СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2022 року м. Харків Справа № 922/1903/18
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Тихий П.В., суддя Терещенко О.І. , суддя Шутенко І.А.
за участю секретаря судового засідання Пахомової І.В.
та представників учасників справи про банкрутство:
ліквідатор Коновий О.С. особисто (посвідчення №1963 від 09.04.2019);
арбітражний керуючий Майорський О.С. Підгородецька А.О. (ордер серія АЕ №1116225 від 13.01.2022);
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу керуючого санацією Товариства з обмеженою відповідальністю Рекуперація свинцю Майорського Олександра Сергійовича (вх.№3603Х/1-43) на постанову господарського суду Харківської області від 04.11.2021 (суддя В.О.Яризько, повний текст складено 09.11.2021) у справі №922/1903/18
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Індевер, м. Дніпро,
до Товариства з обмеженою відповідальністю Рекуперація свинцю, м. Харків,
про визнання банкрутом, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Харківської області від 04.11.2021 у справі 922/1903/18 (суддя В.О.Яризько) відмовлено в задоволенні клопотання керуючого санацією ТОВ "Рекуперація свинцю" про затвердження плану санації боржника.
Припинено процедуру санації товариства з обмеженою відповідальністю "Рекуперація свинцю" (код 35395039, адреса : вул. Киргизька 19, м. Харків, 61105).
Припинено повноваження керуючого санацією товариства з обмеженою відповідальністю "Рекуперація свинцю" Майорського О.С.
Визнано товариство з обмеженою відповідальністю "Рекуперація свинцю" банкрутом (код 35395039, адреса : вул. Киргизька 19, м. Харків, 61105)
Постановлено з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:
господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, крім укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу у процедурі ліквідації тощо;
строк виконання всіх грошових зобов`язань банкрута вважається таким, що настав;
у банкрута не виникає жодних додаткових зобов`язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;
припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;
відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;
продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Кодексом;
скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;
припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, члени виконавчого органу (керівник) банкрута звільняються з роботи у зв`язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (органу, уповноваженого управляти майном) майна банкрута.
Призначено тимчасово виконуючим обов`язки ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю "Рекуперація свинцю" арбітражного керуючого Конового Олександра Сергійовича (свідоцтво №1905 від 09.04.19).
Встановлено основну грошову винагороду арбітражному керуючому за виконання обов`язків тимчасово виконуючого обов`язків ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю "Рекуперація свинцю" в розмірі трьох встановлених законом мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень.
Зобов`язано тимчасово виконуючого обов`язки ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю "Рекуперація свинцю" арбітражного керуючого Конового Олександра Сергійовича провести збори кредиторів щодо визначення складу комітету кредиторів, на яких погодити кандидатуру арбітражного керуючого для призначення ліквідатором у даній справі.
Оприлюднено повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, текст якого додається.
Зобов`язано посадових осіб банкрута протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов`язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до закону. Ліквідатор має право замовити виготовлення дублікатів печатки та штампів у разі їх втрати.
Зобов`язано ліквідатора закрити всі рахунки банкрута в установах банку і відкрити або переоформити один основний рахунок для проведення розрахунків з кредиторами, виконати інші дії, передбачені статтями 59-67 Кодексу України з процедур банкрутства.
Зобов`язано ліквідатора в строк до 04.05.2022 виконати ліквідаційну процедуру та після завершення всіх розрахунків з кредиторами подати до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об`єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
Постанову суду надіслано тимчасово виконуючому обов`язки ліквідатора арбітражному керуючому Коновому О.С., банкруту, кредиторам, державному органу з питань банкрутства, державному реєстратору, Немишлянському ВДВС у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), ГУ ДПС у Харківській області.
Керуючий санацією Товариства з обмеженою відповідальністю Рекуперація свинцю Майорський Олександр Сергійович з постановою господарського суду не погодився та звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову господарського суду Харківської області від 04.11.2021 у справі 922/1903/18 та направити справу до суду першої інстанції для подальшого розгляду.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що про помилковість висновків суду першої інстанції та вважає, що план санації "Рекуперація свинцю" відповідає нормам Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», містить всі необхідні заходи для відновлення платоспроможності боржника та розрахунку з кредиторами, тому рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні клопотання про затвердження плану санації є помилковим та підлягає скасуванню.
25.11.2021 системою автоматизованого розподілу судової справи між суддями для розгляду справи №922/1903/18 визначено колегію суддів Східного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя (суддя-доповідач) Тихий П.В., суддя Шутенко І.А., суддя Терещенко О.І.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 30.11.2021 витребувано з Господарського суду Харківської області матеріали справи №922/1903/18. Відкладено вирішення питань, пов`язаних з рухом апеляційної скарги, до надходження матеріалів справи.
03.12.2021 до Східного апеляційного господарського суду надійшли матеріали справи №922/1903/18.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 06.12.2021 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою керуючого санацією Товариства з обмеженою відповідальністю Рекуперація свинцю Майорського Олександра Сергійовича на постанову господарського суду Харківської області від 04.11.2021 у справі 922/1903/18. Встановлено строк учасникам справи про банкрутство для подання відзивів для на апеляційну скаргу. Призначено справу до розгляду на 17.01.2022 о 12:30 годині. Доведено до відома учасників справи про банкрутство, що нез`явлення їх представників в судове засідання не є перешкодою розгляду апеляційної скарги по суті.
20.12.2021 від арбітражного керуючого Конового О.С. надійшов відзив на апеляційну скаргу (вх.№14847 від 20.12.2021), в якому зазначає, що підтримує апеляційну керуючого санацією Товариства з обмеженою відповідальністю Рекуперація свинцю Майорського О.С. та просить її задовольнити.
04.01.2022 від кредитора ОСОБА_1 надійшов лист (вх.№49), який по своїй суті є відзивом на апеляційну скаргу, в якому він просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
17.01.2022 від керуючого санацією Товариства з обмеженою відповідальністю Рекуперація свинцю Майорського О.С. надійшли додаткові пояснення до апеляційної скарги (вх.№486 та 489), до яких він додав копія Фінансової звітності ТОВ «Дніпрометсплав», копію Копія договору №17/05/21с від 17.05.2021, копія договору поставки №ДМС-010621 від 01.06.2021 та копії видаткових накладних.
В судовому засіданні 17.01.2022 керуючий санацією ТОВ Рекуперація свинцю Майорський О.С. підтримує свою апеляційну скаргу та просить її задовольнити. Арбітражний керуючий Коновий О.С. підтримує апеляційну скаргу та просить її задовольнити.
Згідно із ст.269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Судова колегія, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши в судовому засіданні арбітражних керуючих, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Ухвалою суду від 08.10.2019 задоволено клопотання ініціюючого кредитора - товариства з обмеженою відповідальністю "Індевер" про введення процедури санації ТОВ "Рекуперація свинцю" та зобов`язання керуючого санацією підготувати план санації, а також про призначення керуючим санацією керівника боржника - Майорського Олександра Сергійовича, розпорядником майна боржника - Конового Олександра Сергійовича. Вказаною ухвалою введено процедуру санації товариства з обмеженою відповідальністю Рекуперація свинцю" (61105, м. Харків, вул. Киргизька, 19, код 35395039) на 6 місяців до 08.04.2020, призначено керуючим санацією товариства з обмеженою відповідальністю Рекуперація свинцю" (61105, м. Харків, вул. Киргизька, 19, код 35395039) керівника боржника - Майорського Олександра Сергійовича, розпорядником майна товариства з обмеженою відповідальністю Рекуперація свинцю" - арбітражного керуючого Конового Олександра Сергійовича; зобов`язано керуючого санацією протягом 3-х місяців з дня винесення даної ухвали подати комітету кредиторів для схвалення план санації, затверджений комітетом кредиторів план санації надати суду в 10-ти денний строк з дня затвердження комітетом кредиторів; зобов`язано керуючого санацією Майорського Олександра Сергійовича провести санацію товариства з обмеженою відповідальністю Рекуперація свинцю" відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в межах строку, встановленого ст. 28 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвалою суду від 12.11.2020 клопотання керуючого санацією ТОВ "Рекуперація свинцю" Майорського О.С. задоволено, продовжено строк процедури санації ТОВ "Рекуперація свинцю" та повноваження керуючого санацією Майорського О.С. та повноваження розпорядника майна Конового О.С. на шість місяців до 12.05.2021.
12.05.2021 на адресу суду через канцелярію надійшло клопотання керуючого санацією ТОВ "Рекуперація свинцю" Майорського О.С. про затвердження плану санації боржника, схваленого відповідно до протоколу засідання комітету кредиторів № 2 від 11.05.2021, визнання інвестором боржника Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпрометсплав", а також про продовження строку процедури санації ТОВ "Рекуперація свинцю, повноважень керуючого санацією Майорського О.С. та повноважень розпорядника майна Конового О.С. на дванадцять місяців. До клопотання керуючого санацією ТОВ "Рекуперація свинцю" Майорського О.С. у тому числі був доданий план санації, який не був погоджений забезпеченим кредитором АТ "ВТБ Банк".
Ухвалою суду від 10.08.2021 задоволено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "АК Груп 1" про заміну кредитора його правонаступником; здійснено у справі №922/1903/18 заміну кредитора - Акціонерного товариства "ВТБ Банк" (01004, м. Київ, бул.Тараса Шевченка/вул. Пушкінська, буд. 8/26, код 14359319) на його правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю "АК Груп 1" (61057, м. Харків, провул. Театральний, буд. 4, код 42494360).
28.09.2021 на адресу суду, з урахуванням вищезазначеної заміни кредитора, до суду надійшло клопотання керуючого санацією ТОВ "Рекуперація свинцю" Майорського О.С. про затвердження плану санації боржника, схваленого відповідно до протоколу засідання комітету кредиторів № 3 від 27.08.2021, визнання інвестором боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпрометсплав", а також про продовження строку процедури санації ТОВ "Рекуперація свинцю", повноважень керуючого санацією Майорського О.С. та повноважень розпорядника майна Конового О.С. на дванадцять місяців. До заявленого керуючим санацією клопотання доданий план санації ТОВ "Рекуперація свинцю", який за змістом є ідентичним попередньому наданому до суду плану санації та вже погоджений забезпеченим кредитором ТОВ "АК Груп1".
Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Правовий аналіз пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства дає підстави висновку, що законодавцем за темпоральним критерієм визначено пряму дію норм цього Кодексу та їх застосування при розгляді справ про банкрутство незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, за винятком справ, які на день введення в дію цього Кодексу 21.10.2019 перебувають на стадії санації.
Змістом пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу законодавець встановив обмеження щодо застосування всіх правових механізмів, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства до справ про банкрутство, які знаходяться на момент набрання Кодексом чинності на стадії санації, і розгляд яких, без будь-яких виключень, має відбуватися відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою від 08.10.2019 введено процедуру санації товариства з обмеженою відповідальністю "Рекуперація свинцю"
Тобто процедура санації товариства з обмеженою відповідальністю "Рекуперація свинцю" була введена господарським судом під час дії Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Таким чином, при вирішенні поданого на розгляд клопотання керуючого санацією ТОВ "Рекуперація свинцю" про затвердження плану санації боржника, судом застосовуються положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції з 18.01.2013, далі - Закон про банкрутство).
Відповідно до ч. 1 ст.28 Закону про банкрутство, під санацією розуміється система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом реструктуризації підприємства, боргів і активів та/або зміни організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Згідно ч. 6 ст.28 вказаного Закону, керуючий санацією зобов`язаний, зокрема, розробити та подати до суду у випадках, передбачених цим Законом, план санації, погоджений з комітетом кредиторів.
За приписами ст.29 Закону про банкрутство протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією у випадках, передбачених цим Законом, зобов`язаний подати суду розроблений та схвалений комітетом кредиторів план санації боржника.
Як встановлено судом, керуючим санацією до суду був наданий план санації товариства з обмеженою відповідальністю "Рекуперація свинцю" разом із протоколом засідання комітету кредиторів №3 від 27.08.2021, на якому було прийнято, у тому числі наступні рішення :
1) визнати інвестором боржника ТОВ "Рекуперація свинцю" у справі про банкрутство №922/1903/19 Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпрометсплав"
2) схвалити план санації ТОВ "Рекуперація свинцю"
2) продовжити строк процедури санації ТОВ "Рекуперація свинцю", повноважень керуючого санацією Майорського О.С. та повноважень розпорядника майна Конового О.С. на дванадцять місяців.
Відповідно до статті 29 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" план санації має містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника. План санації має передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак неплатоспроможності, визначених цим Законом. План санації може містити умови про: виконання зобов`язань боржника третіми особами; задоволення вимог кредиторів іншим способом, що не суперечить законодавству; відшкодування коштів, витрачених на проведення зборів акціонерів та (або) засідань органів управління боржника відповідно до цього Закону. План санації обов`язково повинен передбачати забезпечення погашення заборгованості боржника з виплати заробітної плати. Схвалений комітетом кредиторів план санації (зміни до нього) та протокол засідання комітету кредиторів про введення процедури санації подаються арбітражним керуючим до господарського суду. Рішення комітету кредиторів мають бути обґрунтованими, містити викладення обставин та підстав, якими керувалися кредитори під час їх прийняття.
Заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містить план санації, можуть бути: реструктуризація підприємства; перепрофілювання виробництва; закриття нерентабельних виробництв; відстрочення та/або розстрочення платежів або прощення (списання) частини боргів, про що укладається мирова угода; ліквідація дебіторської заборгованості; реструктуризація активів боржника відповідно до вимог цього Закону; продаж частини майна боржника; виконання зобов`язань боржника власником майна боржника та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов`язань; відчуження майна та погашення зобов`язань боржника шляхом заміщення активів; звільнення працівників боржника, які не можуть бути задіяні в процесі виконання плану санації; одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються згідно з планом санації, що відшкодовується відповідно до вимог цього Закону позачергово за рахунок продажу майна боржника; інші способи відновлення платоспроможності боржника.
Відмовляючи в задоволенні клопотання керуючого санацією ТОВ "Рекуперація свинцю" Майорського О.С. про затвердження плану санації, суд першої інстанції зазначив, що зазначені в плані санації заходи не доводять того, що можливо досягнути запланованих результатів відновлення платоспроможності боржника, визначених в плані санації - відновлення господарської діяльності боржника та задоволення вимог кредиторів. В плані санації не міститься чітких взаємопов`язаних і послідовних заходів, що спрямовані на реальне оздоровлення фінансово-господарського становища боржника та призведуть до поновлення господарської діяльності боржника і, відповідно, до реального відновлення його платоспроможності. Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що наданий суду план санації не відповідає вимогам Закону про банкрутство.
Суд першої інстанції припинив процедуру санації ТОВ "Рекуперація свинцю", визнав боржника банкрутом та відкрив ліквідаційну процедуру, оскільки план санації у зв`язку з його необґрунтованістю не затверджений судом, ТОВ "Рекуперація свинцю" на даному етапі не має можливості задовольнити визнані вимоги кредиторів на суму 7 068 063 892,73 грн.
Проте, судова колегія вважає помилковими висновки суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією у випадках, передбачених цим Законом, зобов`язаний подати суду розроблений та схвалений комітетом кредиторів план санації боржника.
План санації боржника повинен передбачати погашення вимог кредиторів з урахуванням черговості, встановленої цим Законом.
План санації вважається схваленим, якщо він підтриманий на засіданні комітету кредиторів більш як половиною голосів кредиторів - членів комітету кредиторів.
Схвалений комітетом кредиторів план санації (зміни до нього) та протокол засідання комітету кредиторів про введення процедури санації подаються арбітражним керуючим до господарського суду.
Господарський суд затверджує схвалений та погоджений план санації боржника і виносить ухвалу про затвердження плану санації.
Частина 1 ст. 30 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачає, що План санації протягом семи днів від дня прийняття комітетом кредиторів рішення про його схвалення затверджується всіма забезпеченими кредиторами.
Колегія суддів вважає, що у справі №922/1903/18 керуючим санацією були дотримані всі вимоги, які передбачені ст. 29, 30 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», для проведення процедури санації боржника, а саме: керуючим санацією було розроблено та подано план санації боржника; план санації передбачає погашення вимог кредиторів з урахуванням черговості, яка встановлена законом; план санації було схвалено комітетом кредиторів одноголосно (протокол засідання комітету кредиторів №3 від 27.08.2021 надано до суду разом з планом санації); забезпечений кредитор ТОВ «АК Груп 1» погодив план санації, що підтверджується підписом представника на плані санації, який було подано до господарського суду.
Відповідно до Плану санації загальна вартість активів боржника становить на кінець 2020 року 1 630 595 000,00 (один мільярд шістсот тридцять мільйонів п`ятсот дев`яносто п`ять тисяч гривень 00 копійок), що на 64 845 000,00 (шістдесят чотири мільйона вісімсот сорок п`ять тисяч гривень 00 копійок) більше показника попереднього року (темп приросту за останній рік становить 4,14 %)., отже вартості майна ТОВ «Рекуперація свинцю» недостатньо для повного задоволення вимог, які включені до І, III, IV, VI черг - 7 068 063 892,73 (сім мільярдів шістдесят вісім мільйонів шістдесят три тисячі вісімсот дев`яносто дві гривні 73 копійки). У ліквідаційній процедурі вартості майна ТОВ «Рекуперація свинцю» вистачить на задоволення вимог забезпеченого кредитора ТОВ «АК ГРУП 1». Отже, враховуючи обставини справи, розмір визнаних судом грошових вимог та майновий стан Боржника, керуючим санацією розроблено План санації, яким передбачено погашення вимог кредиторів з урахуванням черговості, яка встановлена законом.
Зважаючи на приписи ч. 2 статті 64 КУзПБ, якою встановлено, що вимоги кожної наступної черги задовольняються у міру надходження на рахунок коштів від продажу майна банкрута після повного задоволення вимог попередньої черги, крім випадків, установлених цим Законом. Відтак, у ліквідаційній процедурі ТОВ «Рекуперація свинцю» залишаться не задоволеними вимоги І. III, IV, VI черг.
До того ж, боржник - ТОВ «Рекуперація свинцю» має заборгованість із заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат працівникам підприємства у розмірі 10 687 513,95 грн. Вказана заборгованість виключає можливість погашення в процедурі ліквідації за рахунок заставного майна боржника, до якого входять всі основні засоби підприємства.
Тому, всі кредитори зацікавлені в проведенні санації боржника ТОВ "Рекуперація свинцю", що в свою чергу надасть можливість задовольнити їх вимоги в повному обсязі. При цьому, забезпечений кредитор ТОВ «АК Груп 1» також не заперечує проти проведення санації боржника та підтримав затвердження плану санації.
Введення господарським судом процедури санації у справі про банкрутство є переважним поряд із застосуванням щодо боржника ліквідаційної процедури, оскільки під час процедури санації до боржника вживаються заходи щодо оздоровлення його фінансово- господарського становища, задоволення в повному обсязі (частково) кредиторських вимог, з метою відновлення платоспроможності боржника та запобігання його банкрутству як суб`єкта господарювання. Вказані висновки про застосування вищезазначених норм права викладено в постановах Верховного Суду від 18.07.2018 у справі №922/482/16 та від 15.08.2018 у справі №18/257.
Конкурсний процес передбачає, що кредитори наділені правом вирішувати подальший хід процедури банкрутства боржника шляхом участі у представницьких органах зборах кредиторів та комітеті кредиторів.
Вказане підтверджується нормами ст. 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а саме законодавець до компетенції комітету кредиторів відніс, зокрема:
- звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у випадках, передбачених цим Законом;
- схвалення плану санації боржника, змін та доповнень до нього у випадках, передбачених цим Законом;
- внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника;
Тобто, вирішення питання щодо проведення санації є прерогативою кредиторів боржника, а господарський суд лише перевіряє відповідність рішень кредиторів вимогам діючого Закону, та формалізує рішення кредиторів, затверджуючи план санації.
Судова колегія вважає помилковим висновок суду першої інстанції, що поданий керуючим санацією план не відповідає вимогам законодавства та не затверджений судом, не можна вважати обов`язок керуючого санацією по поданню плану санації виконаним і що такий план поданий.
Суд апеляційної інстанції вважає, що поданий на затвердження суду план санації розроблений відповідно до норм Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та погоджений комітетом кредиторів та забезпеченим кредитором.
Статтею 29 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено, що план санації має містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника. План санації має передбачати строк' відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак неплатоспроможності, визначених цим Законом. План санації обов`язково повинен передбачати забезпечення погашення заборгованості боржника з виплати заробітної плази.
Заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містить план санації, можуть бути: реструктуризація підприємства; перепрофілювання виробництва; закриття нерентабельних виробництв; відстрочення та/або розстрочення платежів або прощення (списання) частини боргів, про що укладається мирова угода; ліквідація дебіторської заборгованості; реструктуризація активів боржника відповідно до вимог цього Закону; продаж частини майна боржника; виконання зобов`язань боржника власником майна боржника та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов`язань; відчуження майна та погашення зобов`язань боржника шляхом заміщення активів; звільнення працівників боржника, які не можуть бути задіяні в процесі виконання плану санації; одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються згідно в планом санації, що відшкодовується відповідно до вимог цього Закону позачергово за рахунок продажу майна боржника; інші способи відновлення платоспроможності боржника.
План санації боржника повинен передбачати погашення вимог кредиторів з урахуванням черговості, встановленої цим Законом.
План санації ТОВ «Рекуперація свинцю» складається з 8 розділів, а саме: 1.вступ (передмова), 2.загальна інформація щодо справи про банкрутство, 3.загальна характеристика боржника, 4.аналіз фінансово-господарської, інвестиційної діяльності боржника, його становища на ринках та перспективи відновлення платоспроможності, 5.заходи з відновлення платоспроможності боржника, 6.погашення вимог кредиторів боржника, 7.строк відновлення платоспроможності боржника, 8. висновок.
Відповідно до розділу 1 Плану санації головною метою плану санації є відновлення платоспроможності боржника, шляхом забезпечення максимально якісного погашення кредиторської заборгованості із одночасним збереженням виробництва та робочих місць.
Метою фінансової санації боржника є покриття поточних збитків та усунення причин їх виникнення, скорочення всіх видів заборгованості.
Розділ 4 Плану санації містить аналіз фінансово-господарської діяльності, інвестиційної діяльності боржника, його становище на ринках з 2018 по 2020 роки. Основними факторами, що призвели до неплатоспроможності боржника є: агресивна політика по залученню позикових ресурсів компаній групи «Веста», відсутність власних сировинних ресурсів, суттєвий фізичний та моральний знос основних фондів, низьке внутрішнє споживання сировини, необґрунтоване зростання вартості електроенергії, а також інших тарифів на послуги.
Планом санації (Розділ 8) розглядаються наступні заходи санаційної процедури:
1. Недопущення визнання підприємства банкрутом, збереження підприємства;
2. Погашення і конкурсних кредиторських вимог;
3. Реструктуризація підприємства;
4. Підписання мирових угод для реструктуризації боргів, перенесення термінів погашення боргу, прощення чи реструктуризації боргу тощо;
5. Реструктуризація активів боржника відповідно до вимог і Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»;
6. Передача в оренду рухомого та нерухомого майна з правом використання ліцензійних умов суб`єкта господарювання;
7. Залучення інвестора ТОВ «ДНІПРОМЕТСПЛАВ» до здійснення діяльності із заготівлі відпрацьованих акумуляторів і свинець включених відходів для подальшої переробки та утилізації;
8. Укладення угоди про спільну діяльність;
9. Застосування роботи з давальницькою сировиною та підписання і відповідних договорів;
10. Задоволення вимог кредиторів у порядку черговості, відповідно ст. 45 Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Порядок погашення вимог кредиторів наведений у розділі 6 Плану санації, відповідно до якого вимоги кредиторів погашаються за рахунок ліквідації дебіторської заборгованості; виконання зобов`язань боржника третіми особами (інвестором), погашення кредиторської заборгованості за рахунок коштів, отриманих від оперативної діяльності підприємства.
Таким чином, затвердження Плану санації боржника характеризує: здатність у і більшому розмірі погасити кредиторську заборгованість ніж у випадку ліквідаційної процедури; збереження виробничої одиниці, єдиного технологічного комплексу; збереження більшості наявних робочих місць; забезпечення повних і своєчасних розрахунків з працівниками підприємства, бюджетом, позабюджетними фондами, зі страхування, контрагентами підприємства.
Строк виконання Плану санації і відповідно, відновлення платоспроможності, складає 18 (вісімнадцять) місяців (розділ 6 Плану санації).
Тривалість процедури санації (займає значний проміжок часу) не впливає та не зупиняє господарську діяльність боржника і не зупиняє технологічний процес. Процедура санації гарантує збереження виробництва та технологічного процесу, а також гарантує виготовлення та подальший збут продукції і, як наслідок, здійснення поточних розрахунків з бюджетом поточними кредиторами, працівниками, в тому числі, здійснення закупівлі сировини для подальшого забезпечення технологічного процесу, а також за рахунок отриманих коштів здійснення розрахунку із конкурсними кредиторами.
План санації боржника не суперечить чинному законодавству.
Процедура санації є пріоритетною судовою процедурою у справі про банкрутство (такий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 31.07.2019р. у справі №926/1908-6/14).
Зважаючи на те, що у разі успішного проведення заходів, передбачених санацією боржника, вказані вище цілі можуть бути досягнуті та кредитори матимуть можливість задоволення своїх вимог у розмірі, що перевищує розмір задоволення у ліквідаційній процедурі, відтак затвердження плану санації є доцільним.
На засіданні комітеті кредиторів ТОВ «Рекуперація свинцю» від 26.10.2021 на підставі протоколу №4 зокрема прийнято рішення щодо продовження строку процедури санації ТОВ «Рекуперація свинцю» та повноважень керуючого санацією Майорського О.С. і повноважень розпорядника майна Конового О.С. на дванадцять місяців у справі №922/1903/18 про банкрутство ТОВ «Рекуперація свинцю» на підставі протоколу засідання комітету кредиторів №3 від 27.08.2021.
Проте, як слушно вказує апеляент, будь-які доводи керуючого санацією ТОВ «Рекуперація свинцю» щодо затвердження Плану санації та продовження процедури санації, судом не бралися до уваги, а сам розгляд справи №922/1903/18 відкладався, що негативно відображалося на інтересах конкурсних кредиторів, а також на виплаті заборгованості по заробітній платі, що в майбутньому продовжує зупинення виробництва і, як наслідок, призводить до звільнення працівників та збільшення показників рівня безробіття, погіршення майнового стану населення регіону та подальшої соціальної кризи.
План санації ТОВ "Рекуперація свинцю" містить:
- систематизований перелік взаємопов`язаних і послідовних заходів, що підлягають здійсненню під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню ТОВ «Рекуперація свинцю» банкрутом та його ліквідації.
- умови задоволення вимог всіх кредиторів у спосіб визначений законом.
При розробленні Плану санації керуючий санацією шляхом розрахунків, аналізу та обліку визначив систему заходів та строк відновлення платоспроможності боржника; строк, об`єм, джерела та черговість виплати боргу кредиторів.
Також, План санації передбачає:
- забезпечення погашення заборгованості боржника з виплати заробітної плати.
- залучення інвестора ТОВ «Дніпрометалсплав», який бажає взяти участь у санації підприємства ТОВ «Рекуперація свинцю». ТОВ «Дніпрометалсплав» зацікавлене в інвестуванні у подальше відновлення діяльності ТОВ «Рекуперація свинцю» та розвитку даного товариства.
Під час проведення процедури санації ТОВ «Рекуперація свинцю» керуючим санацією було запропоновано застосувати схему роботи з давальницькою сировиною.
Схема виробництва з давальницькою сировиною виглядає так:
1. Замовник укладає з виробником (ТОВ «Рекуперація свинцю») договір на переробку сировини, в якому встановлюються умови переробки, характеристики сировини та продукції, яку очікує отримати замовник, норми витрати матеріалів тощо.
2. Замовник передає виробнику сировину і матеріали, при цьому право власності на сировину залишається у замовника і до виробника не переходить.
Виробник приймає сировину (разом із документами), виконує замовлення і передає замовнику готову продукцію. Передає залишки матеріалів і відходів, які не були використані (крім частини, яка зараховується в рахунок оплати за переробку).
Замовник або інша особа за його дорученням приймає готову продукцію та оплачує послуги виробництва і підписує відповідні документи.
В результаті вищевказаної схеми, виробник ТОВ «Рекуперація свинцю» вирішує питання отримання сировини та її переробки, що зменшить навантаження на підприємство, та дозволить здійснювати операційну діяльність без залучення додаткових обігових коштів.
Крім того, в процедурі санації ТОВ «Рекуперація свинцю» запропоновано використати укладення договорів про спільну діяльність.
Зокрема, планувалося укладення договору про спільну діяльність з інвестором ТОВ «Дніпрометалсплав» по основним напрямкам діяльності ТОВ «Рекуперація свинцю», а саме: відновлення відсортованих відходів; виробництво свинцю, цинку й олова; оптова торгівля відходами та брухтом.
На підтвердження своїх намірів, інвестором ТОВ ««Дніпрометалсплав» було надано лист від 03.11.2021, в якому інвестор виявив готовність до застосування схеми з давальницькою сировиною та забезпечення необхідного об`єму заказів по виробництву свинцю з давальницької сировини (вказаний лист було долучено представником боржника до матеріалів справи в судовому засіданні 04.11.2021).
Вказані заходи, як вважає керуючий санацією, та з чим погоджується апеляційний господарський суд, повинні призвести до поліпшення економічного стану підприємства, збільшення обсягів виробництва та реалізованої продукції.
Крім того, ліквідатору були надані документи, що підтверджують фінансовий стан інвестора ТОВ «Дніпрометсплав», а також господарські договори, укладені ТОВ «Дніпрометсплав» з його контрагентами. Вказані документи підтверджують платоспроможність інвестора ТОВ «Дніпрометсплав», а також досвід виконання аналогічних договорів щодо операцій зі свинцем. Таким чином, наміри інвестора ТОВ «Дніпрометсплав» взяти участь у відновленні платоспроможності ТОВ «Рекуперація свинцю» підтверджуються відповідними документами та є цілком реальними.
Таким чином, план санації "Рекуперація свинцю" відповідає нормам Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», містить всі необхідні заходи для відновлення платоспроможності боржника та розрахунку з кредиторами, тому рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні клопотання про затвердження плану санації є помилковим та підлягає скасуванню.
За таких обставин, судова колегія вважає за необхідне затвердити план санації боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекуперація свинцю», 61105, м. Харків, вул. Киргизька, буд. 19, код ЄДРПОУ 35395039, схвалений відповідно до протоколу засідання комітету кредиторів №3 від 27.08.2021.
З огляду на вищенаведені висновки суду про затвердження плану санації, судова колегія констатує про відсутність підстав для припинення процедури санації ТОВ "Рекуперація свинцю", визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, а отже оскаржувана постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Згідно положень статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 Господарського процесуального кодексу України).
Колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги керуючого санацією знайшли своє підтвердження в матеріалах справи.
Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши всі обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.
Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку щодо задоволення апеляційної скарги керуючого санацією та скасування постанови господарського суду Харківської області від 04.11.2021 у справі 922/1903/18 та затвердження плану санації боржника.
Керуючись статтями 129, 269, п. 2 ч.1 ст.275, п.1, 3 ч.1 статті 277, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу керуючого санацією Товариства з обмеженою відповідальністю Рекуперація свинцю Майорського Олександра Сергійовича задовольнити.
Постанову господарського суду Харківської області від 04.11.2021 у справі 922/1903/18 скасувати.
Затвердити план санації боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекуперація свинцю», 61105, м. Харків, вул. Киргизька, буд. 19, код ЄДРПОУ 35395039, схвалений відповідно до протоколу засідання комітету кредиторів №3 від 27.08.2021.
Визнати інвестором боржника ТОВ «Рекуперація свинцю» - ТОВ «Дніпрометсплав».
Продовжити строк процедури санації ТОВ «Рекуперація свинцю» та повноваження керуючого санацією Майорського О.С. і повноваження розпорядника майна Конового О.С. на дванадцять місяців.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту до Верховного суду у порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Повний текст постанови складено 24.01.2022.
Головуючий суддя П.В. Тихий
Суддя О.І. Терещенко
Суддя І.А. Шутенко