ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2009 року Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого-судді: Стасіва І.С.
при секретарі: Процюк Н.М.
за участю прокурора: Корчинського І.А.
та підсудного: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сокиряни кримінальну справу по обвинуваченню:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, уроджен-ця та жителя АДРЕСА_1 громадянина України, освіта середня-технічна, одруженого, не військовозобов’язаного, працюючого на посаді слюсаря з експлуатації та ремонту підземних газопроводів дільниці по експлуатації газових мереж та розрахунків за газ Сокирянського району ЧФ ДП „Укргазмережа”, раніше не судимого, у вчиненні злочину передбаченого ст. 272 ч.2 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Підсудний ОСОБА_1, працюючи на посаді слюсаря з експлуатації та ремонту підземних газопроводів діль-ниці по експлуатації газових мереж та розрахунків за газ Сокирянського району ЧФ ДП «Укргазмережа», 26 травня 2009 року, біля 12 год. 15 хв. проводячи планове зняття газового лічильника в квартирі ОСОБА_2 - жительки АДРЕСА_2, всупереч п.2.8 «Робочої інструкції слюсаря по зніманню та встановленню газових лічильників служби сервісного обслуговування», який передбачає, що перед зняттям лічильника слюсар обов'язково відключає газ на газових кранах перед лічильником (на вводі в квартиру, або будинок) і зобов'язаний пересвідчитись в тому, що газ не протікає через закритий кран»; п.4.5.27 Правил безпеки систем газопостачання України, які затверджені наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.97 №254 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 15.05.98 №318/2758, який передбачає, що «працівники спеціалізова-ного підприємства газового господарства при проведенні технічного обслуговування газового обладнання переві-ряють наявність тяги в димових та вентиляційних каналах, наявність документів, які підтверджують інструктаж жильців та наявність документів про перевірку каналів», пройшовши 26.05.2009 року, безпосередньо перед виконан-ням робіт пов”язаних з зняттям газових лічильників у мешканців м.Новодністровськ, цільовий інструктаж з охорони праці по виконанню робіт по зняттю, установці побутових газових лічильників, не відключив газ на газових кранах перед лічильником на вводі в квартиру та будинок, не пересвідчився в тому, що в системі газопроводу відсутній газ, не перевірив наявність тяги в димових та вентиляційних каналах, провів вищевказані роботи з порушенням вищезаз-начених вимог, що спричинило вибух газу в квартирі АДРЕСА_2, чим спричинив тяжкі наслідки громадянці ОСОБА_2 у вигляді великих матеріальних збитків на загаль-ну суму 24076 грн.
Як на досудовому слідстві, так і в судовому засіданні підсудний ОСОБА_1 свою вину у вчиненні злочину передбаченого ст.272 ч.2 КК України визнав повністю та дав показання, що він працюючи на посаді слюсаря з експлуатації та ремонту підземних газопроводів дільниці по експлуатації газових мереж та розрахунків за газ Сокирянського району ЧФ ДП «Укргазмережі», 26 травня 2009 року біля 12 години 15 хвилин проводив планове зняття газового лічильника в квартирі ОСОБА_2, яка знаходиться в АДРЕСА_2. Перед початком проведення вказаних робіт він не відключив газ на газових кранах перед лічильником на вводі в квартиру та в будинок, тобто не пересвідчився в тому, що в системі газопроводу відсутній газ, провів вищевказані роботи з порушенням вимог чинного законодавства, що спричинило вибух газу в даній квартирі. У вчиненому щиро розкаюється, матеріальні збитки не відшкодував, так як він в цей час перебував на роботі, а тому відшкодувати збитки повинно підприємство. Просить його суворо не наказувати.
Потерпіла ОСОБА_2 в судовому засіданні дала показання, що 26.05.2009 року, біля 11 год. 30 хв. вона знаходилась вдома. В цей час у квартиру зайшли двоє працівників газової служби, які повідомили, що необхідно зняти лічильник для планової перевірки. Зайшовши на кухню, де знаходився газовий лічильник, вони відключили холодильник від електромережі, а вона за їхньою вказівкою відчинила вікно на кухні, після чого вони почали знімати лічильник. Приблизно через 15 хвилин додому прийшов її син Вадим, якому вона в залі дала обідати. Коли один з працівників, який заповнював документ у дитячій кімнаті, відкрив двері на кухню та зайшов туди, вона знаходячись в іншій кімнаті відчула запах газу та повідомила про це працівнику, який на той час вже вийшов з кухні, на що отримала відповідь, що при знятті лічильника має бути невеликий витік газу, тому у повітрі він відчувається. Приблизно о 12 годині 15 хвилин вона почула сильний вибух, від якого полум’я горіло в напрямку від кухні по коридору, а самим вибухом вибило балконну лоджію. Намагаючись вивести сина з квартири, вона втратила свідомість, а коли прийшла до свідомості, то вогню в квартирі вже не було. Одразу після цього приїхала швидка допомога та пожежний автомобіль. Після вибуху працівник, який заповнював документацію перебуваючи у її кварти-рі, вибіг на загальний коридор, де між першим та другим поверхом перекрив стояк від постачання газу. Їй спричинено матеріальні збитки, оскільки вибухом пошкоджено в квартирі багато майна. На даний час кошторисом підраховано, що матеріальні збитки становлять 24076 грн. Матеріальних збитків їй не відшкодовано. Фізичної шкоди іншим членам її сім’ї не спричинено. Дана сума збитків для сім’ї є великими матеріальними збитками. Щодо міри покарання підсуд-ного – покладається на погляд суду.
За згодою учасників судового процесу, згідно ч.3 ст.299 КПК України, судом було визнано недоцільним дослідження доказів стосовно фактичних обставин справи, які ніким не оспорювались. Підсудний правильно розуміє фактичні обставини справи, що підтверджуються його показаннями, сумнівів у добровільності та істинності його позиції немає, а тому суд, згідно вимог ст.301-1 КПК України, обмежив дослідження фактичних обставин справи допитом підсудного та оголошенням матеріалів справи, що характеризують підсудного як особу.
Дії підсудного ОСОБА_1 кваліфіковано правильно по ст.2 ч.272 КК України, як порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві, або будь-якому підприємстві особою, яка зобов’язана їх дотримуватися, які спричинили вибух газу, що завдало тяжких наслідків у вигляді великих матеріальних збитків.
При призначенні виду та міри покарання підсудному ОСОБА_1 суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом’якшують та обтяжують покарання.
Відповідно до ч.4 ст.12 КК України вчинений підсудним злочин є тяжким злочином.
Підсудний ОСОБА_1 по місцю проживання та роботи характеризується позитивно, раніше до криміналь-ної відповідальності не притягувався, на диспансерному обліку у психіатра не перебуває, проте з 13.02.2006 року перебуває на диспансерному обліку в лікаря нарколога з приводу: розлади психіки та поведінки внаслідок вживання алкоголю, синдром залежності (алкоголізм).
Обставиною, що пом’якшує покарання підсудного ОСОБА_1 є щире каяття.
Обставин, що обтяжують покарання підсудного ОСОБА_1 в судовому засіданні не встановлено.
Характеристика вчиненого злочину, дані про особу винного, наявність пом’якшуючих обставин, дають суду підстави вважати, що виправлення та перевиховання ОСОБА_1 можливе в умовах існуючого суспільства, а тому йому буде доцільно призначити покарання в межах санкції статті Закону за даний вид злочину та звільнити його від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком на підставі ст. 75 КК України.
Керуючись ст.323,324 КПК України, суд, -
ПРИСУДИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні злочину передбаченого ст.272 ч.2 КК України та призначити йому покарання у виді п’яти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади чи займатися діяльністю пов’язаних з експлуатацією, ремонтом та обслуговуванням газових мереж строком на 3 роки.
На підставі ст.75 КК України звільнити засудженого ОСОБА_1 від відбування основної міри покарання з випробуванням, якщо він протягом трьохрічного іспитового строку не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього обов’язки.
Згідно ст.76 КК України покласти на ОСОБА_1 обов’язок не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції; повідомляти кримінально-виконавчу інспекцію про зміну місця проживання, роботи або навчання; періодично з’являтися для реєстрації в органи кримінально-виконавчої інспекції.
Міру запобіжного заходу засудженому ОСОБА_1 до набрання вироком чинності залишити без змін - підписку про невиїзд.
Вирок може бути оскаржено до апеляційного суду Чернівецької області на протязі 15 діб з дня його проголошення шляхом подачі апеляції через Сокирянський районний суд.
Суддя: