П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2011 року Цюрупинський районний суд
Херсонської області
в складі
головуючого судді Сіденка СІ
при секретарі Дорошенко ЄЮ
за участю представника позивача ОСОБА
розглянувши у відкритому судовому засданн в залі суду в м Цюрупинську суду адміністративну справу за позовом ОСОБА до Управління Пенсійного Фонду України в Цюрупинському районі про поновлення пропущеного строку визнання бездіяльність УПФ України в Цюрупинському районі щодо відмови в нарахуванні та виплаті щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни неправомірною та зобов’язання УПФ України в Цюрупинському районі щодо здійснення перерахунку та виплати отримуваної пенсії як дитині війни
ВСТАНОВИВ
ОСОБА звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом відповідно до якого просить визнати бездіяльність УПФ України в Цюрупинському районі щодо відмови в нарахуванні та виплаті щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни неправомірною та зобов’язати УПФ України в Цюрупинському районі здійснити перерахунок щомісячного підвищення до отримуваної пенсії як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком
В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги а саме просить поновити пропущений строк звернення до суду за захистом порушеного права Також пояснив що позивач має статус дитини війни і відповідно до ст Закону України «Про соціальний захист дітей війни»має право на отримання підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії з 2007р Але ця норма Закону відповідачем не виконується він не отримує таке підвищення у розмірі встановленому ст 6 Закону незважаючи на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р та 22.05.2008 р чим порушено його права Про ці обставини він дізнався лише в кінці 2010 року тому просить визнати бездіяльність УПФ України в Цюрупинському районі щодо відмови в нарахуванні та виплаті щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни неправомірною та зобов’язати УПФ України в Цюрупинському районі здійснити перерахунок щомісячного підвищення до отримуваної пенсії у розмірі 30% як дитині війни за 2010р та здійснювати такі виплати в подальшому
Від представника відповідача надійшло заперечення на позов в якому просить розглянути справу за їх відсутності Також у даному запереченні позов не визнано та вказано що Законом України «Про соціальний захист дітей війни»не передбачено яким саме органом за рахунок яких коштів та в якому процедурному порядку здійснюється призначення і виплата підвищення пенсій Відповідно до положень статті 7 цього Закону фінансове забезпечення соціальних гарантій передбачених даним Законом здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України який затверджує Верховна Рада України а не із бюджету Пенсійного фонду України який затверджує Кабінет Міністрів України В 2007 році не було виділено коштів на підвищення пенсій дітям війни тому ці виплати не здійснювалися З 01.01.2008р позивачу виплачувалось підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність тобто по 47 грн щомісячно відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни»в редакції Закону від 28.12.2007р яким були внесені зміни до Закону України «Про соціальний статус дітей війни». Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р зазначені зміни були визнані неконституційними З травня 2008 року розмір підвищення пенсії був встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Згідно п цієї постанови дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги що виплачується замість пенсії підвищення проводиться у таких розмірах з 22 травня - 48,10грн з 1 липня - 48,20грн з 1 жовтня - 49,80грн до цього періоду позивачці виплачується підвищення до пенсії у встановленому цією постановою розмірі
Заслухавши пояснення представника позивача дослідивши матеріали справи суд вважає що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав
Судом встановлено що позивач є пенсіонером та має статус дитини перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Цюрупинському районі та отримує пенсію До 2008 року підвищення до пенсії як дитині війни позивачу не нараховувалось і не виплачувалось З 01.01.2008р таке підвищення йому виплачується При цьому розмір виплати складав у січні - березні 2008 року - 47грн у квітні - червні 2008 року - 48,10грн у липні - вересні 2008 року - 48,20грн а з жовтня 2008 року по даний час - 49,80грн щомісячно що визнано відповідачем у запереченні на позов
Ці обставини підтверджуються копією пенсійного посвідчення письмовим запереченням відповідача про розмір нарахованого пенсіонерці підвищення до пенсії
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» №І\/ від 18.11.04р встановлено ще дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога що виплачується замість пенсії підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком
На 2007 рік дію статті 6 Закону № 2195 було зупинено пунктом 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік від 19.12.2006 р який рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року визнано такими що не відповідає Конституції України (є неконституційними положення пункту 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік яким зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни
Відповідно до ч ст Конституції України Закони інші правові акти або їх окремі положення що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність
Таким чином з 09.07.2007 р вищезазначені норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік втратили чинність а отже з цього часу положення ст Закону України «Про соціальний захист дітей війни»діяли в повному обсязі але всупереч рішенню Конституційного Суду України підвищення до пенсії позивачеві за період з 09.07.07 р по 31.12.07 р відповідачем не нараховувалось і не виплачувалось Законом України від 28.12.2007р до п 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік»було внесено зміни до Закону України «Про соціальний статус дітей війни»і стаття 6 була викладена в новій редакції якою встановлено що дітям війни (крім тих на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги що виплачується замість пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки встановленої для учасників війни Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р зазначені зміни були визнані такими що не відповідають Конституції України (є неконституційними
Тому з 22.05.2008 р вищезазначені норми Закону України Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України втратили чинність а отже з цього часу діє положення ст Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в редакції від 18.11.04 року
За конституційними нормами враховуючи рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р № 10-рп і виходячи з пріоритетності Законів над підзаконними актами при визначенні розміру підвищення до пенсії підлягає застосуванню стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 18.11.04р але всупереч цьому підвищення до пенсії позивачеві відповідачем нараховувалось і виплачувалось не в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком встановленому законом а в розмірі встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а саме з 22 травня 2008р -48,10грн з 1 липня 2008ргрн з 1 жовтня 2008р -49,80грн чим істотно звужується обсяг встановлених Законом № 2195 прав
Таким чином зазначені правовідносини регулюються ст 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в редакції Закону яка діяла до 01 січня 2007 року
Розмір мінімальної пенсії за віком на який міститься посилання у зазначеному Законі визначається лише ч ст 28 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування тому саме виходячи з вказаного розміру має проводитися розрахунок і він не може бути змінений постановою Кабінету Міністрів України як підзаконним актом
Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України орган державної влади зобовязані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України
Відповідно до положень ст 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково Суд може прийняти іншу постанову яка б гарантувала дотримання і захист прав і свобод інтересів людини і громадянина інших суб’єктів у сфері публічноправових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень
Відповідно до п ч ст 2 КАС України у справах про оскарження рішень дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені вони пропорційно зокрема з дотриманням необхідного балансу між будьякими несприятливими наслідками для прав свобод і інтересів особи і цілями на досягнення яких спрямоване це рішення
Тобто суд вважає що оскільки завданням адміністративного судочинства є зокрема захист прав і свобод та інтересів фізичних осіб…у сфері публічноправових відносин від порушень з боку органів державної влади інших суб’єктів прав при здійсненні ними владних управлінських функцій то судом можливо прийняття рішення з метою гарантії дотримання відповідачем вимог закону в інтересах позивача і зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплати підвищення до пенсії на користь позивача у відповідності до чинного законодавства
В порушення зазначених вище норм відповідач не здійснив у визначеному законом порядку нарахування та виплату підвищення належної позивачу пенсії З позовом про захист порушеного права позивач звернувся до суду 04.02.2011 року
Відповідно до ч ст 99 КАС України строки звернення до суду за захистом порушеного права встановлено у 6 місяців тому позов підлягає задоволенню в межах строків передбачених законом і станом на дату розгляду справи Підстав для поновлення позивачу строків звернення за захистом порушеного права суд не вбачає оскільки ним не зазначені обґрунтовані підстави поважності причин його пропуску Позицію УПФ України в Цюрупинському районі викладену у запереченні на позов суд вважає необґрунтованою оскільки саме на відповідача покладено обов’язок щодо призначення нарахування та виплати пенсій громадянам відповідно до чинного законодавства що останнім не виконано
На підставі викладеного керуючись стст 11, 71, 86, 99, 159-163 КАС України КАС України ч ст 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»в редакції від 18.11.2004р суд
ПОСТАНОВИВ
Позовні вимоги ОСОБА задовольнити частково
Відмовити ОСОБА у поновленні пропущеного строку з підстав відсутності поважності причин його пропуску
Визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду в Цюрупинському районі щодо нарахування та виплати ОСОБА підвищення до пенсії як дитині війни та зобов’язати Управління пенсійного Фонду України в Цюрупинському районі здійснити перерахунок належної ОСОБА пенсії з її підвищенням в 30% мінімальної пенсії за віком з розміру встановленого ч ст Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням проведених виплат та здійснити необхідні перерахунок та виплати за період з 04 серпня 2010 року по 28 березня 2011 року за рахунок Державного бюджету України
На постанову протягом десяти днів з дня отримання її копії може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного адміністративного суду через Цюрупинський районний суд з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції
Суддя СІ Сіденко