ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________________________________________________________________
УХВАЛА
"27" квітня 2023 р.м. ХарківСправа № 922/719/16 вх. № 719/16
Господарський суд Харківської області у складі:
суддя Кононова О.В.
при секретарі судового засідання Зубко Ю.В.
розглянувши клопотання ТОВ "Пірс" про відсторонення арбітражного керуючого Сорокіна М.І. від виконання повноважень ліквідатора Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" (вх. № 9507 від 18.04.2023)
По справі за заявою Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації"
до Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації"
про визнання банкрутом
За участю:
представника НБУ Звада Р.В.
представника ТОВ "Пірс" - Бєлінський О.В.
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Харківської області від 23.06.2016 публічне акціонерне товариство "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії Тищенко О.І.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 17.04.2019, зокрема, задоволено заяву ліквідатора АТ "НТІ ТТР" Тищенко О.І. про дострокове припинення повноважень. Звільнено Тищенко О.І. від виконання нею обов`язків ліквідатора у справі № 922/719/16. Призначено ліквідатором публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" арбітражного керуючого Лялюка В.М.
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 23.07.2019 ухвалу господарського суду Харківської області від 17.04.2019 у справі №922/719/16 скасовано в частині призначення ліквідатором ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" арбітражного керуючого Лялюка Василя Михайловича та відхилення кандидатури арбітражного керуючого Шинкарчука Андрія Володимировича. Викладено абзаци 3-5 резолютивної частини ухвали господарського суду Харківської області від 17.04.2019 у справі № 922/719/16 у такій редакції: "Призначити ліквідатором ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" арбітражного керуючого Шинкарчука Андрія Володимировича (свідоцтво № 662 від 22.03.2013, адреса: 61068, м. Харків, проспект Московський, 102/112). Відхилити кандидатури арбітражних керуючих Лялюка В.М., Сердюка О.О., Жулінського В.Б., Баранова Т.О., Черкасова С.А. для призначення ліквідатором ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" у справі № 922/719/16. Зобов`язати ліквідатора ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" Шинкарчука А.В. вжити заходи щодо повернення майна ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації", реалізованого на других повторних відкритих торгах у формі аукціону, що відбувся 26.10.2017".
Ухвалою господарського суду Харківської області від 21.11.2019, зокрема, задоволено частково клопотання ТОВ "Пірс" про відсторонення арбітражного керуючого Шинкарчука А.В. від виконання повноважень ліквідатора (вх. № 26732). Відсторонено арбітражного керуючого Шинкарчука А.В. від виконання повноважень ліквідатора публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" у справі № 922/719/16. В задоволенні клопотання ТОВ "Пірс" в частині призначення ліквідатором АТ "НТІ ТТР" арбітражного керуючого Лялюка В.М. відмовлено. Запропоновано комітету кредиторів надати до суду пропозицію щодо кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором АТ "НТІ ТТР". Зобов`язано арбітражного керуючого Шинкарчука А.В. виконувати повноваження ліквідатора АТ "НТІ ТТР" у справі № 922/719/16 до призначення судом нового ліквідатора у передбаченому чинним законодавством порядку.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 27.12.2019, зокрема, задоволено клопотання голови комітету кредиторів АТ "НТІ ТТР" - ТОВ "Пірс" про призначення ліквідатора у справі (вх. № 30506 від 16.12.2019). Призначено ліквідатором АТ "НТІ ТТР" арбітражного керуючого Сорокіна М.І.
18.04.2023 до суду надійшло клопотання ТОВ "Пірс" про відсторонення арбітражного керуючого Сорокіна М.І. від виконання повноважень ліквідатора (вх. №9507), в якому кредитор просить суд відсторонити ліквідатора Сорокіна Михайла Івановича від виконання обов`язків ліквідатора ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" у справі №922/719/16 та призначити ліквідатором ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" арбітражного керуючого Шонію Маку Вячеславівну.
Суд ухвалою від 24.04.2023 прийняв та призначив клопотання ТОВ "Пірс" про відсторонення арбітражного керуючого Сорокіна М.І. від виконання повноважень ліквідатора (вх. № 9507) до розгляду в судовому засіданні на 27.04.2023 об 10:40 год.
26.04.2023 на електронну адресу суду від Національного Банку України надійшло клопотання (вх. № 10404) в якому просить суд відкласти розгляд клопотання ТОВ "Пірс" про відсторонення арбітражного керуючого Сорокіна М.І. від виконання повноважень ліквідатора на іншу дату та завчасно повідомити банк про наступну дату розгляду вказаного клопотання.
В той же час 26.04.2023 через електронну адресу суду представник НБУ надав суду клопотання про участь в судовому засіданні 27.04.2023 в режимі відеоконференції. Зазначене клопотання було задоволено та представник НБУ Звада Р.В. був завчасно підключений до системи відеоконференцзв"язку для участі в даному судовому засіданні.
В судовому засіданні представник ТОВ "Пірс" просив суд задовольнити клопотання комітету кредиторів, відсторонити арбітражного керуючого Сорокіна М.І. від виконання обов`язків ліквідатора ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" у справі №922/719/16 та призначити ліквідатором ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" арбітражного керуючого Шонію Маку В`ячеславівну.
Представник Національного Банку України наполягав на задоволенні клопотання про відкладення розгляду клопотання про відсторонення арбітражного керуючого Сорокіна М.І., зазначивши, що банку стало відомо лише 26.04.2023 з системи "Електронний суд", що ухвалою Господарського суду Харківської області від 24.04.2023 було прийнято та призначено клопотання ТОВ "Пірс" про відсторонення арбітражного керуючого Сорокіна М.І. від виконання повноважень ліквідатора до розгляду в судовому засіданні на 27.04.2023 та зобов`язано ліквідатора та кредиторів надати до суду письмовий відзив на клопотання ТОВ "Пірс" про відсторонення арбітражного керуючого, його правове та документальне обґрунтування. НБУ, як учасник справи №922/719/16 вважає себе не належним чином повідомленим про дату та час судового засідання, що на його думку свідчить про обмеження його процесуальних прав та недотримання вимог стаття 120 ГПК України та унеможливлює проведення такого засідання без надання банку часу для підготовки та складання письмового відзиву на клопотання комітету кредиторів про відсторонення арбітражного керуючого Сорокіна М.І. від виконання обов`язків ліквідатора.
Представник ТОВ "Пірс" заперечував проти відкладення розгляду клопотання про відсторонення арбітражного керуючого, зазначивши, що представник банку має право висловити суть своєї правової позиції безпосередньо в судовому засіданні.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, не знаходить підстав для задоволення клопотання НБУ про відкладення розгляду справи та відкладення розгляду клопотання ТОВ "Пірс" про відсторонення арбітражного керуючого Сорокіна М.І. від виконання повноважень ліквідатора з огляду на наступне.
У відповідності до ст. 2. Кодексу України з процедур банкрутства (далі - Кодекс), провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Згідно ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 ГПК України одними з основних засад (принципів) господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом, а також неприпустимість зловживання процесуальними правами.
При цьому суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків (ч. 5 ст. 13 ГПК України).
Згідно ч. 1 ст. 43 та ч. 2 ст. 42 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами, виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу, сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи.
Частиною 4 пункту 4 статті 28 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що за наявності підстав для відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень або за клопотанням комітету кредиторів господарський суд протягом 14 днів постановляє ухвалу про відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень.
Суд зауважує, що відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін або відсутність письмових доказів чи пояснень учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Відповідно до частини 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч. 7 ст. 11 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", учасникам судового процесу на підставі рішення суду забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною першою статті 197 ГПК України, учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання (частина друга статті 197 ГПК України).
Суд зазначає, що явка представників сторін та учасників провадження в цьому судовому засідання обов`язковою не визнавалась, проте представник Національного Банку України скористався своїм правом на участь в судовому засіданні та брав таку участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
На запитання суду щодо суті пояснень або заперечень щодо своєї правової позиції стосовно клопотання про відсторонення, представник НБУ зазначив, що банк є забезпеченим кредитором боржника, проте на збори кредиторів, на яких приймалось рішення про відсторонення арбітражного керуючого Сорокіна М.І., НБУ, як забезпечений кредитор не був запрошений, тому банк вважає, що його права порушені. Щодо суті клопотання представник банку зазначив, що наразі такі пояснення не може надати, оскільки має намір їх викласти письмово у відповідному відзиві на клопотання про відсторонення.
Суд звертає увагу, що забезпечений кредитор, як учасник провадження у справі про банкрутство, наділений правами та обов`язками, передбаченими чинним законодавством про банкрутство та в межах провадження у справі про банкрутство може задовольнити свої вимоги та реалізувати свої права та законні інтереси щодо боржника, зокрема шляхом оскарження дій ліквідатора, якщо вважає, що його права порушені.
Так, з матеріалів справи вбачається, що 26.04.2023 на електронну адресу Господарського суду Харківської області від Національного Банку України надійшла скарга (вх. № 10410 від 26.04.2023) на дії/бездіяльність ліквідатора Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" Сорокіна Михайла Івановича по справі № 922/719/16. В наданій скарзі банк просить суд визнати бездіяльність ліквідатора Публічного акціонерного товариства "Науково - технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" Сорокіна Михайла Івановича щодо формування ліквідаційної маси та невжиття своєчасних заходів направлених на повернення майна банкрута та перерахування Національному банку України коштів від продажу заставного майна неправомірною; зобов`язати ліквідатора Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" Сорокіна Михайла Івановича перерахувати Національному банку України кошти в сумі 44 584,60 грн. та стягнути завдану шкоду в розмірі 4 998 715,40 грн. з арбітражного керуючого, ліквідатора Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" Сорокіна Михайла Івановича на користь Національного банку України в частині завданих збитків внаслідок дій та бездіяльності арбітражним керуючим.
Ухвалою суду від 26.04.2023 зазначена скарга була прийнята до розгляду та призначений її розгляд в судовому засіданні на 06.06.2023.
Враховуючи, що Національний Банк України скористався своїм правом на захист порушеного інтересу шляхом подачі відповідної скарги на дії ліквідатора, представник НБУ був присутній в судовому засіданні та мав можливість висловити свою позицію по суті клопотання про відсторонення арбітражного керуючого, з метою дотримання процесуальних строків розгляду клопотання відсторонення арбітражного керуючого, суд вважає за можливе розглянути клопотання комітету кредиторів про відсторонення арбітражного керуючого Сорокіна М.І. від виконання обов`язків ліквідатора в цьому судовому засіданні..
Згідно з п. 4 ч. 8 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про призначення арбітражного керуючого, припинення повноважень арбітражного керуючого та про призначення іншого арбітражного керуючого.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією, у разі відсторонення розпорядника майна або керуючого реструктуризацією, визначеного Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою, від виконання повноважень, керуючий санацією, керуючий реалізацією та ліквідатор призначаються господарським судом за клопотанням комітету кредиторів.
Комітет кредиторів має право в будь-який час звернутися до господарського суду з клопотанням про відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень незалежно від наявності таких підстав.
За наявності підстав для відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень або за клопотанням комітету кредиторів господарський суд протягом 14 днів постановляє ухвалу про відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень (ч. 4 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства).
Як свідчать матеріали справи, 17 березня 2023 року відбулось засідання комітету кредиторів Публічного АТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації", на якому ліквідатор ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" арбітражний керуючий Сорокін М.І. звернувся до комітету кредиторів із заявою про звільнення його від виконання обов`язків ліквідатора у зв`язку із станом здоров`я. Зазначеними зборами комітету кредиторів було прийнято рішення про задоволення заяви ліквідатора ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" арбітражного керуючого Сорокіна М.І. про звільнення його від виконання обов`язків ліквідатора; звернення до Господарського суду Харківської області із відповідним клопотанням про звільнення арбітражного керуючого Сорокіна М.І. від виконання обов`язків ліквідатора ПАТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" та призначення арбітражного керуючого Шонії Маки Вячеславівни ліквідатором Публічного АТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації".
18.04.2023 до суду від голови комітету кредиторів АТ "НТІ ТТР" - ТОВ "Пірс" надійшло клопотання (вх. № 9507) про призначення ліквідатором у справі арбітражного керуючого Шонії М.В.
Згідно з ч. 3 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства до призначення арбітражним керуючим особа повинна подати до господарського суду заяву, в якій зазначається, що вона не належить до осіб, зазначених у частині 3 цієї статті (осіб, які не можуть бути призначені арбітражним керуючим).
18.04.2023 до суду від арбітражного керуючого Шонії М.В. надійшла заява на участь у справі про банкрутство Публічного АТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації".
Суд, розглянувши кандидатуру арбітражного керуючого Шонії Маки Вячеславівни, вважає можливим призначити її ліквідатором Публічного АТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації", виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Кодексу України з процедур банкрутства право на здійснення діяльності арбітражного керуючого надається особі, яка отримала відповідне свідоцтво у порядку, встановленому цим Кодексом, та внесена до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.
Згідно з ч. 1 ст. 11 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражним керуючим може бути громадянин України, який має вищу юридичну або економічну освіту другого (магістерського) рівня, загальний стаж роботи за фахом не менше трьох років або не менше одного року після отримання відповідної вищої освіти на керівних посадах, пройшов навчання та стажування протягом шести місяців у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства, володіє державною мовою та склав кваліфікаційний іспит.
Частиною 3 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що розпорядником майна, керуючим реструктуризацією, керуючим санацією, ліквідатором, керуючим реалізацією не можуть бути призначені арбітражні керуючі: 1) які є заінтересованими особами у цій справі; 2) які здійснювали раніше управління цим боржником - юридичною особою, крім випадків, коли з дня відсторонення від управління зазначеним боржником минуло не менше трьох років; 3) яким відмовлено в допуску до державної таємниці, якщо такий допуск є необхідним для виконання обов`язків, визначених цим Кодексом; 4) які мають конфлікт інтересів; 5) які здійснювали раніше повноваження приватного виконавця щодо примусового виконання судових рішень або рішень інших органів (посадових осіб), у яких боржник був стороною виконавчого провадження; 6) які є близькими особами боржника - фізичної особи.
Даючи оцінку кандидатурі арбітражного керуючого Шонії М.В., суд дійшов висновку, що його кандидатура відповідає вимогам Кодексу України з процедур банкрутства, ним подано відповідну заяву з додатками зі згодою на участь у справі, з якої вбачається, що арбітражний керуючий Шонія М.В. володіє спеціальними знаннями арбітражного управління, має свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 502 від 09.04.2013, що видається в установленому законодавством порядку та зареєстрований державним органом з питань банкрутства як арбітражний керуючий, вона не є заінтересованою особою, управління боржником раніше не здійснювала, не є особою, яка належить до осіб, зазначених у частині 3 статті 28 Кодексу України з процедур банкрутства, має Договір страхування відповідальності арбітражного керуючого № 046-0001730/01ВАК від 31.05.2022, який вступив в законну силу, та має необхідну матеріально-технічну базу для здійснення повноважень ліквідатора.
З урахуванням вищевикладених обставин, зважаючи на рішення комітету кредиторів, суд дійшов висновку про можливість призначення ліквідатором Публічного АТ "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" у справі №922/719/16 арбітражного керуючого Шонії Маки Вячеславівни.
Керуючись ст.ст. 2, 18, 28, 48, 58-67, Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 232-235, 240 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні клопотання Національного Банку України про відкладення судового засідання, призначеного на 27.04.2023.
Задовольнити клопотання ТОВ "Пірс" про відсторонення арбітражного керуючого Сорокіна М.І. від виконання повноважень ліквідатора Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" (вх. № 9507 від 18.04.2023) та призначення іншого арбітражного керуючого.
Відсторонити арбітражного керуючого Сорокіна М.І. від виконання повноважень ліквідатора Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації".
Призначити ліквідатором товариства з обмеженою відповідальністю Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" арбітражного керуючого Шонію Маку Вячеславівну (69001, м. Запоріжжя, а/с 7978, свідоцтво № 502 від 09.04.2013).
Зобов`язати арбітражного керуючого Сорокіна М.І. протягом трьох днів з дня отримання даної ухвали передати ліквідатору Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації" арбітражному керуючому Шонії Маці Вячеславівні за актом приймання-передачі бухгалтерську та іншу документацію боржника, печатки та штампи, матеріальні та всі інші цінності боржника, документацію, пов`язану з проведенням процедури банкрутства Публічного акціонерного товариства "Науково-технологічний інститут транскрипції, трансляції і реплікації".
Ухвалу направити боржнику, ліквідатору - арбітражному керуючому Шонії М.В., кредиторам, арбітражному керуючому Сорокіну М.І., державному реєстратору, державному органу з питань банкрутства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги в строки, передбачені ст. 256 ГПК України.
Ухвалу підписано 28.04.2023.
Суддя О. В. Кононова