Суддя-доповідач - Губська Л.В.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2014 року справа №429/3281/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Губської Л.В.,
суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Слов'яносербського районного суду Луганської області від 30 грудня 2013 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з даним позовом, в якому просила визнати неправомірною відмову відповідача щодо перерахунку та виплати їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника, виходячи із заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату належної їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника з 01.11.2013 р. у розмірі 70 відсотків від заробітної плати судді Слов'яносербського районного суду Луганської області, що працює на відповідній посаді за довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області № 129 від 23.10.2013р.
Постановою Слов'яносербського районного суду Луганської області від 30 грудня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з цим рішенням, подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову. На обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що згідно Закону України «Про державну службу», Закону України «Про судоустрій та статус суддів» вона має право на перерахунок пенсії, яка повинна становити 70 відсотків суми суддівської винагороди судді працюючого на відповідній посаді, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Крім того, зауважує на тому, що висновки суду відносно того, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається із заробітку годувальника або із пенсії годувальника, тобто в залежності від того доходу, який мав годувальник на час настання смерті, є помилковими, оскільки після призначення їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника, їй неодноразово проводили перерахунок пенсії в бік її збільшення, саме тоді, коли підвищувався розмір заробітної плати працюючих суддів.
Відповідно до ч.8 ст.183-2 КАС України, справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до наступного.
Судом установлено і вбачається з матеріалів справи, що позивачка з 2003 року по даний час перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області, як одержувач пенсії по втраті годувальника, яка була призначена відповідно до частини 4 статті 43 Закону України "Про статус суддів" (чинного на момент призначення пенсії) та статті 37 Закону України "Про державну службу" в зв'язку зі смертю її чоловіка, який на день смерті працював на посаді судді Слов»яносербського районного суду Луганської області.
На даний час розмір пенсії становить 2783,20 гривень.
Розмір заробітної плати для розрахунку пенсії на момент призначення пенсії складав 3976,00 гривень.
Відмовляючи в перерахунку пенсії, УПФУ зазначило, що Законом України «Про судоустрій та статус суддів» передбачено право на перерахунок грошового утримання лише діючих суддів Конституційного Суду України і не поширюється на інших суддів.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що на спірні правовідносини не поширюється стаття 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», оскільки вони регулюються Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду зазначений висновок суду першої інстанції вважає помилковим та такими, що зроблений на підставі невірно застосованих норм матеріального права.
Так, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року № 865 передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Крім цього, п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року №865, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу", заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку, 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Нормами статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод в Україні.
Згідно із статтею 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Зі статті 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" вбачається, що суддям за роботу на посаді судді щомісячно виплачується суддівська винагорода, яка складається з аналогічних складових заробітної плати, з якої позивачу призначалась пенсія по втраті годувальника - державного службовця. Пунктом 3 цієї статті визначено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно: з 01.01.2012 року - 8 мінімальних заробітних плат, з 01.01.2013 року - 10 мінімальних заробітних плат. Посадові оклади інших суддів установлюються пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду з коефіцієнтом: судді апеляційного суду - 1,1. Згідно із абз. 6 п. 1 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій та статус суддів", ст. 129 цього Закону вводиться в дію з 01 січня 2012 року. В частині пенсійного забезпечення судді прирівняні до державних службовців, оскільки ст.138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачає призначення та виплату пенсій суддям на умовах, передбачених ст. 37 ЗУ "Про державну службу".
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі статті 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" позивачу були надані довідки №195 від 14.10.203, №125 від 13.12.2004, №35 від 06.04.2006, №129 від 23.10.2013 про заробітну плату для перерахунку пенсії по втраті годувальника, який був державним службовцем.
З вказаних довідок є очевидним, що розмір заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії, починаючи з 01 січня 2012 року значно підвищився в порівнянні із розміром заробітної плати державного службовця, який був врахований при призначенні пенсії позивачу.
Оскільки правовідносини щодо призначення пенсії виникли з 2003 року і на день набрання чинності Закону України "Про судоустрій та статус суддів" від 07 липня 2010 року продовжують тривати на даний час, то на ці правовідносини одночасно поширюються вимоги статті 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статті 37 Закону України "Про державну службу" та частина 1 статті 37-1 Закону України "Про державну службу".
Аналогічна позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 28.11.2013 р. (справа № К/800/3358/13) та від 15.01.2014 р. (справа № К/800/55140/13).
З огляду на викладене, колегія суддів вважає висновки суду такими, що не відповідають нормам матеріального та процесуального права, тому постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову.
Згідно ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Позивачкою сплачено судовий збір за подання цього адміністративного позову в сумі 68,82 грн. (а.с.1) та за подання апеляційної скарги (а.с.17), загалом 103,23 грн., які їй мають бути повернуті з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.183-2,195,197,202, 205,207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Слов'яносербського районного суду Луганської області від 30 грудня 2013 року - задовольнити.
Постанову Слов'яносербського районного суду Луганської області від 30 грудня 2013 року в адміністративній справі № 429/3281/13-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області щодо перерахунку та виплати пенсії у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_2, виходячи із заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_2 з 01.11.2013 р. на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області № 129 від 23.10.2013р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір в сумі 103 (сто три) гривні 23 копійки.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду постанови, прийнятої у скороченому провадженні, набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною і подальшому оскарженню не підлягає.
Головуючий : Л.В. Губська
Судді : Т.Г. Арабей
І.В. Геращенко