РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
02 липня 2019 р. Справа № 802/1463/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни
суддів: Чернюк Алли Юріївни
Мультян Марини Бондівни
за участі секретаря судового засідання: Федчук Тетяни Юріївни
позивачів: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3
представників позивачів: ОСОБА_4 , ОСОБА_5
представників відповідачів 1: Коновалової Я.О . , Свистун О.В.
представника відповідача 2 та третьої особи: ОСОБА_8
представників третьої особи: ОСОБА_9
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3
до: Жмеринської міської ради Вінницької області, секретаря Жмеринської міської ради Світлака Юрія Степановича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_10 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Жмеринської міської ради першого заступника міського голови Білоуса Анатолія Віталійовича
про: визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень
ВСТАНОВИВ:
23.05.2018 року до Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Жмеринської міської ради Вінницької області, Виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області, секретаря Жмеринської міської ради Світлака Юрія Степановича про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень.
Разом із позовною заявою позивачами подано заяву про забезпечення позову, шляхом:
- зупинення дії рішення Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року №546 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1";
- зупинення дії рішення Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року №545 "Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради";
- зупинення дії розпорядження секретаря Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року №63-рк "Про звільнення ОСОБА_1 ";
- зобов`язання відповідачів утримуватись від вчинення будь-яких дій, що випливають з прийнятими незаконними рішеннями, як то видачу розпоряджень, скликання чергових та позачергових сесій, підписи бухгалтерських документів, що містять використання бюджетних коштів тощо.
Ухвалою суду від 25 травня 2018 у задоволенні заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про забезпечення адміністративного позову відмовлено.
Ухвалою суду від 25 травня 2018 даний позов залишено без руху, запропоновано позивачам у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
30.05.2018 року позивачами подано заяву про усунення недоліків, шляхом направлення на адресу суду адміністративного позову в новій редакції за яким: позивачами є - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ; Відповідачем 1 визначено Жмеринську міську раду; Відповідачем 2 - секретаря Жмеринської міської ради Світлака Юрія Степановича.
Згідно із прохальною частиною адміністративного позову від 30.05.2018 позивачі просять:
Визнати протиправними дії секретаря Жмеринської міської ради Світлака Юрія Степановича щодо незаконного зібрання та проведення сесії Жмеринської міської ради, що відбулася 22 травня 2018 року.
Визнати незаконними та скасувати рішення Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року № 546 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1».
Визнати незаконним та скасувати рішення Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року № 545 «Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради».
Визнати незаконним та скасувати розпорядження секретаря Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року №63-рк «Про звільнення ОСОБА_1 ».
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачі вказали, що 22 травня 2018 року в приміщені Жмеринської міської ради відбулося засідання депутатів Жмеринської міської ради 7 скликання. Депутати Жмеринської міської ради під головуванням секретаря Жмеринської міської ради Світлака Ю.С. здійснили ряд незаконних дій та прийняли протиправні рішення, що призвело до порушення законних прав та інтересів Позивачів, а саме:
припинили повноваження міського голови міста Жмеринка ОСОБА_1 , підстава: незаконне рішення Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року №546 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1»
достроково припинили службу в органах місцевого самоврядування першого заступника міського голови м. Жмеринка ОСОБА_2 , підстава: незаконне рішення Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року №545 «Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради»;
достроково припинили службу в органах місцевого самоврядування заступника міського голови ОСОБА_3 , підстава: незаконне рішення Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року №545 «Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради».
Позивачі вважають дії та протиправні рішення депутатів Жмеринської міської ради на чолі з Світлаком Ю.С. , що вчинені ними під час зібрання є незаконними, та такими, що порушують Конституцію України, Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламент Жмеринської міської ради.
Так, зазначено, що 21 травня 2018 року на ім`я міського голови ОСОБА_1 надійшов лист за підписами депутатів Жмеринської міської ради, в якому вони просили на підставі статті 11 Регламенту Жмеринської міської ради зібрати позачергову сесію та винести наступні питання:
Про звіт першого заступника міського голови ОСОБА_2.
Про звіт заступника міського голови ОСОБА_3.
Обґрунтування, як зазначено в листі, є невідкладність розгляду вказаних питань.
У даному листі, вказують позивачі, жодним словом не було зазначено про припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 та про припинення повноважень заступників міського голови.
Враховуючи ст. 11 Регламенту міської ради, а також відсутність в листі депутатів Жмеринської міської ради обґрунтування невідкладності питання, міським головою ОСОБА_1 на адресу депутатів направлено вмотивовану відмову про відсутність підстав для скликання позачергової сесії.
В позовній заяві зазначається, що аналіз норм Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та положення Регламенту Жмеринської міської ради дають підстави вважати, що за пропозицією не менше однієї третини депутатів також скликається сесія міської ради міським головою своїм розпорядженням на протязі двох тижнів, але не раніше, як за три дні до відкриття сесії (частина 4, 7, 9 статті 46 Закону та стаття 10, 11 Регламенту Жмеринської міської ради). При цьому, позивачі звертають увагу, що чергова чи позачергова сесія міської ради скликається лише міським головою за його винесеним розпорядженням.
Не зважаючи на вмотивовану відмову про скликання позачергової сесії та відсутність законних підстав у секретаря Жмеринської міської ради збирати сесію ради, незважаючи на відсутність розпорядження міського голови про скликання позачергової сесії Жмеринської міської ради депутати Жмеринської міської ради все ж таки зібралися та здійснили незаконні дії по відношенню до Позивачів.
Повноваження секретаря Жмеринської міської ради визначені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" у статті 50, згідно якої секретар міської ради: скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону.
Всупереч положенням ч. 6 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пункту 4 ст. 10 Регламенту міської ради, яка кореспондується із положеннями цих норм, секретарем Жмеринської міської ради Світлаком Ю.С. було ініційоване зібрання депутатів на 22 травня 2018 року.
У позовній заяві вказано, що пунктом 3 статті 7 Регламенту Жмеринської міської ради передбачено, що повідомлення про скликання сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за десять днів до сесії і публікується в місцевих засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті Жмеринської міської ради. Жодних повідомлень про скликання будь-якої сесії на 22 травня 2018 року не оприлюднювалося, жодних повідомлень до населення не доводилося.
Питання про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 було внесено депутатом міської ради ОСОБА_37 під час засідання 22 травня 2018 року, після прийняття порядку денного. Із заяви ОСОБА_37 лише зазначено про систематичне порушення Регламенту, конфлікт інтересів на підставі висновків комісій.
Позивачами вказано про відсутність будь-яких рішень судових та правоохоронних органів щодо визнання незаконних дій міського голови, порушень міським головою Конституції та Законів України, жодних рішень щодо конфлікту інтересів. Відтак, жодної правової підстави, передбаченої ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на момент прийняття оскаржуваного рішення не існувало, жодних судових рішень про визнання дій позивача незаконними не існує.
Окрім того, жодних депутатських комісій з приводу дострокового припинення повноважень міського голови де був би присутній сам міський голова не проводилось, жодних протоколів не велося.
Розгляд та прийняття оскаржуваного рішення відбулося з грубим порушенням Регламенту. Таке було внесено на розгляд ради за усної пропозиції депутата. При цьому, було порушено вимоги Регламенту щодо підготовки проекту рішення з даного питання, погодження його із зацікавленими сторонами, без проведення юридичної експертизи його змісту, з порушенням процедури його включення до порядку денного, обговорення в депутатських комісіях тощо.
Наведене свідчить про те, що рішення Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року №546 "Про дострокове припинення повноважень міського голови Кушнірі А.П." прийнято з порушенням вимог частини другої статті 2 КАС України і не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.
23 травня 2018 року міським головою ОСОБА_1 отримано лист за підписом секретаря Жмеринської міської ради, який останній повідомив про розпорядження від 22.05.2018 року №63-рк "Про звільнення ОСОБА_1 ".
Враховуючи незаконність прийнятого рішення про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ., як наслідок, розпорядження про звільнення є також незаконним.
Щодо незаконності дій, вчинених депутатами Жмеринської міської ради, відповідно до яких ними незаконно припинено службу в органах місцевого самоврядування першого заступника міського голови ОСОБА_2 та заступника міського голови ОСОБА_3 , то мотиви позову полягають в наступному.
22.05.2018 року рішенням Жмеринської міської ради №545 прийнято розпустити виконавчий комітет Жмеринської міської ради, що суперечить порядку формування та розпуску виконавчого комітету.
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Згідно з частиною першою статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.
Відповідно до аналізу пункту 3 частини 1 статті 26, пункту 5 частини четвертої статті 42, частини третьою статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", передбачено єдине право міського голови на визначення персонального складу виконавчого комітету в тому числі заступників міського голови, а міська рада в межах повноважень затверджує персональний склад.
Враховуючи норми Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" посади заступників міського голови відносяться до виборних посад, які затверджуються міською радою за поданням міського голови.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов`язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
Отже, вказують позивачі, будь-яке рішення стосовно припинення служби в органах місцевого самоврядування або дострокове припинення повноважень заступників міського голови можливе лише за умови внесення пропозиції від міського голови, порушення трудового законодавства, а також у разі притягнення до відповідальності.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 31.05.2018 року за вказаним позовом відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження.
18.06.2018 на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов від секретаря Жмеринської міської ради, який позов не визнає та заперечує проти його задоволення.
Зазначено, що 21.05.2018 з метою реалізації свого законного права депутати 7 скликання Жмеринської міської ради у кількості 17 осіб направили депутатське звернення від 18.05.2018 року, яке зареєстровано за вх. № 02-5-10-2260, на адресу міського голови ОСОБА_1 та секретаря Жмеринської міської ради Світлака Ю.С., в якому просили скликати позачергову сесію на 22 травня 2018 року у залі засідань міської ради з метою заслуховування звітів першого заступника міського голови ОСОБА_2 та звіту заступника міського голови ОСОБА_3 , що передбачено нормами Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та п. 10 п. 2 ст. 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Так, відповідач вказує, що депутат місцевої ради має право вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов`язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб.
Враховуючи те, що міський голова ОСОБА_1 надіслав на депутатський запит незаконну та невмотивовану відмову щодо скликання позачергової сесії Жмеринської міської ради, керуючись ч. 6 ст. 46 ЗУ "Про місцеве самоврядування", на вимогу депутатів Жмеринської міської ради секретар Жмеринської міської ради Світлак Ю.С. провів сесію Жмеринської міської ради, що відбулась 22 травня 2018 року.
Під час проведення позачергової 38 сесії Жмеринської міської ради 7 скликання, що відбулася 22.05.2018 на вимогу депутатів та порядку денного сесії про заслуховування звітів першого заступника міського голови ОСОБА_2 та заступника міського голови ОСОБА_3 останні відмовилися звітувати перед депутатами, чим порушили ч. 1 ст. 75 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні".
Крім того, під час проведення 38 позачергової сесії, депутати міської ради, відповідно до ч. 2 ст. 79 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 41 Регламенту Жмеринської міської ради, який затверджений рішенням 2 сесії 7 скликання від 18.12.2015 року №15 «Про затвердження регламенту Жмеринської міської ради", винесли на розгляд питання про дострокове припинення повноважень Жмеринського міського голови ОСОБА_1
Згідно із ч. 4 абз. 2 ст. 13 зазначеного Регламенту, у виключних випадках питання, внесені до порядку денного позачергової сесії, можуть розглядатись на пленарних засіданнях без обговорення у постійних комісіях, якщо за це проголосувало більшість депутатів від загального складу. Також п. 14 та п. 15 статті 13 Регламенту питання, які потребують негайного розгляду і не вимагають попередньої підготовки та розгляду в комісіях, за рішенням ради можуть вноситись в порядок денний сесії під час її проведення. Проект рішення та обґрунтування терміновості його розгляду подаються виконавцем секретаріату сесії. При цьому заслуховується виступ ініціатора додаткового питання до порядку денного з його обґрунтуванням.
Відповідно до п. 3, п. 4, п. 6, п. 8, п. 9 ч. 2 ст.19 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" - депутат місцевої ради має право: пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами та вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них; вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті; брати участь у дебатах, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні порушувати питання про недовіру сільському, селищному, міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування.
Оскаржуване рішення «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1» на сесії Жмеринської міської ради прийняте шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Відтак, порушень депутатами Жмеринської міської ради щодо внесення питання «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1» в порядок денний позачергової сесії не було.
В подальшому, секретарем Жмеринської міської ради Світлаком Ю.С., на виконання рішення №545 сесії 7 скликання Жмеринської міської ради, видано розпорядження Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року №63-рк «Про звільнення ОСОБА_1 ».
19.06.2018 до суду надійшов відзив від Жмеринської міської ради за змістом якого відповідач заперечує проти задоволення зазначеного адміністративного позову у повному обсязі з огляду на наступне.
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", Регламент Жмеринської міської ради, затверджений рішенням 2 сесії 7 скликання від 18 грудня 2015 року «Про затвердження регламенту Жмеринської міської ради Вінницької області» (зі змінами) (надалі - Регламент), не містить в собі вимог щодо змісту рішення про дострокове припинення повноважень міського голови. Підставою для дострокового припинення повноважень Жмеринського міського голови стало порушення Конституції і Законів України, порушення прав і свобод громадян та незабезпечення здійснення наданих йому повноважень.
Міський голова ОСОБА_1 за час перебування не виконував зазначених обов`язків повністю. Звітував лише раз в рік, а не два рази, як того, вимагає законодавство України.
Всупереч вимогам п. 11 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", міський голова в 2018 року не скликав загальні збори громадян за місцем проживання, що підтверджується відповідною довідкою організаційного відділу апарату Виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області.
Міський голова ОСОБА_1 не забезпечив передбачену законом процедуру розгляду звернень громадян всупереч п. 18 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки систематично ігнорував вимоги законодавства з питань оплати праці, соціального захисту, у сфері містобудівної діяльності, землекористування, про звернення громадян, що підтверджується інформацією про результати роботи з розгляду і вирішення звернень та особистого прийому громадян у Жмеринській місцевій прокуратурі по території Жмеринського району та м. Жмеринка у 2017 році (лист №85-1058 вих.18 від 19.02.2018р.).
Під час здійснення ОСОБА_1 повноважень Жмеринського міського голови була неналежним чином організована робота комунальних підприємств, що виразилось у виявленні факту вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України. Директора міського комунального підприємства «Енергоресурс» ОСОБА_15 (справа №127/6701/18, провадження №1-ск/127/3239/18), розпорядженням було відсторонено від роботи.
Також мав місце факт порушення трудових прав гр. ОСОБА_16 , що підтверджується рішенням Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області по справі №130/511/15-ц за позовом ОСОБА_16 до Виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області про стягнення 32348 грн 50 коп. середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільнені станом на 08.04.2015 року та рішенням Жмеринського міськрайонного суду від 04 жовтня 2017 року за позовом ОСОБА_16 до Виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької ради про стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду у сумі 116872 грн.
Наразі, рішення судів виконано Виконавчим комітет Жмеринської міської ради Вінницької області в повному обсязі та сплачено ОСОБА_16 149 220 грн. Таким чином, порушуючи трудове законодавство при звільнені ОСОБА_16 , міський голова наніс збитки місцевому бюджету у розмірі 116 872 грн.
Неналежну організацію Жмеринським міським головою утримання автомобільних шляхів та дорожніх знаків міста Жмеринки підтверджує справа №130/2629/16-ц, що знаходиться на розгляді в Вінницькому районному суді Вінницької області.
Громадянин ОСОБА_17 звернувся до суду з позовом до УЖКГ Жмеринської міської ради Вінницької області, в якому вказує, на неналежну роботу міської ради щодо встановлення дорожніх знаків при в`їзді на вул. Київська з вул. Космонавтів м. Жмеринка (абз. 2 ст.1 позову).
Дорожні знаки при денному освітлені не проглядались, оскільки заважало дерево та інформаційний щит. Даний факт того, що знаки не проглядаються через що сталась ДТП, підтверджує рішення Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області по справі №130/1097/16-п від 18.05.2016р. (абц.1 ст. 1 постанови суду).
Дороги перебувають на балансі УЖКГ Жмеринської міської ради, яке відповідно до Положення про УЖКГ Жмеринської міської ради, здійснює утримання міських доріг, їх обладнання дорожніми знаками та іншими засобами для організації та регулювання дорожнього руху. В наслідок ДТП гр. ОСОБА_17 було завдано збитків на суму 34 834 грн. 94 коп.
Крім того, міський голова не організовував належним чином роботу міської ради та її виконавчого комітету. Перешкоджав депутатам у виконанні своїх повноважень, чим порушено Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Закон України "Про статус депутатів місцевих рад". Зокрема, не вносились на розгляд сесії пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на сесії ради, перешкоджав депутатам знайомитись з будь-якими офіційними документами, які зберігались в раді. Разом з тим, ОСОБА_1 , перешкоджав своїми діями здійснювати обов`язки секретарю ради, безпідставно обмежував доступ до необхідних документів.
Твердження Позивачів, що розгляд та прийняття оскаржуваного рішення відбулось з грубим порушенням Регламенту не відповідає дійсності, оскільки рішення 38 сесії 7 скликання міської ради від 22 травня 2018 року №546 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1» містить в собі заголовок, у якому зазначено найменування міської ради, порядковий номер скликання, порядковий номер сесії, дату і номер рішення, назву питання, з якого приймалось рішення; преамбулу, в якій зазначено точні посилання на нормативно-правові акти, обґрунтування.
Що стосується відсутності погодження його із зацікавленими сторонами, без проведення юридичної експертизи його змісту, то Регламентом міської ради передбачено, що постійні комісії здійснюють попередній розгляд проектів рішень, що виносяться на розгляд міської ради, готують висновки і рекомендації щодо проектів нормативних та інших юридичних актів міської ради.
Не візування проекту рішення начальником юридичного відділу чи іншими службовими особами виконавчого органу міської ради про дострокове припинення повноважень міського голови не може бути підставою для скасування такого рішення, оскільки його внесення на голосування ради є виключним правом (прерогативою) депутатів такої ради.
Натомість такий проект рішення пройшов необхідну процедуру попереднього розгляду. При прийнятті оскаржуваного рішення була дотримана процедура таємного голосування, що підтверджується протоколом 38 сесії 7 скликання від 22 травня 2018 року, протоколом засідання лічильної комісії з відповідними додатками.
Зазначені документи підтверджують факт, що питання припинення повноважень міського голови було включене до порядку денного сесії та прийняте з дотриманням процедури таємного голосування. Процес голосування проходив з дотриманням принципу виключення зовнішнього спостереження і контролю за волевиявленням голосуючого.
Відповідач не погоджується із твердженням позивачів про відсутність повноважень секретаря міської ради скликати та проводити сесію з огляду на те, що законодавчо передбачено обов`язок скликати сесію за пропозицією не менш як 12 депутатів Жмеринської міської ради. Така пропозиція була, а саме депутатська ініціатива від 18.05.2018, зареєстрована за вх. №02-5-10-2260 та отримана 21.05.2018 р. від 21 депутата Жмеринської міської ради 7 скликання. Факт, що мала місце відмова від такого скликання, надало право секретарю міської ради її скликати. Отже, секретар ради має право скликати сесії у випадках: невмотивованої відмови міського голови та неможливості його скликати сесію.
Зазначене вище відповідач мотивує положеннями Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламентом міської ради.
Крім того, міський голова офіційно перебував у щорічній основній відпустці з 07.05.2018 р. по 25.05.2018 р., згідно розпорядження міського голови №96-рв від 19.04.2018 р. «Про надання відпустки». Про те, що він відкликався з відпустки з 21.05.2018 р., по 22.05.2018 р. згідно розпорядження міського голови №122-рк від «Про відкликання з відпустки» нікому, в тому числі секретарю і депутатам міської ради, не було доведено до відома.
Що стосується звільнення першого заступника міського голови ОСОБА_2 та заступника міського голови ОСОБА_3 , то Жмеринська міська рада Вінницької області вважає, що в цій частині вимоги позивачів є безпідставними, необґрунтованими, такими, що не відповідають дійсності та не підлягають задоволенню.
Приводом для звільнення позивачів з посади заступників міського голови стала незадовільна їх робота на посаді. Позивачі всупереч вимогам законодавства, жодного разу не звітували про діяльність виконавчих органів міської ради, не підготовили інформацію про діяльність підпорядкованих їм виконавчих органів ради, комунальних підприємств, у тому числі, про здійснення державної регуляторної політики.
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" є спеціальним законом, який регулює взаємовідносини щодо затвердження заступників міського голови та визначає підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування заступників міського голови в зв`язку з обранням нового міського голови, в тому числі і першого заступника.
Ухвалою суду від 08.08.2018 витребувано з Комунального закладу редакції газети міської ради "Жмеринська газета" оригінали відео матеріалів від 22.05.2018 року, відзняті в приміщені Жмеринської міської ради Вінницької області, де відбувалось засідання депутатів Жмеринської міської ради Вінницької області.
Ухвалою суду від 08.08.2018 відмовлено в задоволені клопотання представника відповідача 2 про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача 2, депутатів Жмеринської міської ради Вінницької області, які були присутні на позачерговій сесії Жмеринської міської ради Вінницької області 22.05.2018 року.
Ухвалою суду від 04 вересня 2018 відмовлено в задоволені клопотання представника відповідача 1 про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Виконавчого комітету Жмеринської міської ради.
14.08.2018 року позивачами подано заяву про збільшення позовних вимог з урахуванням якої останні просили суд:
- поновити строк звернення до адміністративного суду в частині позовних вимог щодо поновлення на посадах позивачів;
- визнати протиправними дії секретаря Жмеринської міської ради Світлака Ю.С. щодо незаконного зібрання та проведення сесії Жмеринської міської ради, що відбулася 22 травня 2018 року;
- визнати незаконними та скасувати рішення Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року № 546 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1";
- визнати незаконним та скасувати розпорядження секретаря Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року №63-рк "Про звільнення ОСОБА_1 ";
- визнати незаконним та скасувати рішення Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року №545 "Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради";
- поновити ОСОБА_1 на посаді міського голови м. Жмеринка з 23.05.2018 року;
- визнати незаконним та скасувати розпорядження секретаря Жмеринської міської ради від 25.05.2018 року №65-рк "Про звільнення ОСОБА_2 ";
- поновити ОСОБА_2 на посаді першого заступника Жмеринського міського голови з 26.05.2018 року;
- визнати незаконним та скасувати розпорядження секретаря Жмеринської міської ради від 25.05.2018 року №66-рк "Про звільнення ОСОБА_3 ";
- поновити ОСОБА_3 на посаді заступника Жмеринського міського голови з 26.05.2018 року;
- постанову суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді міського голови м. Жмеринка, поновлення ОСОБА_2 на посаді першого заступника Жмеринського міського голови та поновлення ОСОБА_3 на посаді заступника Жмеринського міського голови допустити до негайного виконання.
Даною заявою, підтримуючи повністю позовні вимоги позовної заяви, позивачі збільшують їх в частині скасування розпорядження секретаря Жмеринської міської ради та поновлення їх на посадах. Звернуто увагу, що при даному збільшенні позовних вимог предмет спору не змінюється, а самі додаткові позовні вимоги є похідними від первинних, оскільки є наслідком протиправних дій секретаря Жмеринської міської ради Світлака Ю.С. щодо незаконного зібрання та проведення сесії Жмеринської міської ради, що відбулася 22 травня 2018 року.
Ухвалою суду від 04.09.2018 заяву позивачів від 14.08.2018 року прийнято до розгляду. Постановлено подальший розгляд справи здійснювати з урахуванням позовних вимог, викладених у заяві від 14.08.2018 року.
Ухвалою суду від 04 вересня 2018 задоволено частково клопотання відповідача 2 та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - заступника міського голови м. Жмеринка ОСОБА_10 . Відмовлено в задоволені клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи заступника міського голови з гуманітарних питань Боровської О.Г.
Третьою особою ОСОБА_10 , який є заступником міського голови Жмеринської міської ради, подано письмові пояснення з приводу заявлених позовних вимог, в яких просить відмовити у задоволені позову.
Свою позицію мотивує тим, що відповідно до ст. 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 р. №2493-ІІІ, заступник міського голови є виборною посадою. Виборність передбачає обрання особи на певну посаду на визначений строк, оскільки він є членом виконавчого комітету ради за посадою, а такий орган формується на визначений строк. Відтак, відповідно така особа обіймає посаду протягом строку повноважень виконавчого комітету ради, до складу якого її включено.
Згідно із абз. 4 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" визначено, що прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посади заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради здійснюється шляхом затвердження відповідною радою.
Отже, питання затвердження особи на посаду заступника міського голови та включення її до персонального складу виконавчого комітету ради розглядаються міською радою за пропозицією міського голови одночасно.
Що стосується звільнення, то третя особа зазначає, що суб`єктами трудових відносин, зокрема, служби в органах місцевого самоврядування, є виконавчий комітет Жмеринської міської ради та особа, яку затверджено на вказану посаду. Законами не передбачено окремих особливостей звільнення, крім строкового характеру роботи заступника міського голови, тому припинення таких відносин може бути здійснено лише відповідними суб`єктами. Звільнення здійснюється з дотриманням порядку, визначеного для затвердження на вказану посаду (пропозиція міського голови, виключення із складу виконавчого комітету ради). Тому, так як заступник міського голови - ОСОБА_3 був звільнений на підставі рішення Жмеринської міської ради від 22.05.2018 року № 545 «Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради», третя особа вважає, що підстав для поновлення на виборній посаді, а саме заступником міського голови - ОСОБА_3 в даному випадку немає.
Ухвалою суду від 18 вересня 2018 закрито підготовче провадження, в ході якого судом розглянуто 18 клопотань, справу призначено до судового розгляду.
16.10.2018 року відповідачем 2 подано заяву за вх. №45723 про відвід головуючого судді. Ухвалою суду від 16.10.2018 провадження у справі зупинено до вирішення питання про відвід судді, заяву у справі №802/1463/18 передано для вирішення питання, в порядку встановленому частиною першою статті 31 КАС України.
Ухвалою суду від 17.10.2018 року заяву відповідача 2 - секретаря Жмеринської міської ради Світлака Ю.С. про відвід головуючого судді у адміністративній справі №802/1463/18-а задоволено, передано адміністративну справу для визначення іншого судді в порядку, встановленому частиною першою статті 31 КАС України.
Відповідно до статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України 18.10.2018 проведено повторний автоматичний розподіл, за результатами якого визначено головуючого суддю у справі Дмитришену Руслану Миколаївну.
Ухвалою суду від 19 жовтня 2018 прийнято дану справу до провадження, призначено підготовче судове засідання по справі. Встановлено учасникам справи до 06.11.2018 року подати всі наявні докази на підтвердження мотивів адміністративного позову та заперечень з урахуванням приписів Кодексу адміністративного судочинства України. Також до цієї дати встановлено для подачі наявних клопотань відповідно до ст. 166 та 167 КАС України.
Ухвалою суду від 16 листопада 2018 задоволено частково клопотання представників Жмеринської міської ради. Залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Жмеринської міської ради першого заступника міського голови Білоуса Анатолія Віталійовича. Відмовлено в задоволенні клопотання про залучення виконавчого комітету як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Установлено третій особі першому заступнику міського голови Білоусу А.В. строк до 04.12.2018 для подання письмових пояснень щодо заявлених позовних вимог. Оголошено перерву в підготовчому судовому засіданні до 13.12.2018.
У строк встановлений судом на адресу суду надійшли пояснення третьої особи Білоуса А.В. , зміст яких є аналогічним змісту відзиву на позов Жмеринської міської ради, просив відмовити у задоволені позову.
Окремо щодо повідомлень про скликання сесії на 22 травня 2018 року та оприлюднення зазначено, що 21 травня 2018 року Відповідач 2 письмово дав доручення начальнику загального відділу відносно того, щоб було оприлюднений текст оголошення про скликання позачергової 38 сесії 7 скликання на 22 травня 2018 року на сайті міської ради. Окрім того, ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 також повідомлялись щодо проведення позачергової сесії на 22 травня 2018 особисто Світлаком Ю.С .
Однак, його прохання щодо публікації були відхилені та не виконані загальним відділом, який в свою чергу здійснює публікацію оголошень на сайті. В підтвердження надається службова записка начальника загального відділу від 21.05.2018р., картка із контрольною відміткою про розпорядження Світлака Ю.С. про скликання позачергової сесії, про опублікування оголошення скликання сесії із відміткою: залишити без розгляду ОСОБА_1. Лист за підписом міського голови ОСОБА_1 від 21.05.2018, адресований секретарю міської ради щодо відсутності у останнього повноважень видавати розпорядження про опублікування оголошень про скликання сесії міської ради. До відома депутатів інформація щодо проведення позачергової сесії міської ради була доведена в телефонному режимі ОСОБА_20 .
Отже Світлак Ю. С. вчинив всі необхідні дії щодо здійснення публікації, але його прохання щодо публікації були відхилені, та за резолюцією міського голови залишені без розгляду.
За наведеного вище, просить відмовити в задоволені позову повністю.
Ухвалою суду від 13 грудня 2018 установлено учасникам справи строк до 19.12.2018 для надання відповіді на пояснення третьої особи першого заступника міського голови Білоуса А.В. До цієї ж дати установлено учасникам справи подати всі наявні клопотання, які мають відповідати формі та змісту письмової заяви, передбаченої ст. 167 КАС України. Витребувано у Жмеринської міської ради оригінал реєстру щодо відправлених листів рекомендованим листом №289, який надати через канцелярію суду 19.12.2018.
Роз`яснено учасникам справи, що відповідно до ст. 45 КАС України, учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Оголошено перерву у підготовчому судовому засіданні до 21 грудня 2018.
Ухвалою суду від 21.12.2018 судом розглянуто клопотання секретаря міської ради Ю.С. Світлака (відповідач - 2) про виклик свідків 26 депутатів, в задоволенні якого ухвалою суду від 21.12.2018 відмовлено.
Ухвалою суду від 21.12.2018 судом відмовлено у задоволенні клопотання третьої особи Білоуса А.В. про виклик в судове засідання свідків інспектора міської ради ОСОБА_20 , начальника управління УЖК ОСОБА_21 .
Ухвалою суду від 21.12.2018 судом відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача 2 про виклик в судове засідання експерта Управління державної служби України з питань праці для роз`яснення питань щодо законності Розпорядження "Про відкликання з відпустки" №122-рв від 21.05.2018.
Також, 21.12.2018 в ході підготовчого засідання судом розглянуто клопотання третьої особи Білоуса А.В. про виклик позивачів як свідків, та ухвалою без виходу до нарадчої кімнати, у його задоволенні відмовлено з огляду на те, що позивачі згоди на їх допит як свідків не надали, що передбачено ст. 93 КАС України.
Крім того, 21.12.2018 в ході підготовчого засідання судом розглянуто клопотання третьої особи ОСОБА_10 про витребування оригіналу його особової справи, та ухвалою без виходу до нарадчої кімнати, у його задоволенні відмовлено.
Ухвалою суду від 21 грудня 2018 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті; установлено порядок дослідження доказів письмових за датою їх надходження, витребувані з Комунального закладу редакції газети міської ради "Жмеринська газета" ухвалою суду від 08.08.2018 оригінали відео матеріалів від 22.05.2018 року, відзняті в приміщені Жмеринської міської ради Вінницької області, де відбувалось засідання депутатів Жмеринської міської ради Вінницької області, установлено досліджувати після письмових доказів.
Ухвалою суду від 03 січня 2019 задоволено клопотання представника Жмеринської міської ради, та постановлено розгляд справи №802/1463/18-а проводити колегією у складі трьох суддів.
Ухвалою суду від 19 лютого 2019 колегією відмовлено в задоволені клопотання про розгляд справи з підготовчого засідання.
В судовому засіданні позивачі та їх представники позовні вимоги підтримали, вважають протиправним зібрання депутатів Жмеринської міської ради 22 травня 2018 року, яке ініційоване та проведене секретарем Жмеринської міської ради Світлаком Ю.С. з грубим порушенням норм Конституції та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Регламенту Жмеринської міської ради. Покликаючись на обставини справи щодо незаконності дій, вчинених депутатами Жмеринської міської ради, відповідно до яких безпідставно та протиправно припинено повноваження міського голови м.Жмеринка ОСОБА_1 ; а також на обставини справи щодо незаконності дій, вчинених депутатами Жмеринської міської ради, відповідно до яких безпідставно та протиправно припинено службу в органах місцевого самоврядування першого заступника міського голови ОСОБА_2 та заступника міського голови ОСОБА_3 , просили задовольнити їх вимоги.
Представники відповідачів та представники третіх осіб в ході судового розгляду справи заперечували щодо позовних вимог. Свою позицію мотивували обставинами, що викладені в заявах по суті. Зокрема, на противагу доводам позивачів вказували, що громада міста Жмеринка Вінницької області в особі депутатів Жмеринської міської ради Вінницької області у травні 2018 року, керуючись незадовільним станом виконання керівництвом ради та її виконавчого комітету вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", показниками їх діяльності, на підставі власного внутрішнього переконання прийняла обґрунтоване рішення про неможливість подальшого перебування на займаних посадах голови міської ради та його заступників шляхом дострокового припинення повноважень міського голови, а також припинення служби в органах місцевого самоврядування його першого заступника та заступника.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
25 жовтня 2015 року відбулися чергові вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів. За результатами підрахунку голосів ОСОБА_1 отримав 69,50 відсотків голосів від загальної кількості виборців.
05.11.2015 постановою №62 Жмеринської міської виборчої комісії у Вінницькій області зареєстровано ОСОБА_1 міським головою м. Жмеринки.
09.11.2015 постановою №65 Жмеринської міської виборчої комісії у Вінницькій області зареєстровано депутатів Жмеринської міської ради у кількості 34 обраних депутатів.
12 листопада 2015 року рішенням №1 першої сесії Жмеринської міської ради 7 скликання "Про результати виборів міського голови та депутатів Жмеринської міської ради Вінницької області" прийнято до відома інформацію Жмеринської міської виборчої комісії у Вінницькій області про результати виборів Жмеринського міського голови та про результати виборів депутатів Жмеринської міської ради від 12.11.2015.
18 листопада 2016 року рішенням 14 сесії Жмеринської міської ради 7 скликання за №237 «Про затвердження заступника міського голови та керуючого справами виконавчого комітету» за пропозицією міського голови на посаду заступника міського голови затверджено ОСОБА_3 .
21.11.2016 розпорядженням міського голови №143-рк прийнято ОСОБА_3 на посаду заступника міського голови з 22.11.2016 з посадовим окладом згідно штатного розпису.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" присвоєно ОСОБА_3 . дев`ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування четвертої категорії посад.
23 лютого 2017 року рішенням 19 сесії Жмеринської міської ради 7 скликання за №279 "Про затвердження першого заступника міського голови" за пропозицією міського голови на посаду першого заступника міського голови затверджено ОСОБА_2 .
01.03.2017 розпорядженням міського голови №19-рк прийнято ОСОБА_2 на посаду першого заступника міського голови з 02.03.2017 з посадовим окладом згідно штатного розпису.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" присвоєно ОСОБА_2 . дев`ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування четвертої категорії посад.
21 травня 2018 року на ім`я міського голови ОСОБА_1 та секретаря Жмеринської міської ради Світлака Ю.С. надійшла письмова депутатська ініціатива за підписами 17 депутатів Жмеринської міської ради, що датована 18.05.2018, в якій ініційовано, на підставі статті 11 Регламенту Жмеринської міської ради, скликати позачергову сесію, яка має відбутись 22 травня 2018 у залі засідань міської ради з початком о 10:00 годині.
Зазначено про необхідність включити до порядку денного невідкладні питання, зокрема:
Про звіт першого заступника міського голови ОСОБА_2
Про звіт заступника міського голови ОСОБА_3
Дана письмова депутатська ініціатива зареєстрована за вх. №02-5-10-2260 21.05.2018 року.
За результатами розгляду депутатської ініціативи від 18.05.2018 року, міським головою направлена письмова відповідь від 21.05.2018 на адреси 21 депутата за змістом якої вказано, що згідно розпорядження міського голови від 17 травня 2018 року №91-р "Про скликання чергової 38 сесії міської ради 7 скликання" вже скликано чергову сесію на 14 червня 2018 року о 10:00 годині. На розгляд сесії винесено 8 питань та інші питання, запрошено депутатів обласної ради, членів виконавчого комітету, начальників управлінь та відділів міської ради, виконкому, засоби масової інформації.
Крім того, у листі зазначено, що частиною 3 статті 11 Регламенту Жмеринської сільської ради Вінницької області, затвердженого рішенням 2 сесії Жмеринської міської ради 7 скликання №15 від 18 грудня 2015 року (із змінами), визначено, що пропозиція і обґрунтування щодо необхідності скликання позачергової сесії подаються в письмовій формі міському голові з переліком питань, що пропонуються для розгляду.
З огляду на вищезазначене, а також на те, що всупереч ч. 3 ст. 11 Регламенту не надано обґрунтування щодо необхідності скликання позачергової сесії, не вбачається законних підстав для скликання позачергової сесії. Запропоновані до розгляду питання за потреби можуть бути включені в порядок денний чергової 38 сесії міської ради 7 скликання, яка відбудеться 14 червня 2018 о 10-00 годині.
Дані листи відправлено на адреси депутатів 21.05.2018, що підтверджується копією реєстру щодо відправлених листів рекомендованим листом №289, оригінал якого долучено до матеріалів справи.
Вважаючи відмову міського голови щодо скликання позачергової сесії Жмеринської міської ради за депутатською ініціативою незаконною та невмотивованою, секретар Жмеринської міської ради Світлак Ю.С., керуючись п. 2 ч. 3 ст. 50 та ч. 6 ст. 46 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", та за вимогою більшості депутатів Жмеринської міської ради 7 скликання скликає позачергову 38 сесію 7 скликання на 22 травня 2018 року о 10:00 годині ранку в залі засідань виконавчого комітету міської ради, про що видає розпорядження. Дане розпорядження зареєстровано за вх. №02-05-10-2264 21.05.2018, оскільки як встановлено в ході судового розгляду апаратом виконавчого комітету міської ради відмовлено щодо його реєстрації як розпорядчого документу відповідно до документообігу.
Згідно із розпорядженням зазначено, що на розгляд сесії винести питання:
1. Про звіт першого заступника міського голови ОСОБА_2
2. Про звіт заступника міського голови ОСОБА_3
На сесію запросити депутатів обласної Ради, членів виконавчого комітету, начальників управлінь та відділів міської ради, виконкому, засоби масової інформації.
Крім того, 21 травня 2018 року Відповідач 2 письмово дав доручення начальнику загального відділу відносно того, щоб було оприлюднений текст оголошення про скликання позачергової 38 сесії 7 скликання на 22 травня 2018 року на сайті міської ради.
ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 також повідомлялись щодо проведення позачергової сесії на 22 травня 2018 особисто Світлаком Ю.С. , що не заперечувалось учасниками справи в ході судового розгляду.
Однак, його прохання щодо публікації були відхилені та не виконані загальним відділом, який в свою чергу здійснює публікацію оголошень на сайті. В підтвердження надається службова записка начальника загального відділу ОСОБА_36 від 21.05.2018р. на ім`я голови міської ради за змістом якої вказано, що 21.05.2018 інспектором по роботі з радою було їй надано оголошення щодо скликання позачергової 38 сесії 7 скликання на 22 травня 2018 року о 10:00год. Згідно посадової інструкції начальника загального відділу апарату виконавчого комітету міської ради безпосередньо підпорядкований міському голові, тому висловлюється прохання про вжиття заходів щодо надання вказівок по даному питанню (а.с. 64 Т. 5). Відповідно до даної записки міститься резолюція міського голови - залишити без розгляду.
Згідно картки із контрольною відміткою про розпорядження Світлака Ю.С. про скликання позачергової сесії, про опублікування оголошення скликання сесії міститься відмітка: залишити без розгляду ОСОБА_1 .
Відповідно до листа за підписом міського голови ОСОБА_1 від 21.05.2018, адресованого секретарю міської ради вказано про відсутність у останнього повноважень видавати розпорядження про опублікування оголошень про скликання сесії міської ради. До відома депутатів інформація щодо проведення позачергової сесії міської ради була доведена в телефонному режимі інспектором по роботі з радою ОСОБА_20 . 21 травня 2018.
22 травня 2018 на засідання позачергової сесії прибули 26 депутатів із 34 депутатського складу міської ради, та 15 запрошених, що підтверджується протоколом пленарного засідання міської ради (Т. 4 а.с. 178-182).
Міський голова та його заступники на засідання позачергової сесії не прибули.
За змістом протоколу №38 від 22.05.2018 відкрив та проводив позачергову сесію секретар міської ради. За пропозицію розпочати сесію проголосовано 26 депутатами. Обрано секретаріат у кількості двох депутатів, затверджено порядок денний. На обговорення поставлено питання порядку денного, за наслідками чого прийнято два рішення №543 та №544 про визнання роботу першого заступника та заступника міського голови незадовільною. За пропозицією по першому питанню проголосовано "за" 26 депутатів, по другому - 25 депутатів, 1 - не приймав участі у голосуванні.
Депутат міської ради ОСОБА_25 , відповідно до абз. 2 п. 4, п. 14, п. 15 ст. 13 Регламенту Жмеринської міської ради запропонувала внести до порядку денного сесії питання "Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради", надавши проект рішення та обґрунтування терміновості. За дану пропозицію проголосовано "за" 26 депутатами.
В обговорені вказаного питання згідно із протоколом, які висловлювали свої думки, взяли депутати ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_25 , ОСОБА_30 .
Рішення №545 "Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради" прийнято з урахуванням пропозиції депутата ОСОБА_27 , за яке проголосували 26 депутатів.
Згідно із рішенням №545 "Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради", відповідно до пункту 3 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", частини 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", Жмеринська міська рада вирішила: розпустити виконавчий комітет Жмеринської міської ради. В зв`язку з розпуском виконавчого комітету Жмеринської міської ради припинити службу в органах місцевого самоврядування ОСОБА_2 на посаді першого заступника міського голови; ОСОБА_3 на посаді заступника міського голови.
Згідно із протоколом №38 позачергової сесії від 22.05.2018, депутат міської ради ОСОБА_37 , відповідно до п. 4, п. 14, п. 15 ст. 13 Регламенту Жмеринської міської ради запропонував внести до порядку денного сесії питання "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1".
Зачитано текст заяви, підписаної 21 депутатом міської ради з обґрунтуванням розгляду даного питання, до якої долучено обґрунтування терміновості за підписом депутата міської ради ОСОБА_37 (Т.4 а.с. 199). За дану пропозицію проголосовано 26 депутатами. Утворена лічильна комісія, обрано голову та секретаря лічильної комісії, оголошена перерва у роботі сесії, проведено спільне засідання постійних депутатських комісій, що підтверджено протоколом (Т.4 а.с. 176), затверджено бюлетень для таємного голосування, оголошено перерву, проведено перереєстрацію депутатів у кількості 26 осіб, проведено процедуру таємного голосування, головою лічильної комісії ОСОБА_33 оголошено результати таємного голосування. Відповідно до протоколу №2 лічильної комісії про дострокове припинення повноважень міського голови, одержали бюлетені 26 депутатів, прийняли участь у таємному голосуванні 26 депутатів, проголосували "за" - 26 депутатів. За затвердження протоколу лічильної комісії №2, два пакети з бюлетенями, що додаються, проголосовано двадцятьма шести депутатами.
Відповідно до змісту рішення №546 від 22 травня 2018 року 38 сесії 7 скликання, відповідно до статті 12, пункту 16 частини 1 статті 26, статті 59, частини 2 та частини 3 статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. 41 Регламенту Жмеринської міської ради, враховуючи, що міським головою ОСОБА_1 не забезпечується здійснення наданих йому повноважень, за результатами таємного голосування, міська рада вирішила: припинити достроково повноваження міського голови міста Жмеринки ОСОБА_1 . Враховуючи, що відповідно до частини 2 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у зв`язку з достроковим припиненням голови і до моменту початку повноважень міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, повноваження Жмеринського міського голови покладено тимчасово на секретаря Жмеринської міської ради Світлака Ю.С.
23 травня 2018 року ОСОБА_1 отримано лист за підписом секретаря Жмеринської міської ради, який останній повідомив про розпорядження від 22.05.2018 року №63-рк "Про звільнення ОСОБА_1 ". Згідно із розпорядженням ОСОБА_1 звільнено з посади Жмеринського міського голови у зв`язку з достроковим припиненням повноважень.
Розпорядженням секретаря Жмеринської міської ради від 25.05.2018 року №65-рк "Про звільнення ОСОБА_2 " звільнено ОСОБА_2 25 травня 2018 року з посади першого заступника Жмеринського міського голови. Розпорядженням секретаря Жмеринської міської ради від 25.05.2018 року №66-рк "Про звільнення ОСОБА_3 " останнього звільнено 25 травня 2018 року з посади заступника Жмеринського міського голови.
Позивачі, не погоджуючись із діями секретаря Жмеринської міської ради щодо ініціювання та проведення позачергової сесії, вважають рішення сесії № 546 та №545 протиправними, а дії депутатів незаконними, звернулись до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується наступним.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Згідно з частиною першою статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
Частиною третьою статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.
Згідно з частиною четвертою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" наступні сесії ради (окрім першої) скликаються: сільською, селищною, міською радою, відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районною, обласною - головою відповідної ради.
Частиною п`ятою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
За приписами частини шостої статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.
У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті (частина шоста статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Частина сьома статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає, що сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
Відповідно до частини дев`ятої статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб`єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (частина десята статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою (дев`ятою за Законом України від 02 липня 2015 року N 577-VIII) цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради (частина одинадцята статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Відповідно до частини п`ятнадцятої статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Так, рішенням 2 сесії Жмеринської міської ради 7 скликання №15 від 18 грудня 2015 року (із змінами) затверджено Регламент Жмеринської міської ради Вінницької області (далі - Регламент).
Відповідно до ст. 11 Регламенту:
1. Для розгляду невідкладних питань чи надзвичайних ситуацій скликається позачергова сесія ради.
2. Позачергова сесія скликається міським головою за власною ініціативою, за ініціативою не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради або виконавчого комітету ради.
3. Пропозиція і обґрунтування щодо необхідності скликання позачергової сесії подаються в письмовій формі міському голові з переліком питань, що пропонуються для розгляду.
4. Розпорядження міського голови про скликання позачергової сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за три дні до її відкриття, а у виняткових випадках - за один день.
Відповідно до частини 4 ст. 10 Регламенту, у разі немотивованої відмови міського голови або неможливості його скликати сесію ради, сесія скликається секретарем. У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається міським головою у строки, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
2) якщо міський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Частиною 5 ст. 10 Регламенту передбачено, що сесія міської ради повинна бути скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради, виконавчого комітету ради.
Відтак в контексті аналізу наведених норм ч.7 ст. 46 Закону № 280/97-ВР та ч. 5 ст. 10 Регламенту можна зробити висновок, що сесія за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради сесія повинна бути скликана.
На ряду із цим, відповідно до частини 2 статті 11 Регламенту позачергова сесія скликається міським головою за власною ініціативою, за ініціативою не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради або виконавчого комітету ради.
Як на підставу для задоволення позову позивачі посилаються на положення частини 3 ст. 11 Регламенту, відповідно до якої пропозиція і обґрунтування щодо необхідності скликання позачергової сесії подаються в письмовій формі міському голові з переліком питань, що пропонуються для розгляду.
Відповідно до листа від 21.05.2018 №02-5/101221 міський голова вказав депутатам, що всупереч ч. 3 ст. 11 Регламенту не надано обґрунтування щодо необхідності скликання позачергової сесії, тому не вбачається законних підстав для її скликання.
З даного приводу колегія зазначає, що в силу ч.7 ст. 46 Закону №280/97-ВР та ч. 5 ст. 10 Регламенту міський голова повинен скликати сесію Ради: за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу Ради.
Разом з тим, слід вказати, що Регламентом не передбачено випадку, коли і як має бути обґрунтована депутатська ініціатива, а в разі її необґрунтованості, право голови визнати її незаконною. В даному випадку, суд погоджується з позицією відповідача Жмеринської міської ради, що Регламент не містить жодних посилань або вимог щодо обов`язковості письмового обґрунтування «невідкладності питань», немає розширеного тлумачення і в змісті самого Регламенту.
Частиною четвертою ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено повноваження голови місцевої ради до яких, зокрема, зазначено, що міський голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Згідно ч. 6 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", при здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. Сільський, селищний, міський голова щорічно звітує відповідно сільській, селищній, міській раді про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами відповідної ради.
За Конституцією України (частина друга статті 141) сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою для того, щоб очолювати виконавчий орган ради та головувати на її засіданнях. Ці функції визначають сільського, селищного, міського голову передусім як посадову особу виконавчого органу ради та самої ради, їй підзвітну та перед нею відповідальну як за роботу виконавчого органу ради, так і за організацію роботи самої ради.
Рішенням Конституційного суду України від 09 лютого 2000 року №1-рп/2000 визначено, що сільські, селищні, міські ради, як це, в свою чергу, логічно випливає із змісту частини третьої статті 140 Конституції України, а також частини першої ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Сільські, селищні, міські ради мають свої виконавчі органи а, отже, - їм підзвітні та підконтрольні.
Поряд з цим, правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради, відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає Закон України "Про статус депутатів місцевих рад".
Згідно із ст. 2 та ст. 3 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов`язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 3 та 10 ст. 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", депутат місцевої ради має право пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами, вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них, вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території.
Згідно із ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов`язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз`яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
За наведеного вище, суд приходить до висновку, що вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, які передбачені Законом, є виключним правом депутатів.
Відтак, твердження позивачів на відсутність законних підстав для скликання позачергової сесії за умови депутатської ініціативи суперечить положенням Закону України "Про місцеве самоврядування" та Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", поза як зазначено вище сільські, селищні, міські ради мають свої виконавчі органи а, отже, - їм підзвітні та підконтрольні.
Крім того, оцінюючи доводи позивачів щодо дати призначення сесії, на яку ініційоване депутатами позачергове пленарне засідання, а саме на 22 травня 2018, то суд зазначає таке.
За загальним правилом сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок на надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць ч. 3 ст. 10 Регламенту. Такі положення кореспондуються із частиною 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Позачерговий характер сесії визначається змістом підстав для її скликання та проведення. Планування або відповідні повідомлення про необхідність скликання або проведення такої сесії не завжди можуть або повинні бути передбачені завчасно, а тому Закон не встановлює порядку та строків винесення рішень про скликання або повідомлення про скликання позачергової сесії.
Єдиною нормою, яка визначає порядок проведення позачергової сесії міської ради - є Регламент Жмеринської міської ради. Порядок скликання позачергової сесії закріплено у ст. 11 Регламенту, якою визначено, що для розгляду невідкладних питань чи надзвичайних ситуацій скликається позачергова сесія. Відповідно до ч. 4 ст. 11 Регламенту, розпорядження міського голови про скликання позачергової сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за три дні до її відкриття, а у виняткових випадках - за один день.
Аналізом статті 11 Регламенту колегією установлено, що чіткого визначення виняткового випадку немає, як не передбачено строку скликання позачергової сесії у виняткових випадках. При цьому, зміст Регламенту розділяє три поняття - надзвичайна ситуація, невідкладні питання та винятковий випадок. За нормами Регламенту останній винятковий випадок надає право голові скликати позачергову сесію за один день.
Згідно із листом міського голови від 21.05.2018 вказано, що запропоновані до розгляду питання за потреби можуть бути включені в порядок денний чергової 38 сесії міської ради 7 скликання, яка відбудеться 14 червня 2018 о 10-00 годині, тобто головою запропоновано дату поза межами установленого як Законом, так і Регламентом двотижневого строку.
Відтак, оскільки на вимогу депутатів головою відмовлено скликати сесію у двотижневий строк, секретарем міської ради вжито заходів задля її скликання на підставі депутатської ініціативи та у строк, в який ініційовано.
Щодо виключного права скликати головою міської ради сесії, то колегія суддів зазначає, що в силу положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено випадки за яких сесія скликається секретарем ради, депутатами відповідної ради або постійною комісією.
У розглядуваному випадку сесія скликана секретарем Жмеринської міської ради Світлак Ю.С., який керуючись п. 2 ч. 3 ст. 50 та ч. 6 ст. 46 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", та за вимогою більшості депутатів Жмеринської міської ради 7 скликання скликає позачергову 38 сесію 7 скликання на 22 травня 2018 року о 10:00 годині ранку в залі засідань виконавчого комітету міської ради, про що видає 21.05.2018 розпорядження. Дане розпорядження зареєстровано за вх. №02-05-10-2264 21.05.2018, оскільки як встановлено в ході судового розгляду апаратом виконавчого комітету міської ради відмовлено щодо його реєстрації як розпорядчого документу відповідно до документообігу. Відмова була в зв`язку з тим, що головою міської ради поставлена резолюція залишити без розгляду, що відображено у картці із контрольною відміткою про розпорядження Світлака Ю.С. про скликання позачергової сесії та про опублікування оголошення скликання сесії (Т. 5 а.с. 62-66)
Відтак, суд відхиляє мотиви позивачів про протиправність дій секретаря Жмеринської міської ради як незаконного ініціювання зібрання депутатів на 22 травня 2018 року, оскільки позачергова 38 сесія 7 скликання скликана не за власною ініціативою, а за вимогою більшості депутатів Жмеринської міської ради 7 скликання на підставі ч. 6 ст. 46 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні".
Щодо мотивів позивачів, що всупереч п. 3 статті 7 Регламенту Жмеринської міської ради жодних повідомлень про скликання будь-якої сесії на 22 травня 2018 року не оприлюднювалося, жодних повідомлень до населення не доводилося.
Так, позивачі покликаються на пункт 3 статті 7 Регламенту Жмеринської міської ради яким передбачено, що повідомлення про скликання сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за десять днів до сесії і публікується в місцевих засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті Жмеринської міської ради.
Натомість, відповідно до ч. 7 ст. 10 Регламенту, рішення про скликання сесії доводиться до депутатів і населення через засоби масової інформації не пізніше як за 20 робочих днів до терміну призначення, а у виняткових випадках - не пізніше як за добу із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд.
Тобто Регламент передбачає два способи доведення до відома депутатів та населення повідомлення/рішення про скликання сесії. В першому випадку через місцеві засоби масової інформації та на офіційному веб-сайті Жмеринської міської ради не пізніш як за десять днів до сесії, в другому - лише через засоби масової інформації не пізніше як за 20 робочих днів до терміну призначення.
При цьому, передбачено винятковий випадок за умови якого - не пізніше як за добу із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд. Зі змісту дослідженого судом Регламенту у цьому випадку не встановлено обов`язку публікації повідомлення про скликання позачергової сесії у засобах масової інформації. Такий порядок доведення до відома депутатів та населення визначено окремо у частині 4 ст. 11 Регламенту за змістом якої розпорядження міського голови про скликання позачергової сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за три дні до її відкриття, а у виняткових випадках - за один день. Цією нормою також не встановлено чіткого обов`язку про публікацію рішення про скликання позачергової сесії у засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті Жмеринської міської ради.
Згідно із ч. 10 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", передбачено рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Відтак, суд вважає, таким, що не суперечить вимогам Закону та Регламенту повідомлення депутатів про скликання позачергової сесії за один день до її проведення із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд телефонограмою інспектором по роботі з радою Грушковською Д.В.
Крім того, про сесію було доведено до відома і позивачів, які в ході судового розгляду не заперечували свою обізнаність про скликання позачергової сесії. Свою відсутність на пленарному засіданні пояснювали незаконним зібранням депутатів та протиправними їх діями.
Одночасно, суд надає оцінку діям відповідача 2, який з метою доведення до відома населення та депутатів про скликання позачергової сесії на офіційному веб-сайті Жмеринської міської ради, 21.05.2018 надав оголошення про скликання позачергової сесії із своєю резолюцією про оприлюднення начальнику загального відділу ради.
В підтвердження надається службова записка начальника загального відділу ОСОБА_36 від 21.05.2018р. на ім`я голови міської ради за змістом якої вказано, що 21.05.2018 інспектором по роботі з радою було надано оголошення щодо скликання позачергової 38 сесії 7 скликання на 22 травня 2018 року о 10:00год. Згідно посадової інструкції начальника загального відділу апарату виконавчого комітету міської ради безпосередньо підпорядкований міському голові, тому висловлюється прохання про вжиття заходів щодо надання вказівок по даному питанню (а.с. 64 Т. 5). Відповідно до даної записки міститься резолюція міського голови - залишити без розгляду.
Згідно картки із контрольною відміткою про розпорядження Світлака Ю.С. про скликання позачергової сесії, про опублікування оголошення скликання сесії міститься відмітка: залишити без розгляду ОСОБА_1 .
Відповідно до листа за підписом міського голови ОСОБА_1 від 21.05.2018, адресованого Секретарю міської ради, вказано про відсутність у останнього повноважень видавати розпорядження про опублікування оголошень про скликання сесії міської ради.
В підтвердження цього до матеріалів справи долучено: копію інформаційної картки щодо розпорядження секретаря міської ради про скликання 38 сесії міської ради на 22.05.2018р. на 10:00 (№02-5-10-2264 від 21.05.2018р.); копію інформаційної картки щодо листа секретаря міської ради до ОСОБА_36 про опублікування оголошення про скликання 38 сесії міської ради на 22.05.2018р. на 10:00 (№02-5-10-2281 від 21.05.2018 р.); копію службової записки начальника загального відділу ОСОБА_36 від 21.05.2018р.; копію листа Виконавчого комітету №02-5/10-1220 від 21.05.2018р.; копію інформаційної картки щодо повідомлення про скликання 38 сесії міської ради на 22.05.2018р. на 10:00 год.(№02-5/10-1220 від 21.05.2018 р.). (Т.5 а.с. 62-67, Т.4 а.с. 197-198).
Таким чином, за відсутності будь-яких звернень чи скарг депутатів з приводу своєї необізнаності щодо скликання сесії та порядку денного, суд вважає, що вказана обставина не є такою, щоб визнавати дії депутатів незаконними. Колегія суддів звертає увагу на те, що на засідання позачергової сесії прибули 26 депутатів із 34 депутатського складу міської ради, та 15 запрошених, за пропозицію розпочати сесію проголосовано одноголосно 26 депутатами, із яких жоден не висловлював заперечень проти наведених фактів. Спростувань цьому позивачами суду не надано.
Досліджуючи підстави наведених тверджень позивачів щодо незаконності дій, вчинених депутатами Жмеринської міської ради, відповідно до яких ними незаконно припинено службу в органах місцевого самоврядування першого заступника міського голови ОСОБА_2 та заступника міського голови ОСОБА_3 , то колегія вказує на наступне.
Позивачі вказують, що будь-яке рішення стосовно припинення служби в органах місцевого самоврядування або дострокове припинення повноважень заступників міського голови можливе лише за умови внесення пропозиції від міського голови, порушення трудового законодавства, а також у разі притягнення до відповідальності.
Відповідно до положень пункту 3 частини другої ст. 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", депутат місцевої ради має право пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами.
Так, як зазначено вище, на розгляд позачергової сесії винесено два питання про звіт заступників голови міської ради.
Згідно матеріалів справи, на позачерговій сесії прийнято два рішення №543 та №544, які позивачами не оскаржуються, мотиви щодо їх протиправності останніми не наводяться. За змістом вказаних рішень, відповідно до пункті 11 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міська рада вирішила визнати звіт першого заступника міського голови та заступника міського голови незадовільними.
Крім того, дане питання щодо звітів заступників голови міської ради відповідає вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», оскільки як зазначено вище, сільські, селищні, міські ради мають свої виконавчі органи а, отже, - їм підзвітні та підконтрольні.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема питання заслуховування звітів постійних комісій, керівників виконавчих органів ради та посадових осіб, яких вона призначає або затверджує.
Порядок скликання сесії ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії чергової або позачергової визначаються Регламентом ради.
Відповідно до абз. 2 п. 4, п. 14, п. 15 ст. 13 Регламенту зазначено, що у виключних випадках питання, внесені до порядку денного позачергової сесії, можуть розглядатися на пленарних засіданнях без обговорення у постійних комісіях, якщо за це проголосувало більшість депутатів від загального складу.
Питання, які потребують негайного розгляду і не вимагають попередньої підготовки та розгляду на комісіях, за рішенням ради можуть вносити в порядок денний сесії під час її проведення. Проект рішення та обґрунтування терміновості його розгляду подаються виконавцем секретаріату сесії. При цьому заслуховується виступ ініціатора додаткового питання до порядку денного з його обґрунтуванням.
Відповідно до змісту протоколу №38 від 22.05.2018 позачергової сесії відображено хід поставлених на розгляд питань та результатів голосування депутатами по кожному питанню.
Депутат міської ради ОСОБА_25 , відповідно до абз. 2 п. 4, п. 14, п. 15 ст. 13 Регламенту Жмеринської міської ради запропонувала внести до порядку денного сесії питання "Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради", надавши проект рішення та обґрунтування терміновості. За дану пропозицією проголосовано "за" 26 депутатами. В обговорені вказаного питання згідно із протоколом, які висловлювали свої думки, взяли депутати ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_25 , ОСОБА_30 . Рішення №545 "Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради" прийнято з урахуванням пропозицій депутата ОСОБА_27 , за яке проголосували 26 депутата.
Відтак, суд відхиляє мотиви позивачів з приводу неправомірних дій депутатів щодо поставленого в ході сесії на розгляд питання "Про розпуск виконавчого комітету Жмеринської міської ради" без обговорення його на постійних комісіях та без включення до порядку денного, на чому наполягають позивачі, з огляду на те, що право депутатів вносити на порядок денний сесії питання без їх обговорення на постійних комісіях, якщо за це проголосувало більшість депутатів від загального складу.
Щодо посилань позивачів про протиправність рішення №545, яким припинено службу в органах місцевого самоврядування першого заступника та заступника голови міської ради, то суд зазначає наступне.
Так, спірним рішенням №545 Жмеринська міська рада розпустила виконавчий комітет Жмеринської міської ради. Згідно із пунктом 2 даного рішення, в зв`язку із розпуском виконавчого комітету Жмеринської припинено службу в органах місцевого самоврядування ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
В силу п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
Відповідно до ч. 8 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
Тобто, виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск. За наведеного, суд приходить до висновку, таким що не суперечить рішення Жмеринська міська рада №545 щодо розпуску виконавчого комітету міської ради вимогам Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом міської ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету міської ради затверджується радою за пропозицією міського голови. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно міського голови, заступника (заступників) міського голови, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.
Міським головою призначаються на посаду і звільняються з посади лише керівники відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради.
За навденого вище, згідно аналізу положень ст. 26 та 51 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні" можна дійти висновку, що посади заступника (заступників) міського голови є виборними посадами. Виборність передбачає обрання особи на певну посаду на визначений строк, оскільки він є членом виконавчого комітету ради за посадою, а такий орган формується на визначений строк. Відтак, відповідно така особа обіймає посаду протягом строку повноважень виконавчого комітету ради, до складу якого її включено.
Згідно із абз. 4 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посади заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради здійснюється шляхом затвердження відповідною радою.
Отже, питання затвердження особи на посаду заступника міського голови та включення її до персонального складу виконавчого комітету ради розглядаються міською радою за пропозицією міського голови одночасно.
Що стосується звільнення, то суб`єктами трудових відносин, зокрема, служби в органах місцевого самоврядування, є виконавчий комітет Жмеринської міської ради та особа, яку затверджено на вказану посаду. За умови розпуску виконавчого комітету продовження виконання своїх обов`язків заступниками міського голови, суперечить засадам місцевого самоврядування, які відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ґрунтуються на принципі виборності своїх представницьких органів.
Відтак, оскільки позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 затвердженні на посади першого заступника та заступника міського голови, що відповідно підтверджується рішенням Жмеринської міської ради №279 19 сесії 7 скликання від 23 лютого 2017 року, рішенням Жмеринської міської ради №237 14 сесії 7 скликання від 18 листопада 2016 року, розпорядженням від 01.03.2017 №19-рк та розпорядженням від 21.11.2016 №143-рк, тобто на строк повноважень виконавчого органу, та у зв`язку з прийнятим рішенням про розпуск виконавчого комітету, повноваження таких як посадових осіб органу місцевого самоврядування припиняються.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачі посилаються на зміст листа депутатів про необхідність скликання позачергової сесії, питання щодо припинення повноважень міського голови були відсутні. На думку Позивача розгляд та прийняття оскаржуваного рішення відбулось з грубим порушенням Регламенту, у тому числі щодо підготовки проекту рішення, погодження його, без проведення юридичної експертизи та обговорення в депутатських комісіях. Вказане питання було порушено депутатом міської Ради безпосередньо під час засідання 22.05.2018, вже після прийняття порядку денного. Наполягаючи на незаконності скликання та проведення позачергової сесії загалом, позивачі одночасно стверджують про відсутність підстав для розгляду під час її проведення питань припинення повноважень голови та порушення порядку такого розгляду.
Разом з цим, відповідно до ч. 9 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на сесії ради, або передані в письмовій формі головуючому на сесії, розглядаються радою.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради має право пропонувати питання для розгляду їх радою, порушувати питання про недовіру міському голові, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 23 вказаного Закону пропозиції і зауваження, висловлені депутатами місцевої ради на сесіях ради або передані в письмовій формі головуючому на її пленарних засіданнях, розглядаються радою або за її дорученням постійними комісіями ради чи надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним органам.
Відповідно до ст.13 Регламенту пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися у тому числі депутатами. Проект порядку денного сесії формується міським головою з урахуванням пропозицій, що надійшли.
Питання, внесені до порядку денного позачергової сесії ради, можуть розглядатися профільною постійною комісією ради в день проведення сесії, засідання постійної комісії може бути проведене під час перерви у пленарному засіданні.
У виключних випадках питання, внесені до порядку денного позачергової сесії, можуть розглядатись на пленарних засіданнях без обговорення у постійних комісіях, якщо за це проголосувало більшість депутатів від загального складу.
Питання, які потребують негайного розгляду і не вимагають попередньої підготовки та розгляду в комісіях, за рішенням ради можуть вноситись в порядок денний сесії під час її проведення. Проект рішення та обґрунтування терміновості його розгляду подаються виконавцем секретаріату сесії.
Міський голова на сесії інформує депутатів про зміни та пропозиції до порядку денного. Якщо постійні комісії, депутатські групи чи депутати наполягатимуть на включенні до порядку денного відхилених ним пропозицій, питання вирішується голосуванням.
Відповідно до ст. 41 Регламенту питання про дострокове припинення повноважень міського голови можуть винести на розгляд ради не менш як половина депутатів від загального складу ради. Ініціатори подають обґрунтовану заяву в письмовій формі, завірену власноручними підписами.
Відповідно до ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
У складі Жмеринської міської ради утворені комісії: Комісія з питань місцевого самоврядування, депутатської діяльності, тендерної рівності, гласності та законності; Комісія з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку; Комісія з питань промисловості, підприємництва, містобудування, будівництва, транспорту, зв`язку та сфери послуг; Комісія з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, земельних відносин та охорони природи; Комісія з питань соціального захисту та охорони здоров`я; Комісія з питань освіти, культури, молоді, фізкультури і спорту.
Позивач, обґрунтовуючи свої вимоги щодо обов`язковості обговорення питання про дострокове припинення повноважень міського голови постійними комісіями, не зазначив до ведення якої саме з перелічених комісій таке питання відноситься та не навів підстав для такого твердження. Відповідних документів, які встановлюють компетенцію або повноваження для розгляду наведеного питання комісіями, що створені у Жмеринській міській раді, не наведено.
Таким чином, Законом передбачено обрання постійних комісій ради на профільній основі, до якої питання дострокового припинення повноважень міського голови не віднесені.
З огляду на вказані норми депутат місцевої ради має право особисто усно або письмово пропонувати питання для розгляду їх радою, порушувати питання про недовіру міському голові, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування. Проект порядку денного сесії формується міським головою з урахуванням пропозицій, що надійшли. Питання, які потребують негайного розгляду і не вимагають попередньої підготовки та розгляду в комісіях, за рішенням ради можуть вноситись в порядок денний сесії під час її проведення.
Відповідно до ст. 41 Регламенту підставами для розгляду питання про дострокове припинення повноважень міського голови є випадки, передбачені статтею 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно із ч. 3 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, можуть бути припинені достроково у тому числі за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Вказані норми не містять обов`язку депутатів, які ініціювали питання припинення повноважень голови, обов`язково, в якості обґрунтування свого рішення повідомляти про встановлені факти порушення ним Конституції України або законів України, прав і свобод громадян, невиконання або неналежного виконання ним своїх повноважень тощо.
Аналогічним чином відсутні вимогу закону щодо обов`язку оприлюднювати докази притягнення голови до кримінальної, адміністративної чи дисциплінарної відповідальності або приймати рішення про висловлення голові недовіри або визнання його роботи незадовільною.
Відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. А тому вказане звільнення є похідним від прийняття рішення про припинення повноважень голови та не може розглядатись в якості окремого акту.
З огляду на докази, які долучені до матеріалів справи, колегією установлено, що питання щодо дострокового припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 запропоновано депутатом міської ради ОСОБА_37 , відповідно до п. 4, п. 14, п. 15 ст. 13 Регламенту Жмеринської міської ради, що підтверджується протоколом №38 від 22.05.2018.
Зачитано текст заяви, підписаної 21 депутатом міської ради з обґрунтуванням розгляду даного питання, до якої долучено обґрунтування терміновості за підписом депутата міської ради ОСОБА_37 (Т. 4 а.с. 199). За дану пропозицію проголосовано 26 депутатами. Утворена лічильна комісія, обрано голову та секретаря лічильної комісії, оголошена перерва у роботі сесії, проведено спільне засідання постійних депутатських комісій, що підтверджено протоколом (Т.4 а.с. 176), затверджено бюлетень для таємного голосування, оголошено перерву, проведено перереєстрацію депутатів у кількості 26 осіб, проведено процедуру таємного голосування, головою лічильної комісії ОСОБА_33 оголошено результати таємного голосування. Відповідно до протоколу №2 лічильної комісії про дострокове припинення повноважень міського голови, одержали бюлетені 26 депутатів, прийняли участь у таємному голосуванні 26 депутатів, проголосували "за" - 26 депутатів. За затвердження протоколу лічильної комісії №2, два пакети з бюлетенями, що додаються, проголосовано двадцятьма шести депутатами.
Відтак, рішення прийняте таємним голосуванням, за нього проголосували 26 депутатів міської ради (загальна кількість депутатів 34), тобто не менш як дві третини голосів, як то передбачено частиною третьою статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Суд враховує дані обставини, зокрема, з огляду на можливість кожного депутата прийняти рішення особисто, з врахуванням виключно власної думки, поглядів та переконань, та того, що дане право надано депутатам нормою спеціального Закону - частиною третьою ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Частинами другою та третьою статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що повноваження міського голови можуть бути достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Повноваження міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Відповідно до пункту 16 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.
З системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що повноваження міського голови, відповідно до частини третьої статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» можуть бути припинені за рішенням відповідної ради (не менш як 2/3 від загального складу депутатів ради).
Положення, що містяться в цих правових нормах є чітко визначеними і не підлягають розширеному тлумаченню, а тим більше не містять такої додаткової умови як наявність рішення суду, що набрало законної сили, в резолютивній частині якого визнано дії міського голови незаконними.
Також суд зазначає, що окремі факти діяльності позивача, покладені в основу згаданого рішення, є систематичними недоліками в роботі як голови міської ради, вказують на незабезпечення ним здійснення наданих повноважень та є тими обставинами, з якими можливе дострокове припинення повноважень міського голови.
Конкретні обставини, що були підставою для прийняття рішення від 22 травня 2018 року зазначені в обґрунтуванні депутата міської ради та у заяві за підписами 21-го депутата, відтворені у протоколі №38 від 22.05.2018 38 позачергової сесії міської ради сьомого скликання, які наявні в матеріалах справи (Т.4 а.с. 137-139).
Колегія суддів звертає увагу на ту обставину, що жоден з присутніх на сесії 26 депутатів, не висловив заперечень проти наведених фактів, як не наведено спростувань з приводу відображених фактів в заяві депутатів самими позивачами.
Позивачами не оскаржуються порядок виготовлення бюлетенів, складення і затвердження протоколу засідання лічильної комісії, а також результати таємного голосування щодо дострокового припинення повноваження міського голови.
Більш того, з оглянутого в ході судового розгляду відеоматеріалу судом установлено, що в процедурі таємного голосування взяло участь 26 депутатів, згідно протоколу №2 лічильної комісії про дострокове припинення повноважень міського голови, одержали бюлетенів 26 депутатів, прийняли участь у таємному голосуванні 26 депутатів, проголосували "за" - 26 депутатів.
Позивачами окремо звернуто увагу на саму процедуру голосування, в ході якої окремі депутати після проставлення в бюлетені для голосування відмітки, виходячи із кабінки, відкривали свій бюлетень.
З цього приводу колегія вказує, що принцип таємного голосування означає, що контроль за волевиявленням голосуючого забороняється, зміст його полягає в гарантіях повної свободи волевиявлення. Так, особа повинна голосувати особисто, голосування за інших осіб є забороненим. Сам акт голосування повинен відбуватися у спеціальній кабіні чи кімнаті для таємного голосування, присутність інших осіб у цьому приміщенні разом з голосуючим забороняється. Принцип таємного голосування також передбачає заборону у будь-якому випадку вимагати від виборця інформацію про те, як голосував він чи інші виборці, за винятком ситуації, коли голосуючий сам бажає повідомити про це.
В даному відеоматеріалі, що досліджено в ході судового розгляду установлено, що кожен депутат голосував у кабінці особисто, без присутності будь-кого, крім голосуючого. За такої форми принципу таємності голосування добровільне повідомлення особою іншим особам змісту свого волевиявлення при голосуванні має кваліфікуватися як правомірна поведінка. В такому випадку, особа несе персональну відповідальність, за яку передбачено чинним законодавством адміністративна відповідальність, проте не є підставою для скасування рішення в цілому.
Крім цього, представники відповідачів в своїх доповідях та представники третіх осіб у поясненнях неодноразово наголошували на тому, що повноваження міського голови можуть бути припинені за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради, відповідно до частин другої, третьої ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування".
Принципи, унормовані вказаною нормою передбачають таємність голосування при прийнятті відповідного рішення. Тобто вбачається, що законодавцем така процедура прийняття рішення про припинення повноважень міського голови передбачена окремо, спеціальною нормою, яка надає депутатам можливість прийняття рішення на підставі власних переконань, за наслідками особистої думки та з урахуванням індивідуального ставлення до підстав, обставин, обґрунтування такого рішення. Дотримання описаних принципів є неможливим за вимоги публічного обговорення та схиляння особи, що повноважна на прийняття рішення, на користь вирішення його в той, чи інший спосіб.
Доводи позивача про те, що питання дострокового припинення повноважень голови міської ради не включено до порядку денного засідання сесії міської ради в порядку, передбаченому регламентом, а внесено безпосередньо в день голосування на пленарному засіданні є необґрунтованими, так як за регламентом питання, внесені до порядку денного позачергової сесії ради, можуть розглядатися профільною постійною комісією ради в день проведення сесії, засідання комісії може бути проведене під час перерви у пленарному засіданні.
У виключних випадках питання внесені до порядку денного позачергової сесії, можуть розглядатися на пленарних засіданнях без обговорення у постійних комісіях, якщо за це проголосувало більшість депутатів від загального складу (ч. 4 ст. 13 Регламенту).
Відповідно до матеріалів справи на спільному засіданні постійних депутатських комісій Жмеринської міської ради, що відбулось 22.05.2018 року, запропоновано питання "Про дострокове припинення повноважень міського голови" винести на спільне голосування, де кожен із депутатів прийме власне рішення (Т.4 а.с. 176).
При цьому необхідно зазначити наступне.
Саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.
Виходячи із міркувань розумності та доцільності, деякі вимоги до процедури прийняття акта необхідно розуміти не як вимоги до самого акта, а як вимоги до суб`єктів владних повноважень, уповноважених на їх прийняття.
Так, дефектні процедури прийняття адміністративного акта, як правило, тягнуть настання дефектних наслідків. Разом із тим, не кожен дефект акта робить його неправомірним.
Стосовно ж процедурних порушень, то в залежності від їх характеру такі можуть мати наслідком нікчемність або оспорюваність акта, а в певних випадках, коли йдеться про порушення суто формальні, взагалі не впливають на його дійсність.
Аналогічний вимір суттєвості порушень застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), який у своїх рішеннях демонструє виважений підхід до оцінки характеру допущених порушень належної процедури з точки зору їх можливого впливу на загальну справедливість судового розгляду. Метод «оцінки справедливості процесу в цілому» не передбачає дослідження правомірності будь-якої окремої процесуальної дії у відриві від інших етапів процесу. По суті, ЄСПЛ у своїх рішеннях акцентує увагу на необхідності з`ясувати, «чи перетворили допущені порушення (в контексті конкретних обставин справи) судовий розгляду у цілому на несправедливий». При цьому, як свідчить практика ЄСПЛ, навіть виявлення судом серйозних (чи вагомих), на його думку, порушень права на справедливий судовий розгляд, допущених національними судами, не завжди тягне загальну оцінку проведеного судового розгляду та ухваленого підсумкового рішення як несправедливого.
За принципами, що сповідує ЄСПЛ, скасування акта адміністративного органу з одних лише формальних мотивів не буде забезпечувати дотримання балансу принципу правової стабільності та справедливості.
Як вбачається матеріалів справи, показовим є те, що за прийняття рішення про дострокове припинення міського голови проголосувало 26 присутніх депутатів. Тобто, міська рада, як орган місцевого самоврядування, за результатами аналізу ситуації, що склалася, дійшла висновку про неможливість продовження виконання головою міської ради своїх обов`язків та вирішила реалізувати передбачене законом право. При цьому, таке рішення прийняте повноважним складом ради на її пленарному засіданні, як це вимагається Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
За приписами чинного законодавства, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень, і при їх здійсненні є відповідальним перед відповідною радою. При цьому, саме довіра є базовим принципом (передумовою) правової природи таких взаємовідносин.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 26 червня 2019 року по справі №1640/3394/18 в подібних правовідносинах вказав, що в контексті викладеного варто зауважити, що іншого органу, який би мав повноваження на вирішення питання про припинення повноважень міського голови, не існує, а іншого рішення, ніж те, яке прийняла міська рада, вона не прийме, оскільки вже є висловленим її відношення до результатів діяльності міського голови та відповідний намір.
Відтак, враховуючи той факт, що більш ніж 2/3 від загального складу депутатів міської ради у визначений законом спосіб шляхом таємного голосування висловились про дострокове припинення повноважень міського голови, підстави для визнання такого рішення протиправним відсутні.
Щодо позовних вимог в частині скасування розпорядження секретаря Жмеринської міської ради та поновлення позивачів на посадах, то такі не підлягаю задоволенню в силу того, що є похідними від первинних, що передбачено за приписами п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України, похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги). Оскільки вказані позовні вимоги, як зазначено в позові, є наслідком протиправних дій секретаря Жмеринської міської ради щодо незаконного зібрання та проведення сесії Жмеринської міської ради, що відбулася 22 травня 2018 року, та незаконних дій депутатів, у задоволенні яких судом відмовлено, підстави щодо задоволення останніх відсутні.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку мотивам та доказам учасників справи, колегія судів прийшла до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 слід відмовити повністю.
В силу положень Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України "Про судовий збір", судові витрати за даним позовом не розподіляються.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити : ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ); ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_2 ); ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , ІПН НОМЕР_3 ); Жмеринська міська рада Вінницької області (вул. Центральна, 4, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100, код ЄДРПОУ 03084233); секретар Жмеринської міської ради Світлак Юрій Степанович ( АДРЕСА_4, ІПН НОМЕР_4 ); ОСОБА_10 ( АДРЕСА_5 ; робоча адреса: вул. Центральна, 4, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100 ); Білоус Анатолій Віталійович ( АДРЕСА_7 ; робоча адреса: вул. Центральна, 4, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100 , ІПН НОМЕР_5 ).
Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати 12.07.19
Головуючий суддя
Дмитришена Руслана Миколаївна
Судді
Чернюк Алла Юріївна
Мультян Марина Бондівна