УХВАЛА
26 липня 2019 року
м. Київ
Справа № 906/1765/15
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Жукова С.В. - головуючого, Білоуса В.В., Ткаченко Н.Г.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Гал Райз"
на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 13.05.2019
у справі за заявою Drobiarstwo-Dzialy Specjalne Malec Lidia (Польське підприємство птахівництва "Лідія Малець")
до Фермерського господарства "Пустомитівське"
про банкрутство
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 19.02.2019 заяву ліквідатора ФГ "Пустомитівське" задоволено. Витребувано у ОСОБА_1 та повернуто у власність Фермерському господарству "Пустомитівське" приміщення комплексу №3 моноблоку №26 загальною площею 6388,5 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 44442246236), та приміщення трансформаторної будівлі, загальною площею 68,3 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 677710346236). Стягнуто з гр. ОСОБА_1 на користь Фермерського господарства "Пустомитівське" в особі ліквідатора Гонти Оксани Анатоліївни 3524,00 гривень судового збору. Скасовано заходи забезпечення, накладені ухвалою господарського суду від 12 червня 2018 р.
ТОВ "Гал Райз" з ухвалою суду першої інстанції не погодилось та звернулось до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить ухвалу суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні заяви ліквідатора відмовити у повному обсязі.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 13.05.2019 у справі №906/1765/15 апеляційне провадження у справі №906/1765/15 зупинено до прийняття спадщини та залучення до участі у справі правонаступника (спадкоємця) ОСОБА_1 . Зобов`язано учасників справи про банкрутство повідомити Східний апеляційний господарський суд про прийняття спадщини правонаступником (спадкоємця) ОСОБА_1 .
29.05.2019 ТОВ "Гал Райз" звернулось безпосередньо до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 13.05.2019 у справі №906/1765/15, у якій просить суд скасувати останню, а також скасувати ухвалу Господарського суду Харківської області від 19.02.2019, справу передати до суду першої інстанції для продовження розгляду по суті.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №906/1765/15 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Жуков С.В., суддя - Ткаченко Н.Г., суддя - Білоус В.В., що підтверджується протоколом передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу суду від 17.07.2019.
Дослідивши матеріали касаційної скарги ТОВ "Гал Райз", колегія суддів дійшла висновку про відмову у відкритті касаційного провадження, з наступних підстав.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що серед основних засад судочинства визначає забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Згідно п.4 ч.1 ст. 287 ГПК України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати касаційну скаргу на ухвали і постанови суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку та постанови суду апеляційної інстанції у справах про банкрутство (неплатоспроможність) у випадках, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Отже, ухвали місцевого господарського суду (зокрема, у справах про банкрутство) підлягають касаційному оскарженню тільки після перегляду таких ухвал в апеляційному порядку та прийняття відповідної постанови. Оскарження самих лише ухвал господарського суду першої інстанції без такого перегляду суперечить вимогам процесуального законодавства щодо оскарження судових рішень в касаційному порядку.
Враховуючи зазначене, клопотання скаржника щодо скасування ухвали Господарського суду Харківської області від 19.02.2019 у справі №906/1765/15, суд залишає без розгляду, оскільки касаційне оскарження вказаної ухвали суду без її перегляду в апеляційному порядку суперечить вимогам процесуального законодавства, а саме приписам п.4 ч.1 ст. 287 ГПК України.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 293 ГПК України, зокрема, у випадку оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.
Таким чином, встановлене законодавством обмеження права на касаційне оскарження відповідає вимогам вищевказаної статті 129 Конституції України.
В оскаржуваній ухвалі Східного апеляційного господарського суду від 13.05.2019 у справі №906/1765/15 судом апеляційної інстанції встановлено, що до апеляційної скарги апелянтом було додано копію свідоцтва про смерть ОСОБА_1 , згідно якого він помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч.1 ст.52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно з ч.1, 2 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Частиною 1 ст.1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.227 ГПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у випадках смерті або оголошення померлою фізичної особи, яка була стороною у справі або третьою особою з самостійними вимогами щодо предмета спору, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Розглянувши клопотання арбітражного керуючого Гонти О.А. про зупинення провадження у справі, дослідивши докази та обставини, на яких ґрунтується клопотання про зупинення провадження у справі, враховуючи те, що ОСОБА_1 , у якого витребовується спірне майно, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , колегія суддів Східного апеляційного господарського суду дійшла висновку про наявність правових підстав для зупинення провадження у справі №906/1765/15 до прийняття спадщини та залучення до участі у справі правонаступника (спадкоємця) ОСОБА_1 .
З огляду на викладене, відсутні підстави вважати, що касаційна скарга ТОВ "Гал Райз" є обґрунтованою, оскільки правильне застосування судом апеляційної інстанції норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення.
Таким чином, суд касаційної інстанції дійшов до висновку про відмову у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ТОВ "Гал Райз" на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 13.05.2019 про зупинення апеляційного провадження у справі №906/1765/15.
Керуючись статтями 234, 235, 287, пунктом 2 частини 2 статті 293 Господарського процесуального кодексу України, Суд -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження у справі № 906/1765/15 за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Гал Райз" на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 13.05.2019 у вказаній справі.
2. Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами на 15 -ти аркушах (у тому числі оригіналом квитанції №7 від 24.05.2019 на суму 1 921,00 грн) надіслати скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Жуков
Судді В.В. Білоус
Н.Г. Ткаченко