ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_________________________________________________________________________
УХВАЛА
"30" березня 2018 р.
Справа № 922/719/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Савченко А.А.
розглянувши справу
за заявою
Публічного АТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" м. Харків
до
Публічного АТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" м. Харків
про
визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Харківської області від 23.06.2016р. Публічне акціонерне товариство "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії Тищенко Оксану Іванівну. Зобов'язано ліквідатора в строк до 23.06.2017 року виконати ліквідаційну процедуру, надати суду звіт про виконану роботу, всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури.
22 лютого 2018 року до суду надійшла заява ліквідатора про витребування майна з чужого незаконного володіння (вх. №5074).
Ухвалою суду від 26.02.2018р. заяву ліквідатора з доповненнями прийнято та призначено до розгляду в судовому засіданні, залучено до участі у справі №922/719/16 в якості учасника у справі про банкрутство - особи, яка бере участь у провадженні у справі, в межах розгляду заяви ліквідатора про витребування майна з чужого незаконного володіння (вх. № 5074) ОСОБА_2.
26.03.2018р. до господарського суду Харківської області надійшла зустрічна заява ОСОБА_2 з підстав ст.392 ЦК України на заяву ліквідатора ПАТ «НТІ ТТР» про витребування майна з чужого незаконного володіння, визнання права власності по справі №922/719/16 про визнання банкрутом Публічного АТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації".
Вищезазначені матеріали підлягають поверненню на підставі п.6 ст.180 Господарського процесуального кодексу України з огляду на наступне.
Відповідно до частини 6 статті 12 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно до ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в редакції Закону України №2343-ХІІ від 14.05.1992р.( далі Закон про банкрутство), провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України іншими законодавчими актами України.
Таким чином Закон про банкрутство має пріоритет перед іншими законодавчими актами України у регулюванні відносин, пов'язаних з банкрутством суб'єктів підприємницької діяльності. Отже, його норми, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами ГПК України.
За змістом ч.1 ст.41 та ст.45 ГПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони - позивач та відповідач, та треті особи.
У відповідності до ч.5 ст.41 ГПК України у справах про банкрутство склад учасників справи визначається Законом про банкрутство.
Так, згідно ст.1 Закону про банкрутство сторонами у справі про банкрутство є конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів) та боржник (банкрут), а учасниками у справі про банкрутство - сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Суд зазначає, що заява ліквідатора про витребування майна з чужого незаконного володіння розглядається не в позовному провадженні, а в межах справи про банкрутство Публічного АТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації", що передбачає інший склад учасників та особливий порядок її розгляду. Суд вважає необхідним звернути увагу на те, що Законом про банкрутство не передбачено можливості подання зустрічних заяв та їх спільного розгляду в межах однієї заяви.
У відповідності до частини 1 ст.180 ГПК України відповідач має право пред'явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.
Оскільки зустрічний позов може бути пред'явлено відповідачем в позовному провадженні у випадку подання первісного позову у строк для подання відзиву, а ОСОБА_2 не є відповідачем за відповідною заявою ліквідатора, суд вважає, що зустрічна заява подана з порушенням вимог, встановлених ч.1 ст.180 ГПК України, тому підлягає поверненню заявникові на підставі ч.6 ст.180 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 1, 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 12, 41, 45, 180, 232-235 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Повернути ОСОБА_2 зустрічну заяву з підстав ст.392 ЦК України на заяву ліквідатора ПАТ «НТІ ТТР» про витребування майна з чужого незаконного володіння, визнання права власності (вх. №8082 від 27.03.2018р.) та додані до неї документи.
Ухвалу направити ОСОБА_2, ліквідатору, банкруту, конкурсним кредиторам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 255, 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя
Савченко А.А.