КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@kia.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про повернення апеляційної скарги
"12" червня 2018 р. Справа№ 910/4518/16
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Доманської М.Л.
суддів: Верховця А.А.
Пантелієнка В.О.
розглянувши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_2
на рішення господарського суду міста Києва від 14.03.2018
за позовною заявою ОСОБА_2
до приватного акціонерного товариства "Азовелектросталь"
про стягнення заборгованості по заробітній платі
у справі № 910/4518/16
за заявою ТОВ «Інтерхім-БВТ»
до ПАТ «Азовелектросталь»
про банкрутство
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду м. Києва від 14.03.2018 у справі № 910/4518/16 відмовлено в задоволенні позову.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 звернулася до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд поновити строк на подання апеляційної скарги та скасувати рішення господарського суду м. Києва від 14.03.2018 у справі № 910/4518/16 та ухвалити нове рішення, яким задовольнити вимоги в повному обсязі.
Разом з тим, ОСОБА_2 звернувся до Київського апеляційного господарського суду з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення господарського суду м. Києва від 14.03.2018 у справі № 910/4518/16.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 21.05.2018 апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишено без руху, як таку, що не відповідає вимогам ст. 258 Господарського процесуального кодексу України. Встановлено скаржнику десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги (надання доказів сплати судового збору).
Крім того, апелянту роз'яснено, що при невиконанні вимог вказаної ухвали щодо надання доказів сплати судового збору за подання апеляційної скарги, апеляційна скарга вважається неподаною та повертається апелянту.
07.06.2018 до Київського апеляційного господарського суду надійшло клопотання від апелянта, в якому останній просить суд, звільнити від сплати судового збору або ж зменшити судовий збір до 100 грн. чи відстрочити або розстрочити сплату судового збору.
Апелянт посилається на важке фінансове становище та відсутність коштів для сплати судового збору.
Відповідно до ч. 2 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Згідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Пунктом 2 частини 3 статті 258 ГПК України встановлено, що до апеляційної скарги додаються докази сплати судового збору.
Згідно зі ст. 3 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду апеляційних та касаційних скарг на судові рішення.
Розміри ставок судового збору встановлено ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
Стаття 5 Закону України "Про судовий збір" містить перелік осіб, які за подачу на вирішення суду певних категорій спорів від сплати судового збору звільняються.
До таких осіб апелянт не віднесений та не звільнений від сплати судового збору за подання даної апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Також, враховуючи майновий стан сторони суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від нього.
Відповідно до п. 3.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" від 21.02.013 №7, клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Отже, за приписами зазначеної норми, звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин.
При цьому, статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Враховуючий даний принцип, а також положення ст. 5 Закону України "Про судовий збір" господарський суд позбавлений права надавати перевагу будь - якій стороні, в тому числі й у питанні звільнення від сплати судового збору.
Апелянтом, в обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору, не наведено обставин, які мали б виключний характер та свідчили б про наявність належних підстав для звільнення від сплати судового збору, а наведені заявником обставини не мають характеру виключних, що свідчить про відсутність належних підстав для звільнення від сплати судового збору.
В свою чергу, особа, яка заявляє відповідне клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати повинна навести доводи того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі, а також надати докази, які б свідчили про вжиття ним всіх необхідних заходів для своєчасної сплати судового збору та підтверджували можливість сплати судового збору до прийняття рішення у справі.
Крім того, заявлене апелянтом клопотання містить альтернативні вимоги: звільнити апелянта від сплати судового збору, у разі неможливості звільнити - зменшити розмір судового збору до 100 грн., у разу неможливості звільнення та зменшення розміру судового збору - відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. В даному випадку заявлення таких альтернативних вимог є неприпустимим, не передбачено чинним законодавством.
Таким чином, розглянувши вказані клопотання щодо звільнення, зменшення та розстрочку або відстрочку судового збору, та зважаючи на те, що апелянтом в обґрунтування доводів своїх клопотань не подано належних та допустимих доказів, судова колегія дійшла висновку про відмову у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору, зменшення суми судового збору та розстрочці та відстрочці сплати судового збору.
Отже, 10-денний строк, встановлений ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 21.05.2018 у даній справі, закінчується 11.06.2018.
Колегією суддів встановлено, що ОСОБА_2 у строк, визначений судом, не усунуто недоліки, встановлені при поданні апеляційної скарги, а саме: не подано до суду докази сплати судового збору в сумі 2 067,00 грн.
Згідно ч. 2 ст. 260 ГПК України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
У відповідності до ч. 4 ст. 174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Відповідно до ч. 6 ст. 260 ГПК України, питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п'яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_2 рішення господарського суду м. Києва від 14.03.2018 у справі № 910/4518/16 підлягає поверненню. Відтак, клопотання про поновлення процесуального строку на апеляційне оскарження не підлягає розгляду по суті.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 174, 234, 235, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_2 про звільнення від сплати судового збору, зменшення суми судового збору та розстрочці або відстрочці сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду м. Києва від 14.03.2018 у справі № 910/4518/16.
2. Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу господарського суду м. Києва від 14.03.2018 у справі № 910/4518/16 з доданими до неї документами (на 18-ти арк.) повернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду України в порядку, встановленому ГПК України.
Головуючий суддя М.Л. Доманська
Судді А.А. Верховець
В.О. Пантелієнко