Справа № 2а-1106/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.06.2011
Сихівський районний суд м. Львова
в складі: головуючої-судді Бойко О.М.
при секретарі Гулі А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок, -
в с т а н о в и в :
позивачка звернулась до суду з позовом в якому просить визнати дії відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати за 2007р. при перерахунку пенсії за віком у 2010р., зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до вимог ч.1, 2 ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік та виплатити суму недоотриманої пенсії, в наслідок неправильного застосування показника середньої заробітної плати з 01.07.2010р. В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що одержує пенсію за віком, призначену управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова, продовжуючи працювати. В 2010р. отримала право на перерахунок пенсії відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», однак відповідачем проведено такий перерахунок із застосуванням показника заробітної плати за 2007р., а не за 2009р., як визначено вказаною нормою.
Позивачка подала до суду заяву в якій позов підтримує в повному обсязі, просить справу розглядати у її відсутності.
Представник відповідача подав суду заяву в якій просить справу розглядати у його відсутності та письмове заперечення в якому позов не визнає з тих підстав, що відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»із змінами внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після їх призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначається згідно ст.40 Закону. Зміни внесені у ст.40, 42 Закону «Про загальнообов’язкове державне страхування»визнані неконституційними, відтак слід застосовувати норми які діяли до внесення змін, відповідно перерахунок пенсії повинен здійснюватись з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, визначеного в ч.1 ст.40 Закону, в якій встановлено періоди заробітної плати, але не вказано який показник середньої заробітної плати слід враховувати при проведенні цих перерахунків. У зв’язку з цим у 2010 році перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530, із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007р.
Дослідивши матеріали справи, з’ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка знаходиться на обліку у відповідача та їй призначена та виплачується пенсія за віком, однак вона продовжує працювати тому відповідно до чинного законодавства отримала право на перерахунок пенсії, як працюючий пенсіонер, який, як вбачається з листа відповідача від 23.03.11р. №195/П, за її заявою проведено УПФ України Галицькому районі м.Львова з 01.07.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.
Окремі положення Закону № 107-VI Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 були визнанні неконституційними, на теперішній час діє редакція Закону № 1058-IV в редакції станом на 9 липня 2007 року, згідно якої ч.4 ст.42 Закону № 1058-IV визначає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Тобто, Законом, враховуючи можливість вибору, гарантовано реалізацію права позивача на перерахунок і отримання пенсії у розмірі, який є найбільшим, або виходячи із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Таким чином, абз.3 ч.4 ст.42 Закону № 1058-IV регулює лише визначення права враховувати (або не враховувати) для обчислення розміру пенсії при її перерахунку заробітну плату працюючого пенсіонера під час набуття додаткового страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, не обмежуючи при цьому можливість (і необхідність) застосування інших норм цього закону при здійсненні перерахунку пенсії.
Далі, сам термін «перерахунок пенсії»за своїм змістом включає необхідність її обчислення. Окремого порядку обчислення пенсії при її перерахунку Законом № 1058-IV не встановлено, тому слід застосовувати загальні положення цього закону, зокрема, при її призначенні.
Згідно ч.1 ст.27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст.40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст.25 цього Закону.
З приводу обчислення коефіцієнту страхового стажу між сторонами спір відсутній.
Єдиною нормою, яка визначає порядок розрахунку заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, є ст.40 Закону № 1058-IV, відповідно до якої заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року –за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць(Кз+Кз+Кз+...+Кз);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто, для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії Законом № 1058-IV встановлена необхідність застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Показники заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії (як за певний місяць конкретного року, так і в цілому за календарний рік) затверджуються Пенсійним фондом України.
Слід зазначити також, що саме ці показники управління Пенсійного фонду України на місцях застосовують при призначенні пенсій (при цьому беручи до уваги його розмір саме за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії), а також при визначенні коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, за формулою, яка також наведена в ч.2 ст.40 Закону № 1058-IV.
При зверненні працюючих пенсіонерів до управлінь Пенсійного фонду України за перерахунком пенсій на підставі ч.4 ст.42 Закону № 1058-IV, останніми визначається заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії відповідно до положень ч.2 ст.40 цього Закону. Винятком є лише застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на 1 застраховану особу.
Відповідачем, з врахуванням сумісного листа Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.09 № 20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.09 № 4096/02/01 (далі –лист від 11.03.09), застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, незважаючи на звернення пенсіонера за перерахунком пенсії в 2010 році. Проте, це суперечить положенням ч.2 ст.40 Закону № 1058-IV.
Законом № 107-VІ (внесенням відповідних змін в Закон № 1058-IV) слова «середня заробітна плата працівників»та «зайнятих у галузях економіки України»в усіх відмінках замінено відповідно словами «заробітну плату (дохід)»та «в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії»у відповідному відмінку.
Слід зазначити, що до внесення змін в Закон № 1058-IV Законом № 107-VІ, визначення показника середньої заробітної плати здійснювалося на підставі постанови правління Пенсійного фонду України від 31.12.2003 N 22-1 «Про затвердження Тимчасової методики визначення показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки», для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженої наказом Державного комітету статистики України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 31.12.2003 N 472/352/398, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 20.01.2004 за N 85/8684.
В зв’язку з прийняттям Закону № 107-VІ та внесенням відповідних змін в Закон № 1058-IV, зазначені постанова від 31.12.2003 N 22-1 та наказ від 31.12.2003 N 472/352/398 були визнані такими, що втратили чинність, згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року N 4-3, та відповідно, наказу Державного комітету статистики України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки України від 1 лютого 2008 року N 27/23/34, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 р. за N 147/14838.
В той же час, постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року N 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 р. за N 146/14837, було затверджено Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до п.п.2, 3 п.11 постанови № 530 як при призначенні, так і при перерахунку для обчислення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 Закону № 1058-IV використовується заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Зазначені положення пункту 11 постанови № 530, яка набрала чинності 22 травня 2008 року, є чинними, не суперечать відповідним положенням Закону № 1058-IV (їх загальному змісту і сутності), тому їх також слід застосовувати до спірних правовідносин.
Таким чином, на теперішній час існує лише один показник середньої заробітної плати, який підлягає застосуванню як при первісному призначенні, так і при перерахунку пенсій. Вибірковість в цьому питанні відповідача, що зазначено і в листі від 11.03.09 (застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення, для призначення пенсії і незастосування його для перерахунку), не відповідає принципу верховенства права та не грунтуються на нормах чинного законодавства. Взагалі, позиція органу пенсійного фонду ставить під сумнів можливість реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення.
Відтак, при зверненні за перерахунком пенсії у працюючого пенсіонера є право на застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що дії відповідача слід визнати протиправними, зобов’язавши його провести перерахунок та виплату позивачу недорахованих сум пенсії при перерахунку з 01 липня 2010р., застосувавши показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, з врахуванням виплачених сум.
На підставі ст.ст.16, 40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, п.п. 2, 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»та керуючись ст.ст.9, 11, 94, 99, 100, 159-163 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
позов задоволити. Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова щодо застосування показника середньої заробітної плати за 2007р. при перерахунку пенсії за віком у 2010р. протиправними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»починаючи з 01 липня 2010р. із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, з врахуванням проведених виплат.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 10 днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м.Львова.
Головуюча :