УХВАЛА
26 липня 2021 року
м. Київ
Справа № Б-39/27-09
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Погребняка В.Я. - головуючий, Банаська О.О., Білоуса В.В.,
учасники справи:
боржник - Відкрите акціонерне товариство завод "Електромаш",
арбітражний керуючий - Безпалий С.О.,
кредитор - Товариство з обмеженою відповідальністю "Автомобіліст 2012",
кредитор - Фізична особа-підприємець Татарінова О.В.,
уповноважена особа акціонерів ПАТ "Електромаш" - ОСОБА_1
розглянувши матеріали касаційної скарги Уповноваженої особи акціонерів ПАТ "Електромаш" ОСОБА_1,
на ухвалу Східного апеляційного господарського суду
від 10.11.2020
у складі колегії суддів: Фоміна В.О., (головуючий), Крестьянінов О.О., Шевель О.В.,
за заявою Відкритого акціонерного товариства завод "Електромаш",
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Уповноважена особа акціонерів ПАТ "Електромаш" ОСОБА_1 (далі - заявник) 20.11.2020, звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 10.11.2020 про відмову у відкритті апеляційного провадження.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи № Б-39/27-09 було визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Погребняк В.Я., суддя - Банасько О.О., суддя - Жуков С.В., що підтверджується протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 01.12.2020.
Ухвалою Верховного Суду від 30.12.2020, касаційну скаргу залишено без руху у відповідності з положенням статті 290 Господарського процесуального кодексу України, надано строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали.
Ухвалою Верховного Суду від 23.02.2021 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою уповноваженої особи акціонерів ПАТ "Електромаш" ОСОБА_1 в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
07.06.2021 від представника заявника касаційної скарги адвоката Бекузарова Р.Е. надійшла заява про зупинення касаційного провадження у справі № Б-39/27-09 в порядку п.1 ч. 1 ст. 227 ГПК України у зв`язку зі смертю ОСОБА_1 , про що надає копію свідоцтва про смерть НОМЕР_1 від 25.05.2021.
16.06.2021 від представника заявника касаційної скарги адвоката Бекузарова Р.Е. надійшла заява про відкликання заяви про зупинення провадження у справі № Б-39/27-09 за касаційною скаргою уповноваженої особи акціонерів ПАТ "Електромаш" ОСОБА_1.
У зв`язку з відпусткою судді Жукова С.В. автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи № Б-39/27-09 було визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Погребняк В.Я., суддя - Банасько О.О., суддя - Білоус В.В., що підтверджується протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 15.07.2021.
Колегія суддів Верховного Суду розглянувши матеріали касаційної скарги, з урахуванням заяв поданих представником заявника касаційної скарги адвоката Бекузарова Р.Е., дійшла висновку про зупинення касаційного провадження у справі № Б-39/27-09 з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 52 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Процесуальне правонаступництво виникає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права, фактично, процесуальне правонаступництво слідує за матеріальним. У кожному конкретному випадку, для вирішення питань можливості правонаступництва, господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Процесуальне правонаступництво, в розумінні статті 52 ГПК України, допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення, у зв`язку із цим заяви про процесуальне правонаступництво у справі про банкрутство підлягають розгляду судом касаційної інстанції.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 16.06.2020 у справі №922/4519/14.
Положеннями ст. 20 Закону України "Про акціонерні товариства" закріплено, що акція товариства посвідчує корпоративні права акціонера щодо цього акціонерного товариства.
Відповідно до положень ч.1 ст. 4 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" до особи, яка набула право на цінний папір, одночасно переходять у сукупності всі права, які ним посвідчуються (права за цінним папером), крім випадків, установлених законом або правочином.
Згідно ст. 28 Закону України "Про господарські товариства" акція може бути придбана також на підставі договору з її власником або держателем за ціною, визначається сторонами, або за ціною, що склалась на фондовому ринку, а також у порядку спадкоємства громадян чи правонаступництва юридичних осіб та з інших підстав, передбачених законодавством.
Перехід та реалізація права власності на акції здійснюється відповідно до законодавства України.
Статтями 1216, 1218 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (ст. 1223 ЦК України).
Положеннями ч. ч. 1, 3 статті 1268 ЦК України, відповідно до яких спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її; спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
За ч. 1 ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Разом з тим, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 227 ГПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення померлою фізичної особи, яка була стороною у справі або третьою особою з самостійними вимогами щодо предмета спору, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 1 ч. 1 ст. 227 ГПК України, до залучення до участі у справі правонаступника (п. 1 ч. 1 ст. 229 ГПК України).
Враховуючи викладене та з огляду на те, що правовідносини щодо заміни акціонера з часткою у статутному капіталі боржника понад 50 % допускають правонаступництво, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку про наявність підстав для зупинення касаційного провадження у справі № Б-39/27-09 в порядку п. 1 ч. 1 ст. 227 ГПК України.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 227, п.1 ч.1 ст. 229, ст.ст.234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду,-
У Х В А Л И В:
Касаційне провадження за касаційною скаргою уповноваженої особи акціонерів ПАТ "Електромаш" ОСОБА_1 на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 10.11.2020 про відмову у відкритті апеляційного провадження у справі № Б-39/27-09 за заявою Відкритого акціонерного товариства завод "Електромаш" про визнання банкрутом до вирішення питання про залучення до участі у справі правонаступників ОСОБА_1 - зупинити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий В.Я. Погребняк
Судді О.О. Банасько
В.В. Білоус