справа № 515/2097/18
УХВАЛА
про прийняття до провадження суду справи, яка надійшла від іншого судді,
залишення заяви без руху
11 жовтня 2021 року м.Арциз
Суддя Арцизького районного суду Одеської області Гусєва Н.Д.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження, -
встановив:
Заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження знаходиласяу провадженні судді Арцизького районного суду Одеської області Варгаракі С.М..
Розпорядженням щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ № 93 від 30 вересня 2021 року, у зв`язку з припиненням повноважень судді Варгаракі С.М., призначено повторний автоматизований розподіл судових справ.
11 жовтня 2021 року у зв`язку із закінченням терміну повноважень, вказана цивільна справа була повторно розподілена між суддями та передана судді Гусєвій Н.Д., згідно Реєстру судових справ і матеріалів, переданих на розгляд головуючому судді 11 жовтня 2021 року.
Відповідно доч.2ст.213ЦПК України справа розглядається одним і тим самим складом суду. У разі заміни одного із суддів під час судового розгляду справа розглядається спочатку.
Враховуючи, що цивільна справа раніше перебувала у провадженні іншого судді у якого закінчився термін повноважень, вважаю за необхідне прийняти її до свого провадження, але ознайомившись із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, приходжу до висновку, що вказана заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням норм Цивільно-процесуального кодексу України.
Суддя вважаєза необхіднезастосувати самеці нормиЦПК Українипри вирішенніпитання прозалишення заявибез руху,оскільки відповіднодо роз`яснень,що викладеніу п.3Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №14від 26грудня 2003року «Пропрактику розглядусудами скаргна рішення,дії абобездіяльність органіві посадовихосіб державноївиконавчої службипід тазвернень учасниківвиконавчого провадження»,судам роз`яснено,що заявимають відповідатизагальним вимогамщодо формита зміступозовної заяви,передбаченим положеннямиЦПК України.
Згідно з ст. 442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за заявою сторони суд замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про виконавче провадження» учасниками виконавчого провадження є зокрема виконавець, сторони, представники сторін, прокурор, експерт, спеціаліст, перекладач, суб`єкт оціночної діяльності - суб`єкт господарювання.
Процесуальний порядок правонаступництва визначенийст. 37 ЦК України, згідно з якою у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.
Під правонаступництвом у виконавчому проваджені необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов`язків від правопопередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Так, підставою правонаступництва є смерть громадянина, що був стороною виконавчого провадження, оголошення його померлим, реорганізація юридичної особи, відступлення права вимоги, переведення боргу.
Таким чином, процесуальне правонаступництво у виконавчому провадженні - це заміна на будь-якій стадії виконавчого провадження стягувача або боржника іншою особою у зв`язку з вибуттям правопопередника після постановлення щодо нього судового рішення i заміни його правонаступником, тобто підставою заміни боржника внаслідок правонаступництва, в тому числі, й у виконавчому провадженні, є настання певних обставин, які мають юридичне значення і в результаті яких виникають цивільні права та обов`язки або пряма вказівка акта цивільного законодавства, що не залежить від умов та порядку здійснення виконавчого провадження органами і посадовими особами.
Згідно п. 2 ч. 3ст. 175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Однак, окрім заявника, заява не містить жодного учасника справи (заінтересованих осіб) відомості про їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти, що передбачено п. 2 ч. 3ст. 175 ЦПК України.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, заява повинна містити, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, однак в порушення зазначених вимог закону заявником в заяві не зазначено обставини та докази: наявності виконавчого провадження на момент звернення із заявою про заміну сторони виконавчого провадження; номер виконавчого провадження; на виконанні якої виконавчої служби знаходиться рішення суду; докази щодо тих обставин, що правонаступником сторони виконавчого провадження ОСОБА_1 є ОСОБА_2 .
Заява містить неконкретизовану прохальну частину та не містить жодної правової норми, на підставі якої заявник звернувся до суду за захистом своїх прав, а також відсутнє обґрунтування заявленої вимоги.
Верховний Суд у постанові від 24.01.2018 року у справі № 15/53 дійшов висновку, що питання заміни сторони виконавчого провадження стягувача тощо, допускається лише у незакінченому виконавчому провадженні.
Однак, заявником до заяви не додано відомостей щодо виконання судового рішення, постанови про відкриття виконавчого провадження, тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 ЦПК України заявник повинен додати до заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості учасників справи.
Враховуючи, що розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження здійснюється за участю учасників справи та заінтересованих осіб, то заявнику необхідно надати копії заяви про заміну сторони виконавчого провадження відповідно до кількості учасників справи та заінтересованих осіб.
Звертаю увагу, що нормамиЦПК Українине передбачена можливість самостійного направлення заявником копії заяви про заміну сторони виконавчого провадження з додатками зацікавленим особам, а тому такі копії повинні подаватися до суду разом з оригіналом заяви.
Вказані недоліки заяви унеможливлюють вирішення питання про відкриття провадження по справі та подальший розгляд справи і ухвалення законного та обґрунтованого рішення.
Вважаю за необхідне звернути увагу на роз`яснення Пленуму Верховного Суду України, які викладені у п. 7 постанови від 12 червня 2009 року № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», відповідно до яких позовна заява подається до суду в письмовій формі і за змістом повинна відповідати вимогам статті 175 ЦПК, у зв`язку з цим суди мають звертати особливу увагу, зокрема, на те, що у позовній заяві повинні не лише міститися позовні вимоги, а й бути викладені обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, і зазначені докази, що підтверджують кожну обставину.
Згідно з вимогами ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 ЦПК України постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення позивачу ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, вважаю, що заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків, вказаних вище протягом десяти днів з дня отримання позивачем копії наявної ухвали.
Крім того, вважаю за необхідне попередити заявника, що в разі не усунення порушень закону, допущених при подачі заяви до встановленого судом строку, заява буде вважатися не поданою та повернута заявнику.
Спосіб усунення недоліків заяви полягає в поданні заяви у вигляді окремого документу з виправленими недоліками, зазначеними в наявній ухвалі суду з наданням її копії та копії всіх документів, що додаються до неї.
Керуючись ст. ст. 32, 185 ЦПК України, суддя,
постановив:
Прийняти до свого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження.
Заяву ОСОБА_3 про замінусторони виконавчогопровадження - залишити без руху.
Повідомити заявника про необхідність виправити недоліки заяви протягом десяти днів з дня отримання копії наявної ухвали.
Роз`яснити, що інакше заява буде вважатися неподаною та повернута.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http:/court.gov.ua/fair/sud1502/.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Арцизького районного суду Гусєва Н.Д.