ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"21" травня 2019 р. м. Київ Справа № 911/956/17
за кредиторською заявою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області, м. Київ
у справі № 911/956/17
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Лексвінхаус», м. Київ (код ЄДРПОУ 36538792) - Кредитор
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Броварський домобудівний комбінат Меркурій», Київська обл., м. Бровари (код ЄДРПОУ 03391260) - Боржник/Банкрут
про банкрутство
Суддя Наріжний С.Ю.
За участю секретаря Ющенко А.В.
За участю представників учасників у справі:
від УВДФСС України у Київській області: адвокат Горбоконь В.Ю.
ВСТАНОВИВ:
у провадженні господарського суду Київської області перебуває справа № 911/956/17 за заявою ТОВ «Лексвінхаус» про банкрутство ТОВ «Броварський домобудівний комбінат Меркурій» у порядку ст. 11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі також: «Закон про банкрутство»).
Ухвалою господарського суду Київської області від 18.04.2017 порушено провадження у справі про банкрутство Боржника; введено процедуру розпорядження майном Боржника та призначено розпорядником майна Боржника арбітражного керуючого Шевченко Ю.І.; призначено попереднє засідання суду на 30.05.2017, вирішено інші процедурні питання у справі.
18.04.2017 господарським судом Київської області було здійснено публікацію на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення № 42218 про порушення справи про банкрутство ТОВ «Броварський домобудівний комбінат Меркурій».
Постановою господарського суду Київської області від 12.06.2018 визнано банкрутом ТОВ «Броварський домобудівний комбінат Меркурій» та відкрито його ліквідаційну процедуру; ліквідатором призначено арбітражного керуючого Буличова С.О.; вирішено інші процедурні питання у справі.
12.06.2018 господарським судом Київської області було здійснено публікацію на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення № 52036 про визнання банкрутом ТОВ «Броварський домобудівний комбінат Меркурій».
13.03.2019 до суду надійшла заява Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області від 06.03.2019 № 06/606 (вх. № 4925/19) про визнання грошових вимог до Боржника у сумі 3291037,12 грн.
Ухвалою господарського суду Київської області від 14.03.2019 кредиторську заяву прийнято до розгляду та призначено судове засідання на 16.04.2019; зобов`язано ліквідатора Банкрута арбітражного керуючого Буличова С.О. надати суду документально підтверджені та нормативно обґрунтовані письмові пояснення щодо визнання або відхилення кредиторських вимог заявника.
16.04.2019 до суду надійшло повідомлення ліквідатора Банкрута арбітражного керуючого Буличова С.О. від 15.04.2019 № 02-09/24 (вх. № 7553/19) про результат розгляду кредиторської заяви УВД ФСС України у Київській області.
Ухвалою суду від 16.04.2019 розгляд кредиторської заяви УВД ФСС України у Київській області відкладено на 21.05.2019.
21.05.2019 до суду надійшло клопотання ліквідатора Банкрута від 21.05.2019 № 02-09/33 (вх. № 9977/19) про залучення до матеріалів справи доказів направлення копії повідомлення про результат розгляду вимог на адресу заявника, а також про розгляд справи в судовому засіданні без участі ліквідатора.
21.05.2019 в судове засідання з`явились представник заявника УВД ФСС України у Київській області. Інші учасники у справі в судове засідання не з`явились, ліквідатор Банкрута, як вже зазначено, клопотав про розгляд справи без його участі.
Детально дослідивши подану заяву з грошовими вимогами до Боржника, повідомлення ліквідатора про результат розгляду вимог, та матеріали справи в цілому, суд зазначає наступне.
У своїй заяві Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області просить визнати грошові вимоги до Боржника у сумі 3291037,12 грн та включити вказані вимоги до 2 черги задоволення вимог кредиторів.
Заявлені вимоги заявник обґрунтовує необхідністю в капіталізації коштів в порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань підприємства-банкрута перед громадянами в кількості 5 осіб, у тому числі: Спориш Вадим Миколайович (трудове каліцтво отримане 06.02.1990, стійка втрата професійної працездатності 70%, 2 група інвалідності безстроково); Удовенко Катерина Олександрівна (трудове каліцтво отримане 31.05.2003, стійка втрата професійної працездатності 30%, 3 група інвалідності безстроково); Якушко Микола Федорович (трудове каліцтво отримане 27.05.1999, стійка втрата професійної працездатності 25%, безстроково); ОСОБА_1 (помер внаслідок нещасного випадку 21.04.2006, виплати отримує дружина ОСОБА_2 безстроково); ОСОБА_3 (помер внаслідок нещасного випадку 27.05.1999, виплати отримує дружина ОСОБА_4 безстроково).
Зазначені вище обставини підтверджуються відповідними доказами, доданими Заявником до кредиторської заяви (розрахунками капіталізованих платежів; копіями актів про нещасні випадки, пов`язані з виробництвом; копіями постанов органу ФСС про призначення потерпілим щомісячних страхових виплат).
Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно абз. 1 п. 1, абз. 2 п. 5-1 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань суб`єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 765, відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань суб`єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров`ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - Фонд). Суми платежів, капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації суб`єкта підприємницької діяльності - банкрута, перераховуються ліквідатором (арбітражним керуючим) робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому суб`єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку.
Як вбачається з повідомлення ліквідатора Банкрута за результатом розгляду заявлених вимог, вказані кредиторські вимоги в сумі 3291037,12 грн визнані повністю та у зв`язку з пропуском заявником строку на заявлення кредиторських вимог, встановленого ч. 1 ст. 38 Закону про банкрутство, ліквідатором віднесено заявлені вимоги до 6 черги задоволення вимог кредиторів (в ліквідаційній процедурі).
Суд зазначає, що частиною 1 статті 38 Закону про банкрутство встановлено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури вимоги за зобов`язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред`являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
В пункті 29 Інформаційного листа ВГСУ від 28.03.2013 № 01-06/606/2013 «Про Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції Закону України від 22.12.2011 N 4212-VI)» зазначено, що статтею 38 Закону передбачено наслідки визнання боржника банкрутом. Зокрема, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом у останнього не може виникати додаткових зобов`язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), крім витрат, які безпосередньо пов`язані із здійсненням ліквідаційної процедури; строк виконання всіх грошових зобов`язань банкрута вважається таким, що настав.
У зв`язку з цим здійснюється капіталізація платежів за заподіяння шкоди життю та здоров`ю громадян відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 N 765 «Про реалізацію статей 45 і 92 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Після оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом поточні вимоги (грошові вимоги, що виникли під час проведення процедур банкрутства), стають конкурсними вимогами та можуть бути заявлені згідно з частиною першою статті 38 Закону.
Заяви з такими грошовими вимогами надсилаються кредиторами безпосередньо до господарського суду, який призначає їх до розгляду в судовому засіданні. Відповідно до Закону України «Про судовий збір» зазначені заяви оплачуються судовим збором.
Розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону.
Законом обмежено строк подання заяв кредиторів, грошові вимоги яких виникли під час проведення процедур банкрутства, двома місяцями з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Такі грошові вимоги включаються до четвертої черги, за винятком грошових вимог, черговість задоволення яких визначена Законом [забезпечені вимоги; вимоги щодо виплати заробітної плати; вимоги щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) тощо] та грошових вимог, що становлять штрафні санкції, які підлягають включенню у відповідну чергу. Вимоги кредиторів, які у встановлений строк не звернулися до господарського суду, погашаються в шосту чергу.
Згідно ч. 1 ст. 23 Закону про банкрутство, конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Частиною 4 вказаної статті визначено, що особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
Відповідне правило не поширюється на вимоги кредиторів щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров`ю громадян, сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування і на вимоги Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та/або її дочірнього підприємства, що здійснювало постачання природного газу на підставі ліцензії, щодо сплати заборгованості (у тому числі неустойки, 3 відсотків річних та інфляційних втрат) за поставлений/спожитий природний газ, що утворилася станом на 1 травня 2015 року.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону про банкрутство, кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цією статтею. При цьому у другу чергу задовольняються вимоги із зобов`язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов`язань із сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб`єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників)
Враховуючи викладені вище норми Закону про банкрутство суд не погоджується з позицією ліквідатора Банкрута щодо віднесення заявлених вимог до 6 черги, оскільки на такі вимоги не поширюється правило пропуску строку на заявлення вимог, встановлене ст. 23 та 38 Закону про банкрутство і згідно ч. 1 ст. 45 Закону дані вимоги підлягають визнанню у 2 чергу.
Беручи до уваги, що заявлені вимоги є обґрунтованими, розрахунок капіталізації коштів здійснено з дотриманням приписів законодавства, суд дійшов висновку про задоволення заяви Фонду в повному обсязі.
Таким чином вимоги заявника підлягають визнанню та включенню до реєстру вимог кредиторів Банкрута наступним чином: 3842,00 грн (судовий збір) - 1 черга; 3291037,12 грн (капіталізовані платежі) - 2 черга задоволення вимог кредиторів.
Керуючись ст. 232-235, 255, п. 17.5. розділу ХІ ГПК України, ст. 23, 38, 45 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області від 06.03.2019 № 06/606 (вх. № 4925/19) задовольнити.
2. Визнати грошові вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області (код ЄДРПОУ 41316012) до ТОВ «Броварський домобудівний комбінат Меркурій» (код ЄДРПОУ 03391260) у сумах: 3842,00 грн - 1 черга задоволення вимог кредиторів; 3291037,12 грн - 2 черга задоволення вимог кредиторів.
3. Копію ухвали надіслати учасникам у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом десяти днів з дати складення та підписання повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду через господарський суд Київської області.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 27.05.2019.
Суддя С.Ю. Наріжний