СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" грудня 2019 р. Справа № 922/1903/18
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Крестьянінов О.О., суддя Фоміна В.О. , суддя Шевель О.В.
за участі секретаря судового засідання Кладька А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" (вх.№3015Х/2) на ухвалу господарського суду Харківської області від 14.08.2019 (постановлену суддею Яризьком В.О. 14.08.2019 о 14:37 год. у приміщенні господарського суду Харківської області, повний текст складено 19.08.2019) у справі №922/1903/18
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Індевер", м. Дніпро,
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рекуперація свинцю", м. Харків,
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою господарського суду Харківської області від 14.08.2019 у справі №922/1903/18 відмовлено АТ КБ "ПриватБанк" у визнанні конкурсних грошових вимог до боржника у загальній сумі 370123992,95 грн.
АТ КБ "ПриватБанк" звернулося до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Харківської області від 14.08.2019 у справі №922/1903/18 та ухвалити нове рішення, яким визнати у повному обсязі грошові вимоги АТ "КБ "ПриватБанк" до ТОВ "Рекуперація свинцю".
В обгрунтування апеляційної скарги банк зазначає, що ним було своєчасно заявлені грошові вимоги до боржника у загальній сумі 370123992,95 грн, що грунтуються на договорі № DNH1LON02888/1 від 01.08.2014 про заміну боржника у зобов`язанні та на договорі від 01.08.2014 про внесення змін № 5 до договору № DNH1LON02888 від 11.12.2012, які відповідають нормам чинного законодавства та є обов`язковими для виконання. Однак, суд першої інстанції безпідставно застосував ст. 20 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та визнав вказані договори недійсними.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 04.11.2019 поновлено АТ КБ "ПриватБанк" строк на подання апеляційної скарги на ухвалу господарського суду Харківської області від 14.08.2019 у справі №922/1903/18; відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою; встановлено учасникам справи строк для подання відзиву на апеляційну скаргу, заяв і клопотань по суті справи та з процесуальних питань - 5 днів з дня вручення даної ухвали, повідомлено учасників справи, що розгляд апеляційної скарги відбудеться 26.11.2019.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 26.11.2019 відкладено розгляд справи на 11.12.2019.
11.12.2019 керуючий санацією ТОВ "Рекуперація свинцю", представники ТОВ «Індевер» та ТОВ «Інкод» звернулись з клопотаннями про розгляд апеляційних скарг за їх відсутності (вх. №11698, 11700, 1702).
У судове засідання учасники процесу не з`явились, хоча були належним чином повідомленні про час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила таке.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Грошове зобов`язання - зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов`язань відносяться також зобов`язання щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов`язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов`язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов`язань боржника, в тому числі зобов`язань щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов`язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров`ю громадян, зобов`язання з виплати авторської винагороди, зобов`язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов`язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов`язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Законом.
Кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя) (ст. 1 Закону України про банкрутство).
Згідно положень ст. 23 Закону про банкрутство конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Склад і розмір грошових вимог кредиторів визначаються в національній валюті України. Якщо зобов`язання боржника визначені в іноземній валюті, то склад і розмір грошових вимог кредиторів визначаються в національній валюті за курсом, встановленим Національним банком України на дату подання кредитором заяви з грошовими вимогами до боржника. Майнові вимоги кредиторів до боржника мають бути виражені в грошових одиницях і заявлені до господарського суду в порядку, встановленому цією статтею. Розпорядник майна боржника не пізніше ніж на десятий день з дня, наступного після закінчення встановленого частиною першою цієї статті строку, з урахуванням результатів розгляду вимог кредиторів боржником повністю або частково визнає їх або відхиляє з обґрунтуванням підстав визнання чи відхилення, про що письмово повідомляє заявників і господарський суд, а також подає до суду письмовий звіт про надіслані всім кредиторам боржника повідомлення про результати розгляду грошових вимог та їх отримання кредиторами разом з копіями повідомлень про вручення поштового відправлення та описів вкладення в поштове відправлення або інших документів, що підтверджують надсилання повідомлення кредиторами. Кредитор, вимоги якого визнані боржником чи господарським судом, має право отримувати від розпорядника майна інформацію щодо вимог інших кредиторів, визнаних боржником та розпорядником майна. Такий кредитор може подати розпоряднику майна, боржнику та суду заперечення щодо визнання вимог інших кредиторів. Заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, у тому числі щодо яких є заперечення боржника чи інших кредиторів, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду. За наслідками розгляду зазначених заяв господарський суд ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів. Вимоги конкурсних кредиторів, визнані боржником або господарським судом, вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів. Розпорядник майна зобов`язаний окремо внести до реєстру вимоги кредиторів, які забезпечені заставою майна боржника, згідно з їхніми заявами, а за їх відсутності - згідно з даними обліку боржника, а також внести окремо до реєстру відомості про майно боржника, яке є предметом застави згідно з державним реєстром застав.
ТОВ "Індевер" звернулось до господарського суду Харківської області з заявою про визнання банкрутом ТОВ "Рекуперація свинцю".
Ухвалою господарського суду Харківської області від 30.07.2018 відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ "Рекуперація свинцю", визнано розмір безспірних вимог ТОВ "Індевер" в сумі 1138126,40 грн., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника; призначено розпорядником майна ТОВ "Рекуперація свинцю" арбітражного керуючого Рибачука В.В.
На офіційному веб - сайті Вищого господарського суду України 30.07.2018 оприлюднено повідомлення про порушення справи про банкрутство. Визначено граничний строк на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника.
20.08.2018 від АТ КБ "ПриватБанк" надійшла заява з грошовими вимогами до боржника, в якій, з урахування уточненої заяви від 30.08.2018, банк просив визнати конкурсні грошові вимоги до боржника у сумі 370123992,95 грн.; включити грошові вимоги у сумі 198924942,18 грн. до 4 черги задоволення, 171199050,78 грн. - до 6 черги задоволення, судовий збір у сумі 3524,00- до 1 черги задоволення. Вказані грошові вимоги грунтуються на договорі №DNH1LON02888/1 про заміну боржника у зобов`язані від 01.08.2014 та договорі про внесення змін № 5 від 01.08.2014 до договору № DNH1LON02888 від 11.12.2012.
Розпорядник майна надав повідомлення про результати розгляду разом з боржником заявлених АТ КБ "ПриватБанк" вимог, в якому було зазначено про їх невизнання у повному обсязі.
Окрім того, 27.05.2019 від ТОВ "Індевер" надійшла позовна заява про визнання недійсними договору №DNH1LON02888/1 про заміну боржника у зобов`язані від 01.08.2014, який був укладений між ПАТ «Веста - Дніпро» (первісний боржник), ТОВ "Рекуперація свинцю" (новий боржник) і ПАТ КБ «Приватбанк» (кредитор), та договору про внесення змін № 5 від 01.08.2014 до договору № DNH1LON02888 від 11.12.2012, який було укладено між ПАТ КБ «Приватбанк» та ТОВ "Рекуперація свинцю".
Ухвалою господарського суду Харківської області від 14.08.2019 у справі №922/1903/18 задоволено заяву ТОВ "Індевер", визнано недійсним договір №DNH1LON02888/1 про заміну боржника у зобов`язанні, який був укладений 01.08.2014 між ПАТ "Веста - Дніпро", код ЄДРПОУ 31950849 (первісний боржник), ТОВ "Рекуперація Свинцю", код ЄДРПОУ 35395039 (новий боржник) та ПАТ КБ "ПриватБанк", код ЄДРПОУ 14360570 (кредитор), визнано недійсним договір про внесення змін №5 від 01.08.2014 до договору № DNH1LON02888 від 11.12.2012, який було укладено між ПАТ КБ "ПриватБанк", код ЄДРПОУ 14360570, та ТОВ "Рекуперація Свинцю", код ЄДРПОУ 35395039.
У зв`язку з визнанням недійсними договорів, на яких грунтуються грошові вимоги кредитора, оскаржуваною ухвалою від 14.08.2019 суд першої інстанції відмовив АТ КБ "ПриватБанк" у визнанні його конкурсних грошових вимог до боржника у загальній сумі 370123992,95 грн.
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 11.12.2019 ухвалу господарського суду Харківської області від 14.08.2019 (про визнання недійсними договорів) залишено без змін.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для визнання грошових вимог АТ КБ "ПриватБанк", з огляду на те, що ухвалою господарського суду Харківської області від 14.08.2019 було визнано недійсним договір №DNH1LON02888/1 про заміну боржника у зобов`язані від 01.08.2014 та договір про внесення змін №5 від 01.08.2014 до договору № DNH1LON02888 від 11.12.2012, на яких грунтувались грошові вимоги банку.
З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд правомірно відмовив АТ КБ "ПриватБанк" у визнанні конкурсних грошових вимог до боржника у загальній сумі 370123992,95 грн.
На підставі викладеного, враховуючи, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а ухвали господарського суду Харківської області від 14.08.2019 - без змін.
Керуючись статтями 269, 270, 275, 281-284 ГПК України, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Харківської області від 14.08.2019 у справі №922/1903/18 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки оскарження передбачені статтями 286 - 289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 16.12.2019
Головуючий суддя О.О. Крестьянінов
Суддя В.О. Фоміна
Суддя О.В. Шевель