ОКРЕМА УХВАЛА
21 квітня 2021 року
Київ
справа №429/3281/13-а
адміністративне провадження №К/9901/27575/19
Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стеценка С.Г.,
суддів: Бевзенка В.М., Берназюка Я.О., Рибачука А.І., Тацій Л.В., Чиркіна С.М., Стародуба О.П., Мороз Л.Л., Коваленко Н.В., Кравчука В.М., Бучик А.Ю., Стрелець Т.Г., Єзерова А.А., Желєзного І.В.,
розглянувши в письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу № 429/3281/13-а
за заявою ОСОБА_1 про заміну боржника виконавчого провадження у справі
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області
про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Марківського районного суду Луганської області від 25.06.2019 (головуючий суддя Рукас О.В.) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 03.09.2019 (колегія у складі: головуючого судді Ястребової Л.В., суддів: Блохіна А.А., Компанієць І.Д.)
В С Т А Н О В И В:
20.05.2019 до Марківського районного суду Луганської області надійшла заява ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому провадженні в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.
Марківський районний суд Луганської області ухвалою від 25.06.2019 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому провадженні - відмовив.
Перший апеляційний адміністративний суд постановою від 03.09.2019 залишив без змін ухвалу Марківського районного суду Луганської області від 25.06.2019.
Суди виходили з того, що на момент вирішення вказаної справи не визначено орган, до компетенції якого переходять функціональні обов`язки Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області.
30.09.2019 ОСОБА_1 звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на ухвалу Марківського районного суду Луганської області від 25.06.2019 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 03.09.2019, в якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нову постанову, якою задовольнити її заяву про заміну боржника: Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області для виконання рішення Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 у справі № 429/3281/13-а.
Під час розгляду справи, Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду дійшла висновку про необхідність постановлення окремої ухвали з підстав, виявлених під час розгляду справи, виходячи з наступного.
Як убачається з матеріалів справи, постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області щодо перерахунку та виплати пенсії у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_1 , виходячи із заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_1 з 01.11.2013 на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області № 129 від 23.10.2013.
Марківським районним судом Луганської області 23.04.2019 видано дублікат виконавчого листа №429/3281/13-а.
У зв`язку зі зміною місця проживання, ОСОБА_1 з листопада 2014 року знаходиться на обліку як внутрішньо переміщена особа в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та її пенсійна справа знаходиться також в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.
З метою виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 у січні 2019 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про виконання рішення суду апеляційної інстанції, однак у його виконанні їй було відмовлено у зв`язку з тим, що в рішенні суду зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії, а не Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області та рекомендовано звернутись до суду для заміни боржника на належного.
Відповідно до вищевказаного, позивач звернулась до Марківського районного суду Луганської області із заявою про заміну боржника у виконавчому провадженні в адміністративній справі за її позовом до Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.
Під час судового розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області, яке за рішенням суду зобов`язане було здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, не ліквідовано у встановленому законом порядку.
Однак загальновідомим є факт проведення на окремих територіях Донецької та Луганської областей антитерористичної операції, Операції об`єднаних сил та визнання таких територій тимчасово окупованими.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» (зі змінами), смт. Слов`яносербськ Луганської області відноситься до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Водночас, згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р від 02.12.2015 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», смт. Слов`яносербськ Луганської області відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» від 07.11.2014 №595 зобов`язано міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації забезпечити до 1 грудня 2014 року переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в населенні пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України від 12.05.2015 №9-1 «Про здійснення повноважень з обслуговування страхувальників» повноваження щодо обслуговування страхувальників, які перебувають на обліку в управліннях Фонду, що тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, на період проведення антитерористичної операції, зокрема здійснення обліку платежів, що надходять на рахунки органів Пенсійного фонду України, відкриті в установах АТ «Ощадбанк», прийняття звітності, передбаченої законодавством, зняття з обліку страхувальників в органах Пенсійного фонду України, надання довідок, встановлених законодавством, формування звітності та виконання завдань, передбачених підпунктами 2-4, 6, 9-12, 16, 19 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486, покладено на управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління Донецької та Луганської областей згідно з додатком до цієї постанови (далі - управління Фонду, які здійснюють повноваження з обслуговування страхувальників).
Згідно з Переліком управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднаних управлінь Донецької та Луганської областей, які здійснюють повноваження з обслуговування страхувальників на період проведення антитерористичної операції, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 12.05.2015 №9-1. Певний обсяг повноважень (здійснення обліку платежів, що надходять на рахунки органів Пенсійного фонду України, прийняття звітності, зняття з обліку страхувальників, надання довідок, формування звітності) Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі здійснює саме Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі, смт. Новоайдар, вул. Незалежності, 20.
На підставі постанови КМУ від 21.12.2016 № 988 управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області було реорганізовано шляхом злиття в Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області.
Відповідно до постанови КМУ «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» від 09.10.2020 № 925 реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях шляхом приєднання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях за переліком згідно з додатком.
Так, у додатку до постанови КМУ від 09.10.2020 № 925 міститься Перелік територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом приєднання, з якого вбачається, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області приєднується, зокрема, Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України.
Водночас, повноваження з призначення, перерахунку та виплати пенсій, що закріплено підпунктом 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, від управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області до управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області та його правонаступника - Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, яке відповідно до постанови КМУ від 09.10.2020 № 925 приєдналось до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, не передавалися.
Таким чином, Пенсійний Фонд України своїми діями і недостатнім регулюванням не забезпечив виконання покладених на нього завдань з організації, координації та контролю роботи територіальних органів, зокрема щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій та забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій тощо.
При цьому відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.
Згідно п. 3, 4 Положення до основних завдань і функцій Пенсійного фонду України належать, зокрема: керівництво та управління солідарною системою загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; організація, координація та контроль роботи територіальних органів щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій; вжиття відповідно до законодавства та міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України, заходів до переказування пенсій громадянам України, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, та виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які постійно проживають в Україні тощо.
Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду наголошує, що Пенсійним органом України протягом тривалого часу (з дати прийняття постанови Правління Пенсійного фонду України від 12.05.2015 №9-1 «Про здійснення повноважень з обслуговування страхувальників») не вживалися достатні дії, спрямовані на врегулювання питання правонаступництва управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області, яке не ліквідовано та не реорганізовано, але фактично не здійснює свої повноваження.
При цьому постанова, прийнята правлінням Пенсійного фонду України від 12.05.2015 № 9-1, не передбачає правонаступництва управління, а лише виконання деяких повноважень, до яких не входить призначення, перерахунок та виплата пенсій тощо. Тобто на момент вирішення вказаної справи не визначено орган, до компетенції якого переходять усі функціональні обов`язки Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області.
Така бездіяльність Пенсійного фонду України призвела до суттєвих порушень в роботі органів Пенсійного фонду, в тому числі в частині порядку виконання судових рішень, що, як наслідок, позбавило позивача закріпленого статтею 46 Конституції України та статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» права на пенсійне забезпечення, а також зумовило настання негативних для нього наслідків у вигляді неотримання пенсійних виплат.
При цьому Верховний Суд звертає увагу, що неврегулювання питання правонаступництва управлінь Пенсійного фонду України Луганської області, які не ліквідовані та не реорганізовані, але фактично не здійснюють свої повноваження, може призвести до неодноразового виникнення подібних ситуацій численних порушень прав громадян, які є отримувачами надаваних вказаними управліннями послуг з пенсійного забезпечення.
Згідно з частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Частинами першою, п`ятою статті 249 КАС України встановлено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Зважаючи на виявлені під час розгляду цієї справи порушення законодавства, допущені Пенсійним фондом України, а також з огляду на характер причин та умов, що їм сприяли, спричинені вказаними порушеннями наслідки, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для постановлення у цьому випадку окремої ухвали.
Керуючись статями 3, 243, 249 КАС України, Суд
УХВАЛИВ:
Довести до відома Пенсійного фонду України про встановлені під час розгляду справи № 429/3281/13-а порушення вимог законодавства для вжиття невідкладних заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли встановленим судом порушенням.
Про вжиті заходи повідомити Верховний Суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Окрема ухвала Верховного Суду є остаточною і оскарженню не підлягає.
С.Г. Стеценко
В.М. Бевзенко
Я.О. Берназюк
А.І. Рибачук
Л.В. Тацій
С.М. Чиркін
О.П. Стародуб
Л.Л. Мороз
Н.В. Коваленко
В.М. Кравчук
А.Ю. Бучик
Т.Г. Стрелець
А.А. Єзеров
І.В. Желєзний ,
Судді Верховного Суду