ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-21-42, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_________________________________________________________________________
УХВАЛА
"30" травня 2018 р.
Справа № 906/1765/15 вх. № 322/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Міньковського С.В.
при секретарі судового засідання Черновою В.О.
за участю сторін: без виклику сторін,
розглянувши заяву ліквідатора про забезпечення позову
По справі за заявою Drobiarstwo-Dzialy Specjalne Malec Lidia (Польське підприємство птахівництва "Лідія Малець"
до ФГ "Пустомитівське"
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду надійшла заява ліквідатора ФГ "Пустомитівське", в якій ліквідатор просить суд задовольнити заяву про забезпечення позову; заборонити будь-яким державними реєстратором та будь-яким іншим особам вчиняти будь-які дії щодо державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а також будь-які інші юридично значущі дії, що наступних об'єктів нерухомого майна: будівлі, що знаходяться за адресою: с. Сулятичі Жидачівського району Львівської області, вул. Шевченка, буд. №2 "б", "в", "г", "д", "е", "ж", "з".
Розглянувши надані суду заяву про вжиття заходів забезпечення, матеріали справи, суд дійшов висновку про її часткове забезпечення з огляду на наступне.
Постановою господарського суду від 29.11.2016 р. Фермерське господарство "Пустомитівське" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Гонту Оксану Анатоліївну, зобов'язавши її виконати ліквідаційну процедуру.
Ухвалою господарського суду від 16.02.2017 р. (з урахуванням виправлення описки згідно ухвали суду від 22.02.2018 р.) визнано недійсними договори купівлі-продажу будівель, укладених між ФГ "Пустомитівське" та гр. ОСОБА_2, а саме: недійсними договори купівлі-продажу 1/2 (однієї другої) частки будівлі, укладених між ФГ "Пустомитівське" та гр. ОСОБА_2 (код іпн НОМЕР_1), а саме:
- договір купівлі-продажу 1/2 (однієї другої) частки будівлі від 14.07.2015 р., посвідченого приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстрованого за №911, нежитлове приміщення (зерносушилка), загальною площею 410,4 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3;
- договір купівлі-продажу 1/2 (однієї другої) частки будівлі від 14.07.2015 р., посвідченого приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстрованого за №917, (нежитлове приміщення (ізолятор), загальною площею 153,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2;
- договір купівлі-продажу 1/2 частки будівлі від 14.07.2015 р., посвідченого приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстрованого за №923, нежитлове приміщення (кормоцех), загальною площею 644,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
- договір купівлі-продажу 1/2 частки будівлі від 14.07.2015 р., посвідченого приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстрованого за №929, нежитлове приміщення (корівник), загальною площею 1702,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4;
- договір купівлі-продажу 1/2 частки будівлі від 14.07.2015 р., посвідченого приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстрованого за №935, нежитлове приміщення (корівник), загальною площею 1621,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_6;
- договір купівлі-продажу 1/2 частки будівлі від 14.07.2015 р., посвідченого приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстрованого за №941, нежитлове приміщення (ремонтна майстерня), загальною площею 293,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_5;
- договір купівлі-продажу 1/2 частки будівлі від 14.07.2015 р., посвідченого приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстрованого за №947, нежитлове приміщення (піднавіс на с/г техніку - бригадний будинок), загальною площею 91,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_7;
- договір купівлі-продажу 1/2 частки будівлі від 16.07.2015 р., посвідченого приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстрованого за №971, нежитлове приміщення (зерносушилка), загальною площею 410,4 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3;
- договір купівлі-продажу 1/2 частки будівлі від 16.07.2015 р., посвідченого приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстрованого за №977, нежитлове приміщення (ізолятор), загальною площею 153,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2;
- договір купівлі-продажу 1/2 частки будівлі від 16.07.2015 р., посвідченого приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстрованого за №983, нежитлове приміщення (кормоцех), загальною площею 644,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
- договір купівлі-продажу 1/2 частки будівлі від 16.07.2015 р., посвідченого приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстрованого за №989, нежитлове приміщення (корівник), загальною площею 1702,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4;
- договір купівлі-продажу 1/2 частки будівлі від 16.07.2015 р., посвідченого приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстрованого за №995, нежитлове приміщення (корівник), загальною площею 1621,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_6;
- договір купівлі-продажу 1/2 частки будівлі від 16.07.2015 р., посвідченого приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстрованого за №1001, нежитлове приміщення (ремонтна майстерня), загальною площею 293,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_5;
- договір купівлі-продажу 1/2 частки будівлі від 16.07.2015 р., посвідченого приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстрованого за №1007, нежитлове приміщення (піднавіс на с/г техніку - бригадний будинок), загальною площею 91,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_7 та зобов'язано ОСОБА_2 повернути їх до складу ліквідаційної маси банкрута.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 04.07.2017 р. по справі №906/1765/15 зазначену ухвалу господарського суду від 16.02.17 р. залишено без змін.
Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 15.03.2018 р. (з урахуванням виправлення описки згідно ухвали від 10.04.18 р.) касаційну скаргу ОСОБА_2 залишено без задоволення, ухвалу господарського суду Харківської області від 16.02.17 р. та постанову ХАГС від 04.07.17 р. залишено без змін.
З огляду на викладене, на підставі ухвали господарського суду від 16 лютого 2017 року (з урахуванням виправлення описки згідно ухвали від 22.02.18 р.) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно підлягає поновленню запис про право власності на об'єкти нерухомого майна, що знаходяться за адресою: с. Сулятичі Жидачівського району Львівської області, вул. Шевченка, буд. №2 "б", "в", "г", "д", "е", "ж", "з" за Фермерським господарством "Пустомитівське".
Разом з тим, під час здійснення заходів з метою поновлення в Державному реєстрі речових прав державної реєстрації права власності на зазначені вище об'єкти нерухомого майна за банкрутом, ліквідатору стало відомо, що ОСОБА_2, свідомо ігноруючи вищевказані судові рішення, про які їй достеменно відомо, 05 квітня 2018 р. уклала з ОСОБА_4 договір іпотеки, предметом якого стали усі перераховані вище об'єкти нерухомого майна.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції після 19.01.13 р. (далі - Закон про банкрутство), провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Згідно ч. 6 ст. 12 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Статтею 136 ГПК України встановлено, що господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Отже, заходи до забезпечення позову застосовуються господарським судом як гарантія реального виконання рішення суду.
Відповідно до ст.137 ГПК України позов забезпечується, зокрема, накладанням арешту на майно або грошові суми, що належать відповідачеві, забороною відповідачеві вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти певні дії, що стосуються предмету спору, або передавати майно відповідачеві, або виконувати щодо нього інші зобов'язання. Отже, приймаючи ухвалу про заборону відповідачеві та іншим особам вчиняти певні дії, господарський суд повинен визначитись як з предметом спору у співвідношенні з певними заходами забезпечення позову, які вимагається до застосування, і певними діями, які вимагається заборонити вчиняти, так і з доцільністю та обґрунтованістю вжиття таких заходів.
Право здійснення забезпечення вимог кредиторів та вибору тих чи інших заходів належить господарському суду, який виходить із конкретних обставин справи та пропозицій заявника.
Згідно ст. 41 Закону про банкрутство, ліквідатор - це фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.
Ліквідатор з дня свого призначення, зокрема, вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.
Як вбачається з наданої до заяви ліквідатора Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна станом на 24.05.2018 р. 05.04.2018 р. щодо спірних об'єктів внесено записи про іпотеку на підставі договору іпотеки, серія та номер 851, виданий 05.04.2018 р. приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Барбуляк Х.М., про що зареєстровано відповідні обтяження.
З наданого до суду копії договору іпотеки від 05.04.18 р., укладеного між ОСОБА_4 (іпотекодержатель) та ОСОБА_2 (іпотекодавець) вбачається, що даним договором забезпечується виконання зобов'язань ОСОБА_2 перед іпотекодержателем за договором позики від 10.07.2015 р., яким передбачено повернення позики в строк до 09 квітня 2018 р. зі сплатою неустойки та інших можливих витрат іпотекодержателя, пов'язаних з реалізацією предмета іпотеки (п. 2 Договору іпотеки). Відповідно п. 4 договору іпотеки від 05.04.18 р. іпотекодержатель має право за рахунок нерухомого майна, що передається в іпотеку задовольнити свої вимоги та відшкодувати витрати в повному обсязі, що визначається на момент фактичного задоволення вимог.
Як вбачається зі змісту п. 5 вказаного договору іпотеки від 05.04.2018 р., в якості підтвердження права власності на нежитлові приміщення наводяться договори купівлі-продажу 1/2 частки будівель від 14.07.2015 р. та від 16.07.2015 р., що були посвідчені приватним нотаріусом Моісєєвою О.Я. та зареєстровані за №№ 911, 971, 917, 977, 923, 983, 929, 989, 935, 995, 941, 1001, 947, 1007. Тобто всі правочини, які були визнані господарським судом недійсними в межах справи №906/1765/15 про банкрутство ФГ "Пустомитівське".
Отже, враховуючи вищевикладене, виходячи з пропозицій заявника, з метою захисту прав та інтересів кредитора, а також наявності реальної можливості наступного відчуження нерухомого майна банкрута, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви ліквідатора про заборону будь-яким особам вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо зазначених вище спірних об'єктів нерухомості. В решті вимог суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви ліквідатора, в зв'язку з недоведеністю суду правових підстав.
За таких обставин, керуючись ст.ст. 20, 37-48 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 136, 137-140, 234 ГПК України,
УХВАЛИВ:
1. Заяву ліквідатора ФГ "Пустомитівське" про забезпечення позову задовольнити частково.
2. Заборонити будь-яким особам вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо наступних об'єктів нерухомості:
- нежитлове приміщення (зерносушилка), загальною площею 410,4 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3;
- нежитлове приміщення (ізолятор), загальною площею 153,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2;
- нежитлове приміщення (кормоцех), загальною площею 644,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
- нежитлове приміщення (корівник), загальною площею 1702,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4;
- нежитлове приміщення (корівник), загальною площею 1621,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_6;
- нежитлове приміщення (ремонтна майстерня), загальною площею 293,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_5;
- нежитлове приміщення (піднавіс на с/г техніку - бригадний будинок), загальною площею 91,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_7;
3. В іншій частині вимог відмовити.
4. Ухвалу направити ліквідатору, ГТУЮ у Львівській області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її підписання.
Оскарження даної ухвали не зупиняє її виконання.
Ухвала є виконавчим документом згідно Закону України „Про виконавче провадження", підлягає негайному виконанню в порядку, встановленому для виконання судових рішень, і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох років.
Ухвала підписана 30.05.2018 р.
Суддя Міньковський С.В.