2-123/11 .
РІШЕННЯ
Іменем України
29.11.2011 Франківський районний суд м. Львова
в складі головуючого-судді Ванівського Ю.М.,
при секретарі Редкевич О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго»в особі Франківського району електричних мереж до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до ПАТ «Львівобленерго»в особі Франківського району електричних мереж, третіх осіб: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання нечинним акту № 087658 від 19 листопада 2005 року про порушення «Правил користування електричною енергією для населення»та рішення комісії Франківського району електричних мереж по розгляду акту № 087658, оформленого протоколом засідання № 3087 від 24 листопада 2005 року.
в с т а н о в и в :
Позивач ВАТ «Львівобленерго», який відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 777369 та витягу з Статуту, змінив найменування з Відкритого акціонерного товариства «Львівобленерго»на Публічне акціонерне товариство «Львівобленерго», звернувся в суд з позовом до відповідачів про відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 19 листопада 2005 року працівниками Франківського РЕМ ПАТ «Львівобленерго» за участі електрика ЛКП «Південне»ОСОБА_4 проведено перевірку дотримання споживачами правил користування електричною енергією для населення за адресою проживання відповідачів: м. Львів, вул. Наукова, 58/2. При проведенні перевірки було виявлено споживання електричної енергії безобліково шляхом підключення розетки поза приладом обліку потайною електропроводкою. При включенні в цю розетку лампочки диск приладу обліку не обертався, при вимкнутих запобіжниках в розетці наявна напруга. По факту виявленого порушення в присутності мешканця квартири відповідача по справі ОСОБА_3 складено акт про порушення № 087658 від 19 листопада 2005 року, який підписано працівниками Франківського РЕМ ПАТ «Львівобленерго»та електриком ЛКП «Південне». Внаслідок такого підключення електроенергію споживалась безобліково та без оплати, чим ПАТ «Львівобленерго»заподіяно збитки. 24 листопада 2005 року акт про порушення № 087658 від 19 листопада 2005 року розглянуто з участю ОСОБА_1 на засіданні комісії Франківського РЕМ та прийнято рішення ставити вимогу до споживачів відшкодувати збитки, завдані енергопостачальнику вчиненим порушенням в розмірі 5717,40 грн.
Відповідач по справі ОСОБА_1 подала до Франківського райсуду позов до ПАТ «Львівобленерго»в особі Франківського району електричних мереж, третіх осіб: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання нечинним акту № 087658 від 19 листопада 2005 року про порушення «Правил користування електричною енергією для населення»та рішення комісії Франківського району електричних мереж по розгляду акту № 087658, оформленого протоколом засідання № 3087 від 24 листопада 2005 року, який ухвалою суду прийнятий як зустрічний для спільного розгляду з позовом ПАТ «Львівобленерго»до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення.
В обґрунтування позовних вимог за зустрічним позовом, ОСОБА_1 зазначає, що 19 листопада 2005 року за адресою її проживання працівниками Франківського РЕМ в присутності електрика ЛКП «Південне»проведено перевірку, в результаті якої складено акт №087658 про порушення Правил користування електричною енергією для населення. Вважає даний акт незаконним, оскільки ОСОБА_1 Правил користування електричною енергією не порушувала. Виявлена розетка була підключена до приладу обліку, а саме до будинкового лічильника який обліковує електричну енергію спожиту в місцях загального користування, в т.ч. і через дану розетку. Розетка була встановлена в підвалі квартири АДРЕСА_1. Факт підключення розетки підтверджується складеною працівниками ЛКП «Південне»схемою. Вважає, що дані факти спростовують відомості викладені в акті № 087658 від 19 листопада 2005 року про порушення «Правил користування електричною енергією для населення», відтак такий акт слід визнати нечинним. З аналогічних підстав вважає неправильним рішення комісії Франківського РЕМ ПАТ «Львівобленерго»про визначення суми збитків, вважає, що таке також слід визнати нечинним. Не погоджується з проведеним розрахунком завданих збитків.
Представник ПАТ «Львівобленерго»ОСОБА_5 в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення аналогічні зазначеним в позовній заяві, просив позов задовольнити. Додатково пояснив, що кінця 2005 року оплата ЛКП «Південне»електроенергії спожитої в місцях загального користування здійснювалась по розрахункових величинах, а з січня 2006 року по показниках приладу обліку місць загального користування. Зазначив, що спожита електрична енергія через виявлену розетку не обліковувалась жодним приладом обліку.
Представники ОСОБА_1 в судовому засіданні зустрічний позов ОСОБА_1 підтримали, додатково повідомили, що підвальне приміщення в якому виявлено розетку знаходиться під балконом квартири ОСОБА_1 і таке збудоване мешканцями квартири. Факту виявлення розетки не заперечили, однак зазначили що така була підключена до електромережі підвалів будинку і облік електроенергії здійснювався загальнобудинковим приладом обліку, що підтверджується схемою електромережі підвальних приміщень та наданими ЛКП «Південне»довідками.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснив, що він працює електромонтером Франківського РЕМ ПАТ «Львівобленерго». 19 листопада 2005 року в складі рейдової бригади проводив перевірку дотримання споживачами правил користування електричною енергією для населення за адресою: АДРЕСА_1. Також разом з бригадою перевірку проводив електрик ЛКП «Південне»ОСОБА_7 Ними було виявлено в підвалі під балконом квартири розетку, яка підключена поза приладом обліку квартири до мережі енергопостачання будинку. Спожита через дану розетку електроенергія не обліковувалась жодним приладом обліку електричної енергії. По факту виявлення порушення представниками ПАТ «Львівобленерго»та електриком ЛКП «Південне» в присутності мешканця квартири ОСОБА_3 складено акт про порушення Правил користування електричною енергії для населення № 087658 від 19 листопада 2005 року. Після виявлення було усунуто порушення, а саме демонтовано розетку підключену поза приладом обліку.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 пояснив, що він працює електриком ЛКП «Південне». 19 листопада 2005 року його по телефону визвали працівники Франківського РЕМ ПАТ «Львівобленерго»для проведення спільної, на предмет виявлення позаоблікових підключень. При обстеженні була виявлена розетка, підключена поза приладом обліку. ОСОБА_7 підписав складений акт про порушення Правил користування електричною енергією для населення, зауважень до складено акту та до змісту такого в останнього не було. Зазначив, що розетка була підключена до мережі освітлення підвалів, підтвердити чи спростувати наявність чи відсутність приладу обліку, який обліковує електричну енергію спожиту в підвальному приміщенні в судовому засіданні не зміг. Щодо схеми підключення, доданої позивачем до матеріалів справи зазначив, що це є типова схема електромережі підвалів з проектної документації на будинок на якій домальовано підвал та підключення розетку виявленої представниками ПАТ «Львівобленерго».
Відповідачі за первісним позовом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання повторно не зявились, належним чином були повідомленні про час та місце розгляду справи, відтак судом ухвалено слухати справу без їхньої участі.
Заслухавши пояснення представника ПАТ «Львівобленерго», представників ОСОБА_1, свідків, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов ПАТ «Львівобленерго»підлягає до задоволення, в задоволенні зустрічного позову слід відмовити.
Відповідачі по справі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 проживаючи за адресою: АДРЕСА_1 є споживачами електричної енергії, яка постачається в її помешкання Франківським РЕМ ПАТ „Львівобленерго”. Правовідносини між енергопостачальником та споживачем електричної енергії врегульовані Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1357 від 26.07.99. із наступними змінами та доповненнями. Згідно п. 42 вказаних Правил, споживач електричної енергії зобовязаний дотримуватись нормативно-технічних документів та договору, оплачувати спожиту електричну енергію, п. 48 встановлено відповідальність споживача за порушення Правил. Згідно п. 53 Правил, розділу оформлення претензій, у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої за?уваження. У разі відмови спожи?вача від підпису в акті робить?ся позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.
Відповідно до акту № 087658 від 19 листопада 2005 року про порушення Правил користування електричною енергією для населення відповідачами здійснювалось споживання електричної енергії безобліково шляхом підключення розетки поза приладом обліку потайною електропроводкою. Акт № 087658 від 19 листопада 2005 року про порушення Правил користування електричною енергією для населення відповідає вимогам, що до нього ставляться, підписаний трьома представниками енергопостачальника, додатково електриком організації у віданні якої перебуває будинок. Споживач від підпису в акті відмовився, що зазначено у відповідній графі акту. Жодних зауважень до акту на спростування виявленого порушення особами не внесено.
Згідно пояснень наданих в судовому засіданні представником ПАТ «Львівобленерго», свідками ОСОБА_6 споживання електричної енергії через дану розетку здійснювалось без обліку, чим ПАТ «Львівобленерго»заподіяно збитки.
Згідно протоколу засідання комісії Франківського РЕМ ПАТ «Львівобленерго»№ 3087 від 24 листопада 2005 року, комісією з участю ОСОБА_1 розглянуто акт про порушення ПКЕЕН №087658 від 19 листопада 2005 року та прийнято рішення визначити величину збитків, завданих енергопостачальнику безобліковим споживанням електричної енергії. Згідно розрахунку, розмір збитків склав 5717, 40 грн., що розраховані за Методикою обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 1416 від 22 листопада 1999 року. Як вбачається з протоколу засідання комісії, присутня на засіданні ОСОБА_1 ознайомлена з протоколом, отримала на руки квитанції, жодних заперечень щодо рішення комісії не висловила.
Перевіривши нарахування суд вважає такі правильними, відповідними Методиці обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення. Відповідно до згаданої Методики, вона застосовується у випадку виявлення порушень, зазначених п. 48 Правил у частині: безоблікового споживання електричної енергії без дозволу енергопостачальника, самовільного підключення до мереж енергопостачальника. Розрахунок завданих енергопостачальнику збитків здійснюється: за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії; за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показів приладу обліку чи його технічної перевірки до дня усунення порушення (зокрема у разі виявлення представником енергопостачальника прихованої електропроводки, пристрою, що занижує покази приладу обліку, кількість днів обчислюється з дня останньої технічної перевірки і до дня усунення порушення, але не більше терміну позовної давності); за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків. Згідно розрахунку, збитки визначались за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії; за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків і за кількістю днів, що відповідає терміну позовної давності (1096), оскільки виявлене підключення здійснено приховано електропроводкою. Доказів проведення технічної перевірки протягом трьох останніх років судом не здобуто. Відповідно, суд критично оцінює наведені в позовній заяві обґрунтування помилковості нарахування збитків.
Суд критично оцінює викладені у зустрічній позовній заяві пояснення ОСОБА_1 та надані в судовому засіданні пояснення її представників, свідка ОСОБА_7 про те, що розетка була підключена до підвальної мережі і облік електричної енергії здійснювався загальнобудинковим приладом обліку, оскільки як на час виявлення порушення та складання акту, так і на час розгляду акту комісією Франківського РЕМ на дані факти ніхто не вказував, дані версії виникли при поданні позовної заяви та такі спростовуються зібраними по справі доказами, актом про порушення, протоколом засідання комісії, свідченнями ОСОБА_6
Суд не бере до уваги додану до позовної заяви ОСОБА_1 схему електропостачання підвалів будинку за адресою: АДРЕСА_1, оскільки, як зазначив свідок ОСОБА_7, така є типовою проектною схемою електропостачання мережі підвалів і така не складалась під час виявлення порушення.
Суд не бере до уваги довідки видані ЛКП «Південне»№ 72 від 31 лютого 2006 року та № 443 від 13 вересня 2006 року щодо наявності загальнобудинкового приладу обліку, обсягів споживання електричної енергії в місцях загального користування, оплату за таку, оскільки наведені в довідках відомості вказують на обставини що мали місце січень лютий 2006 року та наступний період 2006 року, не стосуються часу виявлення порушення та періоду нарахувань збитків, відтак і обставин справи.
Щодо вимог зустрічної позовної заяви ОСОБА_1 про визнання нечинним акту № 087658 від 19 листопада 2005 року про порушення «Правил користування електричною енергією для населення»та рішення комісії Франківського району електричних мереж по розгляду акту № 087658, оформленого протоколом засідання № 3087 від 24 листопада 2005 року, такі не підлягають до задоволення, враховуючи наступне.
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.
Отже, об'єктом захисту є порушене, невизнане або оспорене право чи цивільний інтерес, саме вони є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Згідно статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Правовідносини з постачання фізичним особам електричної енергії регулюються статтею 714 ЦК України, статтями 24 - 27 Закону України "Про електроенергетику", Правилами і Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та Правил згідно із законодавством України.
У разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем Правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт.
Отже, складений ПАТ "Львівобленерго" акт є лише фіксацією порушення, яке було виявлено під час проведення постачальником енергії перевірки дотримання Правил. Протокол засідання комісії енергопостачальника є різновидом претензії вимоги до споживача сплатити збитки завдані порушенням Правил. Дані акт та протокол слід оцінювати судом відповідно до вимог статті 212 ЦПК України як докази по справі і оскарження таких не передбачено чинним законодавством або договором як спосіб захисту судом цивільних прав та інтересів особи.
Керуючись ст. ст. 3, 4, 10, 11, 60, 61, 88, 212, 215, 218 ЦПК України, на підставі Закону України «Про електроенергетику», Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1357 від 26 липня 1999р., Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 1416 від 22.11.1999р. -
в и р і ш и в :
Первісний позов Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго»задовольнити.
Стягнути в солідарному порядку з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 в користь Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго»5717,40 грн. збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення та 57,18 грн. сплаченого судового збору.
В задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 відмовити повністю за безпідставністю позовних вимог.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не буде скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий:Ю. М. Ванівський