ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
11 жовтня 2019 року Справа № 913/412/16
Провадження №22б/913/412/16
Господарський суд Луганської області у складі судді Ковалінас М.Ю., розглянувши матеріали за заявою кредитора - Публічного акціонерного товариства "Національна
акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ
до боржника - Публічного акціонерного товариства
"Лисичанський склозавод
"Пролетарій", м. Лисичанськ Луганської області
Про банкрутство
Без виклику представників сторін
ОБСТАВИНИ СПРАВИ: банкрутство за нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 22.12.2011 №4212-VI (далі за текстом - Закон №4212), ліквідаційна процедура; розгляд заяви ліквідатора банкрута Віскунова О.В. від 04.10.2019 №2/р про зменшення розміру судового збору; призначення до розгляду заяви ліквідатора банкрута Віскунова О.В. від 04.10.2019 №2/р про стягнення з ДП «Лисичанський склозавод» суми виконаних реконструкцій, модернізацій та капітальних ремонтів майна в розмірі 6255652 грн. 00 коп .
Розглянувши матеріали справи та заяви, суд
в с т а н о в и в :
Постановою Господарського суду Луганської області від 03.10.2017 боржника - Публічне акціонерне товариство "Лисичанський склозавод "Пролетарій", ідентифікаційний код 31380846, вул. Мічуріна, буд.1, м. Лисичанськ Луганської області, визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Віскунова О.В. (свідоцтво МЮУ №115 від 07.09.2013, адреса для листування 03022, м. Київ а/с 64), на якого покладено обов`язки та повноваження по проведенню ліквідаційної процедури, встановлені Законом №4212.
Ліквідатор банкрута Віскунов О.В. звернувся до Господарського суду Луганської області із заявою від 04.10.2019 №2/р в межах справи №913/412/16 про банкрутство боржника ПАТ "Лисичанський склозавод "Пролетарій" до "відповідача" - ДП «Лисичанський склозавод» із вимогою про стягнення з ДП «Лисичанський склозавод» суми виконаних реконструкцій, модернізацій та капітальних ремонтів майна в розмірі 6255652 грн. 00 коп .
В обґрунтування вимог за заявою від 04.10.2019 №2/р ліквідатор банкрута ПАТ "Лисичанський склозавод "Пролетарій" Віскунов О.В. зазначає наступне.
17.08.2001 між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області (Орендодавець) та закритим акціонерним товариством «Лисичанський склозавод «Пролетарій» (Орендар) було укладено договір оренди державного майна №001036/09 (надалі по тексту - Договір).
03.10.2017 був припинений вищезазначений Договір оренди, укладений між ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області 17.08.2001 року, внаслідок прийняття господарським судом Луганської області постанови у справі №913/412/16 про визнання банкрутом ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» та відкриття ліквідаційної процедури відносно останнього, вказана постанова набрала чинності 03.10.2017.
25.10.2017 прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України № 774-р «Про віднесення цілісного майнового комплексу колишнього державного підприємства «Ордена Трудового Червоного Прапора державний скляний завод «Пролетарі» до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі».
08.10.2018 видано наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 1460 щодо прийняття Державним підприємством «Лисичанський склозавод» у повне господарське відання цілісного майнового комплексу державного підприємства «Ордена Трудового Червоного Прапора державний скляний завод «Пролетарій».
30.10.2018 ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» передало до ДП «Лисичанський склозавод» цілісний майновий комплекс державного підприємства «Ордена Трудового Червоного Прапора Державний скляний завод «Пролетарій», про що підписані акти приймання-передачі від 30.10.2018 року.
Майно прийнято на баланс ДП «Лисичанський склозавод» за даними інвентаризації, проведеної станом на 31.12.2011 року. Передавальний баланс ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» станом на 30.09.2018 отримано Державним підприємством «Лисичанський склозавод» 30.10.2018 .
До цього часу ДП «Лисичанський склозавод» не виконало оцінку цілісного майнового комплексу і часток держави та орендаря (ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій») в ньому.
Ліквідатор банкрута Віскунов О.В. вважає, що ДП «Лисичанський склозавод» ухилилось від виконання дій з визначення та передачі ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» частини майна в складі цілісного майнового комплексу на суму виконаних останнім реконструкцій, модернізації та капітальних ремонтів орендованого майна в розмірі 6255652грн. 00 коп., які були погоджені Орендодавцем - Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області.
Як зазначає ліквідатор, права заявника порушені тим, що "відповідач" не виконав передбачені законодавством дії, в результаті чого ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» не отримало у власність частину майна в складі цілісного майнового комплексу державного підприємства «Ордена Трудового Червоного Прапора Державний скляний завод «Пролетарій» на суму виконаних реконструкцій, модернізації та капітальних ремонтів орендованого майна в розмірі 6255652 грн. 00 коп.
Згідно ст.ст. 3, 4 Господарського процесуального кодексу України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується.
Згідно ст. 10 Закону №4212 суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, вирішує усі майнові спори з вимогами до боржника, у тому числі спори про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником.
З урахуванням викладеного, заява ліквідатора банкрута Віскунова О.В. від 04.10.2019 №2/р є достатньою для прийняття, та з метою з`ясування обставин за цією заявою її слід призначити до розгляду у судовому засіданні.
Крім того, ліквідатором банкрута Віскуновим О.В. до суду надано клопотання від 04.10.2019 №2/р про зменшення розміру судового збору до фактично сплаченої суми 1921грн 00коп. за подання заяви про про стягнення з ДП «Лисичанський склозавод» суми виконаних реконструкцій, модернізацій та капітальних ремонтів майна в розмірі 6255652 грн. 00 коп.
В обґрунтування поданого клопотання ліквідатор зазначає, що станом на даний час у зав`язку з припиненням підприємницької діяльності банкрута ПАТ "Лисичанський склозавод "Пролетарій" після 03.10.2017 (постанова Господарського суду Луганської області про визнання ПАТ "Лисичанський склозавод "Пролетарій" банкрутом) у боржника відсутні у достатній кількості кошти для сплати судового збору у повному обсязі.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд за наявності визначених умов, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону України "Про судовий збір", є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Як зазначено у висновках щодо застосування норм права, викладених у постанові Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 761/37931/16-ц (провадження № 61-8125св18), інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовувати накладення фінансових обмежень на доступ особи до суду. Положення пункту 1 статті 6 Конвенції про виконання зобов`язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає просто відсутність втручання, але й може вимагати вчинення позитивних дій у різноманітних формах з боку держави; не означає воно й беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах і так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах (KREUZ v. POLAND, № 28249/95, § 59, ЄСПЛ, від 19 червня 2001 року). Вимога про сплату державного мита є стримуючою мірою для потенційних позивачів від пред`явлення безрозсудних і необґрунтованих позовів. Для того, щоб гарантувати справедливий баланс між підтримкою нормального функціонування судової системи і захистом інтересів заявника при поданні позову до суду, внутрішньодержавні суди звільняють від сплати державного мита заявників, які можуть підтвердити свій поганий фінансовий стан (SHISHKOV v. RUSSIA, № 26746/05, § 111, ЄСПЛ, від 20 лютого 2014 року).
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.
Конституційне право на судовий захист передбачає як невід`ємну частину такого захисту можливість поновлення порушених прав і свобод громадян, правомірність вимог яких встановлена в належній судовій процедурі і формалізована в судовому рішенні, і конкретні гарантії, які дозволяли б реалізовувати його в повному об`ємі і забезпечувати ефективне поновлення в правах за допомогою правосуддя, яке відповідає вимогам справедливості, що узгоджується також зі ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основних свобод.
Враховуючи вищенаведене та враховуючи незадовільний майновий стан банкрута, відсутність грошових коштів на момент подання заяви ліквідатора та те, що ліквідатор банкрута Віскунов О.В. діє в інтересах банкрута ПАТ "Лисичанський склозавод "Пролетарій", й ним частково було сплачено судовий збір за подання заяви в сумі 1921грн 00коп., суд вважає за можливе задовольнити клопотання ліквідатора банкрута Віскунова О.В. від 04.10.2019 №2/р та зменшити розмір судового збору до фактично сплаченого в суми 1921грн 00коп.
Також, ліквідатор просить суд залучити до участі у справі з розгляду цієї заяви в якості третьої особи на стороні Відповідача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях, яке розпочало свою діяльність 02.07.2019 року та є правонаступником Орендодавця - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області.
Відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону №4212 учасники у справі про банкрутство - сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
З огляду на зазначене, суд визнає учасником "відповідача" - Державне підприємство «Лисичанський склозавод» (код ЄДРПОУ 42029891, адреса: вул. Мічуріна, буд. 1, м. Лисичанськ Луганської області), а також залучає в якості учасника у справі №913/412/16 про банкрутство ПАТ "Лисичанський склозавод "Пролетарій" - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях (код ЄДРПОУ 43023403, адреса: 61057, Майдан Театральний, буд. 1, м. Харків).
Керуючись ст.ст. 1, 10, 37-76, 98 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону від 22.12.2011 № 4212-IV, ст. ст. 233-235 Господарського процесуального кодексу України, ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", суд
у х в а л и в :
1. Заяву ліквідатора ПАТ "Лисичанський склозавод "Пролетарій" Віскунова О.В. від від 04.10.2019 №2/р, - задовольнити, зменшити розмір судового збору до фактично сплаченої суми 1921грн 00коп. за подання заяви ліквідатора банкрута Віскунова О.В. від 04.10.2019 №2/р про стягнення з ДП «Лисичанський склозавод» суми виконаних реконструкцій, модернізацій та капітальних ремонтів майна в розмірі 6255652 грн. 00 коп .
2. Призначити заяву ліквідатора Віскунова О.В. від 04.10.2019 №2/р до розгляду у засіданні суду на 31.10.2019, на 12 годин 00 хвилин, яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, буд 5, каб. 204.
3.Визнати учасником у справі №913/412/16 про банкрутство ПАТ "Лисичанський склозавод "Пролетарій"- Державне підприємство «Лисичанський склозавод» (код ЄДРПОУ 42029891, адреса: вул. Мічуріна, буд. 1, м. Лисичанськ Луганської області).
4.Залучити в якості учасника у справі №913/412/16 про банкрутство ПАТ "Лисичанський склозавод "Пролетарій"- Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях (код ЄДРПОУ 43023403, адреса: 61057, Майдан Театральний, буд. 1, м. Харків).
5.Зобов`язати ДП «Лисичанський склозавод» та Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях - подати відзив на заяву ліквідатора, з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України у строк до 15 днів з дня вручення даної ухвали та направити його ліквідатору, членам комітету кредиторів та учасникам процесу.
У разі не подання відзиву у встановлений строк без повноважних причин суд має право вирішити справу за наявними матеріалами справи відповідно до ч.2 ст. 178 ГПК України.
6. Зобов`язати ліквідатора банкрута Віскунова О.В. - надати до суду в строк до 25.10.2019 належне нормативне обґрунтування щодо поданої заяви від 04.10.2019 №2/р; докази на підтвердження обставини, на яких ґрунтуються вимоги за цією заявою, зокрема щодо підтвердження суми виконаних реконструкцій, модернізацій та капітальних ремонтів майна в розмірі 6255652 грн. 00 коп.; у строк до 10 днів з дня отримання відзиву ДП «Лисичанський склозавод» та РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях надати до суду відповідь на відзив учасників, та направити цю відповідь іншим сторонам та учасникам провадження у справі, докази направлення - надати до суду.
Інформація про час і місце судового засідання додатково розміщена на сторінці суду офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет (https://court.gov.ua/FAIR).
Звернути увагу сторін на те, що відповідно до ст.135 Господарського процесуального кодексу України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, зокрема, за ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.
7. Дану ухвалу надіслати: ліквідатору, арбітражному керуючому Віскунову О.В.; членам комітету кредиторів; банкруту ПАТ "Лисичанський склозавод "Пролетарій"; ДП «Лисичанський склозавод»; РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях; Відділу з питань банкрутства ГТУЮ у Луганській області.
Дана ухвала вступає в законну силу з моменту її підписання 15.10.2019, її може бути оскаржено до апеляційної інстанції в порядку та у строк, визначені ст.ст. 255-257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя М.Ю. Ковалінас
Надр . прим.
1- до справи
2-3-банкруту - ПАТ "Лисичанський склозавод "Пролетарій" (вул. Мічуріна, буд. 1, м. Лисичанськ Луганської області та вул. Жовтнева, 318, м. Лисичанськ-8, Луганська область);
4- ліквідатору- Віскунову О. В. ( а/с 64, м. Київ, 03022)
5- ДП "Лисичанський склозавод " (вул. Мічуріна, буд. 1, м. Лисичанськ Луганської області ;
6- Відділу з питань банкрутства ГТУЮ у Луганській області ( вул. Єгорова, б. 22, м. Сєвєродонецьк Луганської області).
7- ПАТ " НАК "Нафтагаз України" ( 01003 вул. Б.Хмельницького,6.м. Київ);
8- ПАТ "Державний експортно - імпортний банк України" ( 03150, вул. Горького, буд. 127, м. Київ);
9-ТОВ "Торговий Дім "Пролетарій" ( 01001, м. Київ, вул. Лютеранська, 3/22, а/с В379)
10-РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях (адреса: 61057, Майдан Театральний, буд. 1, м. Харків)
Вих . №