 5/2 від 06.07.2009;
- ліквідатором порушено порядок проведення торгів, визначений ч. 4 ст. 42 Закону про банкрутство, з огляду на те, що у випадку незгоди з встановленими у рішенні правління НБУ від 25.07.2017 № 473-рш умовами реалізації майна банкрута, останній не був позбавлений права на звернення до суду для погодження відповідних умов продажу;
- в порушення ст. 58 Закону про банкрутство з матеріалів оголошень про проведення торгів, розміщених на сайті Вищого господарського суду України, на фотографічних зображеннях відсутні будь-які оголошення про реалізацію нерухомого майна, як і відсутні письмові повідомлення про проведення аукціону власника майна, замовника, Національного банку України.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 08.06.2018 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Національного банку України на ухвалу Господарського суду Харківської області від 24.04.2018 у справі №922/719/16.
У відзиві на апеляційну скаргу ліквідатор просить відмовити повністю в задоволенні апеляційної скарги, ухвалу Господарського суду Харківської області від 24.04.2018 у справі № 922/719/16 залишити без змін. Також, на підтвердження направлення копії відзиву на апеляційну скаргу на адресу апелянта ліквідатором надано копію квитанції та опис вкладення у цінний лист (вх.№ 4821).
В обґрунтування своєї правової позиції посилається, зокрема, на те, що ліквідатором здійснювалась реалізація майна банкрута за згодою заставного кредитора у відповідності до положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; розміщення оголошення на спірних нежитлових приміщень під час його продажу підтверджується фотографічними матеріалами; в оголошеннях про проведення торгів зазначена нумерація об'єктів нерухомого майна у відповідності до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
26.06.2018 ліквідатором подано клопотання (вх. № 4885 від 26.06.2018), в якому він просить долучити до матеріалів справи роздруківки фотографічних матеріалів з оголошень про продаж майна банкрута АТ "НТІ ТТР", розміщених на офіційному сайті Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 26.06.2018 відкладено розгляд справи на 24.07.2018.
04.07.2018 до суду апеляційної інстанції від ліквідатора АТ "НТІ ТТР" надійшло клопотання (вх. № 5075 від 04.07.2018) про долучення до матеріалів справи роздруківок фотографічних матеріалів із оголошень про продаж майна банкрута АТ "НТІ ТТР" на підтвердження наявності на нерухомому майні відповідних оголошень, розміщених на офіційному сайті Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України.
17.07.2018 до Харківського апеляційного господарського від скаржника надійшли додаткові пояснення по справі (вх. №5436 від 17.07.2018), в яких банк з посиланням на приписи статті 58 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", зазначає про те, що ліквідатором банкрута в порушення встановлених правил проведення аукціону не було розміщено на нежитлових приміщеннях оголошення про продаж цього майна. На підтвердження зазначеного скаржником надано суду роздруківки фотографічних зображень з оголошень про проведення аукціону, розміщених на сайті Вищого господарського суду України.
На підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.07.2018 у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Бородіної Л.І. для розгляду даної справи сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Лакізи В.В., судді Здоровко Л.М., судді Плахова О.В.
В судовому засіданні 24.07.2018 представник Національного банку України підтримав вимоги апеляційної скарги з підстав, зазначених в апеляційній скарзі та додатково зазначив про надані суду матеріали фотографічних зображень з оголошень про проведення аукціону, розміщених на сайті Вищого господарського суду України.
Ліквідатор АТ "НТІ ТТР" заперечував проти задоволення апеляційної скарги, зазначивши про те, що на підтвердження обставин щодо розміщення відповідних оголошень також надані суду роздруківки фотографічних матеріалів.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 24.07.2018 оголошено в судовому засіданні перерву до 14.08.2018. Встановлено строк для подання учасниками справи мотивованих пояснень щодо своєї правової позиції в даній справі з урахуванням питань, які виникли в судовому засіданні - до 08.08.2018 включно.
03.08.2018 до суду апеляційної інстанції від представника Національного банку України надійшли письмові пояснення (вх. № 6083), в яких скаржник вказує на те, що згідно даних Державного реєстру речових прав (на час проведення спірного аукціону), договору іпотеки від 06.07.20109 № 5/2, ухвали господарського суду Харківської області від 16.05.2017 об'єкт нерухомого майна (предмет іпотеки) за адресою м. Харків, майдан Павлівський (пл. Р.Люксембург), 10, включав нежитлові приміщення 3-го поверху № 95-100, 104-107 в літ. А-7, площею 180,9 кв.м., тоді як на відкритих торгах 26.10.2017 було також реалізовані нежитлові приміщення №101, 102, 102а за вказаною адресою.
До суду апеляційної інстанції надійшло клопотання ОСОБА_7 (вх. № 6130 від 06.08.2018) та ОСОБА_8 (вх. № 6215 від 08.08.2018) про розгляд справи за їх відсутності; зазначили про підтримання доводів та вимог апеляційної скарги Національного банку України.
08.08.2018 Національним банком України додатково подано клопотання (вх.№6198) про винесення ухвали про участь представника в судовому засіданні в режимі відеоконференції, забезпечення проведення якої доручити Голосіївському районному суду міста Києва (03127, м.Київ, вул. Полковника Потєхіна, 14-а).
На підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.08.2018 у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Плахова О.В. для розгляду даної справи сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Лакізи В.В., судді Здоровко Л.М., судді Шутенко І.А.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 08.08.2018 задоволено клопотання Національного банку України про забезпечення проведення судового засідання у справі №922/719/16 в режимі відеоконференції; доручено Голосіївському районному суду міста Києва забезпечити проведення судового засідання, призначене на 14.08.2018, в режимі відеоконференції.
10.08.2018 до суду апеляційної інстанції ліквідатором АТ "НТІ ТТР" подано доповнення до відзиву на апеляційну скаргу (вх. № 6266), в яких вказує на те, що при реалізації майна банкрута керувався даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на дату відчуження 02.11.2017 щодо переліку нежитлових приміщень 3-го поверху в літ. "А-7" об'єкта нерухомого майна за адресою: м. Харків, майдан Павлівський (пл. Р.Люксембург), 10, а також фактичним станом зазначеного майна, яке включає також приміщення 101, 102, 102а (тамбур, дві туалетні кімнати).
Судове засідання 14.08.2018 з розгляду апеляційної скарги на ухвалу господарського суду Харківської області від 24.04.2018 у справі №922/719/16 відбулось в режимі відеоконференції за участю Національного банку України, який підтримав доводи апеляційної скарги в повному обсязі; наголошував, що реалізація майна АТ"НТІ ТТР" на спірному аукціоні відбулась з порушенням вимог Закону про банкрутство.
Під час проведення судового засідання в режимі відеоконференції було втрачено інтернет зв'язок з Голосіївським судом міста Києва, що призвело до неможливості продовжити судове засідання в режимі відеоконференції, про що Харківським апеляційним господарським судом складений акт про несправність (неналежне функціонування) системи відеоконферецзв'язку від 14.08.2018 № 12-42/200.
Враховуючи достатність в матеріалах справи доказів для розгляду апеляційної скарги та вирішення даного спору, зважаючи на відсутність передбачених ч.11 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України підстав для відкладення розгляду справи, колегія суддів дійшла висновку про закінчення апеляційного розгляду справи в даному судовому засіданні.
Ліквідатор АТ"НТІ ТТР" Тищенко О.І. зазначила про правомірність ухвали місцевого господарського суду та просила відмовити в задоволенні апеляційної скарги Національного банку України, а ухвалу Господарського суду Харківської області від 24.04.2018 у справі № 922/719/16 залишити без змін.
Інші учасники справи у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлені відповідно до вимог статті 268 Господарського процесуального кодексу України, про що свідчать відтиск штампу на останньому аркуші ухвали Харківського апеляційного господарського суду від 24.07.2018, рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення та конверти з судовою кореспонденцією, що повернулись на адресу суду апеляційної інстанції з відміткою поштового відділення "за закінченням терміну зберігання".
Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи (частина 12 статті 270 Господарського процесуального кодексу України).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах встановлених статтею 269 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду у відповідності до вимог статті 282 Господарського процесуального кодексу України зазначає про такі обставини.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 14.06.2016 порушено провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації в порядку, передбаченому статтею 95 Закону про банкрутство; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою Господарського суду Харківської області від 23.06.2016 Публічне акціонерне товариство "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" на підставі статті 95 Закону про банкрутство визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії Тищенко О.І.; зобов'язано ліквідатора виконати ліквідаційну процедуру, надати суду звіт про виконану роботу, всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури.
З метою виявлення усіх кредиторів 24.06.2016 за № 32875 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет опубліковано оголошення про визнання боржника Публічне акціонерне товариство "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором голову ліквідаційної комісії Тищенко О.І.; встановлено граничний строк звернення кредиторів з грошовими вимогами до божника - 25.07.2016.
У встановлений строк на адресу ліквідатора та до суду надійшли заяви з грошовими вимогами до боржника від наступних кредиторів: ТОВ "Бонанза" на загальну суму 10093837,32 грн; ТОВ "ПІРС" на загальну суму 581809091,49 грн; Центральної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області на загальну суму 1041419,19 грн; КП "Харьковські теплові мережі" на загальну суму 234979,03 грн; Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області в сумі 229977,85 грн; ПАТ КБ "ПриватБанк" на загальну суму 1281857,20 грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 22.09.2016 затверджено реєстр вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" на загальну суму1 004 093 090,68 грн, з яких заявлені вимоги конкурсних кредиторів на суму 594 668 305,73 грн та вимоги, включені до 6 черги задоволення кредиторських вимог - 409 408 249,00 грн.
03.10.2016 до суду першої інстанції від Національного банку України надійшла заява з вимогами до Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" на загальну суму 55 472 564,65грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 16.05.2017 частково задоволено заяву Національного Банку України з вимогами до боржника. Визнано та окремо включено до реєстру вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" вимоги Національного банку України в межах вартості предмету іпотеки за договорами іпотеки від 06.07.2009 №5/2, №5/3 та №5/4 в загальному розмірі 9505200,00 грн.
Окремо внесено до реєстру вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" відомості щодо майна, яке є предметом іпотеки за договорами іпотеки від 06.07.2009 №5/2, №5/3 та №5/4, а саме:
- нежитлові приміщення 3-го поверху № 95, 96, 97, 98, 99, 100, 104, 105, 106, 107 в літ. "А-7", які знаходяться за адресою: м. Харків, м-н. Рози Люксембург, 10, загальною площею 180,9 кв.м.; нежитлові приміщення 6-го поверху № 187-а, 187-193, 195, 198, 198а, 199, 199а в літ. "А-7", які знаходяться за адресою: м. Харків, м-н. Рози Люксембург, 10, загальною площею 213,2 кв.м.
- нежитлова будівля літ. "С-2", що складається з виробничих приміщень: 1-го поверху - загальною площею 901,6 кв.м.; 2-го поверху - загальною площею 692,4 кв.м., підвалу - загальною площею 234,7 кв.м. за адресою: м. Харків, вул. Каштанова, буд. № 29; нежитлові приміщення першого поверху № 12,13,14,15 в літ. "Б-2", які знаходяться за адресою: м. Харків, вул. Каштанова, буд. № 29.
- нежитлова будівля (будівля водно-кисневої станції) літ. "Е-2", яка знаходиться за адресою: м.Харків, вул.Автогенна, буд. № 10, загальною площею 473,3 кв.м. та нежитлова будівля літ. "В-1", яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул.Автогенна, буд. №10.
На виконання вимог Закону про банкрутство та постанови господарського суду Харківської області від 23.06.2016 у справі № 922/719/16 про визнання AT "НТІ ТТР" банкрутом під час здійснення ліквідаційної процедури ліквідатором вживалися заходи щодо реалізації майна банкрута.
Зокрема, ліквідатором розміщено оголошення в газеті «Голос України» № 118 (6372) від 29.06.2016 щодо оголошення конкурсу з визначення організатора аукціону з продажу майна банкрута, встановлено строк прийняття пропозицій - 10 календарних днів (т. 47, а.с. 117-118).
У встановлений в оголошенні строк надійшли пропозиції від наступних торгівельних організацій: Товарна біржа "Міжрегіональний біржовий центр", Центральна Універсальна Біржа, Товарна біржа "Всеукраїнський торгівельний центр" (т. 47, а.с. 120, 123-124, 128).
За результатами розгляду пропозицій та запропонованих умов проведення аукціону з продажу майна, ліквідатором обрано організатора аукціону - переможця конкурсу Товарну біржу "Всеукраїнський торгівельний центр" (далі - ТБ "ВТЦ"), про що складений акт про результати конкурсу з визначення організатора аукціону з продажу майна банкрута Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" від 20.07.2016, який направлений разом із супровідним листом учасникам конкурсу (т.47, а.с. 231-232).
04.11.2016 між ліквідатором банкрута Тищенко О.І. (замовник) та Товарною біржею "Всеукраїнський торгівельний центр" (виконавець) укладений договір про проведення відкритих торгів у формі аукціону №1, відповідно до якого виконавець за рахунок замовника зобов'язався провести аукціон з продажу майна банкрута відповідно до правил Цивільного кодексу України про доручення, положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" про продаж майна в проваджені у справі про банкрутство та Правилами біржової торгівлі Товарної біржі "Всеукраїнський торгівельний центр" (Правила) (п. 1.1 договору) (т.47, а.с. 21-24).
Об'єктом аукціону є майно банкрута. Найменування, місцезнаходження, опис, склад, характеристика, технічні та реєстраційні дані, відомості про наявність або відсутність обтяжень стосовно майна, відомості про власника, початкова вартість та відомості про можливість її зниження на аукціоні, дата проведення аукціону вказуються в додатках до цього договору, після узгодження всієї інформації сторонами та надання документації та інформації щодо об'єкту аукціону виконавцю (п.1.2 договору).
У разі закінчення аукціону без визначення переможця виконавець зобов'язаний провести повторний аукціон, другий повторний аукціон (п. 2.2 договору).
04.11.2016 між ліквідатором банкрута та ТБ "ВТЦ" укладений додаток №1 до договору про проведення відкритих торгів у формі аукціону №1 від 04.11.2016, в якому узгоджено текст оголошення про проведення відкритих торгів у формі аукціону без можливості зниження податкової вартості, лот №1 Цілісний майновий комплекс (ЦМК), до складу лоту увійшли усі види майна та майнових активів банкрута АТ "НТІ ТТР", у тому числі майно, яке є предметом іпотеки Національного банку України за договорами іпотеки від 06.07.2009 №5/2, №5/3 та №5/4 (далі - спірне нерухоме майно), а саме:
- нежитлові приміщення 3-го поверху № 95-100, 104-107 в літ. "А-7", які знаходяться за адресою: м. Харків, м-н. Рози Люксембург, 10, загальною площею 180,9 кв.м.; нежитлові приміщення 6-го поверху № 187а, 187-193, 195, 198, 198а, 199, 199а в літ. "А-7", які знаходяться за адресою: м. Харків, м-н. Рози Люксембург, 10, загальною площею 213,2 кв.м.и;
- нежитлова будівля літ. "С-2", за адресою: м. Харків, вул. Каштанова, буд. № 29, загальною площею 1828,7 кв.м; нежитлові приміщення першого поверху № 12-15 в літ. "Б-2", за адресою: м. Харків, вул. Каштанова, буд. № 29, загальною площею 316,4 кв.м.;
- нежитлова будівля (будівля водно-кисневої станції) літ. "Е-2", яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Автогенна, буд. № 10, загальною площею 473,3 кв.м. та нежитлова будівля літ. "В-1", яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Автогенна, буд. №10, загальною площею 257,2 кв.м. (т.47, а.с. 238-265).
Початкова вартість лоту №1: 1 004 093 090, 68 грн.
08.11.2016 на офіційних сайтах Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України розміщені відповідні оголошення (публікація №37110) про проведення 07.12.2016 аукціону з продажу майна банкрута АТ "НТІ ТТР", вид майна - ЦМК, стартова ціна 1004093090,68 грн.
Проте, аукціон з продажу майна банкрута не відбувся за відсутності заяв від учасників, про що також було розміщено повідомлення на вищевказаних сайтах від 06.12.2016 №38066 (т. 47, а.с. 236).
05.12.2016 між ліквідатором банкрута та ТБ "ВТЦ" укладений додаток №2 до договору про проведення відкритих торгів у формі аукціону №1 від 04.11.2016, в якому сторонами узгоджено зміст оголошення про проведення перших повторних відкритих торгів у формі аукціону з продажу майна банкрута з можливістю зниження початкової вартості, але не нижче, ніж до граничної вартості, яка становить 50% початкової вартості. Початкова вартість лоту №1 ЦМК: 803 274 472,55 грн. (т.47, а.с. 268-295).
06.12.2016 розміщені відповідні оголошення на офіційних сайтах Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України (публікація №38104) про проведення 05.01.2017 аукціону з продажу майна банкрута АТ "НТІ ТТР", вид майна - ЦМК, стартова ціна 803 274 472,55 грн (т.47,а.с. 266).
Проте, перші повторні відкриті торги у формі аукціону з продажу майна банкрута визнано такими, що не відбулися, у зв'язку з відсутністю заяв від учасників, про що розміщено повідомлення на вищевказаних сайтах від 30.12.2016 №38996 (т.47, а.с. 267).
09.01.2017 між ліквідатором банкрута та ТБ "ВТЦ" укладений додаток №3 до договору про проведення відкритих торгів у формі аукціону №1 від 04.11.2016, відповідно до якого сторонами узгоджено зміст оголошення про проведення других повторних відкритих торгів у формі аукціону майна банкрута з можливістю зниження початкової вартості (без встановлення граничної вартості майна). Лот №1 Цілісний майновий комплекс; початкова вартість лоту №1 ЦМК: 803 274 472,55 грн. (т.47, а.с. 298-325).
10.01.2017 на офіційних сайтах Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України розміщені відповідні оголошення (№39157) про проведення 08.02.2017 аукціону з продажу майна банкрута АТ "НТІ ТТР" (т.47. а.с. 296).
Проте, за відсутності заяв від учасників другі повторні відкриті торги у формі аукціону з продажу майна банкрута також визнано такими, що не відбулися (повідомлення на сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України від 08.02.2017 №40107).
Оскільки під час повторного, другого повторного аукціону з продажу майна АТ "НТІ ТТР" у складі цілісного майнового комплексу майно банкрута не було реалізовано, то ліквідатором вживалися заходи щодо продажу майна банкрута окремими лотами за видами майнових активів.
Для встановлення початкової вартості окремих лотів на відкритих торгах у формі аукціону, ліквідатором АТ "НТІ ТТР" проведено конкурс з проведення технічного обстеження нерухомого майна банкрута та його оцінки.
За результатами розгляду пропозицій ліквідатором визначений переможець конкурсу з проведення технічного обстеження нерухомого майна банкрута ТОВ "Інститут градпроект", про що складений акт про результати конкурсу з визначення переможця на проведення технічного обстеження будівельних конструкцій нежитлових будівель банкрута б/н від 09.02.2017 (т. 47, а.с. 328-329).
Ліквідатором АТ "НТІ ТТР" (замовник) з переможцем конкурсу ТОВ "Інститут градпроект" (виконавець) укладені договори на виконання робіт з технічного обстеження, а саме:
- договір від 09.02.2017 № 96/17, відповідно до якого виконавець зобов'язався виконати технічне обстеження будівельних конструкцій нежитлових будівель літер. "В-1", "Е-2", "Н-1" по вул. Автогенній, 10 в м. Харків (т. 47, а.с. 331-333);
- договір від 09.02.2017 № 94/17, відповідно до якого виконавець зобов'язався виконати технічне обстеження будівельних конструкцій нежитлових приміщень 3-го поверху (№95-102, 102а, 104-107), 6-го поверху (№ 187а, 187-193, 195, 198, 198а, 199, 199а) в будівлі літ. "А-7" пл. Павлівська (пл. Рози Люксембург), 10, м. Харків (т. 47, а.с. 334-336);
- договір від 09.02.2017 № 95/17, відповідно до якого виконавець зобов'язався виконати технічне обстеження будівельних конструкцій нежитлових будівель літ. "С-2", будівлі топкової і нежитлових приміщень №№ 12-15 в будівлі літ. "Б-2", по вул. Каштановій, 29 в м. Харкові (т. 47, а.с. 337-339).
На виконання умов зазначених договорів ТОВ "Інститут градпроект" надані ліквідатору АТ "НТІ ТТР" звіти про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій від 10.02.2017 (т. 47а, а.с. 1-10).
За результатами конкурсу на проведення оцінки майна банкрута - Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" 10.02.2017 між ліквідатором та переможцем конкурсу СОД ФОП Немашкаловою Н.І укладений договір №02/02/17НО з незалежної оцінки об'єктів нерухомого майна АТ "НТІ ТТР" згідно переліку, до якого увійшло нерухоме майно, що є предметом іпотеки Національного банку України за договорами іпотеки від 06.07.2009 №5/2, №5/3 та №5/4 (т. 47а, а.с. 23-25).
На виконання умов договору оцінювачем визначена вартість нежитлових будівель літ. "В-1", "Е-2" по вул. Автогенній, 10 в м Харків, нежитлових приміщень 3-го поверху (№№95-102, 102а, 104-107), 6-го (№№187а, 187-193, 195, 198, 198а, 199, 199а) в будівлі літ. "А-7" по площі Павлівській, 10 в м. Харків та нежитлової будівлі літ. "С-2", будівля топкової і нежитлових приміщень №№12-15 в будівлі літера "Б-2" по вул. Каштановій, 29. За даними висновку про вартість майна встановлено, що ринкова вартість об'єкта оцінки складає 10489600,00 грн.(т.47а, а.с.27).
З метою реалізації майна банкрута окремими лотами на відкритих торгів у формі аукціону, 21.02.2017 між ліквідатором та ТБ "ВТЦ" укладений додаток №4 до договору про проведення відкритих торгів у формі аукціону №1 від 04.11.2016, відповідно до якого сторонами узгоджено зміст оголошення про проведення відкритих торгів у формі аукціону з продажу майна банкрута без можливості зниження початкової вартості. До складу лоту №3 увійшли нежитлові приміщення банкрута AT "НТІ ТТР", що є предметом іпотеки Національного банку України за договорами іпотеки від 06.07.2009 №5/2, №5/3 та №5/4, а саме:
- нежитлова будівля (будівля водно-кисневої станції) літ. "Е-2", загальною площею 473,3 кв.м., нежитлова будівля літ. "В-1", загальною площею 257,2 кв.м, за адресою: м. Харків, вул. Автогенна, буд. № 10;
- нежитлові приміщення 3-го поверху № 95-102, 102а, 104-107, загальною площею 180,9 кв.м, нежитлові приміщення 6-го поверху № 187-а, 187-193, 195, 198, 198а, 199, 199а в літ. "А-7", за адресою: м. Харків, м-н. Рози Люксембург, 10;
- нежитлова будівля літ. "С-2", нежитлові приміщення першого поверху № 12-15 в літ. "Б-2", загальною площею 1828,7 кв.м, за адресою: м. Харків, вул. Каштанова, буд. №29.
Початкова вартість лоту №3: 10 489 600,00 грн. (т.47а, а.с. 31-71).
23.02.2017 на офіційному сайті Міністерства юстиції України та 22.02.2017 Вищого господарського суду України (№40598) розміщені відповідні оголошення про проведення 27.03.2017 аукціону з продажу майна банкрута АТ "НТІ ТТР" без можливості зниження початкової вартості, вид майна - основні засоби, стартова ціна 1106929524,69 грн, у тому числі стартова ціна лота №3 - 10489600,00 грн.
Проте, аукціон не відбувся в частині, зокрема, Лоту № 3 за відсутності заяв від учасників, про що також було розміщено повідомлення на вищевказаних сайтах 10.03.2017 №41032 (т.47а,а.с. 29).
10.03.2017 між ліквідатором та ТБ "ВТЦ" укладений додаток №5 до договору про проведення відкритих торгів у формі аукціону №1 від 04.11.2016, відповідно до якого сторонами узгоджено зміст оголошення про проведення перших повторних відкритих торгів у формі аукціону з продажу майна банкрута з можливістю зниження початкової вартості, але не нижче, ніж до граничної вартості, яка становить 50%. Початкова вартість лоту №3: 8 391 680,00 грн (т. 47а, 75-114).
13.03.2017 на офіційному сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України розміщені відповідні оголошення (№41066) про проведення 11.04.2017 аукціону з продажу майна банкрута АТ "НТІ ТТР" початкова ціна 885 543 619,75 грн, у тому числі початкова ціна лота №3 - 8 391 680,00 грн (т.47а, а.с. 74).
Проте, аукціон з продажу майна банкрута також не відбувся за відсутності заяв від учасників, про що також було розміщено повідомлення на вищевказаних сайтах 29.03.2017 №41584 (т.47а,а.с. 73).
29.03.2017 між ліквідатором та ТБ "ВТЦ" укладений додаток №6 до договору про проведення відкритих торгів у формі аукціону №1 від 04.11.2016, відповідно до якого сторонами узгоджено зміст оголошення про проведення других повторних відкритих торгів у формі аукціону з продажу майна банкрута з можливістю зниження початкової вартості (без встановлення граничної вартості майна). Початкова вартість лота №3: 6 713 344,00 грн (т. 47а, 117-159).
31.03.2017 на офіційному сайті Міністерства юстиції України та 30.03.2017 Вищого господарського суду України (№41657) розміщені відповідні оголошення про проведення 03.05.2017 аукціону з продажу майна банкрута АТ "НТІ ТТР" стартова ціна 708 434 895,80 грн, у тому числі стартова ціна лота №3 - 6 713 344,00 грн (т. 47а, 115).
Проте, аукціон з продажу майна банкрута не відбувся за відсутності заяв від учасників, про що також було розміщено повідомлення на вищевказаних сайтах 03.05.2017 №42636 (т. 47а, а.с. 116).
Таким чином, станом на 03.05.2017 спірне нерухоме майно шість разів виставлялося на продаж на відкритих торгах у формі аукціону в складі цілісного майнового комплексу та окремим лотом, проте не було реалізовано.
29.05.2017 ліквідатор АТ "НТІ ТТР" Тищенко О.І. звернулась до Національного банку України листом вих. №03-03/559 "Про надання згоди на реалізацію іпотечного майна в процедурі банкрутства", в якому просила надати згоду на продаж майна банкрута Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації", що є предметом іпотеки за договорами іпотеки від 06.07.2009 №5/2, №5/3 та №5/4, а саме:
- нежитлових приміщень 3-го поверху № 95, 96, 97, 98, 99, 100, 104, 105, 106, 107 в літ. "А-7", загальною площею 180,9 кв.м., нежитлових приміщень 6-го поверху № 187а, 187-193, 195, 198, 198а, 199, 199а в літ. "А-7", загальною площею 213,2 кв.м., які знаходяться за адресою: м. Харків, м-н. Рози Люксембург, 10;
- нежитлової будівлі літ. "С-2", що складається з виробничих приміщень: 1-го поверху, загальною площею 901,6 кв.м., 2-го поверху, загальною площею 692,4 кв.м., підвалу, загальною площею 234,7 кв.м., а також нежитлових приміщень першого поверху №№ 12, 13, 14, 15 в літ. "Б-2", загальною площею 316,4 кв.м., за адресою: м. Харків, вул. Каштанова, буд. №29;
- нежитлової будівлі (будівлі водно-кисневої станції) літ. "Е-2", загальною площею 473,3 кв.м. та нежитлової будівлі літ. "В-1", загальною площею 257,2 кв.м., за адресою: м.Харків, вул. Автогенна, буд. №10.
25.07.2017 Національним банком України прийнято рішення № 473-рш "Про погодження відчуження одним лотом об'єктів нерухомого майна, переданих Публічним акціонерним товариством "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" в іпотеку Національному банку України", яким погоджено початкову ціну реалізації одним лотом спірного нерухомого майна у розмірі 9505200,00 грн, що дорівнює сумі визнаних Господарським судом Харківської області кредиторських вимог Національного банку України. (т.47а, а.с. 162).
За таких обставин, 25.07.2017 між ліквідатором банкрута та ТБ "ВТЦ" укладений додаток №10 до договору про проведення відкритих торгів у формі аукціону №1 від 04.11.2016, в якому узгоджено текст оголошення про проведення відкритих торгів у формі аукціону без можливості зниження початкової вартості. До складу Лоту № 1 увійшло нерухоме майно, яке є предметом іпотеки Національного банку України за договорами іпотеки від 06.07.2009 №5/2, №5/3 та №5/4; початкова вартість лоту №1 складає 9 505 200,00 грн (т. 47а, а.с. 170-171).
27.07.2017 на офіційних сайтах Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України (№44833) розміщені відповідні оголошення про проведення 28.08.2017 аукціону з продажу майна банкрута АТ "НТІ ТТР" без можливості зниження початкової вартості, вид майна - основні засоби, стартова ціна 9505200,00 грн, що дорівнює сумі кредиторських вимог Національного банку України та відповідає заставній вартості предметів іпотеки.
Проте, аукціон з продажу майна банкрута не відбувся за відсутності заяв від учасників, про що також було розміщено повідомлення на вищевказаних сайтах 28.08.2017 №45526 (т.47а, а.с. 168-169).
28.08.2017 між ліквідатором банкрута та ТБ "ВТЦ" укладений додаток №11 до договору про проведення відкритих торгів у формі аукціону №1 від 04.11.2016, в якому узгоджено оголошення про проведення перших повторних відкритих торгів у формі аукціону з можливістю зниження початкової вартості, але не нижче, ніж до граничної вартості, яка становить 50% початкової вартості. Початкова вартість лоту №1: 7 604 160,00 грн (т. 47а., а.с.174-175).
30.08.2017 на офіційних сайтах Міністерства юстиції України та 29.08.2017 Вищого господарського суду України №45560 розміщені відповідні оголошення про проведення 28.09.2017 аукціону з продажу майна банкрута АТ "НТІ ТТР" з можливістю зниження початкової вартості, але не нижче, ніж до граничної вартості, яка становить 50% початкової вартості, вид майна - основні засоби, стартова ціна 7604160,00 грн.
Проте, аукціон з продажу майна банкрута також не відбувся за відсутності заяв від учасників, про що розміщено повідомлення на вищевказаних сайтах 25.09.2017 №46129 (т.47а, а.с. 172-173).
22.09.2017 між ліквідатором та ФОП Немашкаловою Н.І. (діє на підставі сертифікату суб'єкта оціночної діяльності, виданого Фондом державного майна України від 11.01.2016 НОМЕР_1) укладений договір з незалежної оцінки № 01/09/17НО, відповідно до якого виконавець зобов'язався виконати роботи з актуалізації незалежної оцінки за договором № 02/02/17НО від 10.02.2017 об'єктів нерухомого майна АТ "НТІ ТТР", перелік яких зазначений в Додатку № 1 до цього договору. Мета проведення оцінки: визначення вартості об'єкта оцінки для реалізації на конкурсних засадах в ліквідаційні процедурі (п.п. 1.1, 1.2 договору) (т. 47а, а.с. 164).
Відповідно до Додатку 1 до договору № 01/09/17НО від 22.09.2017 до переліку об'єктів нерухомого майна, що належить на праві власності АТ "НТІ ТТР" увійшло нерухоме майно, що є предметом іпотеки Національного банку України за договорами іпотеки від 06.07.2009 №5/2, №5/3 та №5/4 (т.47а., а.с. 165).
На виконання умов договору № 01/09/17НО від 22.09.2017 виконавцем виготовлено висновок про вартість майна станом на 25.09.2017, згідно якого ліквідаційна вартість об'єкта оцінки становила 7 447 700,00 грн (т.47а, а.с.167).
Матеріали справи свідчать про надіслання ліквідатором АТ "НТІ ТТР" Тищенко О.І. листа від 25.09.2017 вих. № 03-03/591 "Про результати оцінки іпотечного майна станом на 29.09.2017 в процесі банкрутства АТ "НТІ ТТР", яким повідомлено заставного кредитора, що загальна вартість об'єктів нерухомого майна (предметів іпотеки) згідно незалежної експертної оцінки станом на 25.09.2017 становила 7 447 700,00 грн, що підтверджується квитанцією відділення поштового зв'язку від 26.09.2017 та описом поштового вкладення в цінний лист (т.47а, 192-200).
До вказаного листа ліквідатором додано висновок про вартість нежитлових приміщень 3-го поверху №95-102, 102а, 104-107 в літ "А-7" (ліквідаційна вартість об'єкта оцінки 2 488 300,00 грн); висновок про вартість нежитлових приміщень 6-го поверху № 187-а, 187-193, 195, 198, 198а, 199, 199а в літ. "А-7" (ліквідаційна вартість об'єкта оцінки 2 000 600,00 грн); висновок про вартість нежитлової будівлі літ. "С-2", що складається з виробничих приміщень: 1-го поверху, загальною площею 901,6 кв.м., 2-го поверху, загальною площею 692,4 кв.м., підвалу, загальною площею 234,7 кв.м. (ліквідаційна вартість об'єкта оцінки 1 882 000,00 грн); висновок про вартість нежитлових приміщень першого поверху № 12, 13, 14, 15 в літ. "Б-2" (ліквідаційна вартість об'єкта оцінки 472 400,00 грн); висновок про вартість нежитлової будівлі (будівлі водно-кисневої станції) літ. "Е-2" (ліквідаційна вартість об'єкта 391 600,00 грн); висновок про вартість нежитлової будівлі літ "В-1" (ліквідаційна вартість об'єкта оцінки 212 800,00 грн).
25.09.2017 між ліквідатором банкрута та ТБ "ВТЦ" укладений додаток №12 до договору про проведення відкритих торгів у формі аукціону №1 від 04.11.2016, в якому узгоджений зміст оголошення про проведення других повторних відкритих торгів у формі аукціону з можливістю зниження початкової вартості (без встановлення граничної вартості майна). До складу Лоту № 1 увійшло нерухоме майно, яке є предметом іпотеки Національного банку України за договорами іпотеки від 06.07.2009 №5/2, №5/3 та №5/4; початкова вартість лоту №1: 6 083 328,00 грн (т. 47а, а.с.178-179).
27.09.2017 на офіційних сайтах Міністерства юстиції України та 26.09.2017 Вищого господарського суду України розміщені відповідні оголошення №46181 про проведення 26.10.2017 аукціону з продажу майна банкрута АТ "НТІ ТТР" з можливістю зниження початкової вартості (без встановлення граничної вартості майна); вид майна - основні засоби, стартова ціна - 6083328,00 грн. (т.47а, а.с. 177).
З протоколу проведення відкритих торгів у формі аукціону від 26.10.2017 №1 вбачається, що відбувся аукціон з продажу майна банкрута АТ "НТІ ТТР" за участю ТОВ "Юридична фірма "Час "Ч" (учасник 1) та ОСОБА_10 (учасник 2); переможцем аукціону став ТОВ "Юридична фірма "Час "Ч"; ціна продажу склала 2007498,24 грн. без ПДВ.
Зі змісту вказаного протоколу свідчить, що кошти в розмірі 608 332,80 грн внесені переможцем як гарантійний внесок на р/р Товарної біржі "Всеукраїнський торгівельний центр" зараховуються в рахунок оплати вартості придбаного майна; кошти в розмірі 1 399 165,44 грн сплачуються переможцем як плата за придбане майно на р/р АТ "НТІ ТТР".
Згідно Додатку № 1 від 26.10.2017 до Протоколу проведення відкритих торгів у формі аукціону від 26.10.2017 №1, що є невід'ємною його частиною, об'єктом продажу на вказаному аукціоні виступало наступне майно:
- нежитлова будівля (будівля водно-кисневої станції) літ. "Е-2 ", загальною площею 473,3 кв.м., та нежитлова будівля літ. "В-1", загальною площею 257,2 кв.м, за адресою: м.Харків, вул. Автогенна, буд. 10,;
- нежитлові приміщення 3-го поверху № 95-102, 102а, 104-107 в літ. "А-7 ", загальною площею 180,9 кв.м., та нежитлові приміщення 6-го поверху № 187-а, 187-193, 195, 198, 198а, 199, 199а в літ. "А-7 ", загальною площею 213,2 кв.м., за адресою: м. Харків, м-н. Рози Люксембург, 10;
- нежитлова будівля літ. "С-2 ", загальною площею 1828,7 кв.м., нежитлові приміщення першого поверху № 12-15 в літ. "Б-2 ", загальною площею 316,4 кв.м, за адресою: м. Харків, вул. Каштанова, буд. № 29 (т.47а, а.с. 180-184).
27.10.2017 на офіційних сайтах Міністерства юстиції України та 26.10.2017 Вищого господарського суду України (№46766) розміщено оголошення про результати проведення аукціону з продажу майна, відповідно до яких аукціон відбувся, у визначений строк заяви від учасників надійшли.
З виписки по особовому рахунку свідчить, що на ліквідаційний рахунок АТ «НТІ ТТР» торгівельною організацією перераховано гарантійний внесок в сумі 608 332,80 грн, сплачено переможцем аукціону суму коштів придбане на аукціоні майно в сумі 1399 165,44 грн (т.47а, а.с. 185).
Згідно акту передання права власності на нерухоме майно від 27.10.2017 Публічне акціонерне товариство "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" в особі ліквідатора Тищенко О.І (продавець) передав, а ТОВ "Юридична фірма "Час "Ч" (покупець) прийняв нерухоме майно, що було об'єктом продажу на спірному аукціоні 26.10.2017. В пункті 2 зазначеного акта сторонами засвідчено, що оплата майна проведена повністю, зобов'язання сторонами виконані належним чином, претензій немає (т. 47а, а.с. 186-187).
За результатами проведення аукціону з продажу майна банкрута 26.10.2017 між ліквідатором АТ "НТІ ТТР" Тищенко О.І. (продавець) та переможцем аукціону ТОВ "Юридична фірма "Час "Ч " (покупець) укладено договір купівлі-продажу майна банкрута на відкритих торгах (аукціон) від 31.10.2017, відповідно до якого на підставі протоколу №1 проведення відкритих торгів у формі аукціон від 26.10.2017 продавець зобов'язується передати у власність покупцеві нерухоме майно:
- нежитлову будівлю літ. "В-1", загальною площею 257,2 кв.м, за адресою: м. Харків, вул. Автогенна, буд. 10;
- нежитлову будівлю (будівля водно-кисневої станції) літ. "Е-2", загальною площею 473,3 кв.м, за адресою: м. Харків, вул. Автогенна, буд. №10;
- нежитлову будівлю літ. "С-2", загальною площею 1828,7 кв.м, за адресою: м. Харків, вул. Каштанова, буд. № 29;
- нежитлові приміщення першого поверху № 12-15 в літ. "Б-2", загальною площею 316,4 кв.м, за адресою: м. Харків, вул. Каштанова, буд. № 29;
- нежитлові приміщення 3-го поверху № 95-102, 102а, 104-107 в будівлі літ. "А-7 ", загальною площею 180,9 кв.м, за адресою: м. Харків, майдан Павлівський, 10 (колишня - Рози Люксембург);
- нежитлові приміщення 6-го поверху № 187-а, 187-193, 195, 198, 198а, 199, 199а в літ. "А-7", загальною площею 213,2 кв.м, за адресою: м. Харків, майдан Павлівський, 10 (т.47а, а.с. 189-191).
Початкова вартість майна на аукціоні складала 6 083 328,00 грн. Продаж майна, яке є предметом даного договору, визначено шляхом аукціону, та згідно із Протоколом становить 2 007 498,24 грн без ПДВ (п. 2 договору).
Виходячи з розділу 2 договору передача майна покупцеві і прийняття його продавцем здійснюється після повної оплати вартості майна, та оформлюється актом приймання-передачі, що підписується сторонами.
Покупець сплатив вартість майна, яка визначена у п. 1.2 цього Договору, у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на р/р продавця ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації"; гарантійний внесок в розмірі 608 332,80 грн без ПДВ, внесений покупцем на р/р ТБ «ВТЦ». Кошти в розмірі 1 399 165,44 грн сплачені покупцем на р/р продавця (розділ 3 договору).
Вказаний договір підписаний сторонами, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Малаховою Г.І., зареєстровано в реєстрі за №2669.
Національний банк України посилаючись на те, що другі повторні відкриті торги у формі аукціону від 26.10.2017 з продажу майна банкрута, що є предметом іпотеки, проведено з порушенням правил щодо підготовки та проведення прилюдних торгів (аукціону), звернувся до місцевого господарського суду з даною заявою про визнання недійсним результату аукціону з продажу майна банкрута (вх. №42743 від 26.12.2017).
24.04.2018 місцевим господарським судом постановлено оскаржувану ухвалу з підстав, зазначених вище (т.47а, а.с. 237-247).
Надаючи правову оцінку обставинам справи та аргументам оскаржуваного судового рішення, колегія суддів виходить з таких підстав.
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" та статті 11 Господарського процесуального кодексу України суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Європейський суд з прав людини у рішенні у справі "Сокуренко і Стригун проти України" від 20.07.2006 зазначив, що фраза "встановленого законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. У рішенні у справі "Занд проти Австрії" висловлено думку, що термін "судом, встановленим законом" у п. 1 ст. 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з [...] питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів [...]".
Згідно із частиною 1 статті 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
За приписами частини 1 статті 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Частиною 6 статті 12 ГПК України встановлено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 20 ГПК України господарські суди розглядають, зокрема, справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями частини четвертої статті 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", відповідно до якої суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, вирішує усі майнові спори з вимогами до боржника, у тому числі спори про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником.
Спори, які виникають при проведенні та виконанні результатів аукціонів, у тому числі про визнання недійсними договорів купівлі-продажу майна, розглядаються в межах провадження у справі про банкрутство (частина 8 статті 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").
Системний аналіз положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" дає підстави для висновку, що з моменту порушення стосовно боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, який змінює весь комплекс юридичних правовідносин боржника, і спеціальні норми Закону про банкрутство мають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство щодо інших законодавчих актів України.
Отже, за умови порушення провадження у справі про банкрутство боржника, особливістю вирішення спорів є те, що вони розглядаються та вирішуються господарським судом без порушення нових справ, що узгоджується із загальною спрямованістю Закону про банкрутство, який передбачає концентрацію всіх спорів у межах справи про банкрутство задля судового контролю у межах цього провадження за діяльністю боржника, залучення всього майна боржника до ліквідаційної маси та проведення інших заходів, метою яких є повне або часткове задоволення вимог кредиторів.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.03.2018 у справі №922/928/17 та Верховного Суду України від 16.04.2016 у справі №3-304гс16.
Предметом судового розгляду є спір про визнання недійсними результатів аукціону з реалізації майна банкрута ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації", що відбувся 26.10.2017 в ході проведення ліквідаційної процедури.
Як вже було зазначено у цій постанові, провадження у даній справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації» порушено 14.06.2016, а отже, продаж майна банкрута здійснюється за редакцією Закону України №4212-VI від 22.12.2011 "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство), яка чинна з 19.01.2013.
Відповідно до частини третьої статті 55 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" результати аукціону, проведеного з порушенням вимог закону, можуть бути визнані в судовому порядку недійсними. Визнання результатів аукціону недійсними тягне за собою визнання недійсним укладеного з переможцем договору купівлі-продажу.
Так, при розгляді заяви про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна банкрута судом повинні бути досліджені обставини порядку його організації та проведення, як того вимагають стаття 20, розділи ІІІ, Закону про банкрутство.
Виходячи зі змісту розділів ІІІ, Закону про банкрутство, процедура проведення аукціону у справі про банкрутство складається з чотирьох етапів її організації: передпідготовка проведення аукціону (призначення ліквідатора, вибір організатора аукціону, оформлення проекту договору на проведення аукціону, узгодження умов реалізації заставного майна з забезпеченим кредитором); підготовка до проведення аукціону (укладення договору з організатором аукціону, публікація оголошення, прийняття заяв на участь в аукціоні, внесення гарантійних внесків учасників аукціону); проведення аукціону та оформлення його результатів.
До предмету доказування недійсності результатів аукціону входять встановлення обставин недотримання ліквідатором та організатором аукціону вимог, які ставляться Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до його проведення, зокрема, щодо порядку отримання згоди заставного кредитора на продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення (стаття 42 Закону); щодо особливостей укладення договору на аукціоні (стаття 50 Закону); щодо порядку оприлюднення оголошення про проведення аукціону певного змісту, письмового повідомлення про проведення аукціону власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником (статті 58, 59 Закону); допуску до участі в аукціоні (стаття 61 Закону); допуску до місця проведення аукціону (стаття 63 Закону); порядку проведення аукціону (статті 64-68 Закону).
Між тим порушення порядку організації будь-якого з вказаних елементів доказування, а саме: правил, які визначають процедуру підготовки та проведення аукціону; правил, які регулюють сам порядок проведення аукціону; правил, які стосуються оформлення кінцевих результатів аукціону, є підставою для визнання результатів аукціону недійсними в цілому.
Отже, вирішуючи спір щодо визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна банкрута, необхідно з'ясувати факт дотримання порядку його проведення на кожному з таких елементів.
Такі висновки щодо застосування норм права викладені в постановах Верховного Суду від 29.05.2018 у справі №904/720/14, від 08.05.2018 у справі №22/63б.
За визначенням Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку (ч. 1 ст. 41 Закону про банкрутство).
Частиною 2 статті 41 Закону про банкрутство передбачено, що ліквідатор з дня свого призначення здійснює, зокрема, такі повноваження: проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Відповідно до частин 1 статті 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" після проведення інвентаризації та оцінки майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута такими способами: проведення аукціону; продаж безпосередньо юридичній або фізичній особі. Вибір способів продажу активів здійснюється ліквідатором з метою забезпечення його відчуження за найвищою ціною.
Ліквідатор організовує проведення аукціону з продажу активів банкрута з урахуванням вимог цього Закону. На аукціоні можуть продаватися: основні засоби (нерухомість, незавершене будівництво, транспортні засоби, будівельні матеріали тощо); відокремлений структурний підрозділ банкрута як частина цілісного майнового комплексу; необоротні активи банкрута; дебіторська заборгованість на умовах договору про відступлення права вимоги банкрута
Ліквідатор має право самостійно проводити торги на аукціоні відповідно до законодавства або залучити на підставі договору організатора аукціону - юридичну особу, яка відповідно до установчих документів має право проводити торги. Організатор аукціону не може бути заінтересованою особою стосовно кредитора чи боржника (ч. 2 ст. 44 Закону про банкрутство).
Ліквідатор здійснює продаж майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу. У разі якщо продати майно боржника у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами (ч. 5 ст. 44 Закону про банкрутство).
Виходячи з положень статей 41, 44, 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідаційна процедура направлена на здійснення заходів щодо задоволення в порядку цього Закону вимог кредиторів, шляхом продажу майна банкрута.
При цьому, законодавець відповідно до статті 43, частин 1, 5 статті 44 та статей 64-66 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" надає ліквідатору право вибору способів продажу активів боржника, зазначаючи про те, що такий вибір повинен здійснюватися з метою забезпечення їх відчуження за найвищими цінами (частина 1 статті 44 Закону про банкрутство).
Разом з тим, частиною 5 статті 44 Закону, законодавець визначає обов'язок ліквідатора застосувати, як переважний, продаж майна боржника цілісним майновим комплексом і тільки після того, якщо продати майно боржника у складі цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами. Відтак, продаж майна боржника цілісним майновим комплексом за сукупною вартістю визнаних вимог кредиторів (частина 1 статті 43 Закону) є обов'язковою умовою початку продажу майна боржника.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Верховного Суду від 21.06.2018 у справі №914/701/17.
Матеріали справи свідчать, що під час проведення аукціону з продажу майна АТ "НТІ ТТР" у складі цілісного майнового комплексу, до загальної вартості якого було включено майно кредитора-заставодержателя, а також під час проведення відкритих торгів у формі аукціону з продажу майна банкрута окремими лотами за видами майнових активів, у тому числі нежитлових приміщень банкрута AT "НТІ ТТР", що є предметом іпотеки Національного банку України за договорами іпотеки від 06.07.2009 №5/2, №5/3 та №5/4 (лот №3), спірне нерухоме майно не було реалізовано.
В подальшому, під час здійснення ліквідаційної процедури ліквідатором AT "НТІ ТТР" вживалися заходи щодо реалізації одним лотом об'єктів нерухомого майна Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації", що є предметом іпотеки Національного банку України за договорами іпотеки від 06.07.2009 №5/2, №5/3 та №5/4, шляхом проведення відкритих торгів у формі аукціону.
Заява Національного банку України про визнання недійсним результату аукціону з продажу майна банкрута (вх. №42743 від 26.12.2017) та апеляційна скарга обґрунтована тим, що реалізація вказаного нерухомого майна Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" (предмету іпотеки) на других повторних відкритих торгах у формі аукціону 26.10.2017 відбулась з порушенням правил щодо підготовки та проведення прилюдних торгів (аукціону).
Отже, до предмету доказування недійсності результатів аукціону входить встановлення обставин недотримання ліквідатором та організатором аукціону вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" під час проведення відкритих торгів у формі аукціону з продажу одним лотом нерухомого майна банкрута, що є предметом іпотеки.
Частиною 4 статті 42 Закону про банкрутство встановлено, що майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, які воно забезпечує.
Продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду.
Порядок продажу майна в провадженні у справі про банкрутство шляхом проведення торгів у формі аукціону визначено розділом IV Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (статті 49 - 76).
Розділ ІV "Продаж майна в провадженні у справі про банкрутство" Закону про банкрутство дозволяє зробити висновок про те, що законодавцем передбачено процедуру продажу майна банкрута, яка є універсальною для всіх суб'єктів банкрутства та має ряд імперативних норм, які не можуть змінюватися за домовленістю учасників провадження у справі про банкрутство (комітету кредиторів, організатора торгів, ліквідатора).
За змістом частини 1 статті 49 Закону про банкрутство вбачається, що продаж майна боржника в провадженні у справі про банкрутство здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, шляхом проведення торгів у формі аукціону, за винятком майна, продаж якого відповідно до законодавства України здійснюється шляхом проведення закритих торгів.
Відповідно до частин 4, 5, 6 зазначеної статті суб'єктами аукціону є його замовник, організатор та учасники. Замовником є ліквідатор, призначений господарським судом у порядку, встановленому цим Законом. Організатором аукціону є визначена замовником фізична або юридична особа, що має ліцензію на проведення торгів і з якою замовник аукціону уклав договір на проведення аукціону. Організатор аукціону визначається замовником за конкурсом, що проводиться у визначеному замовником порядку, основними критеріями якого вважаються наявність ліцензії, достатній, але не менш як три роки, досвід проведення аукціонів, запропонована найменша сума винагороди.
Організатор аукціону виконує такі функції: опубліковує і розміщує повідомлення про продаж майна боржника і повідомлення про результати проведення торгів; приймає заявки на участь в аукціоні; укладає із заявниками договори про завдаток; визначає учасників торгів; здійснює проведення торгів; визначає переможця торгів і підписує протокол про результати проведення торгів; повідомляє учасників торгів про результати проведення торгів (частина 5 статті 51 Закону про банкрутство).
Отже, положеннями Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено повноваження ліквідатору у справі про банкрутство обирати спосіб продажу активів боржника з метою забезпечення їх відчуження за найвищими цінами та у встановленому законом порядку самостійно визначати організатора аукціону.
У разі виникнення під час проведення ліквідаційної процедури спору відносно визначення організатора аукціону, господарський суд перевіряє порядок визначення ліквідатором організатора аукціону. В такому випадку організатор аукціону залучається судом до участі у провадженні у справі про банкрутство (абзац 4 пункт 33 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 №01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").
Як вже було зазначено у цій постанові, за результатами конкурсу з визначення організатора аукціону з продажу майна банкрута Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" ліквідатором з переможцем конкурсу - Товарною біржею "Всеукраїнський торгівельний центр" (виконавець), укладений договір про проведення відкритих торгів у формі аукціону від 04.11.2016 №1, відповідно до якого виконавець за рахунок замовника зобов'язався провести аукціон з продажу майна банкрута.
Матеріали справи не містять доказів на підтвердження оскарження результатів конкурсу з визначення організатора аукціону та наявності спору щодо порядку визначення ліквідатором, в порядку частини 6 статті 49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", організатора аукціону.
Частинами 1, 2 статті 57 Закону про банкрутство визначено, що початкова вартість майна визначається арбітражним керуючим. Початкова вартість підлягає зазначенню у договорі на проведення аукціону.
У разі наявності обґрунтованих сумнівів щодо визначеної арбітражним керуючим початкової вартості майна комітет кредиторів або окремий кредитор чи власник майна боржника можуть звернутися до господарського суду з клопотанням про проведення незалежної оцінки. Господарський суд своєю ухвалою може призначити незалежну оцінку майна боржника за рахунок зацікавлених кредиторів (кредитора), що здійснюється у порядку, визначеному Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (ч.3 ст. 57 Закону про банкрутство).
Відповідно до частини 1 статті 43 Закону про банкрутство майно, яке підлягає реалізації у ліквідаційній процедурі, оцінюється ліквідатором.
Під час продажу майна банкрута на аукціоні вартість майна, що визначається ліквідатором, є початковою вартістю (ч.2 ст. 43 Закону про банкрутство).
Отже, законодавець не визначає обов'язком ліквідатора здійснювати експертну оцінку усіх активів боржника, він вправі на власний розсуд визначити початкову вартість майна, яке виставляється на аукціон (за винятком продажу майна цілісним майновим комплексом вперше та майна державних підприємств), що регламентовано статтею 43 Закону про банкрутство. (Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Верховного Суду від 21.06.2018 у справі №914/701/17).
Статтями 65 та 66 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено порядок проведення торгів у формі аукціону, кількість аукціонів та головні вимоги до кожного з аукціонів, у тому числі особливості проведення повторного аукціону та особливості проведення аукціону з можливістю зниження початкової вартості.
Зазначені норми є імперативними за своєю правовою природою, а процедура, регламентована ними, не може змінюватися за рішеннями окремих учасників провадження, оскільки вони є публічними торгами, які проводяться з метою залучення якнайбільшої кількості учасників, що мають право бути заздалегідь поінформованими про основні правила такої публічної процедури.
Разом з тим, у даному розділі є норми, які містять диспозицію: "якщо інше не встановлено договором про проведення аукціону", що дозволяє учасникам альтернативу врегулювання певного питання в договорі про проведення аукціону.
Однак, зазначене не свідчить про можливість встановлення заставодержателем (заставним кредитором) відмінних умов продажу, на що помилково посилається заявник апеляційної скарги.
Зокрема, такими нормами, на відміну від частини 2 статті 66 Закону про банкрутство, слід вважати частину 3 статті 66 цього Закону, яка прямо зазначає, "якщо інше не встановлено договором про проведення аукціону, другий повторний аукціон проводиться з можливістю зниження початкової вартості", а також частину 3 статті 65 Закону про банкрутство, якою передбачено: "якщо інше не встановлено договором, початковою вартістю повторного, другого повторного аукціону є вартість, зменшена на 20% щодо початкової вартості відповідно до попереднього аукціону, попереднього повторного аукціону".
Матеріали справи свідчать, що 29.05.2017 ліквідатор АТ "НТІ ТТР" Тищенко О.І. звернулась до Національного банку України листом вих. №03-03/559 "Про надання згоди на реалізацію іпотечного майна в процедурі банкрутства", в якому просила надати згоду на продаж майна банкрута Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації", що є предметом іпотеки за договорами іпотеки від 06.07.2009 №5/2, №5/3 та №5/4, а саме:
- нежитлових приміщень 3-го поверху № 95, 96, 97, 98, 99, 100, 104, 105, 106, 107 в літ. "А-7", загальною площею 180,9 кв.м., нежитлових приміщень 6-го поверху № 187а, 187-193, 195, 198, 198а, 199, 199а в літ. "А-7", загальною площею 213,2 кв.м., які знаходяться за адресою: м. Харків, м-н. Рози Люксембург, 10;
- нежитлової будівлі літ. "С-2", що складається з виробничих приміщень: 1-го поверху, загальною площею 901,6 кв.м., 2-го поверху, загальною площею 692,4 кв.м., підвалу, загальною площею 234,7 кв.м., а також нежитлових приміщень першого поверху № 12, 13, 14, 15 в літ. "Б-2", загальною площею 316,4 кв.м., за адресою: м. Харків, вул. Каштанова, буд. №29;
- нежитлової будівлі (будівлі водно-кисневої станції) літ. "Е-2", загальною площею 473,3 кв.м. та нежитлової будівлі літ. "В-1", загальною площею 257,2 кв.м., за адресою: м.Харків, вул. Автогенна, буд. №10.
25.07.2017 Національним банком України прийнято рішення № 473-рш "Про погодження відчуження одним лотом об'єктів нерухомого майна, переданих Публічним акціонерним товариством "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" в іпотеку Національному банку України", яким погоджено початкову ціну реалізації одним лотом спірного нерухомого майна у розмірі 9505200,00 грн, що дорівнює сумі визнаних Господарським судом Харківської області кредиторських вимог Національного банку України (т.47а, а.с. 162).
Водночас, Національним банком України в рішенні від 25.07.2017 № 473-рш зазначено такі обмеження: у разі якщо нерухоме майно не буде реалізоване на перших торгах ліквідатору необхідно забезпечити проведення незалежної експертної оцінки нерухомого майна для його виставлення на наступні торги з обов'язковим погодженням із Національним банком України початкової ціни реалізації нерухомого майно; погодити спосіб і порядок реалізації ліквідатором нерухомого майна, а саме реалізацію на відкритих торгах шляхом проведення електронних торгів; забезпечити інформування НБУ про виставлення нерухомого майна на електронні торги, результати проведених електронних торгів з реалізації нерухомого майна та про перерахування коштів від реалізації нерухомого майна НБУ протягом двох робочих днів з моменту настання кожної із зазначених подій
25.07.2017 між ліквідатором банкрута та ТБ "ВТЦ" укладений додаток №10 до договору від 04.11.2016 №1, в якому узгоджено зміст оголошення про проведення відкритих торгів у формі аукціону без можливості зниження початкової вартості. До складу Лоту № 1 увійшло нерухоме майно, яке є предметом іпотеки Національного банку України за договорами іпотеки від 06.07.2009 №5/2, №5/3 та №5/4; початкова вартість лоту №1 складає 9 505 200,00 грн (т. 47а, а.с. 170-171).
Отже, початкова вартість нерухомого майна визначена ліквідатором з урахуванням погодженої Банком початкової ціни реалізації предмета іпотеки у розмірі 9505200,00 грн.
Оскільки аукціон з продажу майна банкрута не відбувся за відсутності заяв від учасників, то 28.08.2017 між ліквідатором банкрута та ТБ "ВТЦ" укладений додаток №11 до договору від 04.11.2016 №1, в якому узгоджено зміст оголошення про проведення перших повторних відкритих торгів у формі аукціону з можливістю зниження початкової вартості, але не нижче, ніж до граничної вартості, яка становить 50% початкової вартості. Початкова вартість лоту №1: 7 604 160,00 грн (т. 47а, а.с.174-175).
Проте, зазначений аукціон також не відбувся за відсутності заяв від учасників.
25.09.2017 між ліквідатором банкрута та ТБ "ВТЦ" укладений додаток №12 до договору про проведення відкритих торгів у формі аукціону №1 від 04.11.2016, в якому узгоджений зміст оголошення про проведення других повторних відкритих торгів у формі аукціону з можливістю зниження початкової вартості (без встановлення граничної вартості майна). Початкова вартість лоту №1: 6 083 328,00 грн (т. 47а, а.с.178-179).
Оскільки договір про проведення відкритих торгів у формі аукціону від 04.11.2016 №1 та Додатки до цього договору не містять особливостей проведення аукціону, повторного аукціону, другого повторного аукціону, зниження початкової вартості, то при вирішенні питання законності проведення повторного, другого повторного аукціону з продажу заставного майна необхідно керуватися положеннями статей 65, 66 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Отже, початкова вартість спірного майна банкрута на другому повторному аукціоні визначалась шляхом поетапного зниження на 20% його початкової вартості на першому та першому повторному аукціонах, які не відбулися у зв'язку з відсутністю учасників, що узгоджується з положеннями статей 65, 66 Закону про банкрутство про порядок проведення повторного (другого повторного) аукціону з можливістю зниження початкової вартості майна банкрута, що є предметом продажу.
Крім того, ліквідатором, окрім проведення оцінки ринкової вартості предмету застави для визначення його початкової вартості на аукціоні, також було забезпечено проведення незалежної оцінки саме ліквідаційної вартості предмету застави.
За висновком суб'єкта оціночної діяльності ФОП Немашкаловою Н.І. про вартість предмету застави ліквідаційна вартість об'єкта оцінки становить 7 447 700,00 грн (т.47а, а.с.167), що є нижчою, ніж початкова ціна продажу цього майна на аукціоні визначена ліквідатором з урахуванням погодженої Банком початкової ціни реалізації предмета іпотеки, що жодним чином не порушує прав кредиторів та боржника.
Судова колегія вважає необґрунтованими доводи скаржника щодо порушення ліквідатором проведення оцінки майна та узгодження умов реалізації заставного майна із забезпеченим кредитором та зазначає, що частина 4 статті 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", визначає порядок надання згоди на відчуження заставного майна, згідно якого така згода є безумовною та надається заставним кредитором або судом (за відсутності згоди кредитора), а дії ліквідатора, спрямовані на її одержання, є необхідними для формування ліквідаційної маси банкрута.
Місцевий господарський суд дійшов правомірного висновку, що надання згоди на продаж заставного майна забезпеченим кредитором не надає йому права обирати порядок та умови реалізації заставного майна, в тому числі його початкову вартість на другому повторному аукціоні, оскільки такий порядок та умови в значній мірі визначені законом, а також способи реалізації активів боржника обирає ліквідатор (статті 43, 44, 65, 66 Закону про банкрутство).
Отже, відповідна згода забезпеченого кредитора на реалізацію заставного майна, передбачена частиною 4 статті 42 цього Закону, надається на реалізацію майна боржника в цілому, а не на кожну окрему дію (повторний, другий повторний аукціони тощо), спрямовану на реалізацію майна боржника, зокрема, не на проведення кожного конкретного аукціону, а на продаж майна банкрута.
Зазначена правова позиція узгоджується з практикою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду викладеною в постановах у справах № 904/3719/15 від 29.03.2018, № 18/1355/12 від 26.04.2018, № 915/220/14 від 17.05.2018.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що обмеження з боку забезпеченого кредитора при погодженні реалізації заставного майна предмету продажу хоча і не відповідає вимогам Закону в новій редакції, однак не є підставою для звернення ліквідатора із заявою до господарського суду за отриманням згоди на продаж предмету забезпечення, оскільки фактичне волевиявлення заставного кредитора на продаж заставного майна відбулось, отже суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що такі дії ліквідатора не є порушенням вимог частини 4 статті 42 Закону про банкрутство щодо продажу майна банкрута, що є предметом забезпечення, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду. (Такий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі № 923/757/17).
Водночас, колегія суддів погоджується з доводами Національного банку України про порушення вимог Закону про банкрутство щодо порядку оголошення та повідомлення про проведення спірного аукціону, з огляду на таке.
Відповідно до частини 9 статті 49 Закону про банкрутство усім учасникам аукціону гарантується рівний доступ до будь-якої інформації про майно, виставлене для продажу, а також про хід підготовки та проведення аукціону.
Положеннями статті 58 Закону про банкрутство визначено порядок оголошення та повідомлення про проведення аукціону.
Так, організатор аукціону не пізніше як за 15 робочих днів до дня початку аукціону оприлюднює на веб-сайті державного органу з питань банкрутства та Вищого господарського суду України (при проведенні електронних торгів - також на своєму веб-сайті) оголошення про проведення аукціону, а також письмово повідомляє про проведення аукціону власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником(ч.1 ст. 58 Закону про банкрутство).
Під час продажу на аукціоні нерухомого майна оголошення повинно бути також розміщено на нерухомому майні (ч. 3 ст. 58 Закону про банкрутство).
Статтею 59 вказаного Закону про банкрутство визначено вимоги до змісту оголошення про проведення аукціону на веб-сайті, зокрема, оголошення про проведення аукціону на веб-сайті повинно містити відомості про: майно, що продається, його характеристику та місцезнаходження; час та місце проведення аукціону (для електронних торгів - веб-сайт, на якому проводяться електронні торги, та період часу, протягом якого проводяться торги); початкову вартість та відомості про можливість її зниження на тому ж аукціоні; розмір та порядок внесення гарантійного внеску; можливість надання переможцю податкової накладної; продавця майна (найменування, місцезнаходження, засоби зв'язку); порядок, місце, строк і час представлення заявок на участь в торгах; порядок оформлення участі в торгах, перелік документів і вимоги, що пред'являються учасникам, до їх оформлення; порядок і критерії виявлення переможця торгів; строки платежів, реквізити рахунків, на які вносяться платежі; організатора аукціону (найменування, місцезнаходження, засоби зв'язку); спосіб отримання додаткової інформації про проведення аукціону. В оголошенні наводиться текст договору, що укладається на аукціоні, крім умови про ціну та зазначення особи покупця.
Якщо аукціон є повторним або проводиться у зв'язку з розірванням договору, укладеного на попередньому аукціоні, про це зазначається в оголошенні із вказівкою на адресу сторінки веб-сайту, на якій розміщено інформацію про проведення попереднього аукціону.
Якщо продажу підлягає будівля, споруда, приміщення, квартира, то у характеристиці майна зазначаються план, загальна площа та житлова площа, кількість кімнат (приміщень), їх площа та призначення, матеріали стін, кількість поверхів, поверх або поверхи, на яких розташоване приміщення (квартира), інформація про підсобні приміщення та споруди, відомості про земельну ділянку, на якій розташована будівля, споруда, право на земельну ділянку, що переходить до покупця будівлі, споруди, приміщення, квартири тощо.
В оголошенні вміщуються фотографічні зображення речей, що продаються.
Умовами укладеного між ліквідатором банкрута та торгівельною організацією договору про проведення відкритих торгів у формі аукціону від 04.11.2016 №1 передбачено обов'язки виконавця, зокрема, погодити з замовником текст повідомлення про продаж об'єкта аукціону; оприлюднити на веб-сайті державного органу з питань банкрутства та на сайті Вищого господарського суду (при проведенні електронних торгів - також на своєму веб-сайті), не пізніше як за 15 робочих днів до початку аукціону, оголошення про проведення аукціону, а також письмово повідомити про проведення аукціону власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником (п. 3.1 договору).
Відповідно до пункту 4.1 зазначеного договору замовник зобов'язаний, зокрема, підготувати об'єкт аукціону до продажу на аукціоні; розмістити на нерухомому майні оголошення про проведення продажу такого майна; брати участь у підготовці тексту інформаційного повідомлення про продаж об'єкта аукціону.
Отже, визначений нормами Закону про банкрутство та умовами договору про проведення відкритих торгів у формі аукціону від 04.11.2016 №1 порядок оголошення та повідомлення про проведення аукціону, а також вимоги до змісту оголошення про проведення аукціону на веб-сайті, направлені на забезпечення можливості прийняти участь в аукціоні з продажу майна банкрута якомога ширшому колу осіб, а також направлені на забезпечення задоволення вимог кредиторів банкрута в максимально можливому розмірі за наслідками реалізації майна банкрута за найвищою ціною.
Однією зі складових при розгляді визнання недійсними результатів торгів є дослідження порядку оголошення та повідомлення про проведення торгів, на відповідність вимогам статей 58, 59 Закону про банкрутство.
За твердженням заявника апеляційної скарги, в порушення вимог частини 3 статті 58 Закону про банкрутство на нежитлових приміщеннях, що були об'єктом продажу на других повторних відкритих торгах у формі аукціону 26.10.2017, оголошення про продаж майна боржника не розміщувалися.
Ліквідатором банкрута в якості підтвердження розміщення відповідних оголошень на об'єктах нерухомого майна до матеріалів справи додано роздруківки фотографічних матеріалів із оголошень про продаж майна банкрута АТ "НТІ ТТР", розміщених на офіційному сайті Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
Тобто, у даному випадку належними та допустимими доказами у розумінні статей 76, 77 Господарського процесуального кодексу України на підтвердження розміщення оголошення на нерухомому майні можуть бути лише фотографічні знімки об'єкту нерухомого майна, яке виставлялось на продаж із розміщенням на ньому оголошення.
Проте, відповідно до наявних в матеріалах справи фотографій із зображенням елементів цегельної кладки, стін будівлі, частин дверей з розміщеною на них інформацією про продаж на аркуші паперу не вбачається розміщення оголошень саме на об'єктах, які належать боржнику та були об'єктом продажу на спірному аукціоні; відсутня інформація, чи на усіх об'єктах боржника, які є предметом спірного аукціону, розміщені фотографії про продаж; фото не містить дати й часу проведення зйомки; де саме розміщувалося оголошення.
Разом з тим, під час дослідження оголошень про проведення аукціону з продажу майна банкрута АТ "НТІ ТТР", розміщених офіційних сайтах Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України (публікація від 27.07.2017 №44833, від 29.08.2017 №45560, від 26.09.2017 №46181) судовою колегією встановлено, що на нерухомому майні, яке було виставлене на продаж на оскаржуваному аукціоні, в порушення приписів частини 3 статті 58 Закону про банкрутство, не було розміщено оголошення про проведення аукціону, про що свідчить оголошення про проведення другого повторного аукціону, розміщеного 26.09.2017 на сайті Вищого господарського суду України за № 46181, та було підтверджено ліквідатором банкрута в судовому засіданні Харківського апеляційного господарського суду 24.07.2018.
При цьому, ліквідатором АТ "НТІ ТТР" в судовому засіданні зазначено, що роздруківки фотографічних матеріалів на підтвердження наявності відповідних оголошень на об'єктах нерухомого майна зроблені ним з розміщених на офіційному сайті Вищого господарського суду України оголошень про проведення відкритих торгів у формі аукціону з продажу майна банкрута у складі цілісного майнового комплексу та окремими лотами, що на його думку свідчить про дотримання вимог ч. 3 ст. 58 Закону про банкрутство.
Судова колегія зазначає, що надані фотографічні матеріали свідчать про розміщення оголошень на нерухомому майні під час підготовки попередніх торгів у формі аукціону з продажу майна банкрута, які не є предметом даного судового розгляду та порядок підготовки та проведення яких не входить до предмету доказування.
З огляду на викладене, ліквідатором не надано належних та допустимих доказів, у розумінні статей 76, 77 ГПК України, проведення аукціону з дотриманням вимог закону, наявності оголошень саме на нерухомому майні, яке підлягало продажу, що не може свідчити про виконання організатором аукціону вимог частини 3 статті 58 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції, дослідивши подані учасниками докази, оцінивши їх у сукупності, надавши їм правову оцінку, встановила порушення (відсутність оголошень, які мали бути розміщені саме на об'єктах продажу) вимог законодавства (яке регулює процес банкрутства та, безпосередньо, продаж майна банкрута) під час підготовки та проведення аукціону других повторних відкритих торгів у формі аукціону з продажу майна банкрута, що відбулися 26.10.2017.
Колегія суддів наголошує, що зазначені вище порушення щодо інформування потенційних учасників аукціону про майна банкрута, в тому числі й нерозміщення оголошення на нерухомому майні, призвели до звуження кола потенційних покупців виставленого на продаж лоту, відповідно їх участі в аукціоні та реалізації лоту за більш високою ціною.
Крім того, частиною 1 статті 58 Закону про банкрутство, встановлено, що організатор аукціону письмово повідомляє про його проведення власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником, не пізніше, як за 15 робочих днів до дня початку аукціону.
Договором про проведення відкритих торгів у формі аукціону від 04.11.2016 №1 передбачено обов'язок організатора аукціону письмово повідомити про проведення аукціону власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником (п. 3.1 договору).
Як вже було зазначено в цій постанові, в рішенні від 25.07.2017 № 473-рш "Про погодження відчуження одним лотом об'єктів нерухомого майна, переданих Публічним акціонерним товариством "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" в іпотеку Національному банку України" Національний банк України зазначив про необхідність забезпечити інформування НБУ про виставлення нерухомого майна на торги.
Колегія суддів враховує, що положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство щодо інших законодавчих актів України.
Водночас, відповідно до приписів частини 1 статті 2 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється також іншими законодавчими актами України.
Відповідно до частини 5 статті 43 Закону України "Про іпотеку", організатор прилюдних торгів, не пізніше дня публікації повідомлення про проведення прилюдних торгів у засобах масової інформації, письмово сповіщає державного виконавця, іпотекодавця, іпотекодержателя та всіх осіб, що мають зареєстровані у встановленому законом порядку права та вимоги на предмет іпотеки, про день, час і місце проведення прилюдних торгів та про початкову ціну продажу майна.
Отже, відсутність обов'язку ліквідатора узгоджувати з банком-заставодержателем умови продажу заставного майна, в тому числі його початкову вартість, відповідно до Закону про банкрутство, не позбавляє іпотекодержателя права на доступ до інформації про умови проведення прилюдних торгів та про предмет іпотеки, що підлягає продажу.
Враховуючи, що в даному випадку Банк у своєму листі зазначив ліквідатору про певні особливості щодо порядку реалізації майна боржника, ліквідатор банкрута не був позбавлений можливості вчинення дій щодо зобов'язання організатора аукціону в договорі про продаж майна банкрута повідомляти кредитора-заставодержателя про дату та місце проведення аукціону з продажу заставного майна, виходячи з його обов'язку дотримуватися балансу інтересів боржника та кредиторів в ході здійснення ліквідаційної процедури у справі про банкрутство, або самостійно вжити заходів щодо повідомлення кредитора-заставодержателя про дату та місце проведення аукціону з продажу заставного майна.
Такої правової позиції дотримується Вищий господарський суд України у постанові від 29.04.2016 у справі №951/684/14.
Крім того, частиною 1 статті 59 вказаного Закону про банкрутство визначено вимоги до змісту оголошення про проведення аукціону на веб-сайті, зокрема, оголошення про проведення аукціону на веб-сайті повинно містити відомості про: майно, що продається, його характеристику та місцезнаходження.
Якщо продажу підлягає будівля, споруда, приміщення, квартира, то у характеристиці майна зазначаються план, загальна площа та житлова площа, кількість кімнат (приміщень), їх площа та призначення, матеріали стін, кількість поверхів, поверх або поверхи, на яких розташоване приміщення (квартира), інформація про підсобні приміщення та споруди, відомості про земельну ділянку, на якій розташована будівля, споруда, право на земельну ділянку, що переходить до покупця будівлі, споруди, приміщення, квартири тощо (ч.5 ст. 59 Закону про банкрутство).
Зі змісту оголошень про проведення аукціону з продажу майна Публічне Акціонерне Товариство «Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації», призначених на 28.08.2017, 28.09.2017, 26.10.2017 (публікація на сайті Вищого господарського суду України від 27.07.2017 №44833, від 29.08.2017 № 45560, від 26.09.2017 № 46181), вбачається, що об'єктом продажу було зазначено одним лотом наступне нерухоме майно:
- нежитлова будівля (будівля водно-кисневої станції) літ. "Е-2", загальною площею 473,3 кв.м, та нежитлова будівля літ. "В-1", загальною площею 257,2 кв.м, за адресою: м.Харків, вул. Автогенна, буд. №10;
- нежитлові приміщення 3-го поверху № 95-102, 102а, 104-107 літ. "А-7", загальною площею 180,9 кв.м, нежитлові приміщення 6-го поверху № 187а, 187-193, 195, 198, 198а, 199, 199а літ. "А-7", загальною площею 213,2 кв.м, які знаходяться за адресою: м. Харків, м-н. Рози Люксембург, 10;
- нежитлові приміщення першого поверху № 12-15 в літ. "Б-2", загальною площею 324,6 кв.м, та нежитлова будівля літ. "С-2", загальною площею 1828,7 кв.м, а також за адресою: м. Харків, вул. Каштанова, буд. №29.
Також до вказаних оголошень на підтвердження інформації про план, загальну площу, кількість кімнат (приміщень), їх площа та призначення, матеріали стін, кількість поверхів, поверх або поверхи на яких розташоване приміщення, додано, зокрема, копії документів, що підтверджують право власності на такі приміщення та технічні паспорти.
Так, відповідно до укладеного між ПП "Парадігма" (продавець) та АТ "НТІ ТТР" (покупець) договору купівлі продажу від 06.09.2004, продавець продав, а покупець купив нежитлові приміщення 3 поверху №95-102, 102а, 104-107 в літері А-7, загальною площею 180,1 кв.м, які знаходяться за адресою: місто Харків, Люксембург Рози майдан, будинок 10. Передання зазначених приміщень підтверджується складеним актом прийому-передачі нежитлових приміщень від 06.09.2004 (арк. 31-35 цих повідомлень).
Водночас, 06.07.2009 між Національним банком України та АТ "НТІ ТТР" укладений договір іпотеки №5/2, відповідно до якого предметом іпотеки зазначено, зокрема, нежитлові приміщення 3-го поверху №95, 96, 97, 98, 99, 100, 104, 105, 106, 107 в літері "А-7", які знаходяться за адресою м. Харків, м-н Рози Люксембург, 10, загальною площею 180,9 кв.м (згідно з уточненням при поточній інвентаризації); документ, що підтверджують право власності: договір купівлі-продажу, посвідчений приватним нотаріусом ХМНО Сульженко Ж. О. 06.09.2004, за реєстровим №641 та зареєстрований в КП "Харківське БТІ" за №1372 в книгу №1, згідно з витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №4871190 від 28.09.2004, реєстраційний номер 7630405.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 16.05.2017 окремо внесено до реєстру вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" відомості щодо майна, яке є предметом іпотеки за договором іпотеки від 06.07.2009 №5/2, а саме: нежитлові приміщення 3-го поверху № 95, 96, 97, 98, 99, 100, 104, 105, 106, 107 в літ. "А-7", які знаходяться за адресою: м. Харків, м-н. Рози Люксембург, 10, загальною площею 180,9 кв.м; нежитлові приміщення 6-го поверху № 187-а, 187-193, 195, 198, 198а, 199, 199а в літ. "А-7", які знаходяться за адресою: м. Харків, м-н. Рози Люксембург, 10, загальною площею 213,2 кв.м.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо боржника міститься наступна інформація (на момент проведення спірного аукціону): об'єкт нерухомого майна: нежитлові приміщення 3-го поверху № 95, 96, 97, 98, 99,100,104,105, 106,107 в літ. "А-7", площею 180,9 кв.м, адреса: Харківська обл., м.Харків, Люксембург Рози майдан (Павлівський майдан), будинок 10 (сторінки 29-30 Витягу) (т. 47д, а.с. 28 зворотна частина, 37).
Крім того, під час вжиття ліквідатором заходів щодо продажу майна банкрута на відкритих торгах у формі аукціону в складі цілісного майнового комплексу, між ліквідатором та організатором аукціону укладені додатки №1-3 до договору про проведення відкритих торгів у формі аукціону №1 від 04.11.2016, відповідно до яких до складу лоту № 1 Цілісний майновий комплекс увійшли, зокрема, нежитлові приміщення 3-го поверху № 95-100, 104-107 в літ. "А-7", загальною площею 180,9 кв.м, які знаходяться за адресою: м. Харків, м-н. Рози Люксембург, 10 (т. 47, а.с. 238-265, 268-295, 298-325).
Судова колегія зазначає, що в силу приписів статей 41, 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" продажу майна банкрута в ліквідаційній процедурі передує здійснення ліквідатором інвентаризації та оцінки майна банкрута та формування його ліквідаційної маси.
Як вже зазначалось вище, між ліквідатором та ТОВ "Інститут градпроект" укладений договір на виконання робіт з технічного обстеження від 09.02.2017 № 94/17, відповідно до якого виконавець зобов'язався виконати технічне обстеження будівельних конструкцій нежитлових приміщень 3-го поверху (№95-102, 102а, 104-107), 6-го поверху (№ 187а, 187-193, 195, 198, 198а, 199, 199а) в будівлі літ. "А-7" пл. Павлівська (пл. Рози Люксембург), 10, м. Харків (т. 47, а.с. 334-336).
Так, згідно копії висновку зі Звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій по об'єкту нежитлових приміщень 3-го поверху (№№ 95-102, 102а, 104-107), 6-го поверху (№ 187а, 187-193, 195, 198, 198а, 199, 199а) в будівлі літер "А-7" по площі Павлівській (колиш. Рози Люксембург), 10 в м. Харкові, та можливості їх подальшої експлуатації від 10.02.2017 встановлено, що в нежитлових приміщеннях 3-го поверху (№№ 95-102, 102а, 104-107) був проведений капітальний ремонт з усуненням наявних дефектів і пошкоджень; фізичний знос основних конструкцій (каркас, стіни, залізобетонні перекриття) не перевищує 10%, а знос внутрішніх оздоблень і інженерних систем відсутній. Рекомендовано: основні конструкції (елементи каркасу, стін, залізобетонних перекриттів) нежитлових приміщень 3-го поверху відповідають вимогам надійності та експлуатаційної придатності; подальша безпечно експлуатація приміщень №№ 95-102, 102а, 104-107, загальною площею 180,10 кв.м можлива (т.47а, а.с. 5-6).
З огляду на викладене, ліквідатором під час вжиття заходів щодо проведення інвентаризації нежитлових приміщень 3-го поверху в будівлі літер "А-7", за адресою: м. Харків, м-н. Рози Люксембург, 10, не було враховано зміну нумерації цих приміщень, відомості щодо опису нежитлових приміщень згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, а також укладений між Національним банком України та АТ "НТІ ТТР" договір іпотеки від 06.07.2009 №5/2.
Вказані обставини призвели до порушення вимог Закону про банкрутство щодо порядку формування лота, до якого включені нежитлові приміщення 3-го поверху № 101, 102, 102а в будівлі літер "А-7", за адресою: м. Харків, м-н. Рози Люксембург, 10, та недодержання вимог щодо змісту оголошення про проведення аукціону в частині відомостей про майно, що продається, його характеристику.
За таких обставин, інвентаризація майна, формування лоту та підготовка майна боржника до продажу на аукціоні відбулися з порушення законодавства про банкрутство.
Враховуючи вищевикладене, встановлені апеляційним господарським судом порушення проведення другого повторного аукціону, а саме: матеріали справи не містять належних доказів розміщення оголошення про проведення аукціону на нерухомому майні (ч.3 ст. 58 Закону про банкрутство); в розміщених на офіційних сайтах Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду оголошеннях про проведення відкритих торгів у формі аукціону зазначено невірну нумерацію нежитлових приміщень, кількість таких приміщень (ч. 5 ст. 59 Закону про банкрутство), є підставою для визнання недійсними результатів других повторних відкритих торгів у формі аукціону з продажу майна ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації", що є предметом іпотеки Національного банку України за договорами іпотеки від 06.07.2009 №5/2, №5/3 та №5/4. який проведено Товарною біржею "Всеукраїнський торгівельний центр", за наслідками якого складено протокол від 26.10.2017 № 1.
Наявність порушень проведення підготовки спірного аукціону щодо недотримання вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності та визнання його банкрутом" призвела до звуження кола потенційних покупців виставленого на продаж лоту, відповідно їх участі в аукціоні та реалізації лоту за більш високою ціною.
Колегія суддів апеляційної інстанції наголошує, що при вирішенні спорів про визнання прилюдних торгів або аукціону недійсними, необхідно встановити такі факти: чи мало місце порушення вимог законодавства при проведенні прилюдних торгів або аукціону; чи вплинули ці порушення на результати торгів та аукціону; чи мало місце порушення прав і законних інтересів позивача, який оспорює результати торгів або аукціону.
Оскільки Національний банк України є заставним кредитором боржника ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації", вимоги якого забезпечені заставою нерухомого майна, що є предметом спору в даній справі, та погашення яких здійснюється за рахунок реалізації зазначеного нерухомого майна в процедурі банкрутства відповідно до норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", то продаж спірного майна боржника в ліквідаційній процедурі безпосередньо впливає на права та інтереси Банка.
Проте, місцевим господарським судом залишено поза увагою наявність зазначених порушень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" під час проведення другого повторного аукціону, які могли призвести до звуження кола потенційних покупців виставленого на продаж лоту, відповідно їх участі в аукціоні та реалізації лоту за більш високою ціною.
З огляду на викладене, апеляційна скарга Національного банку України підлягає задоволенню, а ухвала господарського суду Харківської області від 24.04.2018 у справі №922/719/16 підлягає скасуванню, як така що постановлена з порушенням норм матеріального права та неповним з'ясуванням фактичних обставин справи, з ухваленням нового судового рішення про задоволення заяви Національного банку України про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна банкрута (вх.№42743 від 26.12.2017).
Керуючись статтями 253, 254, 270, п. 2 ч. 1 ст. 275, ст.ст. 277, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, Харківський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Національного банку України задовольнити.
Ухвалу Господарського суду Харківської області від 24.04.2018 у справі №922/719/16 скасувати та постановити нове рішення.
Заяву Національного банку України про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна банкрута (вх.№42743 від 26.12.2017) задовольнити.
Визнати недійсними результати других повторних відкритих торгів у формі аукціону з продажу майна ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації", що відбувся 26.10.2017.
Покласти на ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" (код ЄДПРОУ 24473039) судовий збір, сплачений Національним банком України (код ЄДПРОУ 00032106) за подання заяви про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна банкрута в розмірі 3200,00 грн. та за подання апеляційної скарги в розмірі 4800,00 грн.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок та строки оскарження в касаційному порядку встановлені статтями 286-289 ГПК України.
Повний текст постанови складено 17.08.2018.
Головуючий суддя Лакіза В.В.
Суддя Здоровко Л.М.
Суддя Шутенко І.А.