Острозький районний суд Рівненської області
м. Острог, вул. Мануїльського, 82, 35800, 0(3654) 2-30-11
Справа № 2-568/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2010 року Острозький районний суд
Рівненської області
в складі головуючої судді Венгерчук А.О.
при секретарі Ткачуку А.І.
з участю позивачки ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Острозі цивільну справу № 2-568/10 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про надання дозволу на тимчасовий виїзд неповнолітньої дитини за кордон без згоди батька
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2010 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до ОСОБА_2 про надання дозволу на тимчасовий виїзд неповнолітньої дитини за кордон без згоди батька.
В позовній заяві позивачка вказала, що до 09 жовтня 2009 року вона та відповідач перебували в зареєстрованому шлюбі, від якого в них народилась неповнолітня дитина - син - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зазначає, що з 2006 року з відповідача на її користь на утримання дитини стягуються аліменти.
На данний час відповідач не виконує своїх зобов'язань по вихованню сина, ухиляється від сплати аліментів. Станом на 01.08.2010 року загальна сума боргу по аліментах становить 2536 грн.80 кой.
Позивачка зазначає, що вона уклала шлюб з громадянином ОСОБА_4 ОСОБА_5 і має намір поїхати в ОСОБА_4. Вказує, що її колишній чоловік безпідставно не надає дозвіл на тимчасовий виїзд дитини за кордон.
В судовому засіданні позивачка позов підтримує, просить його задовольнити.
Зазначає, що їй не відоме місце перебування її колишнього чоловіка ОСОБА_2 на даний час. Вказує, що за словами його родичів він тимчасово перебуває в Російській Федерації, однак точне його місцезнаходження їй не відоме.
В установленому порядку позивачка звернулася в відповідні державні органи, де їй було повідомлено, що для виїзду за кордон сина - ОСОБА_3, необхідно подати нотаріально засвідчений дозвіл на оформлення проїзного документа та виїзд за кордон від батька дитини, тобто від відповідача ОСОБА_2, однак такий дозвіл оформити не має можливості, так як відповідач зі слів його родичів на даний час перебуває за межами України. Вказує, що відповідач тривалий час взагалі не спілкується з дитиною, з 2009 року аліменти не сплачує.
Зазначає, що виїзд дитини за кордон матиме значення для духовного та фізичного розвитку дитини, так як допомогу в його утриманні буде надавати її теперішній чоловік - ОСОБА_5 про що той подавав відповідні заяви.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час і місце судового розгляду був повідомлений у встановленому законом порядку, тому за клопотанням позивачки суд виніс ухвалу про заочний розгляд справи.
Суд, вислухавши пояснення позивачки, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що до 09 жовтня 2009 року ОСОБА_6 та відповідач ОСОБА_2 перебували в зареєстрованому шлюбі, від якого в них народилась неповнолітня дитина - син - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1(а.с.7, 8).
Згідно рішення Острозького районного суду 28.11.2006 року з відповідача на користь позивачки на утримання дитини стягуються аліменти (а.с.9).
На даний час відповідач не виконує своїх зобов'язань по вихованню сина, ухиляється від сплати аліментів. Станом на 01.08.2010 р. загальна сума боргу по аліментах становить 2536 грн. 80 коп. ( а.с.23).
Позивачка уклала шлюб з громадянином ОСОБА_4 ОСОБА_5 і має намір поїхати в ОСОБА_4 (а.с.12 ).
Відповідач не спілкується з дитиною і не дає дозвіл на виїзд та оформлення проїзних документів на сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 313 Цивільного кодексу України, фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.
Згідно ч. 2 ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» за відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду.
Аналогічні підстави зазначені і в Постанові КМ України від 27.01.1995 року № 57 «Про затвердження правил перетинання державного кордону громадянами України».
Чинне законодавство не визначає будь-яких умов для надання такого дозволу на підставі рішення суду, а тому враховуючи вищенаведені обставини суд вважає позовні вимоги позивачки обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ч. 2 ст. 313 Цивільного кодексу України, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», п. 18 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року № 231, ст. ст. 10, 11, 57, 60, 88, 213- 215, 224-229 Цивільно-процесуального кодексу України, суд, -
вирішив :
надати дозвіл на виїзд за межі України неповнолітньому сину позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю та жителю ІНФОРМАЦІЯ_2 без згоди та супроводу батька - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачами протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене позивачем до апеляційного суду Рівненської області через Острозький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення, відповідачем в десятиденний строк з дня отримання копії рішення.
В разі неподання апеляційної скарги в десятиденний строк, рішення набуває законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Острозького районного суду А.О. Венгерчук