ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________________________________________________________________________
УХВАЛА
"02" листопада 2017 р. Справа № 906/1765/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Міньковського С.В.
при секретарі судового засідання Лук'янчук О.І.
розглянувши заяву
Drobiarstwo-Dzialy Specjalne Malec Lidia (Польське підприємство птахівництва "Лідія Малець"
про визнання банкрутом
ФГ "Пустомитівське" , код ЄДРПОУ 33424916
за участю сторін:
ліквідатор - Гонта О.А. (в режимі відеоконференції),
пр-к ліквідатора - Семенюк Н.П. (дов. від 06.01.17 р.) в режимі відеоконференції,
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду від 29.11.2016 р. Фермерське господарство "Пустомитівське" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Гонту Оксану Анатоліївну, зобов'язавши її виконати ліквідаційну процедуру.
Ухвалою господарського суду від 16.02.2017 р. визнано недійсними договори купівлі-продажу будівель, укладених між ФГ "Пустомитівське" та гр. ОСОБА_4 та зобов'язано ОСОБА_4 повернути їх до складу ліквідаційної маси банкрута.
Ухвалою суду від 26.09.2017 р. призначено до розгляду в судовому засіданні клопотання ліквідатора Гонти О.А., в якому вона просить суд привести виконавчий документ про зобов'язання громадянки ОСОБА_4 повернути в ліквідаційну масу ФГ "Пустомитівське" майно у відповідність до ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження". Цією ж ухвалою суд зобов'язав ліквідатора надати суду правове обґрунтування поданого клопотання з посиланням на норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою суду від 17.10.17 р. відкладено розгляд клопотання, в зв'язку з неявкою ліквідатора в судове засідання.
В судовому засіданні 02.11.17 р. ліквідатор підтримала своє клопотання та просить суд привести ухвалу господарського суду Харківської області від 16.02.2017 р. про зобов'язання громадянки ОСОБА_4 повернути в ліквідаційну масу ФГ "Пустомитівське" майно у відповідність до ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки, на її думку, вказана ухвала є виконавчим документом.
Розглянувши матеріали клопотання ліквідатора, надані суду письмові пояснення, заслухавши пояснення учасників процесу, суд встановив наступне.
Ухвалою суду від 09.03.2017 р., яка набрала законної сили, судом було відмовлено ліквідатору в задоволенні заяви щодо видачі наказів на виконання ухвали господарського суду Харківської області від 16.02.2017 р. у справі № 906/1765/15.
В своїй ухвалі господарський суд виходив з того, що ліквідатор не надав доказів, що ліквідатор особисто вживав заходи по виконанню ухвали господарського суду від 16.02.2017 р., яка набрала законної сили.
Звертаючись до господарського суду з клопотанням про приведення виконавчого документу (ухвали господарського суду) про зобов'язання громадянки ОСОБА_4 повернути в ліквідаційну масу ФГ "Пустомитівське" майно у відповідність до ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження", ліквідатор Гонта О.А. не надала суду доказів щодо вжиття заходів особистого виконання ліквідатором Гонтою О.А., як керівником банкрута згідно положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство), зокрема, доказів реєстрації права власності за банкрутом, доказів звернення до гр. ОСОБА_4, доказів не виконання гр. ОСОБА_4 вимог ухвали суду від 16.02.17 р. та вимог ліквідатора як службової особи банкрута.
Статтею 20 Закону про банкрутство передбачено дії суду в разі визнання недійсними правочинів (договорів) або спростування майнових дій боржника.
Тобто, згідно ст. 20 Закону про банкрутство, в разі задоволення заяви про визнання недійсним правочиів та спростування майнових дій, кредитор зобов'язаний повернути в ліквідаційну масу майно, яке він отримав від боржника, а у разі неможливості повернути майно в натурі - відшкодувати його вартість. Отже, гр. ОСОБА_4 відповідно до приписів закону набуває статус кредитора у даній справі, в зв'язку з чим дії ліквідатора вже повинні узгоджуватись із новим статусом цієї особи - сторони за недійсним правочином.
Аналізуючи приписи господарського процесуального кодексу України, суд доходить висновку, що приведення виконавчого документа до вимог Закону України "Про виконавче провадження" можливе лише через застосування статті 89 ГПК України.
Статтею 89 Господарського процесуального кодексу України суддя за заявою сторони чи державного виконавця роз'яснює рішення, ухвалу, не змінюючи при цьому їх змісту, а також за заявою сторони або за своєю ініціативою виправляє допущені в рішенні, ухвалі описки чи арифметичні помилки, не зачіпаючи суті рішення.
Проте, вимоги ліквідатора в клопотанні про приведення виконавчого документа до вимог Закону України "Про виконавче провадження" мають наслідком визначення статусу осіб, яких не має в судових процедурах банкрутства.
Згідно ч.1 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.
Відповідно до ч.2 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор з дня свого призначення здійснює, зокрема, такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.
Тобто, саме до обов'язків ліквідатора входить вжиття заходів щодо повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.
Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 40 Закону про банкрутство у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) учасників ліквідаційної процедури та здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про необхідність відкладення розгляду клопотання ліквідатора, зобов'язавши ліквідатора надати суду докази самостійного вжиття заходів з метою повернення майна до складу ліквідаційної маси та правове обґрунтування обраного способу захисту прав банкрута.
У відповідності до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні. Такими обставинами, зокрема, є необхідність витребування нових доказів та інше.
Керуючись ст.ст. 37-48 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 77, 86 ГПК України -
УХВАЛИВ:
1. Відкласти розгляд клопотання ліквідатора на "16" листопада 2017 р. о(об) 15:00 год., за адресою: м. Харків, пл. Свободи 5 Держпром 8-й під'їзд, зал № 111.
2. Зобов'язати ліквідатора надати суду докази самостійного вжиття заходів з метою повернення майна до складу ліквідаційної маси та правове обґрунтування обраного способу захисту прав банкрута через приписи Закону України "Про виконавче провадження".
3. Явку в судове засідання ліквідатора визнати обов'язковою.
4. Ухвалу направити ліквідатору.
Суддя
Міньковський С.В.