УХВАЛА
08 червня 2021 року
м. Київ
справа № 904/4470/16
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Бенедисюка І.М. (головуючий), Колос І.Б., Малашенкової Т.М.,
розглянувши матеріали касаційної скарги акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз"
на ухвалу Центрального апеляційного господарського суду від 21.04.2021
за заявою акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз"
про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.10.2016
за позовом акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз"
про стягнення 348 222 726,62 грн. боргу за природний газ, 51 305 898,24 грн. пені, 3 583 797,82 грн. 3% річних та 9 972 484,42 грн. інфляційних втрат,
ВСТАНОВИВ:
22.04.2021 акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" (далі - АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз", скаржник) звернулося через Центральний апеляційний господарський суд до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій просить: скасувати ухвалу Центрального апеляційного господарського суду від 21.04.2021 (дата виготовлення повного тексту ухвали 28.04.2021) у справі № 904/4470/16, якою відмовлено в задоволенні заяви АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз" про перегляд постанови за нововиявленими обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.10.2016 у цій справі; скасувати постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.10.2016; ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Частинами першою та другою статті 294 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі, в якій повідомляється про дату, час і місце розгляду скарги, а також про витребування матеріалів справи. До відкриття касаційного провадження учасники справи мають право подати заперечення проти відкриття касаційного провадження.
Позивач звернувся із запереченням на відкриття касаційного провадження за вказаною касаційною скаргою, направлене на електронну адресу Суду 17.05.2021 й мотивоване вірними висновками суду попередньої інстанції стосовно відсутності підстав для задоволення заяви відповідача про перегляд постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.10.2016 за нововиявленими обставинами та не спростуванням їх АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз".
Відповідно до частини третьої статті 294 ГПК України питання про відкриття касаційного провадження у справі вирішується колегією суддів у складі трьох суддів не пізніше двадцяти днів з дня надходження касаційної скарги або з дня надходження заяви про усунення недоліків, поданої у порядку, визначеному статтею 292 цього Кодексу. Між тим, положеннями частини четвертої статті 294 ГПК України визначено, що в ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження та строк для подання учасниками справи відзиву на касаційну скаргу.
Проаналізувавши касаційну скаргу та заперечення проти відкриття касаційного провадження, Верховний Суд дійшов висновку, що вона відповідає вимогам статті 290 ГПК України щодо її форми та змісту. Так, касаційна скарга подана на підставі пункту 2 частини першої статті 287 ГПК України, з обґрунтуванням того, в чому полягає порушення норм матеріального та процесуального права судом першої інстанції після апеляційного перегляду справи апеляційною інстанцією, з урахуванням вимог пункту 5 частини другої статті 290 ГПК України та абзацу другого частини другої статті 287 ГПК України.
Колегія суддів дійшла висновку, що подана АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз" касаційна скарга відповідає вимогам статті 290 ГПК України щодо її форми та змісту, а подані матеріали достатні для касаційного розгляду.
При цьому, згідно з частиною п`ятою статті 301 ГПК України, перегляд ухвал суду першої та апеляційної інстанцій (крім ухвал, якими закінчено розгляд справи) здійснюється судом касаційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Предметом касаційного розгляду у цій справі є ухвала апеляційного господарського суду про відмову в задоволенні заяви про перегляд постанови за нововиявленими обставинами, яка не є такою, якою закінчено розгляд справи.
За приписами частини тринадцятої статті 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Керуючись частиною тринадцятою статті 8, статтями 234, 294, частиною п`ятою статті 301, Господарського процесуального кодексу України, Касаційний господарський суд,
УХВАЛИВ:
1. Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" на ухвалу Центрального апеляційного господарського суду від 21.04.2021 у справі № 904/4470/16 та здійснити її перегляд в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
2.Учасники справи мають право подати відзиви на касаційну скаргу до 23 червня 2021 року до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.
Суддя І. Бенедисюк
Суддя І. Колос
Суддя Т. Малашенкова