УХВАЛА
14 листопада 2019 року
Київ
справа №429/3281/13-а
адміністративне провадження №К/9901/27575/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стеценка С.Г.,
суддів: Стрелець Т.Г., Рибачука А.І.,
перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Марківського районного суду Луганської області від 25 червня 2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2019 року у справі № 429/3281/13-а за заявою ОСОБА_1 про заміну боржника виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
20.05.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Марківського районного суду Луганської області із заявою про заміну боржника виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язати вчинити певні дії.
Ухвалою Марківського районного суду Луганської області від 25 червня 2019 року у задоволенні заяви було відмовлено.
Постановою першого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2019 року ухвалу Марківського районного суду Луганської області від 25 червня 2019 року залишено без змін.
03.10.2019 на адресу Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу Марківського районного суду Луганської області від 25 червня 2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2019 року, в якій скаржник просить скасувати вказані рішення та ухвалити нове, яким її заяву задовольнити.
Ухвалою Верховного Суду від 08.10.2019 вказану касаційну скаргу було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків 10 днів з моменту вручення даної ухвали шляхом надання квитанції про сплату судового збору або доказів на підтвердження звільнення від сплати судового збору.
11.10.2019 на адресу Верховного Суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору. До вказаного клопотання додано довідку щодо доходу скаржниці за період квітень - вересень 2019 року.
Проте вимоги ухвали суду скаржницею було виконано не в повній мірі, а тому ухвалою Верховного Суду від 18.10.2019 було продовжено ОСОБА_1 строк, встановлений ухвалою Верховного Суду від 08.10.2019, для усунення недоліку касаційної скарги на десять днів з моменту отримання копії даної ухвали.
14.11.2019, на виконання вимог ухвали суду від 18.10.2019, від ОСОБА_1 надійшла заява про звільнення її від сплати судового збору на підставі ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», до якої заявник долучила довідку щодо отримання доходів за 2018 рік.
Розв`язуючи вказане клопотання, колегія суддів приходить до наступного висновку.
Так, згідно з частиною першою статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Так, за приписами частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон №3674-VI).
Відповідно до статті 8 Закону №3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням, зокрема, звільнити від сплати судового збору у справі за таких умов: 1) розмір судового збору; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Так, як убачається з довідки, долученої скаржником до заяви про звільнення від сплати судового збору, розмір судового збору, що підлягає сплаті за звернення до суду касаційної інстанції, перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, а відтак клопотання ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України, за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Касаційна скарга відповідає вимогам статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України.
Підстави для залишення касаційної скарги без руху, її повернення чи відмови у відкритті касаційного провадження відсутні.
Керуючись статтями 331, 334, 335, 338 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Марківського районного суду Луганської області від 25 червня 2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2019 року у справі № 429/3281/13-а за заявою ОСОБА_1 про заміну боржника виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.
Витребувати з Марківського районного суду Луганської області справу № 429/3281/13-а за заявою ОСОБА_1 про заміну боржника виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.
Учасники справи, яким адресовані копії касаційної скарги, можуть протягом 10 днів з дня вручення цієї ухвали подати відзив на касаційну скаргу в письмовій формі із зазначенням у ньому відомостей, передбачених частиною другою статті 338 Кодексу адміністративного судочинства України. До відзиву на касаційну скаргу слід додати докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Копію ухвали про відкриття касаційного провадження та копії касаційної скарги надіслати учасникам цієї справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
С.Г. Стеценко
Т.Г. Стрелець
А.І. Рибачук ,
Судді Верховного Суду