Справа №а 77/10
ПОСТАНОВА 2010 р
Іменем України
18 січня 2010 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складіголовуючої – судді Корнєєвої ІВ
при секретарі Кузьменко ВВ
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА до ОСОБА Пенсійного Фонду України в Красноармійському районі Донецької області про визнання дій противоправними , про зобов’язання нарахувати щомісячну державну допомогу як дитині війни ,
ВСТАНОВИВ
Зважаючи на складність у викладенні повного тексту судового рішення , на що потребується значний проміжок часу , суд вважає за необхідне проголосити вступну та резолютивну частини судового рішення
Керуючись ст ст 2-154, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254,257 Кодексу адміністративного судочинства України суд
ПОСТАНОВИВ
Позовні вимоги ОСОБА задовольнити частково
Визнати противоправною бездіяльність ОСОБА Пенсійного фонду України в Красноармійському районі Донецької області по невиплаті щомісячної доплати до пенсії ОСОБА , як дитині війни за період з 09 грудня 2008 року по 31 грудня 2008 року , з 01 січня 2009 р по 31 грудня 2009 р з 01 січня 2010 р по день розгляду справи 18 січня 2010 р ,виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком встановленої ст Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов’язати ОСОБА Пенсійного Фонду України в Красноармійського району Донецької області здійснити нарахування на користь ОСОБА підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 грудня 2008 р до 31 грудня 2008 року , з 01 січня 2009 р по 31 грудня 2009 р з 01 січня 2010 р по день розгляду справи 18 січня 2010 рвиходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком встановленої ст Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
В іншій частині позовних вимог ОСОБА відмовити .
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження встановленого Кодексом адміністративного судочинства України якщо таку заяву не було подано Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження але апеляційна скарга не була подана в строк встановлений цим Кодексом ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку
Вступна та резолютивна частини постанови оголошені 18 січня 2010 р , з повним текстом постанови можливо буде ознайомитися 22 січня 2010 р
Суддя
Справа №а 77/10
ПОСТАНОВА 2010 р
Іменем України
18 січня 2010 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складіголовуючої – судді Корнєєвої ІВ
при секретарі Кузьменко ВВ
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА до ОСОБА Пенсійного Фонду України в Красноармійському районі Донецької області про визнання дій противоправними , про зобов’язання нарахувати щомісячну державну допомогу як дитині війни ,
ВСТАНОВИВ
09 грудня 2009 року позивач ОСОБА звернулася з адміністративним позовом до ОСОБА Пенсійного фонду України в Красноармійському районі Донецької області про визнання дій противоправними , про зобов’язання нарахувати щомісячну державну допомогу як дитині війнизазначивши що вона має статус «дитини війни» у зв’язку з чим у відповідності до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виплачувана їй пенсія повинна виплачуватись в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідачем зазначена допомога виплачується в розмірі 10 % мінімальної пенсії за віком . Позивач вважає що положення Законів України «Про державний бюджет України за 2006 рік» та «Про державний бюджет України за 2007р» в частині зупинення дії ст ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» не відповідають Конституції України і тому не можуть застосовуватись З підстав невідповідності ст 22 Конституції України пп п розділу 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» позивач вважає неможливим їх застосування з 01.01.2008р Позивач просить суд поновити строк на звернення до суду ,визнати противоправними дії ОСОБА Пенсійного Фонду України в Красноармійському районі зобов’язати ОСОБА Пенсійного Фонду України в Красноармійському районі здійснити донарахування позивачу як дитині війни щомісячної державної соціальної допомоги з 09.07.2007 р по 31.12.2007 р та починаючи з 22.05.2008 р
Позивач у судове засідання не з’явився про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином надав заяву про розгляд справи без його участі
Представник відповідача ОСОБА Пенсійного Фонду України в Красноармійському районі Донецької області у судове засідання не з’явився про місце дату та час розгляду справи повідомлений належним чином просив розглядати справу без участі його представника На адресу суду надійшли заперечення проти позову в яких відповідач посилається на те що порядок надання пільг передбачених ст 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», Кабінету Міністрів України у 2006 році не було розроблено Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» призупинено Законодавче питання не було врегульовано стосовно фінансування виплати підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком дітям війни Відповідно до вказаного закону підвищення до пенсії дітям війни виплачується за рахунок коштів державного бюджету України а не за рахунок коштів Пенсійного Фонду України Вимоги позивача щодо підвищення пенсії вважає не законними просив суд відмовити в задоволенні позову
У запереченнях проти позову відповідач наполягає на застосуванні строку звернення до адміністративного суду оскільки пенсія нараховувалась та виплачувалась щомісячно та позивачу був відомий її розмір
З»ясувавши обставини справи та дослідивши докази по справі у їх сукупності , суд вважає що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав
В судовому засіданні встановлено що позивач має правовий статус «дитини війни», що підтверджується посвідченням № 13933 (ас
Відповідно до ст Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 р що набрав чинності 01.01.2006р дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога що виплачується замість пенсії підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком
Дію статті 6 зупинено на 2006 рік згідно із Законом України від 20.12.2005 року № 3235-4 «Про державний бюджет України на 2006 рік». Зупинення дії нормативного акту не дає право на його застосування а тому у позивача не було права на отримання зазначеної в позові доплати до пенсії в 2006 році
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» дія ст Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинено
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп положення ст 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», визнанні такими що не відповідають Конституції України тобто є неконституційними
Таким чином за період з 01.01.2007 року по 31.12.2007 р за якій заявлено позовні вимоги положення ст Закону України «Про соціальний захист дітей війни» стосовно того що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна грошова допомога що виплачується замість пенсії підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком були чинним лише з 09 липня 2007 року (день ухвалення рішення Конституційним Судом України до 31.12.2007року
Відповідно до ст Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» та абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у 2007 році діяли наступні розміри мінімальної пенсії за віком з 01 квітня 2007 р – 410,06 грн з 01 жовтня 2007 р– 415,11 грн
Тобто за період з 09.07.2007 р до 31.12.2007 р позивач мав право на отримання підвищення до пенсії на підставі ст Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 710,91 грн ( 410,06 грн х 30% / 31хдні 410,06 грн х 2 х 30%+ 415,11 грн х 3 х 30%).
Згідно ч ст 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав свобод та інтересів особи встановлено річний строк який якщо не встановлено інше обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав свобод чи інтересів
Згідно ч ст 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови якщо на цьому наполягає одна із сторін
Позивач разом із за явленням клопотання про поновлення строку звернення до суду не навів поважних причин його пропуску зазначивши лише що причиною пропущеного вказаного строку є необізнаність у правових питаннях а про порушення своїх прав позивач дізнався із засобів масової інформації Суд вважає що незнання діючого законодавства не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду тя відповідно до ст Конституції України всі законодавчі акти які стосуються прав та обов’язків громадян обов’язково підлягають оприлюдненню
У зв’язку з тим що позивач звернувся з адміністративним позовом до суду 09.12.2009 р та позивачем пропущений строк звернення до суду з вимогами про виплату підвищення до пенсії як дитині війни за 2007 рік а відповідач наполягає на застосуванні вказаного строку суд вважає за необхідне відмовити позивачу у вимогах про підвищення пенсії як дитині війни за період з 09.07.2007р до 31.12.2007 р
Відмовляючи в задоволенні позову з підстав пропуску річного строку звернення до суду суд зауважує що в даному випадку не підлягають застосуванню вимоги ст 46 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких суми пенсії не отриманні своєчасно з вини органу що призначає і виплачує пенсію виплачується за минулий час без обмеження
Законом України « Про соціальний захист дітей війни» визначено основу соціального захисту дітей війни та гарантовано їх соціальна захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки
Статтею 6 цього закону передбачено виплату державної соціальної підтримки дітей війни яка додатково виплачується до пенсії Вказана соціальна підтримка не може розцінюватись як пенсія або її складова частина Тобто йдеться про різні види правовідносин в системі соціального забезпечення та державної соціальної підтримки
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема ст вказаного Закону після внесення змін передбачалось що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання державної соціальної допомоги що виплачується замість пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки встановленої для учасників війни
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнанні такими що не відповідають Конституції України тобто визнані неконституційними та втратили чинність з моменту прийняття Конституційним Судом України рішення , а саме з 22.05.2008 р відновлено право позивача на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком .
Згідно ч ст 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав свобод та інтересів особи встановлено річний строк який якщо не встановлено інше обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав свобод чи інтересів
Згідно ч ст 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови якщо на цьому наполягає одна із сторін
Позивач разом із за явленням клопотання про поновлення строку звернення до суду не навів поважних причин його пропуску зазначивши лише що причиною пропущеного вказаного строку є необізнаність у правових питаннях а про порушення своїх прав позивач дізнався із засобів масової інформації Суд вважає що незнання діючого законодавства не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду тя відповідно до ст Конституції України всі законодавчі акти які стосуються прав та обов’язків громадян обов’язково підлягають оприлюдненню
У зв’язку з тим що позивач звернувся з адміністративним позовом до суду 09.12.2009 р та позивачем пропущений строк звернення до суду з вимогами про виплату підвищення до пенсії як дитині війни за період з 22.05.2008 р по 08.12.2008 р а відповідач наполягає на застосуванні вказаного строку суд вважає за необхідне відмовити позивачу у вимогах про підвищення пенсії як дитині війни за період з 22.05.2008 р до 08.12.2008 р
Таким чином , вимоги позивача щодо зобов’язання ОСОБА Пенсійного фонду у Красноармійському районі Донецької області здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії «дитині війни» у 2008 році підлягає задоволенню лише в межах річного строку на звернення до адміністративного суду , передбаченого ст ч КАС України тобто з 09.12.2008 р
Враховуючи що позивачу починаючи з 01.01.2008 року сплачується підвищення до пенсії у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність ,а самез січня 2008 р грн з квітня 2008 р 48,10 грн з липня 2008 р – 48,20 грнз жовтня 2008 р – 49,80 грн суд приходить до висновку ,що за період з 09.12.2008 року до 31.12.2008 року відповідач повинен нарахувати позивачу державну соціальну допомогу в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком на підставі ст Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з вирахуванням сплачених відповідачем позивачу сум допомоги в розмірі 10 % мінімальної пенсії за віком
Відносно вимог позивача про визнання неправомірною відмови ОСОБА Пенсійного Фонду України в Красноармійському районі щодо нарахування і виплати несплаченої позивачу державної соціальної допомоги як дитині війни (30 % до пенсії з 01.01.2009 р по 31.12.2009 р , суд зазначає наступне
Відповідно до ст ч Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р» від 26.12.2009 р № 835-VI розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік , що визначаються залежно від прожиткового мінімуму , встановлюються відповідними законами України , цим Законом та нормативноправовими актами Кабінету міністрів України
Відповідно до положень ст 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок – 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність визначеного законом
Визначення прожиткового мінімуму закладення правової основи для його встановлення затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-III, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення у тому числі мінімального розміру пенсії за віком який відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність визначеного законом
28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до пункту 8 якої встановлено що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги що виплачується замість пенсії підвищення проводиться у твердих розмірах з 22 травня – 48,10 грн з 01 липня – 48,20 грн з 01 жовтня – 49,80 грн
Але суд вважає безпідставними посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою передбачено обчислення державної соціальної допомоги що виплачується замість пенсії у твердих розмірах та визначається Кабінетом Міністрів України оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає що останній встановлюючи такий порядок може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача встановлених Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Тобто Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок не порушуючи положень цього Закону в тому числі й інших законів якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком та щомісячної державної допомоги дітям війни
Крім того Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 р» від 26.12.2008 р № 835-VI не передбачено обмежень у застосуванні на 2009 р ст 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
З урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р» від 26.12.2009 р № 835-VI , суд приходить до висновку що з 01.01.2009 р відповідач виплачує позивачу , як дитині війни підвищення у твердих розмірах у розмірі 49,80 грн в порушення вимог ст 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тобто у розмірах менших за 30 % мінімальної пенсії за віком
На підставі викладеного , суд приходить до висновку , що дії відповідача по нарахуванню та виплаті позивачу щомісячної державної допомоги дитині війни за період з 01.01.2009 р по 31.12.2009 р противоправні .
Відносно вимог позивача про визнання неправомірною відмови ОСОБА Пенсійного Фонду України в Красноармійському районі щодо нарахування і виплати несплаченої позивачу державної соціальної допомоги як дитині війни (30 % до пенсії по теперішній час , тобто з 01.01.2010 р по день розгляду справи 18.01.2010 р суд зазначає наступне
Відповідно до ст 96 Конституції України Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня
Відповідно до ст 46 Бюджетного Кодексу України якщо до початку бюджетного періоду не набрав чинності закон про Державний бюджет України , Кабінет Міністрів України має право здійснювати витрати Державного бюджету України базуючись на показниках попереднього бюджетного періоду по доходах та видатках Державного бюджету України , тобто щомісячні видатки Державного бюджету України не можуть перевищувати 1/12 обсягу видатків , визначених законом про Державний бюджет України на попередній бюджетний період , крім випадків , передбачених ч ст 15 Кодексу
У зв’язку з тим що законодавцем не прийнятий Державний бюджет України на 2010 р діють показники попереднього бюджетного періоду по доходах та видатках Державного бюджету України на 2009 р , визначені Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 р» від 26.12.2008 р № 835-VI.
З урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р» від 26.12.2009 р № 835-VI , суд приходить до висновку що з 01.01.2010 р відповідач виплачує позивачу , як дитині війни підвищення у твердих розмірах у розмірі 49,80 грн в порушення вимог ст 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тобто у розмірах менших за 30 % мінімальної пенсії за віком
На підставі викладеного , суд приходить до висновку , що дії відповідача по нарахуванню та виплаті позивачу щомісячної державної допомоги дитині війни за період з 01.01.2010 р по день розгляду справи 18.01.2010 р противоправні .
Згідно ч ст 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав свобод та інтересів фізичних осіб прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічноправових відносин від порушень з боку органу державної влади органів місцевого самоврядування їхніх посадових і службових осіб інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства в тому числі на виконання делегованих повноважень
В межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача внаслідок чого зобов’язання відповідача перерахувати позивачу щомісячну державну допомогу як дитині війни , без обмеження строком є безпідставним оскільки встановлює обов’язки на майбутнє без врахування змін чинного законодавства яке може мати місце та без наявності спірних правовідносин
Керуючись ст ст 2-154, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254,257 Кодексу адміністративного судочинства України суд
ПОСТАНОВИВ
Позовні вимоги ОСОБА задовольнити частково
Визнати противоправною бездіяльність ОСОБА Пенсійного фонду України в Красноармійському районі Донецької області по невиплаті щомісячної доплати до пенсії ОСОБА , як дитині війни за період з 09 грудня 2008 року по 31 грудня 2008 року , з 01 січня 2009 р по 31 грудня 2009 р з 01 січня 2010 р по день розгляду справи 18 січня 2010 р ,виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком встановленої ст Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов’язати ОСОБА Пенсійного Фонду України в Красноармійського району Донецької області здійснити нарахування на користь ОСОБА підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 грудня 2008 р до 31 грудня 2008 року , з 01 січня 2009 р по 31 грудня 2009 р з 01 січня 2010 р по день розгляду справи 18 січня 2010 рвиходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком встановленої ст Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
В іншій частині позовних вимог ОСОБА відмовити .
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження встановленого Кодексом адміністративного судочинства України якщо таку заяву не було подано Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження але апеляційна скарга не була подана в строк встановлений цим Кодексом ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку
Вступна та резолютивна частини постанови оголошені 18 січня 2010 р , з повним текстом постанови можливо буде ознайомитися 22 січня 2010 р
Суддя