Справа № 2-17/12
Провадження № 2/1001/17/12
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2012 року Баришівський районний суд Київської області в складі головуючого судді Коваленка К.В.
при секретарі Старенькій С.М.
розглянувши в судовому засіданні в залі суду смт. Баришівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ОСОБА_3 сільської ради Баришівського району Київської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на житловий будинок та зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 ОСОБА_4 сільської ради Баришівського району Київської області, третя особа Баришівська районна нотаріальна контора про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою вказуючи, що 27 жовтня 1996 року помер ОСОБА_5.
За життя ОСОБА_5 склав заповіт згідно якого все своє майно де б воно не було і з чого б воно не складалося, він заповів, ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщини у вигляді житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по вул. Леніна № 14-а в селі Григорівка Баришівського району Київської області.
Спадковий будинок належав покійному на підставі на підставі договору купівлі-продажу від 12 березня 1986 року.
До нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 не позивач, не відповідач ОСОБА_2 не звертались, але своїми діями, що виразилися в проживанні та догляді за спадковим будинком, обробленні земельної ділянки, яка знаходиться біля будинку, користуванні речами покійного, позивач, на відміну від відповідачки ОСОБА_2, фактично вступив в управління та володіння спадковим майном.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_6 позов підтримали в повному обсязі, просять суд визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по вул. Леніна № 14-а в селі Григорівка Баришівського району Київської області.
Відповідач ОСОБА_2 звернулась до суду з зустрічним позовом, в якому зазначає, що 27 жовтня 1996 року в с. Яблуневе Баришівського району Київської області помер ОСОБА_5, а 05 лютого 2005 року в с. Григорівка Баришівського району Київської області померла тітка позивачки - ОСОБА_7, дружина ОСОБА_5.
Спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_7 складається із житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: Київська обл., Баришівський район, с. Григорівна, вул. Леніна, 14-а. ОСОБА_7 була власником житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами як спадкоємець майна, належного ОСОБА_5 на підставі закону, як його дружина, земельної ділянки площею 0,30 Га. по вул. Леніна в с. Григорівка, Баришівського району Київської області, яка була передана у приватну власність ОСОБА_1 згідно рішення виконавчого комітету ОСОБА_4 сільської ради народних депутатів від 29.11.1999 року №33, земельної частки (паю) площею 2,4012 Га, яка передана у приватну власність ОСОБА_7. згідно державного акту про право приватної власності на землю від 10 квітня 2003 року, зареєстрований в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №000541 та земельної частки (паю), розмір якої визначається в умовних кадастрових гектарах на території ОСОБА_4 сільської ради Баришівського району Київської області та становить 3,33 умовних кадастрових гектарів згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН, № 351889, виданого члену колективного сільськогосподарського підприємства «Хмельовик» на ім'я ОСОБА_7, 12 березня 2001року.
В судовому засіданні ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_8 просять суд встановити факт прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті ОСОБА_5 та ОСОБА_7 та визнати за ОСОБА_2 - право власності на 1/2 частину житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, який розташований за адресою: Київська обл., Баришівський район, с. Григорівка, вул. Леніна, 14-а, право власності на 1/2 частину земельної ділянки площею 0,30 Га. по вул. Леніна, 14-а в селі Григорівка, Баришівського району Київської області без зміни її цільового призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, особистого підсобного господарства, садівництва, дачного, гаражного будівництва, право власності на 1/2 частину земельної ділянки (паю) площею 2,4012 Га , яка розташована на території ОСОБА_4 сільради без зміни її цільового призначення ведення товарного сільськогосподарського виробництва та право власності на 1/2 частину земельної ділянки (паю), розмір якої визначається в умовних кадастрових гектарах на території ОСОБА_4 сільської ради Баришівського району Київської області та становить 3,33 умовних кадастрових гектарів згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії PH, № 351889, виданого члену колективного сільськогосподарського підприємства «Хмельовик» на ім'я ОСОБА_7, 12 березня 2001року без зміни її цільового призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Представник відповідача ОСОБА_4 сільської ради Баришівського району Київської області ОСОБА_9 позов заявлений ОСОБА_1 визнала в повному обсязі, проти позову заявленого ОСОБА_2 заперечила.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників судового засідання суд вважає, що заявлені позовні вимоги як по первісному так і по зустрічному позову підлягають до часткового задоволення, з наступних підстав.
З наявних матеріалів справи, представлених доказів, пояснень сторін та свідків вбачається, що 27 жовтня 1996 року в с. Яблуневе Баришівського району Київської області помер ОСОБА_5, після смерті якого відкрилась спадщини у вигляді 1/2 частини житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по вул. Леніна № 14-а в селі Григорівка Баришівського району Київської області, оскільки даний будинок було придбано відповідно договору купівлі-продажу будинку від 12 березня 1986 року, посвідчений виконавчим комітетом ОСОБА_4 сільської ради народних депутатів Баришівського району Київської області, зареєстровано в книзі запису нотаріальних дій за №4, тобто під час перебуванні в шлюбі з ОСОБА_7, який було укладено 03.05.1975 року.
За життя 20.03.1995 року ОСОБА_5 склав заповіт згідно якого все своє майно де б воно не було і з чого б воно не складалося, він заповів ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
До нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 не позивач, не відповідач ОСОБА_2 не звертались, але своїми діями, що виразилися в проживанні та догляді за спадковим будинком, обробленні земельної ділянки, яка знаходиться біля будинку, користуванні речами покійного, позивач, на відміну від відповідачки ОСОБА_2, фактично вступив в управління та володіння спадковим майном.
Відповідач за первісним позовом та позивач за зустрічним ОСОБА_2 не надала суду жодних доказів того, що після смерті ОСОБА_5 вона фактичними діями прийняла спадщину, оскільки як вбачається з показів самої ОСОБА_2, на той період вона була вагітна та не їздила в село, посилання на те, що вона прийняла спадщину шляхом отримання речей, фотографій та іншого майна, суд не приймає до уваги, оскільки ОСОБА_2 не довела суду, що дані речі в дійсності вона отримала після смерті ОСОБА_5 та що ці речі належали саме спадкодавцю. Оскільки дані речі ОСОБА_2 могла отримати як до смерті спадкодавця, так і після його смерті, та після смерті ОСОБА_7. Крім того ОСОБА_2 після відмови завідувача Баришівської нотаріальної контори № 1637/01-16 від 01.11.2011 року, зверталась до суду з заявою про продовження строку на прийняття спадщини після ОСОБА_5 проте Баришівським районним судом 20.12.2011 року їй було відмовлено в продовженні строку, та ухвалою апеляційного суду Київської області дане рішення залишено в силі. Не підтвердили доводів ОСОБА_2 і свідки ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 допитані в судовому засіданні.
Разом з тим суд приймає до уваги доводи ОСОБА_2, про те, що ОСОБА_7 на час відкриття спадщини була пенсійного віку та відповідно до вимог ст.535 ЦК України в редакції 1963 року, що діяв на той час, мала право на обов’язкову частку в спадковому майні, не менше двох третин частки, яка належала б їй при спадкоємстві за законом.
Таким чином після смерті ОСОБА_5 його дружина ОСОБА_7 отримала у власність 5/6 житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по вул. Леніна № 14 а в селі Григорівка Баришівського району Київської області, позивач ОСОБА_1 як спадкоємець за заповітом отримав шляхом фактичного проживання та управління 1/6 спадкового житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по вул. Леніна № 14 а в селі Григорівка Баришівського району Київської області.
05 лютого 2005 року в с. Григорівка Баришівського району Київської області померла ОСОБА_7, після смерті якої залишилась спадщина у вигляді 5/6 житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: Київська обл., Баришівський район, с. Григорівна, вул. Леніна, 14-а. ОСОБА_7 була власником житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами як спадкоємець майна, належного ОСОБА_5 на підставі закону, як його дружина. Земельної ділянки площею 0,30 Га. по вул. Леніна в с. Григорівка, Баришівського району Київської області, яка була передана у приватну власність ОСОБА_1 згідно рішення виконавчого комітету ОСОБА_4 сільської ради народних депутатів від 29.11.1999 року №33, Земельної частки (паю) площею 2,4012 Га, яка передана у приватну власність ОСОБА_7. згідно державного акту про право приватної власності на землю від 10 квітня 2003 року, зареєстрований в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №000541 та земельної частки (паю), розмір якої визначається в умовних кадастрових гектарах на території ОСОБА_4 сільської ради Баришівського району Київської області та становить 3,33 умовних кадастрових гектарів згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН, № 351889, виданого члену колективного сільськогосподарського підприємства «Хмельовик» на ім'я ОСОБА_7, 12 березня 2001року.
Після смерті ОСОБА_7 спадкоємцями за законом є ОСОБА_1, який прийняв спадщину шляхом постійного проживання з спадкодавцем відповідно до вимог ч. 3 ст. 1268 ЦК України, та ОСОБА_2 яку нотаріус за заявою ОСОБА_1 включив до кола спадкоємців.
Стаття 1267 ЦК України передбачає, що частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Відповідно до вимог ст.ст.1296-1300 оформлення свідоцтва про право на спадщину та внесення змін в свідоцтво про право на спадщину проводить нотаріус за місцем відкриття спадщини.
Сторони зазначили, що не можуть оформити спадкові права на будинок, через те, що договір купівлі-продажу будинку від 12 березня 1986 року, посвідчений виконавчим комітетом ОСОБА_4 сільської ради народних депутатів Баришівського району Київської області, зареєстровано в книзі запису нотаріальних дій за №4 не було належним чином зареєстровано в органах БТІ. Таким чином є підстави для задоволення позову в даній частині.
Не підлягає до задоволення вимога про визнання права власності на земельну ділянку площею 0,30 Га. по вул. Леніна в с. Григорівка, Баришівського району Київської області, яка була передана у приватну власність ОСОБА_1 згідно рішення виконавчого комітету ОСОБА_4 сільської ради народних депутатів від 29.11.1999 року №33, оскільки рішення виконавчого комітету не є доказом виникнення права власності на земельну ділянку. Відповідно до ст.126 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку посвідчується державними актами, а право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права (ст. 125 ЗК України).
Також не підлягають до задоволення вимоги про визнання за спадкоємцями права власності на земельну частку (пай) площею 2,4012 Га, яка передана у приватну власність ОСОБА_7. згідно державного акту про право приватної власності на землю від 10 квітня 2003 року, зареєстрований в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №000541 та земельну частку (пай), розмір якої визначається в умовних кадастрових гектарах на території ОСОБА_4 сільської ради Баришівського району Київської області та становить 3,33 умовних кадастрових гектарів згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН, № 351889, виданого члену колективного сільськогосподарського підприємства «Хмельовик» на ім'я ОСОБА_7, 12 березня 2001 року. Оскільки на дане спадкове майно маються правовстонавлюючі документи, та нотаріус, в своєму листі №812/02-14 від 10.06.2010 року , не відмовляла у видачі свідоцтва на дане майно, а лише зобов’язала спадкоємців надати додаткові документи необхідні для видачі свідоцтва.
Встановлені судом обставини підтверджуються:
- Копією свідоцтва про народження ОСОБА_7 від 24.05.1951 р.;
- Копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 від 28.06.1955 р.;
- Копією свідоцтва про народження ОСОБА_13 від 21.12.1960 р.
- Копією свідоцтва про народження ОСОБА_14 від 08.06.1955 р.;
- Копією свідоцтва про народження ОСОБА_15 від 24.05.1951 р.;
- Копією свідоцтва про укладення шлюбу: ОСОБА_5 та ОСОБА_7 від 03.05.1975 р.;
- Копією свідоцтва про укладення шлюбу: ОСОБА_16 та ОСОБА_13 від 15.03.1980 р.;
- Копією свідоцтва про укладення шлюбу: ОСОБА_17 та ОСОБА_18
- Копією свідоцтва про укладення шлюбу: ОСОБА_19 та ОСОБА_20
- Копією договору купівлі-продажу будинку від 12 березня 1986 року, посвідчений виконавчим комітетом ОСОБА_4 сільської ради народних депутатів Баришівського району Київської області, зареєстровано в книзі запису нотаріальних дій за N4;
- Копією державного акту про право приватної власності на землю від 10 квітня 2003 року, зареєстрований в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №000541;
- Копією рішення виконавчого комітету ОСОБА_4 сільської ради народних депутатів від 29.11.1999 року №33;
- Копією спадкового свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат);
- Копією спадкової справи №214 від 27.10.1996 року
- Копією спадкової справи №182/2011
Згідно ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Ст.1217 ЦК України встановлює, що спадкування здійснюється за заповітом або законом.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до 1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.3,10,15,59,60,213-218 ЦПК України, ст.535,549 ЦК України в редакції 1963 року ,ст.ст.1267,1268,1296-1300 ЦК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_16 ОСОБА_3 сільської ради Баришівського району Київської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на житловий будинок задоволити частково.
Зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 ОСОБА_4 сільської ради Баришівського району Київської області, третя особа Баришівська районна нотаріальна контора про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно задоволити частково.
Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, жителем ІНФОРМАЦІЯ_2 право власності на 7/12 частин житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по вул. Леніна № 14-а в селі Григорівка Баришівського району Київської області.
Визнати за ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, жительки АДРЕСА_1, право власності на 5/12 частин житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по вул. Леніна № 14-а в селі Григорівка Баришівського району Київської області
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Баришівського районного суду
ОСОБА_21