Справа № 429/3281/13-а
Провадження № 6-а/417/5/19
У Х В А Л А
Іменем україни
"25" червня 2019 р. с.Марківка Луганської області
Марківський районний суд Луганської області у складі:
головуючий суддя Рукас О.В.
при секретарі Брюховецькій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с.Марківка заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області, Головне управляння Пенсійного фонду України у Львівській області про заміну боржника виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язати вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
20.05.2019 року заявник звернулася до суду із заявою про заміну боржника виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язати вчинити певні дії.
Заяву обґрунтовує тим, що у зв`язку з проведенням бойових дій на території с.Слов`яносербськ Луганської області вона змінила місце проживання в листопаді 2014 року, тимчасово проживає в м.Львові та знаходиться на обліку, як внутрішньо переміщена особа, отримує пенсію в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області (Залізничний район). Головне управління ПФУ у Львівській області, яке взяло її на облік та здійснює їй виплату пенсії, як внутрішньо переміщеній особі, фактично взяло на себе повноваження (зобов`язання) від УПФУ в Слов`яносербському районі Луганської області по виплаті (перерахунку) їй пенсії.
Вважає, оскільки повноваження Пенсійного фонду України здійснюється через його територіальні органи і фінансування цих органів здійснюється з Пенсійного фонду України (в тому числі щодо погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень), то перехід на облік її пенсійної справи з одного територіального органу (УПФУ в Слов`яносербському районі Луганської області) до іншого територіального органу (Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області) тобто фактичної передачі повноважень (функцій) по виплаті (перерахунку) їй пенсії з одного територіального органу до іншого - є підставою для заміни боржника при виконанні рішення суду у справі №429/3281/13-а, а саме заміни УПФУ в Слов`яносербському районі Луганської області на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, хоча повідомлення про час і місце розгляду справи було направлено заздалегідь. В поданій заяві прохала суд розглянути справу без її участі (а.с.1-6).
10.06.2019 року на електрону пошту суду надійшла відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 зазначила, Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 у справі №429/3281/13-а зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в Cлов`яносербському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії в зв`язку з втратою годувальника, на виконання даної постанови видано виконавчий лист (дублікат).
Смт Слов`яносербськ Луганської області відноситься до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 (із змінами).
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 зобов`язано міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації забезпечити до 01 грудня 2014 року переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в населенні пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 12 травня 2015 року № 9-1 передано частину повноважень управлінь, що знаходяться на території, яка не підконтрольна українській владі, управлінням, що знаходяться на території підконтрольній українській владі, зокрема прийняття звітності, передбаченої законодавством, надання довідок, встановлених законодавством, формування звітності та виконання завдань, передбачених підпунктами 2-4, 6, 9-12, 16, 9 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486.
Проте, вищезазначена постанова не передбачає правонаступництва управлінь, що знаходяться на території, яка не підконтрольна українській владі, управлінням, що знаходяться на території підконтрольній українській владі управління, а лише передає деякі повноваження, до яких не входить виплата (перерахунок) пенсій.
Відповідно до даної постанови правонаступником УПФУ у Слов`яносербському районі Луганської області не є ні УПФУ в Новойдарському районі Луганської області, ні Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, не будь-яке інше. Оскільки даною постановою не покладено повноважень щодо виплати пенсії на жодне з територіальних відділень на підконтрольній українському уряду території.
Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 №988 передбачає перелік територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом злиття, серед яких, до Старобільського об`єднаного УПФУ приєднується УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області (а не УПФУ в Слов`яносербському районі Луганської області, як стверджує представник ГУПФУ у Львівській області). Також, даним представником не надається доказів того, що УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області є правонаступником УПФУ в Слов`яносербському районі Луганської області.
Звертає увагу, що відповідно до Положення про Пенсійний Фонд України, одним із основних завдань Пенсійного фонду є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Оскільки, з другої половини 2014 року по теперішній час на території смт Слов`яносербськ Луганської області проводиться антитерористична операція (операція об`єднаних сил), ця територія відноситься до тимчасово окупованої, тому з листопада 2014 року вона вимушена була переселитися на територію, яка контролюється українською владою. Територіальним органом в сфері пенсійного забезпечення населення за місцем фактичного мого проживання стало Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (до реорганізації Залізничне об`єднане УПФУ у Львівській області), де перебуває її пенсійна справа і де вона отримує пенсію.
Відповідно до порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (із змінами) соціальні виплати - виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг, призначаються і виплачуються, зокрема територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
Відтак, всі належні їй пенсійні виплати (в тому числі і за рішенням суду) вважає, повинні бути виплачені за місцем її фактичного проживання та фактичного отримання пенсії, тобто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області. За таких обставин, вважає, що оскільки Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області взяло на себе зобов`язання здійснювати їй пенсійні виплати, за принципом часткового правонаступництва, УПФУ в Слов`яносербському районі Луганської області може бути замінено на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині правовідносин, які виникли за Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 у справі № 429/3281/13-а щодо здійснення перерахунку та виплати їй пенсії в зв`язку з втратою годувальника (а.с.66-67).
Представник заінтересованої особи, Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області у судове засідання не з`явився, хоча повідомлення про час і місце розгляду справи було направлено заздалегідь, причина не явки не відома.
Представник заінтересованої особи, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у судове засідання не з`явився, надіслав відзив на заяву про заміну боржника у виконавчому провадженні, в якому зазначив, що з 01.01.2015 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, як внутрішньо переміщена особа, пенсію отримує у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 року зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_1 з 01.11.2013 р. на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області № 129 від 23.10.2013 р.
В прохальній частині заяви про заміну боржника у виконавчому провадженні
(виконавчому листі) ОСОБА_1 зазначає Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області правонаступником управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області.
Однак , таке твердження заявниці є невірним, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 № 821 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" територіальні органи Пенсійного фонду України у Львівській області, в тому числі й Залізничне об`єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова, приєднані до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яке, відповідно до п. 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (зі змінами і доповненнями), - є правонаступником реорганізованих територіальних органів Пенсійного фонду України у Львівській області.
Правонаступником боржника, зазначеного в виконавчому листі № 429/3281/13-а, виданому 24.02.2014 Слов`яносербським районним судом Луганської області - управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області на сьогоднішній день відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 № 988 являється Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (92704, м. Старобільськ, код ЄДРПОУ 41246506).
Відповідно до ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження ії правонаступником.
Згідно з п. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони ії правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відтак боржником у даному виконавчому провадженні, як правонаступник управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області є Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, а не як, помилково визначила заявниця, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
На підставі викладеного, прохав відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 (а.с.40-41).
Крім того, відповідно до заперечення на відповідь на відзив, який надійшов до суду 24.06.2019 року зазначено, що з 01.01.2015 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області, як внутрішньо переміщена, пенсію отримує у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 року зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_1 з 01.11.2013 року на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області №129 від 23.10.2013 року.
В прохальній частині заяви про заміну боржника у виконавчому провадженні (виконавчому листі) ОСОБА_1 зазначає Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області правонаступником управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області, оскільки «головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області взяло на себе зобов`язання здійснювати позивачу пенсійні виплати».
Право внутрішньо переміщених осіб на отримання соціальних виплат, у тому числі пенсії, визначається Законом України від 20.10.2014 року №1706-VІІ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та відповідними нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 №821 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» територіальні органи Пенсійного фонду України у Львівській області, в тому числі й Залізничне об`єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова, приєднані до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яке відповідно до п.6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року №1074 (зі змінами і доповненнями), - є правонаступником реорганізованих територіальних органів Пенсійного фонду у Львівській області.
Відповідно до ст.379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження правонаступником.
Згідно з п.5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відтак боржником у даному виконавчому провадженні Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не може виступати, оскільки не являється правонаступником Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області. Просить відмовити у задоволені заяви ОСОБА_1 (а.с.69).
Відповідно до ч. 2 ст. 379 КАС України, суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. За таких обставин суд вважає, що заяву можливо розглядати за відсутності сторін у справі на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 77, 194 КАС України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Суд вивчивши заяву ОСОБА_1 , відзив, відповідь на відзив та заперечення на відповідь на відзив, дослідивши наявні докази по справі у їх сукупності, дійшов наступного висновку.
Постановою Слов`яносербського районного суду Луганської області від 30.12.2013 року у справі №429/3281/13-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовлено (а.с.10-12).
Згідно постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 року постанову Слов`яносербського районного суду Луганської області від 30.12.2013 року в адміністративній справі №429/3281/13-а- скасовано та прийнято нову постанову. Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії – задоволено. Визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області щодо перерахунку та виплати пенсії у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_1 , виходячи із заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_1 з 01.11.2013 р. на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області № 129 від 23.10.2013р.(а.с.13-14).
Марківським районним судом Луганської області 23.04.2019 року видано дублікат виконавчого листа №429/3281/13-а (а.с.16).
В адміністративному процесі на етапі виконання судового рішення передбачена можливість заміни сторони виконавчого провадження виключно на підставі ст.379 КАС України.
Згідно з ч. 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до ч. 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, необхідною умовою для заміни сторони у виконавчому провадженні є її заміна саме на правонаступника.
Під правонаступництвом слід розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов`язків від правопопередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у справі та/чи виконавчому провадженні.
Підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб`єктом владних повноважень, а саме: ліквідація органу чи посади; припинення юридичної особи шляхом її злиття, приєднання, поділу, перетворення; звільнення з посади чи інше припинення повноважень посадової особи.
При цьому в правовій державі повинен реалізовуватись принцип безперервності державної влади, який полягає у тому, що функції держави не зникають разом з припиненням юридичної особи публічного права (крім випадку повної відмови держави від виконання певних функцій), а тому в будь-якому випадку повноваження таких суб`єктів, які фактично не виконують свої встановлені законом функції, переходять (публічне правонаступництво) органу, до компетенції якого належить вирішення таких питань.
Так, відповідно до пункту 12 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, відповідач, як територіальний орган ПФУ України, є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс та кошторис видатків, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Начальник територіального управління вносить начальнику головного управління Фонду для затвердження штатний розпис управління Фонду та кошторис видатків на його утримання (пп.3 пункту 10 Положення); штатний розпис та кошторис видатків на утримання управління Фонду затверджуються начальником відповідного головного управління Фонду (пункт 11 Положення).
Згідно інформації, що міститься у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області (ідентифікаційний код 21792620) значиться як юридична особа, перебуває на підконтрольній Україні території – Луганська область, Новоайдарський район, селище міського типу Новоайдар, вул. Незалежності, будинок, 20; у процесі припинення не перебуває, юридичних осіб - правонаступників не визначено (а.с.75-76).
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що на сьогоднішній час державою не визначений орган, до компетенції якого переходять функціональні обов`язки управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області в тому числі щодо виконання судових рішень, боржником по яких є управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області. Сам територіальний орган Пенсійного фонду України не ліквідовано та не реорганізовано.
Суд зазначає, що Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області не є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області.
У зв`язку з викладеним, суд вважає неприйнятними доводи заявника про те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області за принципом часткового правонаступництва взяло на себе права та обов`язки відповідача по справі.
Оскільки ознаки правонаступництва (адміністративної компетенції) між Управлінням Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області та Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області відсутні, суд не має підстав для застосування приписів ст.379 КАС України, а отже і для заміни сторони у виконавчому документі.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження.
Керуючись статтями 243, 248, 256,379 КАС України, суд –
ухвалив :
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну боржника виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язати вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” цього Кодексу.
Суддя О.В.Рукас