УХВАЛА
18 жовтня 2023 року
м. Київ
справа № 279/315/22
провадження № 51-1474ск22
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати
Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянувши касаційну скаргу захисника засудженої ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 , на вирок Малинського районного суду Житомирської області від 15 березня 2023 року та ухвалу Вінницького апеляційного суду від 11 вересня 2023 року,
встановив:
До Верховного Суду надійшла указана вище касаційна скарга, перевіривши яку на відповідність вимогам ст. 427 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), колегія суддів дійшла висновку, що її подано без додержання вимог цієї статті.
Відповідно до положень п. 5 ч. 2 ст. 427 КПК касаційна скарга повинна містити вимоги особи, яка її подала із зазначенням того, яке рішення має прийняти суд касаційної інстанції.
Статтею 436 КПК визначено, що суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право: 1) залишити судове рішення без зміни, а касаційну скаргу - без задоволення; 2) скасувати судове рішення і призначити новий розгляд у суді першої чи апеляційної інстанції; 3) скасувати судове рішення і закрити кримінальне провадження; 4) змінити судове рішення.
Так, захисник у касаційній скарзі просить, за результатами її розгляду, скасувати вирок Малинського районного суду Житомирської області від 15 березня 2023 року та ухвалу Вінницького апеляційного суду від 11 вересня 2023 року, та ухвалити нову постанову, якою визнати невинуватою ОСОБА_4 за ч. 1 ст. 115 КК та виправдати її на підставі п. 2 ч. 1ст. 373 КПК у зв`язку з недоведенням, що вказаний злочин вчинено засудженою.
Проте такі вимоги не співвідносяться з положеннями ст. 436 КПК у частині повноважень суду касаційної інстанції у разі скасування оскаржуваних рішень, оскільки не передбачено можливості ухвалення цим Судом рішення про виправдання особи, зокрема й на підставі п. 2 ч. 1 ст. 373 КПК.
Крім того, колегія суддів зауважує, що у разі скасування вироку суду першої та ухвали суду апеляційної інстанцій Верховний Суд може призначити новий розгляд у суді першої інстанції або закрити кримінальне провадження. Водночас Суд звертає увагу касатора, що відповідно до приписів ст. 440 КПК суд касаційної інстанції закриває кримінальне провадження у разі встановлення обставин, передбачених ст. 284 КПК.
Оскільки касаційна скарга захисника не відповідає вимогам, які до неї ставляться, її потрібно залишити без руху та встановити строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
Верховний Суд звертаєувагу, що особа, яка подає касаційну скаргу та якій надано строк на усунення недоліків скарги, може виправити їх шляхом складання нового тексту касаційної скарги.
Керуючись ч. 1 ст. 429 КПК, Верховний Суд
постановив:
Залишити без руху касаційну скаргу захисника ОСОБА_5 і встановити строк п`ятнадцять днів із дня отримання ухвали на усунення зазначених у ній недоліків.
У разі невиконання викладених в ухвалі вимог касаційну скаргу буде повернуто особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3