ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2011 року м.Миронівка
Миронівський районний суд Київської області в складі головуючого судді Биби Ю.В розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Миронівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області про визнання неправомірними дій відповідача та про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії.
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернувшись до суду з даним позовом, просить визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області у проведенні перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 4, згідно положень ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплатити їй недоотриману суму додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 4, відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, яка визначається в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 19 серпня 2010 року по даний час
Позивач просив суд зобов'язати відповідача в подальшому забезпечити вказані виплати..
Відповідач в установлений законом строк до суду заяви про визнання позову чи заперечення проти позову не надав.
Позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивачка являється потерпілою від Чорнобильської катастрофи четвертої категорії, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 виданим Київською облдержадміністрацією.
Відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам віднесеним до категорії 4призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 15 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідач в даному випадку діє неправомірно та не приймає до уваги рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, яким було визнано неконституційним п. 28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким було внесено зміни в ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому з 22 травня 2008 року діють положення статті 51 вказаного Закону, яка визначає, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам віднесеним до категорії 4 виплачується в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, так як відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно частини першої статті 1 Закону України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Статтею 2 цього Закону визначено, що прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України (254/к/ 96-ВР) та законів України.
Тому при розрахунку додаткової пенсії, передбаченої ст. 51 вищевказаного Закону застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Позивачка підлягає звільненню від оплати судового збору (державного мита), як потерпіла від Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 4 п. 18 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 30.04.1993 року з послідуючими змінами.
Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору (державного мита) на підставі ст. 4 п. 34 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 30.04.1993 року з послідуючими змінами.
З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 17, 18, 99, 100, 183-2, 256 КАС України, ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10- рп, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області у проведенні перерахунку ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 4, згідно положень ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоотриману суму додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 4, відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, яка визначається в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 19 серпня 2010 року по 23 березня 2011 року та забезпечити вказані виплати в майбутньому..
Постанова підлягає негайному виконанню.
Сторони звільнити від сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий : суддя Ю.В.Биба