ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" березня 2023 р. Справа№ 23/448-б
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів: Полякова Б.М.
Шапрана В.В.
Секретар судового засідання: Гудько А.В.
За участю представників учасників справи:
від Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір»: Барабаш М.Ю. - за ордером серія АІ № 1312162 від 28.11.2022;
від арбітражного керуючого Куделі М.О.: Барабаш М.О. - за ордером серія АІ № 1357718 від 01.03.2023;
від Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-Інвест-Ресурс»: Щербак Є.М. - за ордером серія АА № 1267316 від 18.01.2023;
від Фонду державного майна України: Скороход Р.В. - відповідно до виписки з ЄДРПОУ;
від Міністерства охорони здоров`я України: Дяк Ю.М. - за довіреністю № 14-33/8 від 29.08.2022;
від Київської міської прокуратури: Лиховид О.С. - за посвідченням № 070201 від 01.03.2023.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Фонду державного майна України та Київської міської прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б (суддя Івченко А.М., повний текст ухвали складено та підписано - 09.11.2022)
за заявою Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва
до Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір»
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст ухвали місцевого господарського суду та мотиви її постановлення
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б (суддя Івченко А.М., повний текст ухвали складено та підписано - 09.11.2022) затверджено план санації Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» у справі № 23/448-б про банкрутство, порушеної ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.09.2007, схвалений 25.06.2019 рішеннями загальних зборів кредиторів та комітету кредиторів та погоджений Міністерством охорони здоров`я України листом від 28.12.2019 № 10-13/50100/2-19.
Судове рішення прийнято з посиланням на приписи ст.ст. 3, 12 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України), ст.ст. 3, 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), ст.ст. 1, 16, 18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі - Закон про банкрутство), ст. 16 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», ст.ст. 3, 8, 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та мотивоване тим, що керуючим санацією розроблено план санації боржника, який за своїм змістом відповідає приписам ст.ст. 16-18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», має всі необхідні умови, обов`язковість яких визначена Законом, схвалений та погоджений зборами кредиторів у встановленому порядку, а відтак, місцевий господарський суд, дійшов висновку про затвердження плану санації Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір».
Короткий зміст вимог апеляційних скарг та узагальнення їх доводів
Не погоджуючись із вищевказаною ухвалою суду, Фонд державного майна України звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у затвердженні плану санації Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір».
Доводи апеляційної скарги Фонду державного майна України зводяться до того, що судом першої інстанції під час постановлення оскаржуваного судового рішення, не виконано вказівок постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.07.2022 у справі № 23/448-б та повторно затверджено план санації у тому ж вигляді, який було скасовано зазначеною вище постановою суду касаційної інстанції, чим порушено норми ч. 1 ст. 316 ГПК України.
Також не погоджуючись із вищевказаною ухвалою суду, Київська міська прокуратура звернулась до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б, а справу направити до суду першої інстанції для подальшого розгляду у процедурі санації.
Апеляційна скарга Київської міської прокуратури обґрунтована тим, що ухвала Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б постановлена з неправильним застосуванням норм матеріального права (ст.ст. 1, 18-20 Закону про банкрутство, положень Методики оцінки майна № 1891 від 10.12.2013, без застосування приписів ст. 11 Закону України «Про управління об`єктами державної власності», ст.ст. 7, 11 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»), порушенням норм процесуального права (ст.ст. 11, 13, 86, 236, 310 ГПК України) та неповним з`ясуванням судом обставин, що мають значення для справи.
Крім того, на переконання скаржника, план санації Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» та завершення процедури санації фактично пов`язано лише з погашенням інвесторами кредиторської заборгованості, а не оздоровленням фінансово-господарського становища та діяльності товариства із значною часткою державної власності.
Узагальнені доводи та заперечення учасників справи
06.01.2023 через управління автоматизованого документообігу та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду від арбітражного керуючого Куделі М.О. надійшов відзив на апеляційні скарги Фонду державного майна України та Київської міської прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б, згідно з яким просить суд, апеляційні скарги залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
23.01.2023 через управління автоматизованого документообігу та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-Інвест-Ресурс» надійшов відзив на апеляційні скарги Фонду державного майна України та Київської міської прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б, у відповідності до якого просить суд, апеляційні скарги залишити без задоволення, а оскаржувану ухвалу суду - без змін.
Інші учасники справи не скористалися своїм правом у відповідності до ч. 1 ст. 263 ГПК України та не надали суду письмового відзиву на апеляційні скарги, що згідно з ч. 3 ст. 263 ГПК України не перешкоджає перегляду оскаржуваного судового рішення.
Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті
Відповідно до протоколу передачі судової справи (апеляційної скарги, заяви, картки додаткових матеріалів) раніше визначеному головуючому судді (судді-доповідачу)(складу суду) від 28.11.2022 апеляційну скаргу Фонду державного майна України передано для розгляду колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя Отрюх Б.В., судді: Гарник Л.Л., Поляков Б.М.
Згідно з протоколом передачі судової справи (апеляційної скарги, заяви, картки додаткових матеріалів) раніше визначеному головуючому судді (судді-доповідачу)(складу суду) від 29.11.2022 апеляційну скаргу Київської міської прокуратури передано для розгляду колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя Отрюх Б.В., судді: Гарник Л.Л., Поляков Б.М.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 05.12.2022 у справі № 23/448-б витребувано з Господарського суду міста Києва матеріали справи № 23/448-б за заявою Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва до Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» про визнання банкрутом; відкладено розгляд питання про відкриття чи відмову у відкритті апеляційного провадження, повернення без розгляду апеляційної скарги або залишення апеляційної скарги без руху за апеляційною скаргою Фонду державного майна України на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б до надходження до Північного апеляційного господарського суду матеріалів справи № 23/448-б.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 05.12.2022 у справі № 23/448-б витребувано з Господарського суду міста Києва матеріали справи № 23/448-б за заявою Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва до Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «ДІАЛІР» про визнання банкрутом; відкладено розгляд питання про відкриття чи відмову у відкритті апеляційного провадження, повернення без розгляду апеляційної скарги або залишення апеляційної скарги без руху за апеляційною скаргою Київської міської прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б до надходження до Північного апеляційного господарського суду матеріалів справи № 23/448-б.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 19.12.2022 у справі № 23/448-б клопотання Фонду державного майна України задоволено та поновлено строк на апеляційне оскарження ухвали Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б; відкрито апеляційне провадження за апеляційними скаргами Фонду державного майна України та Київської міської прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б; об`єднано апеляційні скарги Фонду державного майна України та Київської міської прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б в одне апеляційне провадження; розгляд апеляційних скарг Фонду державного майна України та Київської міської прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б призначено на 18.01.2023.
Відповідно до протоколу передачі судової справи (апеляційної скарги, заяви, картки додаткових матеріалів) раніше визначеному головуючому судді (судді-доповідачу) (складу суду) від 27.12.2022 апеляційну скаргу ОСОБА_1 передано для розгляду колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя Отрюх Б.В., судді: Гарник Л.Л., Поляков Б.М.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 28.12.2022 у справі № 23/448-б апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б залишено без руху.
09.01.2023 на електронну пошту Північного апеляційного господарського суду від ОСОБА_1 надійшла заява про виконання скаржником вимог ухвали суду від 28.12.2022 про залишення апеляційної скарги скаржника без руху.
Слід зазначити, що з 02.01.2023 по 13.01.2023 головуючий суддя (суддя-доповідач) перебував у відпустці.
18.01.2023 від судді Північного апеляційного господарського суду Гарник Л.Л. надійшла заява про самовідвід від розгляду справи № 23/448-б.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 18.01.2023 у справі № 23/448-б заяву судді Північного апеляційного господарського суду Гарник Л.Л. про самовідвід від розгляду справи № 23/448-б задоволено; відведено суддю Північного апеляційного господарського суду Гарник Л.Л. від розгляду справи № 23/448-б; справу № 23/448-б передано для здійснення повторного автоматизованого розподілу та визначення іншого складу суддів відповідно до ст. 32 ГПК України.
Розпорядженням керівника апарату Північного апеляційного господарського суду № 09.1-08/377/23 від 24.01.2023 у зв`язку із задоволенням заяви судді Північного апеляційного господарського суду Гарник Л.Л. про самовідвід від розгляду даної справи, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 23/448-б.
Відповідно до протоколів передачі судової справи (апеляційної скарги, заяви, картки додаткових матеріалів) раніше визначеному головуючому судді (судді-доповідачу)(складу суду) від 24.01.2023 для розгляду справи № 23/448-б сформовано судову колегію у складі: головуючий суддя Отрюх Б.В., судді: Копитова О.С., Поляков Б.М.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 26.01.2023 у справі № 23/448-б апеляційні скарги Фонду державного майна України та Київської міської прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б прийнято до провадження колегією суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючого судді Отрюха Б.В., суддів: Копитової О.С., Полякова Б.М.; розгляд апеляційних скарг Фонду державного майна України та Київської міської прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б призначено на 01.03.2023.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 26.01.2023 у справі № 23/448-б задоволено клопотання ОСОБА_1 та поновлено строк на апеляційне оскарження ухвали Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б; відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б; об`єднано апеляційні скарги Фонду державного майна України, Київської міської прокуратури та ОСОБА_1 на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б в одне апеляційне провадження; розгляд апеляційної скарги ОСОБА_1 призначити разом з апеляційними скаргами Фонду державного майна України та Київської міської прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б на 01.03.2023.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 06.02.2023 у справі № 23/448-б відмовлено у задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Розпорядженням керівника апарату Північного апеляційного господарського суду № 09.1-08/654/23 від 27.02.2023 у зв`язку з перебуванням судді Копитової О.С. у відпустці, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 23/448-б.
Відповідно до протоколу передачі судової справи (апеляційної скарги, заяви, картки додаткових матеріалів) раніше визначеному головуючому судді (судді-доповідачу)(складу суду) від 27.02.2023 апеляційну скаргу Фонду державного майна України передано для розгляду колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя Отрюх Б.В., судді: Поляков Б.М., Шапран В.В.
У відповідності до протоколу передачі судової справи (апеляційної скарги, заяви, картки додаткових матеріалів) раніше визначеному головуючому судді (судді-доповідачу)(складу суду) від 27.02.2023 апеляційну скаргу Київської міської прокуратури передано для розгляду колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя Отрюх Б.В., судді: Поляков Б.М., Шапран В.В.
Згідно з протоколом передачі судової справи (апеляційної скарги, заяви, картки додаткових матеріалів) раніше визначеному головуючому судді (судді-доповідачу)(складу суду) від 27.02.2023 апеляційну скаргу ОСОБА_1 передано для розгляду колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя Отрюх Б.В., судді: Поляков Б.М., Шапран В.В.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 01.03.2023 у справі № 23/448-б апеляційні скарги Фонду державного майна України, Київської міської прокуратури та ОСОБА_1 на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б прийнято до провадження колегією суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя Отрюх Б.В., судді: Поляков Б.М., Шапран В.В.
Явка представників учасників справи
У судове засідання 01.03.2023 з`явилися представники Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», арбітражного керуючого Куделі М.О., Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-Інвест-Ресурс», Фонду державного майна України, Міністерства охорони здоров`я України та Київської міської прокуратури.
Інші учасники справи у судове засідання 01.03.2023 не з`явилися; про час, місце та дату судового засідання повідомлялися завчасно та належним чином; про причини нез`явлення суд не повідомили.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з ч. 12 ст. 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Нормами ст. 120 ГПК України передбачено можливість повідомлення сторін про призначення справи до розгляду та про дату, час і місце проведення судового засідання чи проведення відповідної процесуальної дії шляхом направлення повідомлень на адресу електронної пошти та з використанням засобів мобільного зв`язку.
Слід зазначити, що копії ухвал Північного апеляційного господарського суду від 26.01.2023 у справі № 23/448-б були надіслані судом апеляційної інстанції на електрону адресу учасників справи, що підтверджується роздруківкою електронного листування.
При цьому, суд апеляційної інстанції виходить з того, якщо учасник справи надав суду електронну адресу, зазначивши її у заяві (скарзі), то слід припустити, що учасник справи бажає/не заперечує, щоб ці засоби комунікації використовувалися судом. Це, в свою чергу, покладає на учасника справи обов`язок отримувати повідомлення і відповідати на них.
З огляду на зазначене, суд, який комунікує з учасником справи з допомогою повідомлених ним засобів комунікації, діє правомірно і добросовісно. Тому слід виходити з «презумпції обізнаності»: особа, якій адресовано повідомлення суду через такі засоби комунікації, знає або принаймні повинна була дізнатися про повідомлення.
Попри те, що конституційне право на суд є правом, його реалізація покладає на учасників справи певні обов`язки. Практика Європейського суду з прав людини визначає, що сторона, яка задіяна у ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки. Як зазначено у рішенні цього суду у справі «Пономарьов проти України» від 03.04.2008, сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
При цьому колегія суддів робить акцент на тому, що відповідно до приписів частин 6 та 7 статті 6 ГПК України: «Адвокати, реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов`язковому порядку».
В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків, має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).
Розумність строків розгляду справи повинна визначатися з огляду на конкретні обставини справи з урахуванням критеріїв, сформованих у практиці Суду, зокрема складності справи, поведінки сторін та відповідних державних органів (рішення Європейського суду з прав людини від 29.05.2008 «Якименко проти України»; рішення Європейського суду з прав людини від 21.12.2006 «Мороз та інші проти України» та інші).
Таким чином, враховуючи наявність у матеріалах справи доказів повідомлення учасників справи про час, місце та дату судового засідання, колегія суддів Північного апеляційного господарського суду дійшла висновку про можливість розгляду апеляційних скарг по суті за участю представників Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», арбітражного керуючого Куделі М.О., Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-Інвест-Ресурс», Фонду державного майна України, Міністерства охорони здоров`я України та Київської міської прокуратури.
Клопотання заявлені учасниками справи
24.02.2023 через управління автоматизованого документообігу та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду від Міністерства охорони здоров`я України надійшла заява про приєднання до апеляційної скарги Київської міської прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б.
За наслідками розгляду вищевказаної заяви, ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 01.03.2023 у справі № 23/448-б задоволено заяву Міністерства охорони здоров`я України про приєднання до апеляційної скарги Київської міської прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б; приєднано заяву Міністерства охорони здоров`я України про приєднання до апеляційної скарги Київської міської прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б до апеляційної скарги Київської міської прокуратури на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б.
Також, 08.02.2023 через управління автоматизованого документообігу та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду від арбітражного керуючого Куделі М.О. надійшло клопотання про закриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б про банкрутство ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір».
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 01.03.2023 у справі № 23/448-б апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б закрито.
Позиції учасників справи
01.03.2023 у судовому засіданні представники Фонду державного майна України, Міністерства охорони здоров`я України та Київської міської прокуратури підтримали вимоги апеляційних скарг та просили їх задовольнити, а ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б скасувати та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у затвердженні плану санації Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір».
Представники Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», арбітражного керуючого Куделі М.О. та Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-Інвест-Ресурс» у судовому засіданні 01.03.2023 заперечували проти доводів апеляційних скарг з підстав викладених у відзивах на апеляційні скарги та просили залишити їх без задоволення, а оскаржувану ухвалу суду - без змін.
Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції
Як вбачається з матеріалів справи, Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва (заявник) звернулось до Господарського суду міста Києва із заявою про порушення справи про банкрутство Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (код 01296126), оскільки останнє неспроможне сплатити борг.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.09.2007 порушено провадження у справі № 23/448-б (суддя Демидова А.М.); введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та процедуру розпорядження майном боржника.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.10.2007 у справі № 23/448-б за результатами підготовчого засідання визнано грошові вимоги ініціюючого кредитора до боржника у сумі 734 638,03 грн; призначено розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Шкуро С.А.
На виконання вимог ухвали Господарського суду міста Києва від 29.10.2007 заявником подано оголошення про порушення справи про банкрутство боржника, яке опубліковано у газеті «Голос України» № 218 (4218) за 27.11.2007.
Ухвалою Господарського суд міста Києва від 18.03.2008 у справі № 23/448-б визнано кредиторами Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір»: Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва на суму 798 284,42 грн, Київський міський центр зайнятості на суму 45 579,73 грн, Лівобережну міжрайонну виконавчу дирекцію Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на суму 23 791,10 грн, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Києві на суму 18 380,68 грн, Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Єсфірь» на суму 3 942 304,40 грн, Товариство з обмеженою відповідальністю «В.А.Л.» на суму 602 003,71 грн, працівників (працюючих та звільнених) Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір».
Ухвалою попереднього засідання Господарського суду міста Києва від 09.06.2008 у справі № 23/448-б затверджено реєстр вимог кредиторів; кредиторами по справі визнано: Державну податкову інспекцію у Деснянському районі м. Києва на суму 3 980 087,76 грн; Підприємство «Украгротехцентр» на суму 127 629,83 грн; Міжгалузевий науково-технічний комплексу «Хімія поверхні» Національної академії наук України на суму 305 948,00 грн; Товариство з обмеженою відповідальністю «КиївСоцПроект» на суму 29 700 000,00 грн; Відкрите акціонерне товариство «Броварський завод будівельних конструкцій» на суму 1 259 866,90 грн; Товариство з обмеженою відповідальністю «Будова-Центр-1» на суму 2 691 146,59 грн; Відкрите акціонерне товариство «Гідромеханізація» на суму 1 171 135,08 грн; Фізичну особи - підприємця Солодковського Мечислава Людвиговича на суму 75 000,00 грн; Товариство з обмеженою відповідальністю «Луїза ЛТД» на суму 51 660,78 грн; Відкрите акціонерне товариство «Укртранснафта» на суму 1 042 451,00 грн.
Ухвалою Господарського суд міста Києва від 03.06.2009 у справі № 23/448-б достроково припинено повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого Шкуро С.А. та призначено розпорядником майна Відкритого акціонерного товариства «Науково - дослідне медичне об`єднання «Діалір» арбітражного керуючого Чекштуріну Тетяну Миколаївну.
Ухвалою Господарського суд міста Києва від 21.07.2010 у справі № 23/448-б припинено повноваження арбітражного керуючого Чекштуріної Т.М., як розпорядника майна Відкритого акціонерного товариства «НДМО «Діалір»; призначено розпорядником майна боржника Відкритого акціонерного товариства «НДМО «Діалір» арбітражного керуючого Лецкана В.Л. та продовжено строк розпорядження майном боржника на 3 місяці.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.12.2010 у справі № 23/448-б продовжено строк процедури розпорядження майном Відкритого акціонерного товариства «Науково - дослідне медичне об`єднання «Діалір» та повноважень розпорядника майна боржника, арбітражного керуючого Лецкана В`ячеслава Львовича на шість місяців, до 22.04.2011.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.08.2011 у справі № 23/448-б замінено Відкрите акціонерне товариство «Укртранснафта» правонаступником - на Публічне акціонерне товариство «Укртранснафта», продовжено строк процедури розпорядження майном Відкритого акціонерного товариства «Науково - дослідне медичне об`єднання «Діалір» (код 01296126) та повноважень розпорядника майна на шість місяців - до 22.10.2011.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.10.2011 у справі № 23/448-б відмовлено Лівобережній міжрайонній виконавчій дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у визнанні його поточним кредитором на суму 67 374,91 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.10.2011 у справі № 23/448-б продовжено строк процедури розпорядження майном Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» та повноважень розпорядника майна боржника на шість місяців - до 22.04.2012.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.06.2012 у справі № 23/448-б відмовлено Державній податковій інспекції у Деснянському районі м. Києва у задоволенні клопотання №1144/9/10-030 від 06.06.2012 про призначення розпорядником майна Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» арбітражного керуючого Колибіденка В.О.; продовжено строк процедури розпорядження майном та повноважень розпорядника майна Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» на шість місяців, до 22.10.2012.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.10.2012 у справі № 23/448-б задоволено клопотання Голови правління ПАТ «Броварський ЗБК» від 05.07.20102 про заміну сторони; замінено Відкрите акціонерне товариство «Броварський завод будівельних конструкцій» правонаступником - Публічним акціонерним товариством «Броварський завод будівельних конструкцій».
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.10.2014 у справі № 23/448-б задоволено заяву арбітражного керуючого Лецкана В.Л. про звільнення останнього від виконання обов`язків розпорядника майна боржника у справі №23/448-б; припинено обов`язки розпорядника майна ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» арбітражного керуючого Лецкана В.Л.; призначено розпорядником майна ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» Куделю Марію Олександрівну.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.11.2014 у справі № 23/448-б відсторонено керівника Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір»; покладено виконання обов`язків керівника Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» на розпорядника майна Куделю Марію Олександрівну.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.12.2014 у справі № 23/448-б задоволено клопотання голови комітету кредиторів боржника; припинено процедуру розпорядження майном та повноваження розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Куделі Марії Олександрівни; введено процедуру санації боржника - ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», керуючим санацією призначено арбітражного керуючого Куделю Марію Олександрівну.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.05.2016 у справі № 23/448-б, зокрема, здійснено заміну управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва його правонаступником Лівобережним об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.
Постановою Господарського суду міста Києва від 18.07.2016 у справі № 23/448-б Відкрите акціонерне товариство «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» визнано банкрутом відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Куделю Марію Олександрівну.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 01.11.2016 у справі № 23/448-б постанову Господарського суду міста Києва від 18.07.2016 залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 25.01.2017 у справі № 23/448-б касаційні скарги Міністерства охорони здоров`я України та Мельничука В.Б. задоволено; постанову Київського апеляційного господарського суду від 01.11.2016 та постанову Господарського суду міста Києва від 18.07.2016 у справі № 23/448-б скасовано.
Справу № 23/448-б направлено на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.
Автоматизованою системою документообігу суду розподілено справу № 23/448-б та визначено суддю Чеберяка П.П. для її подальшого розгляду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.04.2017 у справі № 23/448-б заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві на суму 15 282,14 грн, Лівобережної міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на суму 72 355,21 грн, Публічного акціонерного товариства «Київенерго» на суму 422 783,52 грн, Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві на суму 639 439,27 грн, ОСОБА_2 на суму 307 249,50 грн, ОСОБА_3 на суму 544 321,62 грн залишено без розгляду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.07.2017 у справі № 23/448-б залишено без розгляду клопотання керуючого санацією боржника арбітражного керуючого Куделі М.О. про продовження строку процедури санації боржника.
Також, ухвалами Господарського суду міста Києва від 03.07.2017 у справі № 23/448-б задоволено заяву Приватного акціонерного товариства «Київводоканал» про заміну найменування кредитора та відкладено розгляд справи на 24.07.2017.
01.09.2017 до Господарського суду міста Києва надійшло клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Київсоцпроект» про перехід до ліквідаційної процедури.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.09.2017 у справі № 23/448-б залишено без розгляду заяву керуючого санацією боржника арбітражного керуючого Куделі М.О. про звільнення від виконання повноважень керуючого санацією.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.01.2018 у справі № 23/448-б задоволено клопотання керуючого санацією боржника арбітражного керуючого Куделі М.О. про зобов`язання колишнього керівника боржника передати керуючому санацією бухгалтерську та іншу документацію, печатку і штампи, матеріальні та інші цінності боржника.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.04.2018 у справі № 23/448-б клопотання Фонду державного майна України про припинення провадження у справі задоволено; провадження у справі № 23/448-б про банкрутство Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» закрито; дію мораторію припинено; зобов`язано державного реєстратора Деснянської районної у місті державної адміністрації внести запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про закриття провадження у справі № 23/448-б про банкрутство Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір».
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.06.2021 у справі № 23/448-б залучено інвесторів у справу; затверджено план санації боржника; продовжено строк процедури санації у справі № 23/448-б та повноваження керуючого санацією боржника на шість місяців, тобто до 10.12.2021.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.07.2021 у справі № 23/448-б задоволено клопотання керуючого санацією боржника про скасування арештів з майна боржника.
03.09.2021 від керуючого санацією боржника надійшов звіт за наслідками проведеної процедури санації у справі.
03.09.2021 від керуючого санацією боржника надійшло клопотання про припинення процедури санації, у зв`язку з виконанням плану санації і відновлення платоспроможності боржника.
16.11.2021 від інвесторів ТОВ «Транспортна компанія «Мортранссервіс», ТОВ «Транспортна компанія «Хатмент», ТОВ «Капітал-Інвест-Ресурс» надійшли клопотання про визнання права власності.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.11.2021 у справі № 23/448-б відмовлено в задоволенні скарги голови комісії з припинення ТОВ «Луїза ЛТД» Тиркус Г.О. від 27.07.2021 № 03/21; затверджено звіт керуючого санацією ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (вих. № 02-13/3285 від 20.08.2021) у справі № 23/448-б; припинено процедуру санації у справі № 23/448-б у зв`язку з виконанням плану санації і відновленням платоспроможності боржника ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (код ЄДРПОУ 01296126); припинено повноваження арбітражного керуючого Куделі М.О. як керуючого санацією ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір»; закрито провадження у справі № 23/448-б про банкрутство ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (код ЄДРПОУ 01296126); припинено дію мораторію.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 23.09.2021 у справі № 23/448-б апеляційні скарги Київської міської прокуратури, Міністерства охорони здоров`я України в частині затвердження плану санації Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» залишено без задоволення; ухвалу Господарського суду міста Києва від 10.06.2021 у справі № 23/448-б залишено без змін.
Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.07.2022 у справі № 23/448-б касаційні скарги Міністерства охорони здоров`я України та Першого заступника керівника Київської міської прокуратури, до якої приєднався Фонд державного майна України задоволено частково; постанову Північного апеляційного господарського суду від 23.09.2021 та ухвалу Господарського суду міста Києва від 10.06.2021 в частині затвердження плану санації у справі № 23/448-б - скасовано; справу № 23/448-б у скасованій частині направлено на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.
Протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями 31.08.2022, справу № 23/448-б передано на новий розгляд судді Івченко А.М.
За результатами нового розгляду справи № 23/448-б в частині затвердження плану санації, постановлено судове рішення, яке наразі оскаржується в апеляційному порядку.
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови
Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Колегія суддів Північного апеляційного господарського суду розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», арбітражного керуючого Куделі М.О., Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-Інвест-Ресурс», Фонду державного майна України, Міністерства охорони здоров`я України та Київської міської прокуратури, обговоривши доводи апеляційних скарг, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини даної господарської справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, беручи до уваги межі перегляду справи в апеляційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права при прийнятті оскаржуваного судового рішення, дійшла висновку про те, що апеляційні скарги Фонду державного майна України та Київської міської прокуратури до якої приєдналося Міністерство охорони здоров`я України не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
В силу ч. 6 ст. 12 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
18.10.2018 Верховною Радою України було прийнято Кодекс України з процедур банкрутства, а його офіційне опублікування відбулось у газеті «Голос України» № 77 від 20.04.2019.
21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства.
За змістом ч. 4 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства установлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
У відповідності до ч. 3 ст. 3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
При розгляді справи, підлягають застосуванню норми Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції Закону України № 2343-ХІІ, до внесення змін Законом України № 4212-VI від 22.12.2011, тобто в редакції до 19.01.2013) (надалі-Закон про банкрутство).
Приписами ст. 1 Закону про банкрутство визначено, що санація - система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Статтею 18 Закону про банкрутство встановлено вимоги до змісту плану санації, якою визначено, що протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією зобов`язаний подати зборам кредиторів для схвалення план санації боржника, крім випадків, передбачених цим Законом.
План санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів, за їх наявності, у повному або частковому задоволенні вимог кредиторів, зокрема шляхом переведення боргу (частини боргу) на інвестора, строк та черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам та умови відповідальності інвестора за невиконання взятих згідно з планом санації зобов`язань. План санації повинен передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак банкрутства, визначених цим Законом.
У разі наявності інвесторів план санації розробляється та погоджується за участю інвесторів.
План санації може містити умови про: виконання зобов`язань боржника третіми особами; обмін вимог кредиторів на активи боржника та (або) його корпоративні права; задоволення вимог кредиторів іншим способом, що не суперечить закону.
Частиною 2 статті 18 Закону про банкрутство передбачено, що заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містять план санації, можуть бути: реструктуризація підприємства; перепрофілювання виробництва; закриття нерентабельних виробництв; відстрочка та (або) розстрочка платежів або прощення (списання) частини боргів, про що укладається мирова угода; ліквідація дебіторської заборгованості; реструктуризація активів боржника відповідно до вимог цього Закону; продаж частини майна боржника; зобов`язання інвестора про погашення боргу (частини боргу) боржника, зокрема шляхом переведення на нього боргу (частини боргу), та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов`язань; виконання зобов`язань боржника власником майна боржника та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов`язань; продаж майна боржника як цілісного майнового комплексу (для недержавних підприємств); одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються згідно з планом санації, який відшкодовується в першу чергу згідно зі ст. 31 цього Закону за рахунок реалізації майна боржника; інші способи відновлення платоспроможності боржника.
Інвестор (інвестори) за умови виконання зобов`язань, передбачених планом санації, може набувати прав власності на майно боржника відповідно до законодавства та плану санації (ч. 3 ст. 18 Закону про банкрутство).
Згідно з ч. 4 ст. 18 Закону про банкрутство план санації розглядається зборами кредиторів, які скликаються керуючим санацією в чотиримісячний строк з дня винесення господарським судом ухвали про санацію, якщо інше не передбачено цим Законом. Керуючий санацією письмово повідомляє всіх кредиторів, включаючи кредиторів, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, про дату і місце проведення зборів кредиторів і за два тижні до проведення зборів надає їм можливість попередньо ознайомитися з планом санації.
План санації вважається схваленим, якщо на зборах кредиторів таке рішення підтримане більш як половиною голосів конкурсних кредиторів та за умови, що всі кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, письмово погодили план санації.
Так, з матеріалів справи вбачається, що 11.04.2019 відбулося засідання комітету кредиторів ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», на якому були прийняті наступні рішення: обрати Товариство з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія «Мортранссервіс» (код ЄДРПОУ 41568305) інвестором у справі № 23/448-б про банкрутство ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір»; обрати Товариство з обмеженою відповідальністю «Хатмент» (код ЄДРПОУ 35436609) інвестором у справі № 23/448-б про банкрутство ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір»; обрати Товариство з обмеженою відповідальністю «Капітал-Інвест-Ресурс» (код ЄДРПОУ 34531360) інвестором у справі № 23/448-б про банкрутство ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір».
Рішення засідання комітету кредиторів ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» оформлено протоколом від 11.04.2019.
В силу вимог ст. 18 Закону про банкрутство керуючим санацією ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» за участі інвесторів було розроблено план санації ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір».
За змістом плану санації його метою є оздоровлення фінансово-господарського становища ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (далі - ВАТ «НДМО «Діалір»), якому за час, що триває провадження у даній справі про банкрутство (понад 10 років), державна підтримка, спрямована на відновлення платоспроможності, не надавалась; будівництво комплексу Республіканської клінічної лікарні на 1000 ліжок з консультативною поліклінікою на 1200 відвідувань за зміну протягом цього часу не здійснювалось; об`єкти незавершеного будівництва, розташовані за адресою: м. Київ, вул. Милославська, 58, потребують значних щомісячних витрат на їх охорону та збереження (витрати лише на охорону майна складають щонайменше 500 тис. грн на рік), покриття яких за рахунок боржника унеможливлено з огляду на його фінансовий стан; у зв`язку зі зростанням поточної заборгованості, на яку не поширюється дія мораторію, органами державної виконавчої служби були накладені арешти на все майно та кошти боржника у фінансових установах; заходи, що вживалися для забезпечення охорони та збереження майна ВАТ «НДМО «Діалір», не дали позитивного результату, що обумовлено великою площею земельної ділянки, на якій розміщені об`єкти боржника, вільним доступом до них, оскільки відсутня огорожа на значній частині території та інші чинники (соціальні), чим зумовлені систематичні крадіжки та знищення майна боржника.
Конкурсна заборгованість ВАТ «НДМО «Діалір» згідно з ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.06.2008 по справі № 23/448-б, якою затверджено реєстр вимог кредиторів, складає 47 572 426,46 грн.
У плані санації зазначено, що за час провадження у справі про банкрутство утворилась значна поточна заборгованість ВАТ «НДМО «Діалір» перед кредиторами на загальну суму понад 10 мільйонів гривень (що включає в себе поточну заборгованість ВАТ «НДМО «Діалір» перед Державною податковою інспекцією у Деснянському районі м. Києва у розмірі 4 330 077,65 грн, яка є безнадійною та у відповідності до вимог Податкового кодексу України підлягає списанню.
З метою відновлення платоспроможності боржника та задоволення вимог кредиторів у відповідності до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» планом санації ВАТ «НДМО «Діалір» передбачено прийняття кожним з інвесторів окремих зобов`язань про погашення боргу (частини боргу) ВАТ «НДМО «Діалір» та виконання інвесторами - ТОВ «Транспортна компанія «Мортранссервіс», ТОВ «Хатмент» та ТОВ «Капітал-Інвест-Ресурс», на умовах солідарної відповідальності за рахунок власних та залучених коштів відповідних зобов`язань ВАТ «НДМО «Діалір» з отриманням у власність частини майна ВАТ «НДМО «Діалір», яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Милославська, 58, пропорційно до встановленого Планом санації розміру погашення відповідним інвестором боргу (частини боргу) ВАТ «НДМО «Діалір».
Відповідно до плану санації інвестори зобов`язуються повністю погасити вимоги кредиторів ВАТ «НДМО «Діалір», визнані згідно з ухвалами Господарського суду міста Києва від 18.03.2008, від 09.06.2008 по справі № 23/448-б, у тому числі поточної кредиторської заборгованості, протягом не більш як 3 (трьох) місяців з моменту затвердження господарським судом плану санації ВАТ «НДМО «Діалір».
Загальний розмір вимог кредиторів ВАТ «НДМО «Діалір», у тому числі з поточної кредиторської заборгованості, становить 54 246 792,35 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, 25.06.2019 відбулися збори кредиторів ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», якими було прийнято рішення схвалити план санації Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (код ЄДРПОУ 01296126) у справі № 23/448-б про банкрутство, порушеної ухвалою Господарського суду міста Києва 18.09.2007.
Рішення зборів кредиторів ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» оформлено протоколом від 25.06.2019.
Приписами ст. 18 Закону про банкрутство керуючий санацією зобов`язаний попередньо погодити план санації боржника з органом, уповноваженим управляти державним майном, стосовно підприємства-боржника, у майні якого частка державної власності перевищує п`ятдесят відсотків.
Згідно з клопотанням керуючого санацією ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» від 10.01.2020 про затвердження плану санації, 27.06.2019 керуючим санацією ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» було подано до канцелярії Міністерства охорони здоров`я України листа з проханням у відповідності до ст. 18 Закону про банкрутство погодити план санації Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (код ЄДРПОУ 01296126) у справі № 23/448-б про банкрутство, порушеної ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.09.2007, схвалений 25.06.2019 рішеннями загальних зборів та комітету кредиторів ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір».
26.07.2019 керуючим санацією ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», арбітражним керуючим Куделею М.О. було подано до Міністерства охорони здоров`я України доповнення до листа вих. №02-13/3265 від 27.06.2019 щодо погодження плану санації ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір».
16.12.2019 на адресу Міністерства охорони здоров`я України надіслано запит арбітражного керуючого Куделі М.О. вих. №02-13/3528 про надання інформації про результати розгляду Міністерством охорони здоров`я України листів вих. №02-13/3265 від 27.06.2019 та вих. №02-13/3292 від 26.07.2019 щодо погодження плану санації ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір».
Міністерство охорони здоров`я України листом від 28.12.2019 вих. №10-13/50100/2-19 повідомило про погодження плану санації ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір».
Відтак, шляхи відновлення платоспроможності боржника, передбачені планом санації ВАТ «НДМО «Діалір», були схвалені комітетом та зборами кредиторів ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» та погоджені Міністерством охорони здоров`я України.
У відповідності до виписки з санаційного рахунку грошові зобов`язання інвесторів ТОВ «Транспортна компанія «Мортранссервіс», ТОВ «Хатмент», ТОВ «Капітал-Інвест-Ресурс» перед ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», передбачені планом санації, виконані в повному обсязі.
Керуючим санацією ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» відповідні кошти у розмірі 54 246 792,35 грн були спрямовані на погашення вимог кредиторів у справі № 23/448-б в порядку та черговості, передбачених планом санації, що підтверджується випискою по санаційному рахунку.
Згідно з планом санації кожен з інвесторів ТОВ «Хатмент», ТОВ «Капітал-Інвест-Ресурс», ТОВ «Транспортна компанія «Мортранссервіс» виконав зобов`язання щодо повного погашення відповідної частини кредиторської заборгованості боржника, у тому числі поточної заборгованості, загальний розмір якої становить 54 246 792,35 грн, в результаті чого було в повному обсязі задоволено кредиторські вимоги, внесені до реєстру вимог кредиторів ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.06.2008, та повністю задоволено вимоги із заробітної плати (поточні і конкурсні) перед 86 працівниками у розмірі 4 829 438,60 грн.
Слід зазначити, що 31.08.2021 відбулися засідання зборів та комітету кредиторів, на яких одноголосно прийнято рішення про затвердження звіту керуючого санацією ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (вих. № 02-13/3285 від 20.08.2021) та визнано роботу керуючого санацією ВАТ «НДМО «Діалір» Куделі М.О. такою, що відповідає вимогам чинного законодавства України.
Рішення засідання комітету та зборів кредиторів ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» оформлені протоколами від 31.08.2021.
За змістом ст. 1 Закону про банкрутство неплатоспроможність - неспроможність суб`єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов`язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов`язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов`язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності.
За таких обставин, встановлено, що відповідно до виписки з санаційного рахунку в результаті виконання інвесторами зобов`язання щодо повного погашення кредиторської заборгованості боржника, згідно з планом санації, схваленого 25.06.2019 рішеннями загальних зборів кредиторів та комітету кредиторів ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» та погодженого Міністерством охорони здоров`я України листом від 28.12.2019 вих. № 10-13/50100/2-19, у ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» відсутні ознаки неплатоспроможності.
При цьому, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду в постанові від 27.07.2022 зазначив про необхідність при новому розгляді справи № 23/448-б в частині затвердження плану санації з`ясувати:
- яку відповідальність буде покладено на інвесторів;
- які набудуть права власності на активи боржника у випадку незавершення ними будівництва закладу охорони здоров`я та невідновлення діяльності ВАТ «НДМО «Діалір» як закладу охорони здоров`я;
- реальну ринкову вартість майна боржника;
- з`ясувати чи є співмірним обмін кредиторської заборгованості на все майно боржника;
- перевірити, чи передбачені планом санації шляхи оздоровлення фінансово-господарського становища ВАТ «НДМО «Діалір» як закладу охорони здоров`я з метою забезпечення подальшого цільового його використання, і в залежності від встановленого та вимог закону прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Разом з тим, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду, погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про те, що план санації боржника був погоджений органом, уповноваженим управляти державним майном, і у даному випадку планом санації передбачено обмін вимог кредиторів на активи ВАТ «НДМО «Діалір», що не є продажем майна боржника в розумінні вимог ЦК України
Стосовно реальної ринкової вартості майна боржника.
Як вбачається з матеріалів справи, 04.04.2019 між ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» та ТОВ «Об`єднане підприємство з оцінки та експертизи спеціальних об`єктів і інвестицій - Україна» було укладено договір на проведення незалежної оцінки об`єктів нерухомого майна (об`єктів незавершеного будівництва), на виконання якого вказаним суб`єктом оціночної діяльності було здійснено незалежну оцінку майна боржника.
Загальна ринкова вартість майна відповідно до Звіту про незалежну оцінку нерухомого майна, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Милославська, 58, які належать ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», що був виконаний ТОВ «Об`єднане підприємство з оцінки та експертизи спеціальних об`єктів і інвестицій» - Україна» станом на 29.03.2019 складає 31 324 000,00 грн.
За результатами проведеної станом на 29.03.2019 незалежної оцінки виявлених майнових активів боржника, а саме 30 об`єктів, у тому числі 29 об`єктів незавершеного будівництва, що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Милославська, 58, усі зазначені об`єкти, у тому числі незавершеного будівництва, були оприбутковані в процесі відновлення бухгалтерської і фінансової звітності боржника за їх ринковою вартістю, після чого вартість оприбуткованих об`єктів не переглядалася, амортизація не нараховувалася, оскільки зазначені об`єкти не були закінчені будівництвом та прийняті в експлуатацію в установленому містобудівним законодавством порядку.
Окремі об`єкти мають нульову оцінку, з причин зупинення їх будівництва в основному на стадії зведення каркасу та частково стін, а також значних витрат на демонтаж об`єктів, що мають середній рівень будівельної готовності, оскільки витрати на демонтаж є значними та перевищують вартість права користування земельною ділянкою, на якій об`єкти розташовані. Недобудовані об`єкти протікають, відбувається процес зсуву ґрунту та пошкодження фундаменту, їх прилегла територія завалена сміттям та поросла чагарниками.
Методологія визначення вартості об`єкта незавершеного будівництва в моделі розбирання будівлі та звільнення ділянки передбачає, що вартість об`єкта формується як різниця у вартості прав, пов`язаних із земельною ділянкою, та витрат на розбирання будівлі. Витрати на розбирання визначаються за техніками витратного методичного підходу із застосуванням відповідних кошторисів.
За результатами вказаної вище незалежної оцінки (станом на 29.03.2019) отримані вартісні показники об`єктів нерухомого майна боржника, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, були враховані в плані санації ВАТ «НДМО «Діалір».
Згідно зі звітом (стор. 92-104 звіту, розділ «Визначення вартості оцінюваного майна») при проведенні незалежної оцінки майнових активів ВАТ «НДМО «Діалір», відповідно до методологічних підходів, встановлених Національним стандартом № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1440 від 10.09.2003, Національним стандартом № 2 «Оцінка нерухомого майна», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 28.10.2004, а також методології оцінки права користування земельною ділянкою згідно з розділом «VIII. Оцінка права оренди земельної ділянки та права користування чужою земельною ділянкою» Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1891 від 10.12.2003 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 224 від 20.03.2019), при визначенні ринкової вартості майнових активів боржника також враховувалося право користування земельною ділянкою (право оренди не обмежене в часі) під об`єктами незавершеного будівництва (під забудовою).
У звіті про незалежну оцінку нерухомого майна, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, що розташовані з адресою: м. Київ, Деснянський район, вул. Милославська, 58, які належать ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», містяться копії документів щодо права користування ВАТ «НДМО «Діалір» земельною ділянкою в м. Києві по вул. Милославській, 58, зокрема: копія листа Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради від 02.02.2016 № 05707-179; копія Договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 13.10.1995; копія плану тимчасового землекористування; копія Договору про поновлення договору оренди земельної ділянки від 12.08.2008; копія плану земельної ділянки, копія акту визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); копія рішення Господарського суду міста Києва у справі №32/511.
Також слід зазначити, що на стор. 18-19 звіту міститься розділ «Правовий статус земельної ділянки», відповідно до якого 13.10.1995 між ВАТ «НДМО «Діалір» та Київською міською радою був укладений договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), відповідно до якого ВАТ «НДМО «Діалір» надано в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 213 654 кв.м, в тому числі за рахунок земель міської забудови - 213 654 кв.м. Земельна ділянка була надана для інженерної підготовки території та будівництва Республіканської клінічної лікарні в Ватутінському районі по вул. Милославській (п. 1.2 Договору). Рішенням Господарського суду міста Києва від 04.09.2006 (справа №32/511) передано ВАТ «НДМО «Діалір» в довгострокову оренду на 10 років земельну ділянку загальною площею 213 656 кв.м для завершення будівництва з подальшою експлуатацією та обслуговуванням Республіканської клінічної лікарні на 1000 ліжок з поліклінікою на 1200 відвідувачів у зміну на вул. Милославській, 58 у Деснянському районі м. Києва. 12.03.2008 між ВАТ «НДМО «Діалір» та Київською міською радою укладено договір про поновлення договору оренди земельної ділянки, який закінчився 12.03.2018.
Відповідно до звіту про незалежну оцінку нерухомого майна, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Милославська, 58, які належать ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», що був виконаний ТОВ «Об`єднане підприємство з оцінки та експертизи спеціальних об`єктів і інвестицій» - Україна» станом на 29.03.2019 при визначенні ринкової вартості майнових активів боржника також враховувалося право користування земельною ділянкою, що спростовує доводи Фонду державного майна України та прокуратури про неврахування земельної ділянки під час проведення оцінки.
Відповідність звіту про оцінку майна ВАТ «НДМО «Діалір» станом на 29.03.2019 вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна підтверджується рецензіями Фонду державного майна України, ГО «Всеукраїнське об`єднання «Українське товариство оцінювачів», Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, які надавались Міністерству охорони здоров`я України під час погодження плану санації та наявні в матеріалах справи.
Крім того, необхідно вказати, що Громадською організацією «Всеукраїнське об`єднання «Українське товариство оцінювачів» було складено рецензію (від 02.05.2019 вих. № 43-ЕР) на звіт про незалежну оцінку нерухомого майна, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, що розташовані за адресою: м. Київ, Деснянський район, вул. Милославська, 58, які належать ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (станом на 29.03.2019), відповідно до якої звіт класифікується як такий, що у цілому відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, але має незначні недоліки, що не вплинули на достовірність оцінки і може використовуватись з метою, зазначеною у звіті.
Також, 07.05.2019 Державним науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України зроблено рецензію № 19/24/1/10-ЕД/19/1 на звіт про незалежну оцінку нерухомого майна, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, що розташовані за адресою: м. Київ, Деснянський район, вул. Милославська, 58, які належать ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (станом на 29.03.2019), відповідно до якої звіт класифікується як такий, що у цілому відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, але має незначні недоліки, що не вплинули на достовірність оцінки і може використовуватись з метою, зазначеною у відповідному розділі.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», 23.05.2019 Фондом державного майна України забезпечено рецензування звіту про незалежну оцінку нерухомого майна, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, що розташовані за адресою: м. Київ, Деснянський район, вул. Милославська, 58, які належать ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (станом на 29.03.2019), за результатами якого встановлено, що звіт про оцінку майна класифікується за ознакою абзацу третього пункту 67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1440 від 10.09.2003, як такий, що у цілому відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, але має незначні недоліки, що не вплинули на достовірність оцінки (рецензія на звіт про оцінку майна 99-19-0225 від 23.05.2019, лист Фонду державного майна України від 23.05.2019 №10-58-9637).
Посилання Фонду державного майна України про те, що рецензія на зазначений звіт містить інформацію про мету складання такого звіту, що не передбачає продажу майна, а тому звіт про оцінку не може бути використаний із такою метою не знайшли свого підтвердження, що вбачається з наступного.
Відповідно до змісту звіту про незалежну оцінку нерухомого майна, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Милославська, 58, які належать ВАТ «НДМО «Діалір» вбачається, що «Мета оцінки - визначення заходів щодо відновлення платоспроможності боржника в процесі розробки плану санації боржника та подальшої реалізації передбачених планом санації процедур відновлення платоспроможності боржника», результати незалежної оцінки підлягають застосуванню при реалізації санаційних заходів, визначених планом санації боржника, у тому числі в частині виконання зобов`язань боржника третіми особами - інвесторами та обміну погашених інвесторами вимог кредиторів на активи боржника.
В силу ч. 1 ст. 18 Закону про банкрутство план санації може містити умови про: виконання зобов`язань боржника третіми особами; обмін вимог кредиторів на активи боржника та (або) його корпоративні права; задоволення вимог кредиторів іншим способом, що не суперечить закону.
Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону про банкрутство інвестор (інвестори) за умови виконання зобов`язань, передбачених планом санації, може набувати прав власності на майно боржника відповідно до законодавства та плану санації.
У відповідності до положень ст. 18 Закону про банкрутство, план санації ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» передбачав наступні заходи: виконання зобов`язань боржника третіми особами - інвесторами та обмін погашених інвесторами вимог кредиторів на активи боржника.
Аналіз наведених норм права дозволяє зробити висновок, що законом про банкрутство (в редакції, що діяла до 19.01.2013) дозволяється вжиття, у тому числі таких заходів відновлення платоспроможності боржника як (1) обмін вимог кредиторів на активи боржника та (або) його корпоративні права (ст. 18 Закону), та (2) продаж майна боржника (ст. 19, ст. 20 Закону), які є самостійними та окремими заходами, що реалізується у процедурі санації.
План санації ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» не передбачає заходи з відновлення платоспроможності, передбачені ст.ст. 19, 20 Закону про банкрутство (в редакції, чинній до 19.01.2013), а саме продажу майна боржника.
Вказане також зазначене у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховний Суд від 27.07.2022, а саме, що планом санації передбачено обмін вимог кредиторів на активи ВАТ «НДМО «Діалір», що не є продажем майна боржника в розумінні вимог ЦК України.
З метою встановлення можливості використання ринкової вартості майнових активів боржника, визначеної за результатами незалежної оцінки станом на 29.03.2019, для подальшої реалізації передбачених планом санації ВАТ «НДМО «Діалір» заходів щодо відновлення платоспроможності боржника, керуючим санацією протягом травня - початку червня 2021 року було забезпечено проведення:
- узагальненого аналізу ринкових змін з дати проведення незалежної оцінки (29.03.2019) та отримано «Експертно-консультаційний висновок щодо можливого впливу ринкових тенденцій та змін ціноутворюючих показників ринку нерухомості міста Києва за період квітень 2019 р. - травень 2021 р. на ринкову вартість об`єктів нерухомого майна, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва ВАТ «НДМО «Діалір», що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Милославська, 58»;
- актуалізації «Звіту про незалежну оцінку нерухомого майна, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Милославська, 58, які належать ВАТ «НДМО «Діалір» (дата актуалізації - 31.05.2021).
У відповідності до «Експертно-консультаційного висновку щодо можливого впливу ринкових тенденцій та змін ціноутворюючих показників ринку нерухомості міста Києва за період квітень 2019 року - травень 2021 року на ринкову вартість об`єктів нерухомого майна, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва ВАТ «НДМО «Діалір», що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Милославська, 58», визначено за результатами незалежної оцінки ринкова вартість нерухомого майна - об`єктів незавершеного будівництва боржника, що наведена у «Звіті про незалежну оцінку нерухомого майна, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Милославська, 58, які належать ВАТ «НДМО «Діалір» (станом на 29.03.2019), не зазнала суттєвих змін - відхилення загальної вартості не перевищуватиме ринкової похибки, та, відповідно, може бути використана для подальшої реалізації заходів щодо відновлення платоспроможності боржника, передбачених планом санації.
Згідно з актуалізацією звіту про незалежну оцінку нерухомого майна, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Милославська, 58, які належать ВАТ «НДМО «Діалір», ринкова вартість об`єктів нерухомого майна боржника, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, станом на 31.05.2021 становить 31 200 000,00 грн, тобто є меншою порівняно з сумарною вартістю майнових активів боржника станом на 29.03.2019.
Так як за результатами актуалізації незалежної оцінки нерухомого майна боржника, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, станом на дату актуалізації (31.05.2021) було отримано меншу ринкову вартість майнових активів боржника (31 200 000,00 грн) порівняно з ринковою вартістю майнових активів боржника за результатами незалежної оцінки станом на 29.03.2019 (31 324 000,00 грн) керуючим санацією, загальними зборами кредиторів та/або комітетом кредиторів боржника не приймалося рішень про врахування результатів актуалізації у плані санації ВАТ «НДМО «Діалір» (за меншою ринковою вартістю активів боржника).
Арбітражний керуючий Куделя М.О. листом від 23.09.2021 № 02-13/3309 направила на адресу Міністерства охорони здоров`я України, Фонду державного майна України та Київської міської прокуратури актуалізацію звіту про незалежну оцінку нерухомого майна, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, що розташовані за адресою: м. Київ, Деснянський район, вул. Милославська, 58, які належать ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (дата актуалізації - 31.05.2021).
Щодо доводів про недодержання вимог законодавства з оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності, зокрема Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1891 від 10.12.2003, слід зазначити таке.
Відповідно до п.п. 50, 51, 53 Методики оцінки майна (розділ «Особливості оцінки об`єктів у матеріальній формі») вимоги цього розділу поширюються на випадки проведення оцінки об`єктів у матеріальній формі (окреме майно, об`єкти незавершеного будівництва, включаючи законсервовані об`єкти, об`єкти соціально-культурного призначення) як об`єктів малої приватизації з метою їх приватизації, застави та інших способів відчуження відповідно до законодавства.
З метою визначення стартової ціни об`єкта у матеріальній формі для приватизації, крім випадків викупу відповідно до вимог ст. 16 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», а також застави, аукціонна комісія використовує балансову вартість такого об`єкта приватизації (за її наявності).
У разі відсутності балансової вартості об`єкта у матеріальній формі або у випадках його викупу відповідно до вимог ст. 16 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», застави такого об`єкта, а також в інших випадках його відчуження відповідно до законодавства, вартість об`єкта у матеріальній формі визначається за результатами незалежної оцінки.
Вартість об`єктів нерухомості, що підлягають приватизації, заставі та іншим способам відчуження відповідно до законодавства, визначається суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання, який відповідає вимогам Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», із застосуванням вимог національних стандартів оцінки з урахуванням вимог цієї Методики та Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1531 від 11.10.2002 (Офіційний вісник України, 2002 рік, № 42, ст. 1941).
Щодо строку дії акту оцінки майна необхідно вказати, що посилання учасників справи на п. 22 Методики оцінки майна щодо дійсності висновку про вартість об`єкта приватизації протягом 18 місяців після дати оцінки (висновок про вартість об`єкта приватизації повинен бути дійсним на дату укладення договору купівлі-продажу об`єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, або на момент проведення торгів) безпідставний, оскільки така вимога висувається щодо актів оцінки майна, складених для цілей визначення розміру статутного капіталу акціонерного товариства або для цілей приватизації пакета акцій, що не підлягає застосуванню відносно майнових активів боржника, а саме об`єктів нерухомого майна боржника, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва.
Разом з тим, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду в постанові від 27.07.2022 погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанцій зокрема про те, що планом санації передбачено обмін вимог кредиторів на активи ВАТ «НДМО «Діалір», що не є продажем майна боржника в розумінні вимог ЦК України, тобто застосування норм Методики оцінки майна, призначених врегулювати підходи до оцінки майна при купівлі-продажу або проведенні торгів, не застосовуються у разі обміну вимог кредиторів на активи боржника.
Крім того, також взято до уваги пояснення Фонду державного майна України стосовно відсутності окремого нормативно-процесуального акту, який би встановлював строк дії звіту про оцінку, що складається у процедурі відновлення платоспроможності боржника.
При цьому п. 23 Методики оцінки майна встановлено, що строк дії висновку про вартість майна, складеного для інших випадків проведення оцінки майна, що передбачаються цією Методикою, може визначатися органом, що використовує результати такої оцінки, суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання, що проводить оцінку, з урахуванням строку експозиції об`єкта оцінки, якщо такий строк не визначений законодавством.
Відповідно до Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1440 від 10.09.2003, строк експозиції визначається як строк, протягом якого об`єкт оцінки може бути виставлений для продажу на ринку з метою забезпечення його відчуження за найвищою ціною і тривалість якого залежить від співвідношення попиту та пропонування на подібне майно, кількості потенційних покупців, їх купівельної спроможності та інших факторів.
За змістом п.п. 57, 58 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав» звіт про оцінку майна дозволяється складати у стислій формі у разі доопрацювання (актуалізації) оцінки об`єкта оцінки на нову дату оцінки, а також в інших випадках, визначених відповідними національними стандартами.
Доопрацювання (актуалізація) оцінки майна може здійснюватися у разі закінчення строку дії звіту про оцінку майна та висновку про вартість майна, встановленого законодавством, або на вимогу замовника оцінки, коли істотних змін в умовах функціонування та фізичному стані об`єкта оцінки, а також стані ринку подібного майна від дати оцінки до дати оцінки, на яку передбачається здійснення доопрацювання (актуалізація), не відбулося.
Доопрацювання (актуалізацію) оцінки майна та з цією метою складення у стислій формі звіту про оцінку майна здійснює оцінювач та суб`єкт оціночної діяльності, які складали у повній формі звіт про оцінку цього майна. У цьому разі попередній звіт про оцінку майна, складений у повній формі, розглядається як невід`ємна частина звіту про оцінку майна у стислій формі.
З метою доопрацювання (актуалізації) оцінки із замовником укладається новий договір на виконання робіт з доопрацювання (актуалізації) оцінки майна, якщо можливість її проведення не була передбачена у договорі на проведення оцінки майна.
В силу п. 26 Національного стандарту № 2 «Оцінка нерухомого майна», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 28.10.2004, вартість об`єктів незавершеного будівництва визначається із застосуванням витратного, порівняльного підходів, а також шляхом поєднання усіх методичних підходів. У разі поєднання методичних підходів вартість об`єкта незавершеного будівництва визначається як різниця між прогнозованою ринковою вартістю об`єкта оцінки за умови найбільш ефективного використання після завершення його будівництва і введення в експлуатацію та приведеними до поточної вартості витратами на завершення будівництва і введення цього об`єкта в експлуатацію.
Оскільки законодавство з оцінки майна на сьогоднішній день не визначає граничного строку дії звіту про оцінку майна та відповідних висновків стосовно ринкової вартості майна, що не завершене будівництвом та не прийняте в експлуатацію, проте встановлює можливість визначення строку дії висновку про вартість майна органом, що використовує результати такої оцінки, якщо такий строк не визначений законодавством, можливість застосування результатів проведеної незалежної оцінки визначалася в процесі ухвалення плану санації ВАТ «НДМО «Діалір» загальними зборами кредиторів, комітетом кредиторів з урахуванням передбачених планом санації ВАТ «НДМО «Діалір» заходів щодо відновлення платоспроможності боржника.
Вжиті керуючим санацією заходи щодо оцінки майна боржника здійснені у відповідності до вимог законодавства з оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності та згідно з висновками щодо застосування норм права, які викладені у постановах Верховного Суду, зокрема, у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 07.04.2021 № 753/3055/18.
При цьому, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, які свідчили б про іншу вартість майна ВАТ «НДМО «Діалір», ніж та, яка зазначена в плані санації або в актуалізації звіту про незалежну оцінку нерухомого майна, у тому числі об`єктів незавершеного будівництва, що розташовані за адресою: м. Київ, Деснянський район, вул. Милославська, 58, які належать ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (дата актуалізації - 31.05.2021).
Разом з тим, під час розгляду справи № 23/448-б про банкрутство ВАТ «НДМО «Діалір» з 2019 року, жоден з учасників справи не надав комітету кредиторів або суду альтернативної оцінки, здійсненої суб`єктом оціночної діяльності, що спростувала б вартість майна ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», зазначену в плані санації або в актуалізації звіту про оцінку майна боржника.
Крім того, суд керувався висновком Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, викладений в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 16.01.2019 у справі № 5009/2987/12, в якій судом досліджено питання застосування вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оцінюючу діяльність в Україні».
Таким чином, місцевий господарський суд дійшов правомірного висновку, що план санації ВАТ «НДМО «Діалір» було розроблено та виконано з урахуванням реальної ринкової вартості майнових активів боржника, що включала дослідження документів щодо права користування земельною ділянкою, з додержанням вимог законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність.
Стосовно вартості майна боржника, яка зазначена у рішенні Деснянського районного суду міста Києва від 15.04.2005 у справі № 2-39019.
Так, слід зазначити, що у матеріалах справи відсутній висновок суб`єкта оціночної діяльності про вартість майна ВАТ «НДМО «Діалір» у розмірі 92 902 810,41 грн станом на 2005 рік та довідка ВАТ «НДМО «Діалір» щодо стану будівництва Об`єкта нерухомого майна, на підставі яких Деснянський районний суд м. Києва виніс рішення від 15.04.2005 у справі №2-39019.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).
Правові підстави для застосування вартості майна ВАТ «НДМО «Діалір», зазначеної в рішенні Деснянського районного суду міста Києва у справі №2-39019, прийнятого у 2005 році, під час розроблення плану санації боржника в 2019 році відсутні.
Рішення Деснянського районного суду міста Києва від 15.04.2005 у справі №2-39019, відповідно до вимог ст.ст. 76-79 ГПК України не встановлює реальну ринкову вартість майна ВАТ «НДМО «Діалір» станом на 2019 рік, в якому розроблявся план санації чи станом на 2021 рік, в якому план санації виконувався.
Щодо з`ясування чи є співмірним обмін кредиторської заборгованості на все майно боржника.
Провадження у справі про банкрутство ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» було порушено у 2007 році.
Будівництво комплексу Республіканської клінічної лікарні на 1000 ліжок з консультативною поліклінікою на 1200 відвідувань за зміну під час процедури банкрутства ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» не здійснювалось.
Ухвалою попереднього засідання Господарського суду міста Києва від 09.06.2008 у справі № 23/448-б визнано кредиторами ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір»: Державну податкову інспекцію у Деснянському районі м. Києва на суму 3 980 087,76 грн; Підприємство «Украгротехцентр» на суму 127 629,83 грн; Міжгалузевий науково-технічний комплекс «Хімія поверхні» Національної академії наук України на суму 305 948,00 грн; Товариство з обмеженою відповідальністю «Київсоцпроект» на суму 29 700 000,00 грн; Відкрите акціонерне товариство «Броварський завод будівельних конструкцій» на суму 1 259 866,90 грн; Товариство з обмеженою відповідальністю «Будова-Центр-1» на суму 2 691 146,59 грн; Відкрите акціонерне товариство «Гідромеханізація» на суму 1 171 135,08 грн; фізичну особу-підприємця Солодковського Мечислава Людвиговича на суму 75 000,00 грн; Товариство з обмеженою відповідальністю «Луїза ЛТД» на суму 51 660,78 грн; Відкрите акціонерне товариство «Укртранснафта» на суму 1 042 451,00 грн; заборгованість з виплати заробітної плати перед працівниками (працюючими та звільненими) ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» на суму 1 737 156,48 грн; затверджено реєстр вимог кредиторів ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» з урахуванням даної ухвали та ухвали Господарського суду міста Києва від 18.03.2008 у справі № 23/448-б; загальний розмір вимог кредиторів: 47 572 426,46 грн.
За час провадження у справі про банкрутство утворилась значна поточна заборгованість ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» перед кредиторами на загальну суму понад 10 мільйонів гривень (що включає в себе поточну заборгованість ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» перед Державною податковою інспекцією у Деснянському районі м. Києва у розмірі 4 330 077,65 грн, яка є безнадійною та у відповідності до вимог Податкового кодексу України підлягає списанню).
Згідно з планом санації інвестори зобов`язалися погасити вимоги кредиторів ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», визнаних кредиторами згідно ухвали Господарського суду міста Києва від 18.03.2008 у справі № 23/448-б та ухвали попереднього засідання Господарського суду міста Києва від 09.06.2008 у справі № 23/448-б, у тому числі поточної кредиторської заборгованості в загальному розмірі 54 246 792,35 грн, протягом не більш як 3 (трьох) місяців з моменту затвердження господарським судом плану санації ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір».
При цьому, відповідно до виписки з санаційного рахунку боржника, інвестори грошові зобов`язання згідно плану санації виконали, перерахувавши на рахунок ВАТ «НДМО «Діалір» 54 246 792,35 грн, які були спрямовані на погашення вимог кредиторів згідно встановленої в плані санації черговості.
В силу ст. 1 Закону про банкрутство неплатоспроможність - неспроможність суб`єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов`язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов`язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов`язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності.
Платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак банкрутства, визначених цим Законом.
Наявними у матеріалах справи доказами підтверджено, що в результаті перерахування інвесторами в червні 2021 року на санаційний рахунок ВАТ «НДМО «Діалір» 54 246 792,35 грн, керуючим санацією були погашені конкурсна кредиторська заборгованість у розмірі 47 572 426,46 грн, яка виникла ще до порушення провадження у справі про банкрутство у 2007 році, та поточна кредиторська заборгованість, яка виникла протягом 12 років провадження у справі про банкрутство з 2007 по 2019 роки.
Водночас, вартість активів боржника, що внаслідок виконання зобов`язань боржника третіми особами (інвесторами) згідно з планом санації передаються у власність інвесторам за умови повного погашення за рахунок інвесторів вимог кредиторів, складає 31 324 000,00 грн.
Отже, кредиторські вимоги до боржника (54 246 792,35 грн), що були погашені за рахунок коштів інвесторів на виконання плану санації, значно перевищують (більш як на 22,9 млн грн) ринкову вартість активів боржника (31 324 000,00 грн), що підлягають передачі інвесторам.
При цьому, передбачений планом санації захід з відновлення платоспроможності, а саме: обмін конкурсної та поточної кредиторської заборгованості ВАТ «НДМО «Діалір» у розмірі 54 246 792,35 грн на майно боржника, що розташоване у м. Києві по вул. Милославській, 58, ринковою вартістю 31 324 000,00 грн, був схвалений комітетом кредиторів та зборами кредиторів боржника 25.06.2019 та 31.08.2021, та погоджений Міністерством охорони здоров`я України.
Враховуючи правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 12.01.2022 у справі № 1-7/158-09-3124, суд не має повноважень вносити зміни до плану санації, оскільки це належить до виключної компетенції керуючого санацією та зборів кредиторів.
Згідно з планом санації обмін кредиторської заборгованості було здійснено не на все майно боржника. На стор. 27-28 плану санації міститься інформація щодо наявності у власності ВАТ «НДМО «Діалір» квартири № 156 в будинку № 4 по вул. О. Бальзака в м. Києві щодо якої наявний судовий спір у справі № 754/12409/17, що розглядається Деснянським районним судом м. Києва.
Таким чином, в силу приписів ст. 3 ЦК України, ст. 1 Закону про банкрутство, обмін кредиторської заборгованості боржника на його майно відповідає правам та охоронюваним законом інтересам ВАТ «НДМО «Діалір» та його кредиторів, оскільки розмір кредиторської заборгованості значно перевищує вартість активів боржника.
Стосовно шляхів оздоровлення фінансово-господарського становища ВАТ «НДМО «Діалір» як закладу охорони здоров`я.
З матеріалів справи вбачається, що 08.04.2019 між ТОВ «Хатмент», ТОВ «Капітал-Інвест-Ресурс» та ТОВ «Транспортна компанія «Мортранссервіс» підписано Меморандум щодо умов участі інвесторів у процедурі санації ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», відповідно до якого: інвестори беруть на себе додаткові зобов`язання на умовах солідарної відповідальності щодо завершення будівництва та введення в експлуатацію об`єктів соціального призначення - закладів охорони здоров`я, в залежності від існуючих потреб; виконання додаткових соціальних зобов`язань інвесторів щодо завершення будівництва та введення в експлуатацію окремих об`єктів соціального призначення - закладів охорони здоров`я тощо, має бути забезпечено інвесторами у будь-який передбачений законодавством спосіб на умовах солідарної відповідальності інвесторів за їх виконання;інвесторами у взаємодії з боржником на договірних умовах вчинятимуться дії та вживатимуться заходи, передбачені чинним законодавством, необхідні для будівництва та введення в експлуатацію об`єкта незавершеного будівництва з додержанням встановлених вимог щодо закладів охорони здоров`я;після визнання судом права власності кожного з інвесторів окремо на майнові активи боржника відповідно до встановленого Планом санації розподілу майнових активів боржника між інвесторами та прийняття судом рішення про припинення процедури санації у зв`язку із затвердженням звіту керуючого санацією, виконанням Плану санації і відновленням платоспроможності боржника, з метою відновлення діяльності боржника інвесторами на добровільних засадах та на умовах солідарної відповідальності вживатимуться заходи щодо завершення будівництва відповідного закладу медичного профілю, зокрема щодо фінансування добудови об`єкта незавершеного будівництва та забезпечення його подальшого функціонування після введення в експлуатацію як закладу медичного профілю, в залежності від існуючих потреб;зобов`язання інвесторів в частині фінансування добудови закладу медичного профілю можуть бути передбачені у відповідному меморандумі між інвесторами та Міністерством охорони здоров`я України (щодо реалізації інвестиційного проекту завершення будівництва відповідного закладу медичного профілю) після погодження Міністерством охорони здоров`я України Плану санації боржника; з метою забезпечення подальшої діяльності боржника відповідний інвестор - власник відповідного об`єкта нерухомого майна, ініціюватиме надання боржнику повноважень на виконання функцій девелопера під час виконання передбачених законодавством заходів щодо завершення будівництва відповідного закладу медичного профілю та подальше управління діяльністю цього закладу;після прийняття судом рішення про затвердження звіту керуючого санацією, припинення процедури санації у зв`язку з виконанням Плану санації і відновленням платоспроможності боржника у відповідному меморандумі між інвесторами та Міністерством охорони здоров`я України (щодо реалізації інвестиційного проекту завершення будівництва відповідного закладу медичного профілю) за необхідності може бути передбачено участь інвесторів у приватизації боржника.
За змістом ч. 1 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти.
11.04.2019 відбулося засідання комітету кредиторів ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», на якому були прийняті наступні рішення: обрати Товариство з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія «Мортранссервіс» (код ЄДРПОУ 41568305) інвестором у справі №23/448-б про банкрутство ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір»; обрати Товариство з обмеженою відповідальністю «Хатмент» (код ЄДРПОУ 35436609) інвестором у справі №23/448-б про банкрутство ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір»; обрати Товариство з обмеженою відповідальністю «Капітал-Інвест-Ресурс» (код ЄДРПОУ 34531360) інвестором у справі №23/448-б про банкрутство ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», які оформлено протоколом від 11.04.2019.
Приписами ст. 18 Закону про банкрутство передбачено, що керуючим санацією ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» за участі інвесторів було розроблено план санації ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір».
У відповідності до плану санації виключною умовою набуття інвесторами прав на майнові активи боржника є виконання у повному обсязі своїх зобов`язань щодо перерахування грошових коштів на санаційний рахунок боржника, тобто у разі невиконання або неналежного виконання цих зобов`язань за планом санації не виникає правових підстав набуття інвесторами прав на майнові активи боржника.
25.06.2019 рішеннями загальних зборів та комітету кредиторів схвалено план санації ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», який Міністерство охорони здоров`я України погодило листом від 28.12.2019 вих. № 10-13/50100/2-19.
Відтак, шляхи відновлення платоспроможності боржника, передбачені планом санації ВАТ «НДМО «Діалір», були схвалені комітетом та зборами кредиторів ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» та погодженні Міністерством охорони здоров`я України.
14.07.2021 відбулися засідання зборів та комітету кредиторів ВАТ «НДМО «Діалір» у справі №23/448-б, на яких були присутні два представники Міністерства охорони здоров`я України, а саме: Доля Ю.М. та Клименко В.І.
Так, 14.07.2021 на засіданні комітету кредиторів прийнято рішення про затвердження звіту арбітражного керуючого ВАТ «НДМО «Діалір» (вих. № 02-13/3249 від 13.07.2021) та визнано роботу керуючого санацією ВАТ «НДМО «Діалір» Куделі М.О. такою, що відповідає вимогам діючого законодавства України.
Слід зазначити, що жодних зауважень щодо виконання плану санації ВАТ «НДМО «Діалір» або шляхів відновлення платоспроможності боржника від Міністерства охорони здоров`я України та/або його представників не надходило.
Також, необхідно вказати, що після затвердження плану санації ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.06.2021 інвестори ТОВ «Капітал-Інвест-Ресурс», ТОВ «Транспортна компанія «Мортранссервіс», ТОВ «Хатмент» уклали з ВАТ «НДМО «Діалір» меморандум щодо умов подальшої участі інвесторів у заходах з відновлення діяльності боржника після завершення процедури санації від 18.08.2021, який містить перелік практичних кроків не лише щодо відновлення діяльності боржника після відновлення його платоспроможності, а й зокрема підтверджує додаткові зобов`язання інвесторів щодо завершення будівництва і введення в експлуатацію закладу охорони здоров`я.
Вказаним меморандумом інвестори засвідчили свої наміри реалізувати відповідно до зазначених у меморандумі умов права та обов`язки інвесторів та боржника після завершення процедури санації, передумовами яких у порядку, встановленому Законом про банкрутство (в редакції, що діяла до 19.01.2013), затвердження звіту керуючого санацією щодо виконання плану санації ВАТ «НДМО «Діалір», а також винесення господарським судом чинних рішень про затвердження звіту керуючого санацією та про закриття провадження у справі № 23/448-б про банкрутство боржника.
Зобов`язання інвесторів щодо завершення будівництва закладу охорони здоров`я поряд з іншими передбаченими Меморандумом зобов`язаннями інвесторів, мають статус додаткових інвестиційних зобов`язань, які добровільно узяли на себе інвестори згідно з Меморандумом щодо умов участі інвесторів у процедурі санації ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» від 08.04.2019 ще до затвердження плану санації, та відображені у плані санації.
При цьому, чинність додаткових інвестиційних зобов`язань інвесторів перед боржником щодо завершення будівництва закладу охорони здоров`я в подальшому підтверджується меморандумом щодо умов подальшої участі інвесторів у заходах з відновлення діяльності боржника після завершення процедури санації від 18.08.2021, укладеним інвесторами з ВАТ «НДМО «Діалір» вже після затвердження плану санації ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.06.2021.
План санації та укладений інвесторами з боржником меморандум щодо умов подальшої участі інвесторів у заходах з відновлення діяльності боржника після завершення процедури санації від 18.08.2021 містять положення, що зобов`язання інвесторів в частині фінансування добудови закладу медичного профілю можуть бути передбачені у відповідному меморандумі між інвесторами та Міністерством охорони здоров`я України (щодо реалізації інвестиційного проекту завершення будівництва відповідного закладу медичного профілю).
Передумовою виконання зобов`язань щодо добудови закладу медичного профілю є визначення можливості добудови окремих з об`єктів незавершеного будівництва з найбільш високим ступенем будівельної готовності за результатами комплексної будівельно-технічної експертизи та визначення спеціалізації закладу охорони здоров`я та вимог до проекту добудови, що має визначатися за поданням Міністерства охорони здоров`я України як головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я.
За змістом ст. 3 Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Земельним кодексом України, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про Генеральну схему планування території України, Законом України «Про основи містобудування», Законом України «Про архітектурну діяльність», Законом України «Про землеустрій», іншими нормативно-правовими актами.
В силу ч. 2 ст. 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.
Статтею 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Аналізуючи вищевказані норми, суд дійшов висновку, що право на забудову земельної ділянки та функції замовника будівництва пов`язані з правом власності особи на земельну ділянку або правом користування земельною ділянкою, наданою для будівництва.
Оскільки до початку реалізації права на забудову (будівництво, у т.ч. завершення будівництва) земельної ділянки будь-яка особа зобов`язана у встановленому порядку набути право власності або користування на відповідну земельну ділянку, передумовою отримання права на забудову є врегулювання земельних правовідносин інвестором, що набув права власності на визначений з урахуванням поточних потреб об`єкт незавершеного будівництва, придатний для добудови закладу охорони здоров`я обраного медичного профілю, що насамперед потребує відповідного визначення з боку Міністерства охорони здоров`я України.
Також взято до уваги, що додаткові інвестиційні зобов`язання інвесторів щодо завершення будівництва закладу охорони здоров`я з урахуванням вимог містобудівного законодавства можуть бути практично реалізовані лише за умови попереднього врегулювання земельних правовідносин та на підставі дозволу на виконання будівельних робіт, що потребує значного часу, у зв`язку з чим відповідні зобов`язання та відповідальність інвесторів за їх невиконання оформлені з арбітражним керуючим окремо, поза планом санації, строки на виконання якого регламентовані законом та мають обмежений термін.
Крім того, обґрунтованість виконання додаткових інвестиційних зобов`язань інвесторів щодо завершення будівництва закладу охорони здоров`я після виконання плану санації також обумовлено тим, що здійснення провадження у справі про банкрутство протягом строку завершення будівництва інвесторами закладу охорони здоров`я за відсутності у ВАТ «НДМО «Діалір» ознак неплатоспроможності внаслідок задоволення вимог кредиторів суперечить меті та правовим засадам Закону про банкрутство.
Так як на виконання плану санації було сплачено конкурсну та поточну заборгованість, що призвело до відновлення платоспроможності боржника, подальша фінансово-господарська діяльність ВАТ «НДМО «Діалір» не може обмежуватися виключно положеннями плану санації та додатковими зобов`язаннями інвесторів щодо добудови закладу охорони здоров`я, а визначається ВАТ «НДМО «Діалір» та його акціонерами.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з письмових пояснень керуючого санацією боржника, план санації ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір», який схвалений 25.06.2019 рішенням загальних зборів та комітету кредиторів та погоджений Міністерством охорони здоров`я листом №10-13/50100/2-19 від 28.12.2019 - виконано; у відповідності до банківської виписки з санаційного рахунку інвестори ТОВ «Транспортна компанія «Мортранссервіс», ТОВ «Хатмент», ТОВ «Капітал-Інвест-Ресурс» на виконання плану санації перерахували на санаційний рахунок ВАТ «НДМО «Діалір» кошти у розмірі 54 246 792,35 грн; керуючим санацією ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» відповідні кошти у розмірі 54 246 792,35 грн були спрямовані на погашення вимог кредиторів у справі №23/448-б в порядку та черговості, передбачених планом санації.
Зі звіту про хід процедури санації ВАТ «НДМО «Діалір» вих. № 02-13/3285 від 20.08.2021 вбачається, що протягом останніх років усі заходи, спрямовані на виявлення активів боржника, відновлення фінансової звітності та обліку інвентарних об`єктів, на підготовку плану санації ВАТ «НДМО «Діалір» та визначення можливих шляхів відновлення платоспроможності боржника, збереження виявлених майнових активів боржника, витрати на які обчислюються мільйонами гривень та були понесені виключно за рахунок приватних кредиторів, заінтересованих у погашенні довгострокової заборгованості, та інвесторів за відсутності жодної підтримки, у тому числі фінансової, з боку держави як основного акціонера (розмір корпоративних прав держави - 95,56917%), у тому числі Міністерства охорони здоров`я України як органу управління державним майном.
Міністерство охорони здоров`я України набуло повноважень органу управління державним майном на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.12.2006 № 621-р «Про передачу Міністерству охорони здоров`я України повноважень з управління корпоративними правами держави щодо ВАТ «НДМО «Діалір».
Незважаючи на те, що ВАТ «НДМО «Діалір» має основного акціонера - державу в особі Міністерства охорони здоров`я України як органу управління державним майном, за умов відсутності у боржника власних джерел фінансування протягом усього строку провадження у справі про банкрутство (з 2007 року) відповідними органами не приймалося рішень щодо доцільності надання підтримки боржнику та, зокрема, не реалізовувалися заходи, спрямовані на забезпечення захисту інтересів держави відносно боржника та на вибір оптимальних шляхів реструктуризації і погашення його боргових зобов`язань.
Витрати на заходи, спрямовані на відновлення платоспроможності ВАТ «НДМО «Діалір», були понесені виключно за рахунок кредиторів та інвесторів та виявилися найбільш заінтересованими у збереженні активів боржника та погашенні кредиторської заборгованості, у тому числі накопиченої поточної заборгованості, згідно з планом санації ВАТ «НДМО «Діалір».
У відповідності до звіту про хід процедури санації ВАТ «НДМО «Діалір» вих. № 02-13/3285 від 20.08.2021 з 2014 року керуючий санацією неодноразово зверталася до Міністерства охорони здоров`я України, а також інших центральних та місцевих органів державної влади, у тому числі до Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Київської міської ради, виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), з питань стосовно: вжитих або запланованих заходів, спрямованих на запобігання банкрутству ВАТ «НДМО «Діалір», надання пропозицій щодо подальшої процедури у справі №23/448-б про банкрутство ВАТ «НДМО «Діалір»; повідомлення про наявність або вжиття заходів щодо пошуку потенційних інвесторів, або можливості виконання зобов`язань боржника власником майна (органом уповноваженим управляти майном); забезпечення механізму реалізації прав МОЗ та збереження державного майна; забезпечення фінансування добудови Республіканської клінічної лікарні, що знаходиться на балансі боржника, за рахунок коштів державного бюджету; передачі Київській міській державній адміністрації повноважень з управління пакетом акцій ВАТ «НДМО «Діалір».
Однак, вказані звернення залишилися без належного реагування з боку Міністерства охорони здоров`я України як органу управління державним майном, або не призвели до вжиття заходів, спрямованих на вирішення питань щодо відновлення платоспроможності боржника, погашення кредиторської заборгованості, або щодо фінансування добудови об`єктів незавершеного будівництва з високим ступенем будівельної готовності або хоча б збереження майна боржника.
31.08.2021 відбулися засідання зборів та комітету кредиторів, на яких одноголосно прийнято рішення про затвердження звіту керуючого санацією ВАТ «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (вих. № 02-13/3285 від 20.08.2021) та визнано роботу керуючого санацією ВАТ «НДМО «Діалір» Куделі М.О. такою, що відповідає вимогам чинного законодавства України.
В силу п. 57 постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 від 18.12.2009 «Про судову практику в справах про банкрутство» рішення зборів кредиторів чи комітету кредиторів не може визнаватися господарським судом недійсним, оскільки за своєю правовою природою не є актом юридичної особи, державного чи іншого органу. Суд повинен давати оцінку цим рішенням та враховувати їх резолюції у прийнятті судових актів у справі, якщо такі рішення відповідають приписам чинного законодавства.
План санації ВАТ «НДМО «Діалір» розроблявся за участю інвесторів ТОВ «Капітал-Інвест-Ресурс», ТОВ «Хатмент» та ТОВ «Транспортна компанія «Мортранссервіс» та 25.06.2019 був одноголосно схвалений загальними зборами кредиторів та комітетом кредиторів боржника, і з того часу не переглядався, оскільки передбачав визначені ст. 18 Закону про банкрутство заходи відновлення платоспроможності боржника та умови участі інвесторів у повному задоволенні вимог кредиторів, у тому числі поточних вимог, протягом строку, що не перевищує 3 (трьох) місяців з дати затвердження плану санації ВАТ «НДМО «Діалір» судом.
При цьому, передбачені планом санації ВАТ «НДМО «Діалір» зобов`язання щодо перерахування на санаційний рахунок боржника грошових коштів були виконані у повному обсязі кожним з інвесторів, внаслідок чого протягом першого 1 (одного) місяця з дати затвердження плану санації ВАТ «НДМО «Діалір» оскаржуваною ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.06.2021 керуючим санацією боржника було повністю погашено заборгованість боржника перед кредиторами, загальна чисельність яких становить близько 100 фізичних та юридичних осіб, серед яких у тому числі державні органи, установи, підприємства та організації.
За змістом абз. 3 ч. 1 ст. 18 Закону про банкрутство платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак банкрутства, визначених цим Законом, тобто, кінцева мета плану санації насамперед полягає у відновленні платоспроможності боржника, неспроможного виконати свої грошові зобов`язання перед кредиторами.
Відповідно до ст. 1 Закону про банкрутство у боржника відсутні ознаки неплатоспроможності, встановлені цим Законом України (в редакції до 19.01.2013).
Водночас, шляхи відновлення платоспроможності, передбачені планом санації ВАТ «НДМО «Діалір», в тому числі заходи щодо оздоровлення фінансово-господарського становища ВАТ «НДМО «Діалір» як закладу охорони здоров`я після закриття провадження у справі про банкрутство, були схвалені комітетом кредиторів та зборами кредиторів боржника 25.06.2019 та 31.08.2021, а також погоджені листом Міністерства охорони здоров`я України від 28.12.2019 вих. № 10-13/50100/2-19.
Згідно з правовою позицію Верховного Суду, викладеною в постанові від 12.01.2022 у справі №1-7/158-09-3124, суд не має повноважень вносити зміни до плану санації, оскільки це належить до виключної компетенції керуючого санацією та зборів кредиторів.
За таких обставин, керуючим санацією розроблено план санації боржника, який за своїм змістом відповідає приписам ст.ст. 16-18 Закону про банкрутство, має всі необхідні умови, обов`язковість яких визначена Законом, схвалений та погоджений зборами кредиторів у встановленому порядку.
Крім того, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що фінансове оздоровлення - це система заходів і механізмів, спрямованих на покращання фінансового стану підприємств, відновлення їх ліквідності, платоспроможності, прибутковості, втрачених активів або доходів тощо.
Однак, у матеріалах справи відсутні докази вчинення Міністерством охорони здоров`я України будь-яких дій спрямованих на покращення фінансового стану боржника за значний період часу, а навпаки, зросла поточна заборгованість, що свідчить про недобросовісну поведінку уповноваженого управляти майном боржника.
При цьому, судом враховано, що керуючим санацією було повністю погашено грошові вимоги всіх кредиторів внаслідок реалізації плану санації чим відновлено платоспроможність боржника.
Відтак, враховуючи викладене, місцевий господарський суд належним чином оцінивши матеріали справи дійшов вірного висновку про затвердження плану санації Відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідне медичне об`єднання «Діалір» (код ЄДРПОУ 01296126).
При цьому, твердження апеляційних скарг не спростовують висновків, викладених в ухвалі Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б, а отже, у даному випадку скаржниками не надано належних та допустимих доказів на підтвердження своєї правової позиції, а також не наведено переконливих аргументів у відповідності з нормами чинного законодавства, щодо спростування висновків суду першої інстанції.
Колегія суддів зазначає, що враховуючи положення частини 1 статті 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 N475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 №3477-IV (3477-15) «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
З приводу висвітлення всіх доводів апеляційних скарг колегія суддів враховує практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні в справі «Серявін та інші проти України» вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
У рішенні Суду у справі «Трофимчук проти України» №4241/03 від 28.10.2010 Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод сторін.
За таких обставин решту аргументів скаржників, окрім викладених у мотивувальній частині постанови, суд визнає такими, що не мають суттєвого впливу на прийняття рішення у даній справі та не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.
Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно з ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
В силу ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості, що скаржниками зроблено не було.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Статтею 276 ГПК України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів Північного апеляційного господарського суду, вважає апеляційні скарги Фонду державного майна України та Київської міської прокуратури до якої приєдналося Міністерство охорони здоров`я України необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, а ухвала Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б підлягає залишенню без змін.
Розподіл судових витрат
Судові витрати за подання зазначених апеляційних скарг, у відповідності до статті 129 ГПК України, покладаються на скаржників.
Керуючись ст.ст. 129, 240, 255, 267-271, 273, 275, 276, 280, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», Північний апеляційний господарський суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційні скарги Фонду державного майна України та Київської міської прокуратури залишити без задоволення.
2. Ухвалу Господарського суду міста Києва від 02.11.2022 у справі № 23/448-б залишити без змін.
3. Справу № 23/448-б повернути до Господарського суду міста Києва.
4. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку, строки та випадках, передбачених ст.ст. 286-291 Господарського процесуального кодексу України та ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства.
Повний текст постанови складено та підписано - 08.03.2023.
Головуючий суддя Б.В. Отрюх
Судді Б.М. Поляков
В.В. Шапран