[1]
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
31 січня 2022 року Київський апеляційний суд у складі судді Немировської О.В. перевіривши виконання вимог статей 151-153 ЦПК України у справі за заявою представника Компанії «Ексойл Трейдінг СА» (Exoil Trading SA) - Стеценка Андрія Вікторовича про забезпечення позову Компанії «Ексойл Трейдінг СА» (Exoil Trading SA) до Компанії «Міміер Трейд СА» (Mimier Trade SA) про стягнення коштів, який передано на розгляд арбітражу Федерації Асоціацій Торгівлі олійними культурами, насінням та жирами (FOSFA),
встановив:
24 січня 2022 року до Київського апеляційного суду надійшла заява представника Компанії «Ексойл Трейдінг СА» (Exoil Trading SA) - Стеценка А.В. про забезпечення позову Компанії «Ексойл Трейдінг СА» (Exoil Trading SA) до Компанії «Міміер Трейд СА» (Mimier Trade SA) про стягнення коштів, який передано на розгляд арбітражу Федерації Асоціацій Торгівлі олійними культурами, насінням та жирами (FOSFA).
Положеннями ст. 151 ЦПК України визначено, що заява про забезпечення позову подається в письмовій формі, підписується заявником і повинна містити: найменування суду, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) заявника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, за наявності; предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову; захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності; ціну позову, про забезпечення якого просить заявник; пропозиції заявника щодо зустрічного забезпечення; інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Частиною 7 даної статті встановлено, що до заяви про забезпечення позову у справі, яка передана на розгляд міжнародного комерційного арбітражу додаються: 1) копія позовної заяви до міжнародного комерційного арбітражу або іншого документа, подання якого започатковує процедуру міжнародного комерційного арбітражу згідно з відповідним регламентом (правилами) арбітражу або законодавством за місцем арбітражу; 2) документ, що підтверджує подання такої позовної заяви або іншого аналогічного документа згідно з відповідним регламентом (правилами) арбітражу або законодавством за місцем арбітражу; 3) копія відповідної арбітражної угоди.
При зверненні до суду із заявою про забезпечення позову, заявник вказував, що 25 жовтня Компанією «Ексойл Трейдінг СА» було подано повідомлення про арбітраж FOSFA проти Компанії «Міміер Трейд СА» щодо стягнення з нього заборгованості в розмірі 1 207 500 дол. США та вказував, що 25 жовтня 2021 року FOSFA підтвердила отримання повідомлення про арбітраж.
На підтвердження вказаних обставин представником заявника було надано копію повідомлення про арбітраж, надісланого електронною поштою, з якого вбачається, що Компанії «Ексойл Трейдінг СА» заявила про виникнення спору та початок арбітражу FOSFA відповідно до арбітражної угоди, що міститься в первинному контракті. Одночасно заявник у поданому повідомленні про арбітраж висловив вимогу щодо призначення арбітра відповідно до пунктів 1, 2 Правил арбітражу та апеляції FOSFA.
Також заявником було надано підтвердження отримання відповідного повідомлення, направленого електронною поштою, арбітражем FOSFA.
Разом з тим, Правил арбітражу та апеляції FOSFA заявником при зверненні до суду із заявою про забезпечення позову надано не було.
Крім того, заявником було додано до копії контрактів, укладених з Компанією «Міміер Трейд СА», у яких міститься арбітражне застереження. Так, у відповідних контрактах сторони погодили те, що будь-який спір, що виникає на підставі контракту, передається до арбітражу відповідно до Арбітражного застереження та регламенту у вищезгаданій формі контракту, а у ч. 1 договорів визначено, що контракти укладені відповідно до положень, умов і правил, включаючи арбітражні застереження, у формі контракту FOSFA 53/Правила арбітражу та апеляції FOSFA.
За таких обставин неможливо встановити, що надана копія повідомлення про арбітраж в даному випадку є документом, подання якого започатковує процедуру міжнародного комерційного арбітражу згідно з відповідним регламентом (правилами) арбітражу, а сторонами не було досягнуто іншої домовленості про те, коли арбітражне провадження буде вважатись розпочатим.
Ненадання заявником регламенту арбітражу (Правил арбітражу та апеляції FOSFA) позбавляє суд можливості встановити, що ним було започатковано процедуру міжнародного комерційного арбітражу у відповідності до умов контракту, а також з`ясувати наявність підстав для вжиття заявлених заходів забезпечення позову, переданого до арбітражу.
Частиною 10 ст. 153 ЦПК України визначено, що суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 151 цього Кодексу, повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу.
В даному випадку заявником не було надано до суду належного обсягу документів, передбачених ч. 7 ст. 151 ЦПК України, а тому відповідно до вимог ч. 10 ст. 153 ЦПК України заява про забезпечення позову підлягає поверненню.
Керуючись ст.ст. 151-153 ЦПК України, суд
ухвалив:
заяву представника Компанії «Ексойл Трейдінг СА» (Exoil Trading SA) - Стеценка Андрія Вікторовича про забезпечення позову Компанії «Ексойл Трейдінг СА» (Exoil Trading SA) до Компанії «Міміер Трейд СА» (Mimier Trade SA) про стягнення коштів, який передано на розгляд арбітражу Федерації Асоціацій Торгівлі олійними культурами, насінням та жирами (FOSFA) - повернути заявнику.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Верховного Суду протягом п`ятнадцяти днів.
Суддя
№ провадження: 22-з/824/240/2022
Доповідач у суді апеляційної інстанції: Немировська О.В.