ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_________________________________________________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" грудня 2016 р.Справа № 924/1473/15
Господарський суд Хмельницької області у складі колегії суддів: Виноградова В.В. (головуючий), Танасюк О.Є., Заверуха С.В., розглянувши матеріали справи
за позовом військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах, - Міністерства оборони України, м. Київ; Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький, м. Хмельницький
до Славутської міської ради, м. Славута Хмельницької області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Кабінету Міністрів України, м. Київ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - комунального підприємства "Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт", м. Славута Хмельницької області
про: - визнання недійсним та скасування рішення шостого скликання Славутської міської ради Хмельницької області від 05 квітня 2013 року № 12.8-28/2013 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення індустріального парку в місті Славуті";
- визнання недійсним та скасування рішення шостого скликання Славутської міської ради Хмельницької області від 31 травня 2013 року № 17.2-30/2013 "Про передачу земельних ділянок у власність чи користування" в частині п. п. 11, 12, 13 щодо затвердження територіальній громаді міста Славути в особі Славутської міської ради проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Військова для створення індустріального парку "Славута" площею 500000 кв.м. (кадастровий номер: 6810600000:01:007:0088) для розміщення та експлуатації основних, підсобних, допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення) та щодо прийняття оформлення для них правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки та проведення їх державної реєстрації
за участю представників сторін:
від позивачів: Міністерства оборони України: Літвін С.М. - за довіреністю №220/797/д від 30.12.2015 р.
КЕВ м. Хмельницький: Маркітан А.В. - за довіреністю №2894 від 04.09.2015 р., Попик Л.А. - за довіреністю №2277 від 12.08.2014 р.
від відповідача: Федорчук С.Й. - за довіреністю №964/01-14 від 17.11.2010 р.. Калюжнюк Л.Р. - за довіреністю №04-31/1322 від 23.09.2015 р.; Рибіцький О.Є. - за довіреністю №04-31/1250 від 03.11.2016 р.
від прокуратури: Лужняк Ю.Г. - за посвідченням № НОМЕР_1 від 29.03.2016р.
від третьої особи - КМ України: Луков А.В. - за довіреністю №10.2-06 22 96 від 11.01.2016 р.
від третьої особи - КП "Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт": Дацюк С.М. директор
за участю судового експерта Танасієнко Н.І.
Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
встановив: військовий прокурор Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі позивачів звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати недійсним та скасувати рішення шостого скликання Славутської міської ради Хмельницької області від 05 квітня 2013 року № 12.8-28/2013 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення індустріального парку в місті Славуті" та визнати недійсним та скасувати рішення шостого скликання Славутської міської ради Хмельницької області від 31 травня 2013 року № 17.2-30/2013 "Про передачу земельних ділянок у власність чи користування" в частині п. п. 11, 12, 13 щодо затвердження територіальній громаді міста Славути в особі Славутської міської ради проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Військова для створення індустріального парку "Славута" площею 500000 кв.м. (кадастровий номер: 6810600000:01:007:0088) для розміщення та експлуатації основних, підсобних, допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення) та щодо прийняття оформлення для них правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки та проведення їх державної реєстрації.
Позовні вимоги мотивовані тим, що земельна ділянка загальною площею 50 га, яку надано територіальній громаді м. Славути в особі Славутської міської ради для створення індустріального парку, частково (на 12,8659 га) накладається на земельну ділянку військового містечка № НОМЕР_2 площею 109,8 га, що належать на праві постійного користування КЕВ м. Хмельницький. Оскільки Міністерство оборони України не надавало дозволу на вилучення частини земельної ділянки військового містечка № НОМЕР_2 площею 12,8659 га з постійного користування КЕВ м. Хмельницький, оспорювані рішення порушують вимоги Земельного кодексу України, Закону України "Про використання земель оборони".
В обґрунтування позову прокурор посилається на положення ст. 19 Конституції України, ст. ст. 16, 21 ЦК України, ст. ст. 12, 77, 84, 92, 153, 155, 158, п. 7 р. Х Земельного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України, розділу 7 Закону України "Про державний земельний кадастр", ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 3, 10, 14 Закону України "Про Збройні Сили України", ст. 10 Закону України "Про оборону України.
У письмових поясненнях (від 30.09.2015 р. №9/184вих-15) зазначає, що рішенням Славутської міської ради від 05.04.2013р. на виконання рішення Славутської міської ради від 01.03.2013р. № 6-27/2013 Про затвердження концепції індустріального (промислового) парку Славута надано дозвіл територіальній громаді міста Славута в особі Славутської міської ради на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Військовій, площею 50 га для створення індустріального парку Славута, в порушення вимог Земельного кодексу України, Закону України Про використання земель оборони. У квітні 2013 року комунальним підприємством Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт (далі - КП СМЦЗКР) виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: м. Славута, вул. Військова, замовником якого виступала територіальна громада міста Славута в особі Славутської міської ради. Повідомляє, що у пояснювальній записці вказаного проекту землеустрою зазначено недостовірну інформацію, відповідно до якої земельна ділянка, що проектується до відведення, раніше нікому не надавалась. Вказує, що передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність відповідно до ст. 117 Земельного кодексу України Кабінетом Міністрів України як власником землі не проводилась та згода Міністерства оборони України не надавалась. Тому стверджує, що першим рішенням Славутської міської ради від 05 квітня 2013 року № 12.8-28/2013 рада розпорядилась землями оборони шляхом надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою (технічної документації) на земельну ділянку, що є землями оборони та знаходяться на обліку в КЕВ м. Хмельницький, в порушення ст. ст. 153, 155, 158 ЗК України. В свою чергу, це дало змогу та підґрунтя для прийняття наступного рішення №17.2-30/2013 від 31.05.2013 р. Як одне, так і друге рішення стосуються земельної ділянки Міністерства оборони України, рішення порушують права та інтереси законного землекористувача. Зауважує, що до повноважень органів місцевого самоврядування не входить розпорядження землями оборони. Стверджує, що з аналізу рішень від 05.04.2013 № 12.8-28/2013 та від 31.05.2013 № 17.2-30/2013 випливає, що мова йде про одну й ту ж земельну ділянку розміром 500000 кв.м., до якої входить незаконно вилучена із складу земель оборони земельна ділянка площею 12,8659 га. При цьому посилається на приписи ст. 21 Цивільного кодексу України, п. 2 Роз`яснення президії Арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000р. Про деякі питання практики вирішення спорів, пов`язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів.
У поясненнях (від 18.10.2016 р. № 9/2326вих16, 04.11.2016 р. №5/2425вих16, 19.12.2016 р. №2/2681вих16), зокрема, вважає, що висновок проведеної у справі земельно-технічної експертизи від 15.09.2016 р. №02/16, згідно з яким земельна ділянка площею 50 га, яку надано територіальній громаді міста Славута для створення індустріального парку, накладається на земельну ділянку, яка залишилась у віданні держави, є належним доказом в розумінні ст. ст. 32, 34 ГПК України. Зазначає, що експертом при дослідженні використане відповідне законодавство та Інструкція про призначення та проведення судових експертих досліджень, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 р. №53/3, і достатні вихідні дані.
Повноважний представник Міністерства оборони України в судовому засіданні та Міністерство оборони України в письмових поясненнях (від 30.09.2015 р.) позовні вимоги підтримує та, посилаючись на п. 1.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", положення ст. ст. 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, ст. ст. 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, ст. ст. 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197 ГК України, ст. ст. 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України, зазначає, що справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК підвідомчі господарським судам. Вказує, що відповідно до державного акту Б №041772, який був виданий виконкомом Славутської міської ради, спірна земельна ділянка площею 12,8659 га, включена у вищезазначений акт, надавалася для державних потреб та відноситься до земель оборони. Стверджує, що згідно з рішенням Конституційного суду України № 5-рп/2005 від 22.09.2005р. чинним законодавством України не встановлено строків щодо оформлення права власності або права користування землею; право постійного землекористування є безстроковим, на відміну від права оренди, і може бути припинене лише з підстав, передбачених законодавством.
З приводу посилань відповідача на те, що КЕВ м. Хмельницький не є правонаступником Шепетівської КЕЧ району, оскільки відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців не містять інформацію щодо правонаступництва, зазначає, що з огляду на витяг з Директиви Міністра оборони України від 20.01.2005 року № Д-322/1/03 Шепетівська квартирно-експлуатаційна частина району була розформована, правонаступником визначено квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький. Повідомляє, що на підставі ст. 1 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 406/2011, п. 28, п. 32 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України № 483 від 22.12.1997 року (надалі - наказ № 483), з метою цільового використання земель оборони був виданий наказ ЗТКЕУ від 21.10.2005 року №8, яким, крім іншого, спірна земельна ділянка, яка входить до земель оборони, була передана КЕВ м. Хмельницький. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький є державною установою на місцях в системі Збройних Сил України, на який покладено відомчий контроль за використанням та цільовим призначенням земель, наданих в користування Збройних Сил України, а також їх облік. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький створений Міністерством оборони України і підпорядкований Західному територіального квартирно-експлуатаційному управлінню. Посилаючись на положення ст. ст. 77, 84, 149 Земельного кодексу України, ст. ст. 1, 2 Закону України "Про використання земель оборони", ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України", вказує, що у відповідності до інформації КЕВ м. Хмельницький та акту прийому-передачі, складеного на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 8 липня 2006 р. № 390-р Про передачу майнових комплексів військових містечок, спірна земельна ділянка не передавалася у комунальну власність Славутської міської ради. З огляду на положення п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 80, 83, 116, 142 Земельного кодексу України, ст. 4 Закону України Про використання земель оборони, вважає, що Славутська міська рада при прийнятті оспорюваних рішень вийшла за межі своєї компетенції та розпорядилася землями оборони.
У поясненнях (від 19.12.2016 р. №1959) з посиланням на положення ст. ст. 1, 41 Закону України „Про судову експертизу, п. п. 2, 9 постанови Пленуму ВГСУ „Про деякі питання практики призначення судової експертизи від 23.03.2012 р. №4 вважає, що позиція, вказана у позові, підтверджена висновком судового експерта. Зазначає, що відповідач відмовився від проведення додаткової чи повторної експертизи. Також посилається на п. 5 рішення Конституційного Суду України №7-рп/2009.
Повноважний представник позивача КЕВ м. Хмельницький у судовому засіданні позовні вимоги підтримав. У поясненнях (від 09.10.2015 р.) спростовує твердження відповідача про підвідомчість спору адміністративним судам з огляду на те, що рішенням Славутської міської ради було порушено право постійного користування земельною ділянкою площею 12,8659 га КЕВ м. Хмельницький, визнання незаконним даного рішення має приватноправовий характер, а тому даний спір підлягає розгляду саме в порядку господарського судочинства, посилаючись на положення п. п. 1.1, 1.2.4, 1.2.5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин № 6 від 17.05.11
З приводу доводів відповідача про те, що КЕВ м. Хмельницький не набув права постійного користування на спірну земельну ділянку, а тому Славутська міська рада, надавши дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки для створення індустріального парку в місті Славута, не порушила права та інтереси КЕВ м. Хмельницький, повідомляє, що Західне оперативне командування квартирно-експлуатаційне управління листом №37/1/603 від 30.06.2004 р. довело розпорядження Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗС України №303/1/4/716 від 22.06.2004 р. та зобов`язало начальника Шепетівської КЕЧ району здійснити передачу фондів військових містечок №21 та №22 м. Славута під охорону Славутської міської ради, до виходу розпорядження уряду про передачу зазначених військових містечок в комунальну власність міста. На підставі рішення Славутської міської ради №88 від 27.02.2004 р. та розпорядження Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗС України №303/1/4/716 від 22.06.2004 р., а також листа начальника КЕУ №37/1/603 від 30.06.2004 р. було здійснено передачу військового майна в/частини А 1766 під охорону Славутській міській раді до прийняття постанови Кабінету Міністрів України про передачу в комунальну власність міста, що підтверджується актом приймання-передачі від 26.07.2004 р. У даному акті вказана площа, яка передавалась Славутській міській раді під охорону, в розмірі 307,16 га. Відповідно до вимог Директиви Міністра оборони України №Д322/1/03 від 20.01.2005 року про розформування Шепетівської КЕЧ району прийнято наказ начальника Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління №18 від 21.10.2005 року Про передачу фондів Шепетівської КЕЧ району, згідно з яким фонди Шепетівського КЕЧ району були передані Хмельницькому квартирно-експлуатаційному відділу. Правонаступником Шепетівської КЕЧ району визначений Хмельницький квартирно-експлуатаційний відділ. Тобто передача військового майна відбувалась в межах одного відомства - Міністерства оборони України. Відповідне виконання засвідчує Акт приймання передачі вивільненого військового майна в/містечка № 21 після розформування військової частини А 1766, яке знаходиться під охороною Славутської міської ради відповідно до акту прийняття-передачі від 26.07.2004 р. з обліку Шепетівської КЕЧ на облік Хмельницької КЕВ. Даний акт входить (є частиною) до загального Акту прийому-передачі від 30.12.2005 р.
Вказує, що відповідно до зазначеного акту приймання-передачі з обліку Шепетівської КЕЧ району на облік Хмельницької КЕВ, було передано військове майно військового містечка №21, в тому числі земельні ділянки загальною площею 306,8498 га. Зазначає, що у самому акті на його звороті відображено пояснення, чому під охорону Славутській міській раді згідно акту прийому-передачі від 26.07.2004 р. передавалось 307,16 га, а до КЕВ м. Хмельницький від Шепетівської КЕЧ району повернулось лише 306,8498 га. Зазначає, що після того, як все майно та фонди Шепетівської КЕЧ були передані КЕВ м. Хмельницький, Західне територіальне квартирно-експлуатаційне управління своєю телеграмою №303/23/1/738 від 13.07.2006 р. надіслало КЕВ м. Хмельницький витяг з розпорядження КМ України від 08.07.2006 р. №390-р Про передачу майнових комплексів військових містечок 21, 22 м. Славута і зобов`язало створити комісію для прийому-передачі та здійснити передачу. Повідомляє, що, в свою чергу, на підставі вищезазначеної телеграми начальник КЕВ м. Хмельницький видав наказ №150 від 17.07.2006 р. Про передачу майнових комплексів військових містечок у комунальну власність територіальних громад, а Славутська міська рада винесла рішення №278 від 21.07.2006 р. Про створення комісії по передачі-прийнятті майнових комплексів військових містечок № 21 і №22. До комісії було включено і представників КЕВ м. Хмельницький. Стверджує, що факт передачі військових містечок підтверджується актом приймання-передачі від 11.08.2006 р. та затверджено міським головою - В.Б.Сидором. Відповідно до цього акту до Славутської міської ради відійшли землі в/містечка №21, №22 загальною площею 412,6771га (в/м 21 - 85,09 га + в/м 22 - 0,6 га + вивільнений фонд військової частини А 1766, який знаходився під охороною Славутської міської ради - 306,8498 га + вивільнений фонд військової частини А 4086 земельна ділянка площею - 20,1373 га = в сумі складають 412,6771 га, що було передано КЕВ м. Хмельницький Славутській міській раді по даному акту). Відповідно до додатку №19 даного акту прийому-передачі від 11.08.2006 р. між сторонами було досягнуто згоди та узгоджено на викопіюванні з плану міста Славута землі, які не вилучаються в запас міста, як доказ цього є підпис міського голови В.Б.Сидора та заступника начальника управління комунальної власності та земель М.Ф.Паламарчук. На викопіюванні з плану міста Славута (додаток №19 до акту) вказано червоним кольором зовнішні межі земельної ділянки площею 412,6771 га, яка вилучається в запас міста Славута, згідно розпорядження КМУ №390-р від 08.07.2006 р., та земля, яка не вилучається, на оригіналі заштрихована зеленим кольором. Повідомляє, що згодом Славутська міська рада виносить рішення №14.1.2-4/2006 р. від 12.09.2006 р. Про земельні питання та припинення права користування. Як зазначає сама Славутська міська рада у своєму рішенні, на підставі клопотання КЕВ м. Хмельницький та у відповідності до ст. ст. 141, 142 ЗК України припинила право постійного користування земельними ділянками загальною площею 413,2771 га. Звертає увагу суду на те, чому саме у рішенні Славутської міської ради фігурує площа земельної ділянки 413,2771 га, а не та, яка передавалась по акту прийому передачі від 11.08.2006р. площею - 412,6771 га. Зокрема, вважає, що 0,6 га в/м 22 вже увійшли до земель площею 412,6771 га., однак у вищезгаданому рішенні Славутської міської ради були пораховані окремо, що підтверджується вивченням та співставленням акту прийому-передачі, в якому земельна ділянка площею 0,6 га у загальну площу, що передавалась, увійшла, та рішення міської ради, в якому не увійшла та була порахована ще раз.
Підтвердженням того, скільки саме площі земельної ділянки мало залишитись у КЕВ м. Хмельницький після того, як передано до комунальної власності м. Славута, є акт приймання-передачі від 30.12.2005 р., сторінка 3, де за порядковим номером 19 зазначений список площ земельних ділянок, що входили у військове містечко №21, та загальну площу земельних ділянок в/м №21: земельні ділянки площею 72,38+109,8+12,7*1+20,1373+1,6+306,8998=523,4771, що є загальною сумою площі всього військового містечка №21. Віднявши площу земельної ділянки, яку КЕВ м. Хмельницький вважає своєю та такою, що не передавалась міській раді, в розмірі 109,8 га від загальної суми всіх земельних ділянок в розмірі 523,4771 га, буде отримана площа, яку передали Славутській міській раді відповідно до їх рішення, а не до акту прийому-передачі від 11.08.2006 р. = 413,2771. (523,4771га-109.8 га=413,2771га). Зауважує, що площа 0,6 га, яку міська рада зазначила чи помилково чи навмисно ще раз у своєму рішенні, не входить до площі 109 га, а тому КЕВ м. Хмельницький на площу 0,6 га свої права не заявляє.
Посилаючись на Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності та ст. ст. 77, 83 Земельного кодексу України, вказує, що спірна земельна ділянка, як до прийняття зазначеного Закону, так і після перебувала та перебуває у державній власності, доказом чого є державний акт на право постійного користування. Звертає увагу на те, що на даній земельній ділянці, яку вилучено, немає жодних будівель, споруд, чи іншого комунального майна.
З приводу посилань відповідача на позитивні висновки Держземагентства у Славутському районі, яке веде статистичний облік земельних ділянок, зауважує, що відповідно до Відомості звірки наявності земель оборони, які рахуються у Держземагентстві Славутського району за Міністерства оборони України станом на 01.01.2014 р., КЕВ м. Хмельницький рахує у себе на обліку 109,8000 га, Держземагентство - 106,0027 га. Також повідомляє, що КЕВ м. Хмельницький подає також декларацію про нарахування податку на землю до ДПІ по відомостям із Держземагентства відповідно до вимог законодавства. На даний час із КЕВ м. Хмельницький стягується сума податкового боргу за вищезазначену земельну ділянку. Окрім того, стверджує, що на схемі розташування земельної ділянки, яка погоджена Управлінням Держземагентства в Славутському районі, чітко визначено територію будівництва парку площею 50 га та землі, які є землями оборони.
Зазначає, що відповідно до Директиви Міністерства оборони України №322/1/03 від 20.01.2005р. правонаступником Шепетівської КЕЧ став КЕВ м. Хмельницький. Вважає, що Славутською міською радою даний факт був визнаний, про що свідчить передача військових містечок №21 та №22, оскільки Славутська міська рада приймала військові містечка з будівлями, спорудами, земельними ділянками не від Шепетівської КЕЧ, а від КЕВ м. Хмельницький, що підтверджується вищезгаданими документи та актом прийому-передачі. Також посилається на положення п. 7 розділу X Перехідних положень ЗК України, п. п. 2, 10 розділу 7 Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про державний земельний кадастр від 07.07.2011 р.
У поясненнях (від 04.11.2016 р. №4228) вказує на те, що земельно-технічна експертиза у справі проведена з дотриманням норм чинного законодавства.
Крім того, у поясненнях (від 20.12.2016 р.) вважає необґрунтованими, протизаконними твердження відповідача про ненормативність спірних рішень та вичерпнання ними своєї дії, оскільки це суперечить ст. 19 Конституції України, ст. 2 КАСУ, ст. ст. 4, 16, 21 ЦК України, ст. 152 Земельного кодексу України, ст. 43 Закону України „Про місцеві державні адміністрації, Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні. При цьому посилається на п. 5 рішення Конституційного Суду України №7-рп/2009.
Повноважні представники відповідача вважають позовні вимоги безпідставними та незаконними, не підтвердженими доказами. У письмових запереченнях на позов (від 16.09.2015 р., 28.09.2015 р.) відповідач зазначає про те, що справа за вищевказаним позовом прокурора підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення, з огляду на положення п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. №7, п. п. 5, 12 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 р. № 8 Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів, ст. ст. 13, 14 Конституції України, ст. ст. 177, 181, 324 глави 30 Цивільного кодексу України, ст. 148 Господарського кодексу України, Рішення Конституційного Суду України від 1 квітня 2010 року №10-рп/2010, ст. 69 Закону України "Про Конституційний Суд України". Також вважає, що права позивачів не порушені та повідомляє, що підставою для замовлення виготовлення документації із землеустрою на земельну ділянку площею до 50 га по вул. Військовій під розміщення індустріального парку "Славута" було рішення відповідача від 05 квітня 2013 року №12.8-28/2013. Вказане питання спочатку було предметом розгляду на засіданні постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, екології, благоустрою та адміністративно-територіального устрою, яке відбулося 27.03.2013 року. За результатами розгляду даного питання по суті, враховуючи наданні пропозиції представників виконавчих органів ради, вимоги Генерального плану міста, місце розташування земельної ділянки, вимоги чинного законодавства, що регулюють земельні правовідносини, в т.ч. Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності, беручи до уваги розпорядження Кабінету Міністрів України №390-р від 08.07.2006 року, відповідно до якого військові містечка №21, 22, в т.ч. із земельними ділянками, передані до комунальної власності міста, комісією було надано пропозицію на розгляд міської ради щодо надання дозволу територіальній громаді в особі Славутської міської ради на виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Військовій орієнтовною площею 50 га для створення індустріального парку "Славута". Відповідач наголошує, що це рішення прийняте в межах, в порядку та у спосіб, передбачений чинним законодавством, зокрема, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Воно є чинним, в судовому порядку не оскаржувалося та не визнано недійсним чи таким, що порушує права та інтереси інших юридичних чи фізичних осіб. При цьому посилається на пп. 34 ст. 26, ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 12 Земельного кодексу України, Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності. Стверджує, що після прийняття міською радою вищезазначеного рішення про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою виконавчим комітетом Славутської міської ради було замовлено виготовлення у КП "Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт" проекту із землеустрою в порядку, визначеному чинним законодавством, для формування земельної ділянки та присвоєння кадастрового номеру, внесення відповідних даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, після чого комунальним підприємством було виготовлено документацію із землеустрою, присвоєно кадастровий номер земельній ділянці, отримані позитивні висновки Управління містобудування, архітектури та капітального будівництва виконавчого комітету Славутської міської ради та Управління Держземагентства у Славутському районі, що веде статистичний облік земельних ділянок, що перебувають у власності чи користуванні юридичних та фізичних осіб. Звертає увагу на те, що відповідно до довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями від 08.05.2013 року №23, виданої управлінням Держземагентства в Славутському районі, яка міститься в матеріалах документації із землеустрою, земельна ділянка площею 50 га не надана у власність або постійне користування в межах населеного пункту. Крім того, були погоджені межі земельної ділянки з суміжними землекористувачами та землевласниками, які мають правовстановлюючі документи на земельні ділянки, права на які зареєстровані у встановленому законом порядку. Зазначає, що після отримання позитивних висновків, формування земельної ділянки та присвоєння їй державним кадастровим реєстратором кадастрового номеру 6810600000:01:007:0088, при присвоєнні якого накладок кадастрових номерів на інші земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні, виявлено не було, питання про затвердження територіальній громаді в особі Славутської міської ради виготовленого проекту землеустрою було винесено на розгляд постійної комісії з питань регулювання земельних відносин та в подальшому на розгляд міської ради, який відбулася 31 травня 2013 року, за результатами розгляду прийнято рішення № 17.2-3 0 2013. На підставі цього рішення були внесенні відповідні відомості до Державного реєстру права власності на нерухоме майно та отриманий відповідний Витяг про реєстрацію речового права. Також наголошує, що це рішення прийняте в межах повноважень, наданих міській раді, є діючим, в судовому порядку не оскаржувалося, підстав для незатвердження вказаної документації у Славутської міської ради не було.
З приводу порушення прав КЕВ м. Хмельницький на земельну ділянку по вул. Військовій пояснює, що квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький як і Міністерство оборони України правовстановлюючих документів, які б посвідчували право постійного користування, оренду чи власність на вищезазначену земельну ділянку чи її частину, в установленому законом порядку не отримували, в базу даних Державного земельного кадастру відомості про вказану земельну ділянку не вносились, документація із землеустрою на дану земельну ділянку КЕВ м. Хмельницький не виготовлялася. А тому Славутською міською радою не порушено прав чи інтересів вищезазначеної юридичної особи на земельну ділянку чи її частину, оскільки вказане право юридичної особи на дану земельну ділянку і не набувалося. Посилання КЕВ м. Хмельницький на те, що вони є правонаступниками прав на земельну ділянку Шепетівської КЕЧ району, який мав державний акт на право постійного користування земельною ділянкою від 1982 року на земельну ділянку площею 1749,1 га, спростовується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відповідно до яких Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький не є правонаступником юридичних прав інших юридичних осіб. Посилаючись на норми ЦК України щодо припинення діяльності суб`єкта господарювання, ст. 59 ГК України, доходить висновку, що реорганізація, ліквідація юридичної особи є юридичним фактом для припинення його права на постійне користування землею, яке автоматично не переходить до інших юридичних осіб. А тому твердження КЕВ м. Хмельницький про перебування в них на праві постійного користування земельної ділянки, яка знаходилася в користуванні Шепетівської КЕЧ району, є безпідставним. Зауважує, що в порядку, визначеному ст. ст. 15, 16 ЦК України, КЕВ м. Хмельницький до суду за захистом свого права не звертався, рішення міської ради в адміністративному порядку не оскаржував.
Посилаючись на положення ст. ст. 3, 125, 126 Земельного Кодексу України (в редакції з 2009 р.), акцентує увагу на тому, що у позивача права постійного користування земельною ділянкою, щодо якої існує спір, в розумінні спеціального закону, що регулює земельні правовідносини, не виникало, право на земельну ділянку у встановленому законом порядку не посвідчувалося, а тому Славутською міською радою право позивача на земельну ділянку площею 12.8659 га не порушувалося. Зауважує, що позиція позивача щодо перебування в нього на праві постійного користування спірної земельної ділянки та належності її до земель оборони обмежуються лише її обліком, який ведеться юридичною особою, що є неналежним документом, що посвідчує право на земельну ділянку. Вважає, що доказів того, що спірна земельна ділянка віднесена в розумінні Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності до земель державної власності, позивачем не надано. Вважає безпідставними посилання позивача на рішення Конституційного суду України від 22 вересня 2005 року №5-рп/2005, оскільки останнє не впливає на правовідносини, щодо яких існує спір. Безпідставним вважає також твердження позивача про самовільне захоплення земельної ділянки Славутською міською радою, оскільки ради відсутні ознаки самовільного зайняття земельної ділянки (Закон України Про державний контроль за використанням та охороною земель), що підтверджується прийнятими рішеннями міської ради щодо розроблення документації із землеустрою, його затвердження та реєстрації права на земельну ділянку.
У додаткових поясненнях, наданих 12.12.2016 р., відповідач акцентує увагу на тому, що рішення №12.8-28/2013 від 05.04.2013 р. "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення індустріального парку в місті Славуті" є актом ненормативного характеру, оскільки було звернене до окремої юридичної особи, застосовувалось одноразово і після реалізації вичерпало свою дію. Посилаючись на положення п. 34 ст. 26, ст. ст. 59, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 12, 122 ЗК України, положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", зазначає, що доказів того, що спірна земельна ділянка віднесена в розумінні Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" до земель державної власності, позивачем не надано. Крім того, при обґрунтуванні своєї позиції позивачем не враховано, що до комунальної власності міста на підставі розпорядження КМУ №390 від 08.07.2006 року передано майнові комплекси військових містечок №21, №22 разом із земельними ділянками, які входять у державний акт на право постійного користування. Доказів використання спірної земельної ділянки для постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, тобто відповідності земельної ділянки ознакам земель оборони в розумінні ст. 77 ЗК України позивачем також не надано, як і не подано доказів того, що на вказану земельну ділянку оформлено право постійного користування в порядку, визначеному законом. Також звертає увагу на те, що не надано доказів того, що земельна ділянка, щодо якої існує спір площею 12,8659 га, яка входить у межі земельної ділянки індустріального парку, є саме тією земельною ділянкою, яка перебуває на обліку позивача. При цьому вважає необґрунтованими посилання позивачів на облік, який ведеться їхньою установою та на якому до цього часу перебуває земельна ділянка площею 109 га, оскільки вказаний облік є внутрішнім документом КЕВ м. Хмельницький, площа, яка зазначена в обліку проведена шляхом підрахунку самим позивачем, який вівся протягом декількох років, а не на підставі виготовленої документації із землеустрою, яка дала б змогу встановити конфігурацію, площу земельної ділянки, визначити на місцевості зовнішні межі земельної ділянки, крім того відрізняється від площі, яка міститься в актах звірки з Держземагентством. Зазначають, що при проведенні експертизи, а також позивачами не врахований той факт, що в межах населеного пункту згідно кварталів державного земельного кадастру знаходилось військове містечко №21 площею 559,7472 га, а за межами міста - площею 22,8528 га, що підтверджується планом земельної ділянки військового містечка №21, виготовленого інженером землевпорядником КП "Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт". Повідомляють, що на підставі рішення №12.8-28/2013 від 05-04-2013 року "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення індустріального парку в місті Славуті" міською радою був виготовлений проект землеустрою та проведена реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі із присвоєнням земельній ділянці кадастрового номеру. При проведенні вказаної реєстрації державним реєстратором також не було встановлено порушення прав та інтересів інших юридичних та фізичних осіб.
У поясненнях (від 18.10.2016 р. №04-29/2228) з приводу висновку експерта від 15.09.2016 р. вважає останній необґрунтованим та таким, що виконаний без дотримання вимог, зокрема, наказу Міністерства юстиції від 08.10.1998 р. №53/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3.11.1998 р. за №705/3145, "Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень", який визначає, основні завдання земельно-технічної експертизи (гл. 6 р. 11 Інструкції), зокрема, визначення відповідності фактичного землекористування в частині порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки. Посилаючись на п. п. 6.1.2, 6.1.3 Інструкції вказує, що в основу експертних досліджень покладено неактуальний правовстановлюючий документ на земельну ділянку - державний акт №041772 1982 року на право користування землею площею 1749,1 гектарів, виданий Шепетівській КЕЧ району. Стверджує, що на даний час КЕВ м. Хмельницький не належить право користування усією площею земельної ділянки, яка визначається даним актом. Оскільки впродовж 1991-2016 років Міністерство оборони неодноразово передавало право для інших суб`єктів (в тому числі і для Славутської міської ради) на частини цієї земельної ділянки площею 1749,1 гектарів. На деякі з цих переданих земельних ділянок на даний час видані державні акти на право власності. Вважає, що відсутність вихідних даних для проведення експертизи, інших правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які раніше були складовими земельної ділянки загальною площею 1749,1 га, свідчить про необ`єктивність та упередженість експертного дослідження. Звертає увагу на те, що експертом не використано технічну документацію із землеустрою на земельну ділянку. Також посилається на положення постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 року №4 щодо актів законодавства, якими слід керуватись у вирішенні питань призначення судової експертизи в судовому процесі, і зазначає, що у позивачів відсутні належна технічна документація із землеустрою, а також межові знаки, які надають можливість визначити площу спірної земельної ділянки. З посиланням на ст. ст. 177, 179, 190 Цивільного кодексу України вказує, що земельна ділянка, яка, на думку позивачів, їм належить, не має жодних індивідуально-визначених ознак, які дають можливість ідентифікувати її як об`єкт цивільних прав таких як: правовстановлюючий документ; визначена площа; межі та ін. З огляду на положення ст. ст. 79, 92 Земельного кодексу України вважає, що земельна ділянка не є визначеним об`єктом для проведення експертизи. Підтвердженням цього факту є суперечливість та розбіжності, зафіксовані за результатами спільних перевірок у формі 6-зем, та свідчення представників позивачів та представника Управління Держгеокадастру у Славутському районі Хмельницької області.
Представник третьої особи - Кабінету Міністрів України письмових пояснень на позов не надав, проте вважає позовні вимоги при встановленні накладення земельних ділянок обґрунтованими з підстав, заявлених у позові, та додаткових поясненнях прокурора, позивачів.
Представник третьої особи - КП "Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт" проти позовних вимог заперечив. У письмових поясненнях (№122 від 28.11.2016 р.) повідомив, що на підставі ст. 19 Закону України "Про індустріальні парки" та враховуючи висновки конкурсної комісії 27.01.2015 року Славутською міською радою прийнято рішення №9-49/2015 "Про затвердження результатів проведення конкурсу з вибору керуючої компанії індустріального парку, переможцем відкритого конкурсу з вибору керуючої компанії індустріального (промислового) парку "Славута" визнано КП "Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт. Між Славутською міською радою та КП "Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт" укладено договір №282 "Про створення та функціонування індустріального парку", який в подальшому затверджено рішенням Славутської міської ради №30-50/2015 від 27.02.2015 року "Про затвердження Договору про створення та функціонування індустріального парку від 05.02.2015 р.". Посилаючись на положення п. 2 ст. 25 Закону України "Про індустріальні парки", ст. 92 Земельного кодексу України, вказує, що згідно зі статутом, затвердженим рішенням Славутської міської ради від 05.03.2009 р. №9-28/2009 "Про створення комунального підприємства "Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт", КП "Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт" засноване на комунальній власності територіальної громади м. Славута. Таким чином, рішенням Славутської міської ради №16.2-51/2015 від 27.03.2015 року КП "Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт" передано в постійне користування сформовану та зареєстровану земельну ділянку під індустріальним парком площею 50 га по вул. Військова (кадастровий номер: 6810600000:01:007:0088) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості та 15.05.2015 року реєстраційною службою Славутського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області здійснено відповідну реєстрацію та надано Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права - права постійного користування земельною ділянкою КП "Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт" (індексний номер витягу 37551191). Вважає, що наведене свідчить про законність дій Славутської міської ради, а також про той факт, що за результатами цих дій настали наслідки, скасування яких призведе до значної шкоди для територіальної громади міста Славути.
Управління Держгеокадастру у Славутському районі Хмельницької області в наданих письмових поясненнях від 27.10.2015 р. та представники у судових засіданнях 12.10.2015 р., 19.10.2015 р. повідомили, що наказом Державного комітету статистики України від 05.11.1998 р. №377 затверджені форми державної статистичної звітності з земельних pecypciв та Інструкцію з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель. Тому довідка з державної статистичної звітності (форма 6-зем) є лише різновидом статистичної звітності, а не правовстановлюючим документом, який міг би слугувати підставою виникнення права власності чи користування землями. Розбіжності щодо площ земельних ділянок, які обліковуються, та даними КЕВ м. Хмельницький існують через відсутність проведеної інвентаризації земель, невиготовлення документації із землеустрою, відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки. Зазначає, що про необхідність проведения інвентаризації земель, отримання державних актів на право постійного користування неодноразово наголошувалось під час проведення звірок та зазначалось Управлінням у актах звірки. Посилаючись на ст. 141 Земельного кодексу України, стверджує, що реорганізація, ліквідація юридичної особи є юридичним фактом для припинення права на постійне користування землею. При реорганізації до правонаступника переходять всі права, які належали реорганізованій юридичній особі, але всі правовстановлюючі документи підлягали переоформленню. Використання земельної ділянки правонаступником без документу, який посвідчує право користування земельною ділянкою, не допускалося. Зазначає, що якщо юридична особа реорганізувалась, то переоформлення права постійного користування є обов`язковим. Порядок оформлення та видачі державних актів регулювався Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації i зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку i право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, яка затверджена наказом Держкомзему України № 43 від 04.05.1999р. Вказана Інструкція не передбачала внесення будь-яких змін до державних актів на право постійного користування земельною ділянкою стосовно зміни користувача або назви користувача земельної ділянки, що також вказує на те, що такий державний акт підлягав переоформленню. У зв`язку із зазначеним вважає, що при підписанні документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 50 га за кадастровим номером 6810600000:01:007:0088 Управлінням Держземагентства у Славутському районі порушень прав та інтересів будь-яких юридичних ociб не відбулося, оскільки в позивача не виникло право користування даною земельною ділянкою відповідно до вимог ст. 125 Земельного кодексу України.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Відповідно до рішення Славутьскої міської ради шостого скликання № 6-27/2013 від 01.03.2013 р. міською радою відповідно до Закону України від 21.06.2012 р. „Про індустріальні парки, керуючись п. 38 ч. 1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні було затверджено концепцію індустріального (промислового) парку Славута згідно додатку до даного рішення.
05.04.2013 р. Славутська міська рада на виконання рішення Славутської міської ради № 6-27/2013 від 01 березня 2013 року Про затвердження концепції індустріального (промислового) парку Славута, з метою створення сприятливого клімату для діяльності інвесторів та додаткового залучення інвестицій в м. Славута, відповідно до Закону України Про землеустрій, Закону України Про індустріальні парки, статтей 66-1, 123, 134 Земельного кодексу України, керуючись п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, прийняла рішення №12.8-28/2013 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення індустріального парку в місті Славуті", відповідно до п. 1 якого вирішила надати дозвіл територіальній громаді міста в особі Славутської міської ради на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Військовій орієнтованою площею 50,00 га (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення) для створення індустріального парку Славута. Цільове призначення земельної ділянки згідно Класифікатора видів цільового призначення земель - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Відповідно до п. 3 вищевказаного рішення відділу з питань регулювання земельних відносин виконавчого комітету Славутської міської ради вирішено вжити заходів, передбачених чинним законодавством, щодо присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці та щодо винесення вказаного виду документації із землеустрою на затвердження міської ради.
Комунальним підприємством "Славутськимй міський центр земельно-кадастрових робіт" на замовлення територіальної громади м. Славута в особі Славутської міської ради в 2013 р. було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: м. Славута, вул. Військова загальною площею 50 га.
У пояснювальній записці до проекту зазначено, що земельна ділянка, що проектується до відведення, раніше нікому не надавалася, що підтверджується земельно-кадастровою інформацією. Також зазначено, що відведення земельної ділянки суттєво не вплине на використання суміжних земельних ділянок.
У висновку від 28.05.2013 р. №23 управління Держземагентства в Славутському районі було погоджено вищезазначений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку (від 23.05.2013 р.) земельна ділянка площею 50 кв. м. по вул. Військовій з цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, за кадастровим номером 6810600000:01:007:0088 по вул. Військовій в м. Славуті Хмельницької області зареєстрована за територіальною громадою м. Славута в особі Славутської міської ради як комунальна власність. Підставою внесення запису зазначено Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 р.
31.05.2013 р. Славутською міською радою з урахуванням рекомендацій постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, екології, благоустрою та адміністративно-територіального устрою, на підставі ст. ст. 12, 118, 121, 122 Земельного кодексу України, Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності, п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні прийнято рішення №17.2-30/2013 "Про передачу земельних ділянок у власність чи користування" відповідно до п. 11 якого територіальній громаді міста Славути в особі Славутської міської ради вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Військова для створення індустріального парку Славута площею 500000 кв.м. (кадастровий номер: 6810600000:01:007:0088) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення).
Особам, зазначеним у пункті 1-11 цього рішення протягом одного місяця з дня його прийняття вирішено оформити у порядку, передбаченому чинним законодавством, правовстановлюючі документи, що посвідчують право власності на земельні ділянки і провести їх державну реєстрацію (п. 12 вищевказаного рішення).
Рішенням Славутської міської ради шостого скликання №18-30/2013 від 31.05.2013 р. вирішено створити індустріальний (промисловий) парк Славута на відведеній земельній ділянці кадастровий номер 6810600000:01:007:0088 площею 50 га по вул. Військовій.
Рішенням Славутської сміської ради шостого скликання № 16.2.-51/2015 від 27.03.2015р. було вирішено передати КП „Славутський міський центр земельно- кадастрових робіт в постійне користувння сформовану та зареєстровану земельну ділянку під індустріальним парком площею 50 га по вул. Військовій (кадастровий номер 6810600000:01:007:0088) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (п.7).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №37551191 земельна ділянка площею 50 га, кадастровий номер 6810600000:01:007:0088 на підставі рішення Славутської сміської ради шостого скликання № 16.2.-51/2015 від 27.03.2015 р. зареєстрована на праві постійного користування за користувачем - КП „Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт, розпорядник - територіальна громада міста Славута в особі Славутської міської ради.
У матеріали справи надано Державний акт серії Б №041772 1982 р., виданий Шепетівській КЕЧ району на право користування землею площею 1749,1 га для державних потреб.
Відповідно до акту приймання-передачі військового майна військової частини А 1766 під охорону Славутській міській раді, затвердженого рішенням Славутської міської ради 26.07.2004р., комісією було проведено обстеження об`єкта передачі військове містечко № 21 (база в/ч НОМЕР_3 , яка розформовується) м. Славута, яке належить до сфери управління Міноборони і передається під охорону Славутській міській раді до прийняття постанови КМУ про передачу в комунальну власність, та встановлено, що до складу об`єкта передачі належать, зокрема, будівлі загальною площею 88926 м.кв., земельні ділянки загальною площею 307,16 га.
Згідно з витягом із Директиви Міністерства оборони України від 20.01.2005р. №Д322/і/*3 Шепетівську квартирно-експлуатаційну частину району (м. Шепетівка) код 07775980 було розформовано, правонаступником визначено КЕВ м. Хмельницький
Відповідно до виписки є ЄДРЮО та ФОП від 26.11.2014р., довідки № 89/2 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 01.08.2012р., відомостей з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 26.11.2014р. квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький зареєстрований як юридична особа 20.08.2001р.
Згідно з Положенням квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький (затверджене начальником Західного територіального КЕУ 02.01.2013 р.) КЕВ м. Хмельницький є державною установою, яка створена Міністерством оборони України (засновник) і підпорядкована Західному Територіальному квартирно-експлуатаційному управлінню. Установа створена з метою керівництва квартирно-експлуатаційними службами військових частин та установ, які дислокуються на територіях Хмельницького, Старокостянтинівського, Ярмолинецького, Шепетівського, Славутського гарнізонів (п. 2.1).
В матеріали справи надано копію індивідуальної картки обліку земель оборони форма 403 в/м №21, в якій відображено, що за Славутським гарнізоном на обліку Шепетівської КЕЧ на праві постійного користування обліковується 523,65 га згідно викопіювання земельної ділянки, що також відображено в книзі обліку земельних ділянок Шепетівської КЕЧ району.
Згідно з актом приймання-передачі вивільненого військового майна в/містечка №21 після розформування в/частини НОМЕР_3 , яке знаходиться під охороною Славутської міської ради відповідно до акту прийняття-передачі від 26.07.2004 р., з обліку Шепетівської КЕЧ району на облік Хмельницької КЕВ, затвердженим начальником Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління 01.12.2005 р., комісія, утворена відповідно до наказу начальника Шепетівського гарнізону №87 від 21.11.2005 р., згідно з директивою Міністра оборони України №322/1/020 від 11.11.2005 р. „Про розформування Шепетівської КЕЧ району та наказу начальника Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління №3 від 7.10.2005 р. „Про передачу військового містечка в/частини з обліку Шепетівської КЕЧ району на облік Хмельницького КЕВ, на підставі акту прийняття-передачі під охорону Славутській міській раді майна в/м №21 (вивільненого після розформування в/ч НОМЕР_3 ) від 26.07.2004 р. провела прийом-передачу з обліку Шепетівської КЕЧ району на облік Хмельницького КЕВ військового майна військового містечка № 21 (частково) м. Славута вул. „Газети Правда" у Хмельницькій області, яке перебувало на обліку КЕЧ (будівлі, споруди, мережі електропостачання, водопровідні, каналізаційні, теплопостачання, благоустрій території, мебель гуртожитку 21/18) та майна військової частини А1766 (служба ПММ, обладнання лазнево-прального комбінату, обладнання їдалень 21/30, 32), вивільненого після розформування в/ч НОМЕР_3 , яке відповідно акту прийняття-передачі від 26.07.2004 року знаходиться під охороною Славутської міської ради.
В акті зазначено, що на даний час приймається на облік Хмельницького КЕВ 99 будівель, а не 101 буд. як вказано в акті передачі під охорону, так як будівля 21/536 була передана відповідно розпорядження командувача Західного ОК по акту приймання-передачі від 4.08.2004 р. передано в/частині А 3845, буд. 21/585 списана, відповідно акту на списання затвердженого командувачем Західного ОК від 30.09.2005 року та розібрано Будинкоуправлінням №2 Шепетівської КЕЧ району. Також зафіксовано, що на даний час приймається на облік Хмельницького КЕВ земельна ділянка площею 306,8498 га, а не як вказано в акті-передачі під охорону Славутській міській раді - 307,160 га, так як земельна ділянка площею 0,3102 передано відповідно акту прийняття - передачі в народне господарство 16.11.2004 року. Згідно із р. ІІ „Загальні відомості акту площа земельної ділянки: під будівлями 131,8 га, лісовий масив 57,26 га, лінія електропередач 1,0 га, під дорогами 10,50 га, плац 3,2 га, під плодовими деревами 2,5 га, територія, вільна від будівель, - 100,5898 га, всього 306,8498 га.
В матеріали справи надано лист КЕУ Західного оперативного командування від 16.11.2004р. № 37/1 /1099 начальнику КЕЧ району, в якому зазначено, що Міністром оборони України рішенням №7910/3 від 30.10.2004р. дозволено передати земельну ділянку площею 0,3102 га з території в/м №21 м. Славута органам місцевого самоврядування. Складено акт прийому-передачі земельної ділянки площею 0,3102 га із території в/м №21 м. Славута, розформованої в/ч А 1766, яка знаходиться під охороною Славутської міської ради землекористувач - Шепетівська КЕЧ району.
Відповідно до рішення ХХ сесії Славутської міської ради від 22.12.2004р. №6.1 було припинено право постійного користування земельною ділянкою площею 3102 кв.м. розформованої в/ч А 1766 та переведену зазначену земельну ділянку до земель резервного фонду міської ради.
Начальником Західного територіального КЕУ 30.12.2005р. було затверджено Загальний акт приймання-передачі військового майна в/частин (в/ч А 4127, в/ч 2007, в/ч 0757, в/ч 3522, в/ч НОМЕР_4 , в/ч НОМЕР_5 , в/ч НОМЕР_6 ), організацій Міністерства оборони (ДП МОУ Управління торгівлі Зах. ОК Шепетівський в/торг №42, ДП МОУ Івано-Франківський лісопромисловий комплекс Шепетівський військовий лісгосп, КП МОУ "Шепетівський Ремонтний завод", Будинкоуправління Шепетівської КЕЧ району №2 м. Славута, Будинкоуправління Шепетівської КЕЧ району №3 м. Ізяслав), а також Шепетівської КЕЧ району з обліку даної КЕЧ району на облік Хмельницького КЕВ.
В акті зазначено, що було проведено обстеження та прийом-передачу об`єктів військових частин та організацій МОУ, які перебували в районі обслуговування та на обліку Шепетівської КЕЧ району на облік Хмельницького КЕВ станом на 27.12.2005р. Зокрема, зазначено, що по в/м №21 площа земельної ділянки становить 523,4771, з яких по вул. Газети "Правда" - 109,8 (А 3845), 20,1373 (А 3730), 306,8498 га (охорона Славутської міськради). Комісією вирішено в зв`язку із розформуванням Шепетівської КЕЧ району майно поставити на облік і баланс Хмельницького КЕВ.
Відповідно до довідки Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління №303/23/2/867 від 31.03.2006 р. згідно з Директивою Міністра оборони України №Д-322/1/03 від 20.01.2005 р. та актів прийому-передачі від 01.12.2005 р. квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький прийняв від Шепетівської квартирно-експлуатаційної частини (району) будівлі, споруди, комунальні мережі та земельні ділянки Славутського та Ізяславського гарнізонів, в тому числі і фонди будинкоуправління №2 м. Славута та будинкоуправління №3 м. Ізяслав. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький є правонаступником Шепетівської квартирно-експлуатаційної частини (району) в частині прав, обов`язків та обслуговування будівель та споруд по м. Славута та м. Ізяслав.
При цьому, відповідно до акту прийому-передачі будівель частково вивільненого військового полігону військового містечка № НОМЕР_7 у м. Славута, та лісового масиву, розташованого на території в/м №21 м. Славута, складеного 20.03.2006 р., КЕВ м. Хмельницький передало військовій частині НОМЕР_6 на відповідальне збереження, з-поміж іншого, територію лісового масиву в/м №21 109,8 га, яка знаходиться під охороною в/ч А3845.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08.07.2006р. № 390-р "Про передачу майнових комплексів військових містечок" було прийнято пропозицію Міністерства оборони України, погоджену з обласними, міськими, районними, селищними і сільськими радами щодо передачі з державної власності у власність територіальних громад, зокрема, передати майнові комплекси військових містечок №№21,22 у м. Славута у власність територіальної громади м. Славута.
Листом №303/23/1/738 від 13.07.2006 р. Західне територіальне квартирно-експлуатаційного управління звернулось до начальника КЕВ м. Хмельницький з приводу передачі з державної власності у власність територіальних громад майнових комплексів військових містечок, а саме: військове містечко №21 м. Славута, військове містечко №22 м. Славута, військове містечко №3 смт. Вовковинці Деражнянського району, з вимогою створити комісію по прийому-передачі.
Наказом начальника КЕВ м. Хмельницький №150 від 17.07.2006 р. „Про передачу майнових комплексів військових містечок у комунальну власність територіальних громад для передачі у комунальну власність територіальних громад майнових комплексів військового містечка 3 Хмельницького гарнізону у смт. Вовковинці Деражнянського району та військових містечок 21, 22 Славутського гарнізону у м. Славута створено комісію, якій доручено підготувати необхідну документацію щодо безоплатної передачі до комунальної власності територіальних громад смт. Вовковинці та м. Славута майнових комплексів військових містечок 3, 21, та 22 до 31.07.2006 р. В наказі зазначено, що передачу буде проведено після надання розпоряджень про прийом-передачу від голів місцевих органів влади.
Рішенням виконавчого комітету Славутської міської ради №278 від 21.07.2006 р. „Про створення комісії по передачі-прийняттю майнових комплексів військових містечок №21 і №22 відповідно до розпорядження №390-р від 08.07.2006 р. „Про передачу майнових комплексів військових містечок КМ України про безоплатну передачу до комунальної власності територіальної громади м. Славута майнових комплексів військових містечок 21 та 22, розташованих у м. Славута, на основі ст. 40 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні та з метою передачі-прийняття майнових комплексів військових містечок №21, №22 створено комісію, якій доручено приступити до роботи 21.07.2006 р. та подати на затвердження чергового засідання виконавчого комітету акти прийняття-передачі.
Комісією було складено акт прийому-передачі майнових комплексів військових містечок №№21,22 м. Славути, разом з обслуговуючим персоналом Будинкоуправління №2 у комунальну власність територіальної громади м. Славута, який затверджений головою м. Славута 11.08.2006 р.
Відповідно до цього акту всього передано нерухомого майна в/м №№21,22 будівель, споруд - 244, площею забудови 153595,5 м.кв., площа земельної ділянки 412,6771 га.
До акту доданий додаток № 19 "Викопіювання плану земельної ділянки площею 412,6771 га з плану міста Славута", погоджений міським головою м. Славута, начальником КЕВ м. Хмельницький, в якому зазначено зовнішні межі земельної ділянки площею 412,6771 га, яка вилучається в запас міста Славута, згідно розпорядження КМУ №930 від 2006р. та землі, які не вилучаються в запас міста.
Рішенням №14.1.2-4/2006 від 12.09.2006 р. „Про земельні питання, припинення права користування Славутська міська рада, на підставі клопотання КЕВ м. Хмельницький та відповідно до ст. ст. 141, 142 Земельного кодексу України припинила право постійного користування земельними ділянками загальною площею 413,2771 га, в тому числі: - військове містечко №21 земельна ділянка загальною площею 412,6771 га, із них військова частина 021552 (будівельники) 5,47 га; військова частина НОМЕР_3 314,6898 га; військова частина НОМЕР_8 20,1373 га; будинок управління №2 72,38 га; - військове містечко №22 земельна ділянка площею 0,6 га, із них будинок управління №2 0,6 га. Вирішено перевести вказані земельні ділянки до земель запасу міської ради (землі житлової та громадської забудови) та повідомити органи державної реєстрації про припинення права постійного користування КЕВ м. Хмельницький земельними ділянками загальною площею 413,2771 га.
Відповідно до індивідуальної картки обліку земельної ділянки №46 (від 02.10.2006 р.) за Славутським гарнізоном (в/м 21) в КЕВ м. Хмельницький обліковується земельна ділянка в м. Славуті (віл. Я. Мудрого) відповідно до державного акта №041772 від 1982 р. 109,8 га.
У акті звірки даних обліку земель оборони КЕВ м. Хмельницький та управління Держкомзему у місті Славута, які знаходяться в межах їх відповідальності станом на 01.07.2009 р., відображено, що за КЕВ м. Хмельницький обліковується, зокрема, земельна ділянка площею 106,0027 га згідно з державним актом №041772 від 10982 р.
Згідно з актом інвентаризації земель Міністерства оборони України, які знаходяться на території Славутської міської ради, від 09.09.2009 р., складеному комісією, до якої входили, з-поміж інших, перший заступник та заступник міського голови м. Славути, начальник управління Держкомзему у м. Славуті, начальник КЕВ м. Хмельницький, по Славутській міській раді станом на 01.07.2009 р. згідно земельно-облікової документації управління Держкомзему у м. Славуті рахується на обліку земель оборони в постійному користуванні земельна ділянка площею 116,42 га, в т.ч. 106,0027 га в Шепетівському військовому лісгоспі, за даними обліку КЕВ м. Хмельницький 116,59 га, в т.ч. 109,8 га в Шепетівському військовому лісгоспі.
Як свідчить акт від 23.03.2011 р. звірки наявності та використання земель оборони, які станом на 01.01.2011 р., на обліку КЕВ м. Хмельницький (використовуються Шепетівським військовим лісгоспом, філією ДП МОУ „Івано-Франківський лісопромисловий комбінат) перебуває земельна ділянка у м. Славута по вул. Я. Мудрого на підставі держакту серії Б №041772 від 1982 р. Шепетівської КЕЧ району, згідно з даними форми 405 становить 109,800 га (з них 106,0027 га багаторічні насадження), згідно з даними обліку ДП МОУ 106,0027 га, згідно з даними форми 6-зем 106,0027 га. При цьому в графі „Обґрунтування наявності розбіжностей КЕВ м. Хмельницький, державним підприємством (рішення органів влади, місцевого самоврядування або рішення суду) КЕВ м. Хмельницький по земельних ділянках 106,0027, 0,7300 га, 1,5573 зазначено, що „розбіжність відсутня, виготовити новий державний акт на право користування землею, по земельній ділянці площею 1,5100 га „В/лісгоспу підтвердити необхідність використання для потреб оборони дороги заг.використання та вигот.держакта, державним підприємством (рішення органів влади, місцевого самоврядування або рішення суду). Органом Держкомзему по земельних ділянках площею 1,5573 га, 0,7300 га, 1,5100 га зазначено, що „відсутня технічна документація.
Згідно з переліком земельних ділянок, які обліковуються за формою 405 Міністерства оборони України Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління (КЕВ м. Хмельницький) та за даними форми 6-зем органів Держкомзему України станом на 01.05.2011 р. в межах Хмельницької області в м. Славуті (вул. Я. Мудрого) обліковується відповідно 106,0027 га та 3,7973 га, а за формою 6-зем 106,0027 га (погоджено начальником КЕВ м. Хмельницький та в/о начальника відділу Держкомзему у м. Славуті).
Відповідно до відомостей звірки наявності земель оборони, які рахуються у Держземагентстві Славутського району за Міністерством оборони (ЗСУ) в межах відповідальності КЕВ м. Хмельницький станом на 01.11.2013 р., 01.01.2014 р., яка підписана начальником КЕВ м. Хмельницький та начальником управління Держземагентства, скріплена печатками, зокрема, по в/м №21 за адресою: м. Славута, вул. Ярослава Мудрого, 16, вул. Садова 4 за даними форми 405 значиться 109,8 га, за даними форми 6-зем - 106,0027 га (в користування ДП "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат, Шепетівське військове лісництво, Славутська міська рада).
Згідно з даними форми 6-зем розділ 1.6.1 Міноборони (76) від 01.11.2013 р. до земель оборони віднесено 106,0027 га (в/ч А 1766) (підписана начальником управління Держземагентства у Славутському районі).
Наказами начальника Славутського гарнізону „Про розквартирування військових частин, установ та підприємств Міноборони України та прибирання території військових містечок Славутського гарнізону від 18.01.2013 р. №6, 21.04.2014 р. №14, 19.01.2015 р. №1 надано військовим частинам для розквартирування та постійної діяльності (для використання, збереження, під охорону та для прибирання) земельні ділянки, розташоване на них нерухоме військове майно, яке визначено у колонках додатків; закріплено майно за військовими частинами на праві оперативного управління за бюджетними військовими частинами та на праві господарчого відання за госпрозрахунковими підприємствами. Зокрема, за Шепетівським військовим лісництвом філія ДП МОУ „Івано-Франківський ЛПК закріплено земельні ділянки в/м 21 у м. Славута по вул. Я. Мудрого площею 1,51 га (автодорога загального користування), 108,29 га (багаторічні насадження) (1,3873 га та 106,0027 га).
30.01.2015 р. комісією, призначеною наказом начальника КЕВ м. Хмельницький №275 від 25.12.2014 р., проведено обстеження земельної ділянки з метою встановлення фактичного стану справ земель оборони військового містечка № НОМЕР_2 у м. Славуті (присвоєна адреса: вул. Військова, кадастровий номер 6810600000:01:007:0088). Внаслідок вивчення документів щодо земельної ділянки та її обстеження встановлено, зокрема, що на підставі індивідуальної картки обліку земельної ділянки форми 403, книги обліку форми 404, відомості форми 405, відомості звірки земель оборони, які рахуються в управлінні Держземагентства Славутського району Хмельницької області №299 від 10.02.2014 р. та державного акта на право користування землею частина земельної ділянки у місті Славута (присвоєна адреса: вул. Військова, кадастровий номер 6810600000:01:007:0088) належить до земель оборони військового містечка №21 Славутського гарнізону; перебуває на обліку КЕВ м. Хмельницький; надана державним актом на право постійного користування землею серії ЮБ №041772 від 03.01.1982 р. У висновках зазначено, зокрема, що дозволи від Міноборони на вилучення частини земельної ділянки військового містечка №21 орієнтовною площею 14 га не надавались.
Прокурор в інтересах держави в особі позивачів просить визнати незаконними та скасувати рішення шостого скликання Славутської міської ради Хмельницької області від 05 квітня 2013 року № 12.8-28/2013 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення індустріального парку в місті Славуті", від 31 травня 2013 року № 17.2-30/2013 "Про передачу земельних ділянок у власність чи користування" в частині п. п. 11, 12, 13 щодо затвердження територіальній громаді міста Славути в особі Славутської міської ради проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Військова для створення індустріального парку "Славута" площею 500000 кв.м. (кадастровий номер: 6810600000:01:007:0088) для розміщення та експлуатації основних, підсобних, допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення) та щодо прийняття оформлення для них правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки та проведення їх державної реєстрації, вважаючи що останні прийняті з перевищенням повноважень та в порушення закону, оскільки Славутська міська рада безпідставно визначила їх як землі комунальної власності і розпорядилась землями оборони як землями комунальної власності, чим порушила права держави в особі Міністерства оборони України, КЕВ м. Хмельницький як власника земельної ділянки.
У зв`язку з необхідністю у спеціальних знаннях, для встановлення факту перебування у власності держави (користувач КЕВ м. Хмельницький) земель згідно з Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою № Б 041772 від 1982 року на час прийняття спірних рішень, можливого накладання на них земельної ділянки, яка спірними рішеннями надана територіальній громаді міста Славута для створення індустріального парку „Славута, ухвалою суду від 01.12.2015 р. у справі № 924/1473/15 було призначено судову земельну-технічну експертизу, проведення якої доручено атестованому судовому експерту Танасієнко Нелі Іванівні (м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 15 (КП "Хмельницьке бюро технічної інвентаризації")). На розгляд експертизи поставлено такі запитання:
- Яка площа та каталог координат зовнішніх меж земельної ділянки, яка була відведена Шепетівській КЕЧ району для державних потреб згідно Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою № Б 041772 від 1982 року залишилась у віданні держави станом на час прийняття рішення шостого скликання Славутської міської ради Хмельницької області від 05 квітня 2013 року № 12.8-28/2013 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення індустріального парку в місті Славуті" та рішення шостого скликання Славутської міської ради Хмельницької області від 31 травня 2013 року № 17.2-30/2013 "Про передачу земельних ділянок у власність чи користування" (щодо відведення земельної ділянки по вул. Військова для створення індустріального парку "Славута" площею 500000 кв.м., кадастровий номер: 6810600000:01:007:0088 для розміщення та експлуатації основних, підсобних, допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення) та щодо прийняття оформлення для них правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки та проведення їх державної реєстрації?
- Чи накладається земельна ділянка загальною площею 50,00 га, кадастровий номер 6810600000:01:007:0088, яку надано територіальній громаді міста Славута для створення індустріального парку "Славута" на земельну ділянку, яка залишилась у віданні держави, що була відведена Шепетівській КЕЧ району для державних потреб згідно Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою № Б 041772 від 1982 року? Якщо накладається то вказати її площу і надати каталог координат її зовнішніх меж?
Також ухвалено вирішити інші питання, що виникнуть у ході проведення експертизи.
Ухвалою суду від 01.12.2015 р. провадження у справі зупинено до одержання результатів судової земельно-технічної експертизи.
У зв`язку з надходженням до суду висновку земельно-технічної експертизи №02/16 від 15.09.2016 р. та матеріалів справи №924/1473/15 ухвалою суду від 06.10.2016 р. провадження у справі №924/1473/15 поновлено, справу призначено до розгляду в судовому засіданні.
У висновку земельно-технічної експертизи №02/16 від 15.09.2016 р. експертом з приводу першого питання, поставленого на розгляд експертизи, зазначено, що станом на час прийняття рішення шостого скликання Славутської міської міської ради Хмельницької області від 05 квітня 2013 року №12.8-28/2013 „Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення індустріального парку в місті Славуті та рішення шостого скликання Славутської міської ради Хмельницької області від 31 травня 2013 року №17.2-30/2013 „Про передачу земельних ділянок у власність чи користування в частині п. п. 11, 12, 13 щодо затвердження територіальній громаді міста Славути в особі Славутської міської ради проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Військова для створення індустріального парку „Славута площею 500000 кв.м. (кадастровий номер: 6810600000:01:007:0088) для розміщення та експлуатації основних, підсобних, допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення) та щодо прийняття оформлення для них правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки та проведення їх державної реєстрації, у віданні держави залишилась земельна ділянка, яка була відведена Шепетівській КЕЧ району для державних потреб згідно Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою №Б041772 від 1982 року, площею 109,8378 га.
Щодо другого питання, поставленого на розгляд експертизи, експерт зазначив, що земельна ділянка загальною площею 50,00 га, кадастровий номер 6810600000:01:007:0088, яку надано територіальній громаді міста Славута для створення індустріального парку „Славута, накладається на земельну ділянку, яка залишилась у віданні держави, що була відведена Шепетівській КЕЧ району для державних потреб згідно Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою №Б 041772 від 1982 року. Площа накладки земельної ділянки, кадастровий номер 6810600000:01:007:0088, яку надано територіальній громаді міста Славута для створення індустріального парку „Славута, становить 12,8659 га. Площа накладки земельної ділянки, яку надано територіальній громаді міста Славута для створення індустріального парку „Славута, на земельну ділянку, що була відведена Шепетівській КЕЧ району для державних потреб згідно Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою №Б 041772 від 1982 року, відображена у додатку №1, каталог координат її зовнішніх меж відображено у додатку №5.
У судовому засіданні 20.12.2016 р. судовим експертом Танасієнко Н.І. надано пояснення з приводу складеного нею висновку судової земельно-технічної експертизи №02/16 від 15.09.2016 р.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Зазначені положення Цивільного кодексу України кореспондуються з положеннями ст. 20 Господарського кодексу України.
За приписами статті 2 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб`єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об`єктами - землі в межах території України, земельні ділянки та права на них.
Відповідно до частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Статтею 26 вищевказаного Закону встановлено, що виключною компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п. 34 ч. 1 ст. 26).
За приписами пунктів "а" та "в" статті 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належать, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Так, 05.04.2013 р. Славутською міською радою прийнято рішення №12.8-28/2013 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення індустріального парку в місті Славуті", відповідно до п. 1 якого рада вирішила надати дозвіл територіальній громаді міста в особі Славутської міської ради на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Військовій орієнтованою площею до 50,00 га (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення) для створення індустріального парку Славута.
У подальшому рішенням Славутської міської ради від 31.05.2013 р. №17.2-30/2013 "Про передачу земельних ділянок у власність чи користування" на підставі ст. ст. 12, 118, 121, 122 Земельного кодексу України, Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності, п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні територіальній громаді міста Славути в особі Славутської міської ради було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Військова для створення індустріального парку Славута площею 500000 кв.м. (кадастровий номер: 6810600000:01:007:0088) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення) (п. 11 рішення) та вказано особам, зазначеним у пункті 1-11 цього рішення, протягом одного місяця з дня його прийняття оформити у порядку, передбаченому чинним законодавством, правовстановлюючі документи, що посвідчують право власності на земельні ділянки і провести їх державну реєстрацію та приступити до використання земельних ділянок у порядку передбаченому чинними законодавством (п. п. 12, 13 рішення).
Військовий прокурор та позивачі вважають, що зазначені рішення прийнятті відповідачем з перевищенням повноважень та всупереч закону, оскільки стосуються, зокрема, земель оборони, які перебувають у державній власності, а саме в постійному користуванні КЕВ м. Хмельницького, порушують права та інтереси законного землекористувача.
Судом враховується, що відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
У свою чергу згідно зі ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. До земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать, зокрема, землі оборони. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
За приписами статті 77 Земельного кодексу України, яка кореспондується із статтею 1 Закону України "Про використання земель оборони", землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно законодавства України.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про Збройні Сили України" земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належить їм на праві оперативного управління.
Відповідно до абзацу 3 частини 5 статті 20 Земельного кодексу України земельні ділянки, що належать до земель оборони, використовуються виключно згідно із Законом України "Про використання земель оборони".
Статтею 326 Цивільного кодексу України передбачено, що у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб`єктами.
Частина 5 статті 116 Конституції України наділяє Кабінет Міністрів України повноваженням здійснювати управління державної власності відповідно до закону.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" управління об`єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб`єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об`єктів, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Відповідно до статті 317 Цивільного кодексу України право володіння, користування та розпорядження своїм майном належить власнику цього майна. Статтею 319 Цивільного кодексу України визначено, що лише власник має право вчиняти стосовно свого майна будь-які дії, які не суперечать закону, а статтею 321 цього Кодексу передбачено принцип непорушності права власності.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 2 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" Міністерство оборони України є уповноваженим державою органом управління військовим майном, в тому числі закріплює військове майно за військовими частинами (у разі їх формування, переформування), приймає рішення щодо перерозподілу цього майна між військовими частинами Збройних сил України, в тому числі у разі їх розформування. Частиною першою статті 10 Закону України "Про оборону України" передбачено, що Міністерство оборони України як центральний орган виконавчої влади забезпечує проведення в життя державної політики у сфері оборони, функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність і підготовку Збройних Сил України до здійснення покладених на них функцій і завдань.
З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що землі оборони знаходяться в управлінні та користуванні Міністерства оборони, тоді як власником цих земель є держава в особі Кабінету Міністрів України, який ними розпоряджається.
Статтею 3 Закону України „Про правовий режим майна у збройних силах України передбачено, що військове майно закріплюється за військовими частинами Збройних Сил України на праві оперативного управління (з урахуванням особливостей, передбачених частиною другою цієї статті). З моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною Збройних Сил України воно набуває статусу військового майна. Військові частини використовують закріплене за ними військове майно лише за його цільовим та функціональним призначенням. Облік, інвентаризація, зберігання, списання, використання та передача військового майна здійснюються у спеціальному порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про використання земель оборони" передбачено, що військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 4 вказаного Закону військові частини ведуть облік закріпленого за ними майна в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України.
Як убачається з матеріалів справи, у 1982 році Шепетівській квартирно-експлуатаційній частині був виданий державний акт на право користування землею серія Б № 041772 на земельну ділянку загальною площею 1749,1 га, що знаходяться в Славутському районі Хмельницької області, для державних потреб .
Відповідно до директиви Міністра оборони України від 20.01.2005р. №Д-322/1/*3 Шепетівську квартирно-експлуатаційну частину району розформовано та визначено її правонаступником квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький.
Відповідно до акту від 30.12.2015 р., затвердженого начальником Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління, було проведено приймання-передачу військового майна з обліку Шепетівської КЕЧ району на облік Хмельницького КЕВ, в якому, зокрема, зазначено про передачу земельних ділянок, в тому числі по військовому містечку №21 передано земельні ділянки площею 523,4771 га, в т.ч. 109,8 га (за в\ч 3845), 306,8498 га, які знаходяться під охороною Славутської міської ради, та в\м №22 площею 0,6 га.
Отже, з урахуванням зазначеного, рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005р. №5-рп/2005 у справі №1-17/2005 (справа про постійне користування земельними ділянками), незважаючи на непероформлення земельних ділянок, право постійного користування вищезазначеними землями як землями державної власності (землі оборони) перейшло до КЕВ м. Хмельницкий. Доказів, які би спростовували зазначене, суду не подано.
У подальшому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08.07.2006 р. № 390-р "Про передачу майнових комплексів військових містечок" було прийнято пропозицію Міністерства оборони України, погоджену з обласними, міськими, районними, селищними і сільськими радами щодо передачі з державної власності у власність територіальних громад, зокрема, майнових комплексів військових містечок №№21, 22 у м. Славута у власність територіальної громади м. Славута.
Відповідно до п. 28 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 483 від 22 грудня 1997 року (далі -Положення), відомчий контроль за використанням і охороною земель, наданих в користування Збройним Силам України, здійснюють Головне управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України, Головне квартирно-експлуатаційне управління Міністерства оборони України, інженерне управління Військово-Морських Сил України, квартирно-експлуатаційні управління військових округів, квартирно-експлуатаційний відділ Північного оперативно-територіального командування, квартирно-експлуатаційні частини, районів, відділення морської інженерної служби.
За змістом п. 45, 50 Положення, передача земель, які виділені в користування Міністерству оборони України, місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України; оформлення передачі земель місцевим органам влади здійснюють землекористувачі спільно з квартирно-експлуатаційною частиною, відділенням морської інженерної служби Військово-Морських Сил України, на обліку яких знаходяться земельні ділянки в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Процедура вилучення військового майна з оперативного управління військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил, та його безоплатної передачі до сфери управління центральних або місцевих органів виконавчої влади, інших органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядним установам і організаціям, які провадять свою діяльність в інтересах національної безпеки і оборони, та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність визначається Порядком вилучення і передачі військового майна Збройних Сил, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 р. №1282 (далі - Порядок).
Згідно п. 3 Порядку в редакції, чинній на момент прийняття розпорядження Кабінету Міністрів України №390-р від 08.07.2006 р., у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність можуть передаватися військові містечка (майнові комплекси), інше нерухоме і рухоме військове майно (крім усіх видів озброєння, бойової техніки та боєприпасів), яке вивільняється в процесі реформування Збройних Сил і не планується до використання за призначенням, житлові будинки (разом з вбудованими та прибудованими нежитловими приміщеннями), гуртожитки (в тому числі не завершені будівництвом), майно закладів освіти, культури (крім кінотеатрів), фізичної культури та спорту, охорони здоров`я (крім майна санаторіїв, профілакторіїв, будинків відпочинку та аптек), соціального забезпечення, дитячих оздоровчих таборів, у тому числі об`єкти, не завершені будівництвом, колишні аеропорти військової авіації, які не мають можливості самостійно забезпечувати свою сертифікаційну придатність, а також інше військове майно, якщо воно не менше ніж два рази пропонувалося до продажу конкурентними способами приватизації, але не було реалізовано.
Пунктом 4 Порядку визначено, що передача військового майна органам, уповноваженим управляти державним майном, самоврядним установам і організаціям та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність проводиться за рішенням: 1) Кабінету Міністрів України - щодо цілісних майнових комплексів; 2) Міноборони - щодо: іншого окремого індивідуально визначеного майна; житлового фонду та інших об`єктів соціальної інфраструктури, які перебувають в оперативному управлінні військових частин і передаються не у складі цілісних майнових комплексів.
Ініціювати передачу військового майна можуть Міноборони, органи, уповноважені управляти державним майном, самоврядні установи і організації, органи місцевого самоврядування. Пропозиції щодо передачі військового майна за рішенням Кабінету Міністрів України погоджуються Міноборони з відповідними органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними установами і організаціями або територіальними громадами сіл, селищ, міст, районними або обласними радами, а також Мінфіном, Мінекономіки, Фондом державного майна та Держкомстатом. Погоджені пропозиції Міноборони разом з обґрунтуванням подає Мінекономіки (п. п. 6-7 Порядку).
Відповідно до п. 10 Порядку військове майно втрачає статус військового з дня затвердження акта про його приймання-передачу, крім випадків, коли воно передано до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, які здійснюють керівництво військовими формуваннями.
Пунктом 14 Порядку визначено, що передача військового майна оформляється актом приймання-передачі за зразком згідно з додатком, який складається у чотирьох примірниках, підписується головою і членами комісії та затверджується відповідно органом, уповноваженим управляти державним майном, самоврядною установою і організацією або органом місцевого самоврядування, яким передається військове майно.
Право органу, уповноваженого управляти державним майном, самоврядної установи і організації або органу місцевого самоврядування, яким передається військове майно, на управління переданим майном або право власності на нього настає з дня затвердження акта приймання-передачі (п. 15 Порядку).
Згідно комісійного акту (за участю представників КЕВ м. Хмельницький, Славутської міської ради) від 11.08.2006 р., який затверджено міським головою міста Славута, проведено приймання-передачу майнових комплексів військового містечка №№ 21, 22 м. Славута, разом з обслуговуючим персоналом Будинкоуправління №2 у комунальну власність територіальної громади м. Славута, в тому числі і земельні ділянки загальною площею 412, 6771 га., що відображено у додатку № 19. У додатку №19, який підписаний міським головою, заступником начальника управління комунальної власності та земель, начальником КЕВ м. Хмельницького, інженером з землекористування КЕВ, визначено зовнішні межі земельної ділянки площею 412,6771 га, яка вилучається в запас міста Славута згідно розпорядження КМУ №930 від 08.07.2006р. та землі, які не вилучаються в запас міста.
У подальшому рішенням Славутської міської ради від 12.09.2006р. № 14.1.2-4/2006 було припинено право постійного користування земельними ділянками загальною площею 413,2771 га, в тому числі по військовому містечку №21 - 412,6771 га та №22 - 0.6 га.
Після передачі частини земельної ділянки у комунальну власність у державній власності як землі оборони в постійному користуванні КЕВ м. Хмельницький відповідно до державного акта №041772 від 1982 р. залишилась ще частина земельної ділянки, про що свідчить акт прийому-передачі майнових комплексів військових містечок №№21, 22, затверджений 11.08.2006 р. (з урахуванням додатку 19 "Викопіювання плану земельної ділянки площею 412,6771 га з плану міста Славута"), та відображено в індивідуальній картці обліку земельної ділянки №46 (від 02.10.2006 р.) щодо обліку за КЕВ м. Хмельницький земельної ділянки в м. Славуті (вул. Я. Мудрого).
Перебування земельної ділянки у державній власності також підтверджується, зокрема, даними акта від 23.03.2011 р. звірки наявності та використання земель оборони, станом на 01.01.2011 р., переліком земельних ділянок, які обліковуються за формою 405 Міністерства оборони України Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління (КЕВ м. Хмельницький) та за даними форми 6-зем органів Держкомзему України станом на 01.05.2011 р., відомостями звірки даних обліку земель оборони КЕВ м. Хмельницький та управління Держкомзему у м. Славута станом на 01.07.2009 р., акта інвентаризації земель Міністерства оборони України, які знаходяться на території Славутської міської ради, від 09.09.2009 р., відомостями звірки наявності земель оборони, які рахуються у Держземагентстві Славутського району за Міністерством оборони (ЗСУ) в межах відповідальності КЕВ м. Хмельницький, станом на 01.11.2013 р., 01.01.2014 р., даними форми 6-зем від 01.11.2013 р., наказів начальника Славутського гарнізону „Про розквартирування військових частин, установ та підприємств Міноборони України та прибирання території військових містечок Славутського гарнізону від 18.01.2013 р. №6, 21.04.2014 р. №14, 19.01.2015 р. №1, у яких відображена наявність у користуванні КЕВ м. Хмельницького земельної ділянки військового містечка №21, розташованої в м. Славута по вул. Газети „Правда (Я. Мудрого).
При цьому підставою для зазначення відповідних даних щодо наявності земельної ділянки як земель оборони в користуванні КЕВ м. Хмельницький вказано Державний акт на право користування землею серія Б № 041772 від 1982 р.
Судом приймається до уваги, що згідно з висновком судової земельно-технічної експертизи №02/16 від 15.09.2016 р. станом на час прийняття рішення шостого скликання Славутської міської ради Хмельницької області від 05 квітня 2013 року №12.8-28/2013 „Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення індустріального парку в місті Славуті та рішення шостого скликання Славутської міської ради Хмельницької області від 31 травня 2013 року №17.2-30/2013 „Про передачу земельних ділянок у власність чи користування у віданні держави залишилась земельна ділянка, яка була відведена Шепетівській КЕЧ району для державних потреб згідно Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою №Б041772 від 1982 року, площею 109,8378 га. Земельна ділянка загальною площею 50,00 га, кадастровий номер 6810600000:01:007:0088, яку надано територіальній громаді міста Славута для створення індустріального парку „Славута, накладається на земельну ділянку, яка залишилась у віданні держави, що була відведена Шепетівській КЕЧ району для державних потреб згідно Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою №Б 041772 від 1982 року. Площа накладки земельної ділянки, кадастровий номер 6810600000:01:007:0088, яку надано територіальній громаді міста Славута для створення індустріального парку „Славута, становить 12,8659 га.
З вищенаведеного слідує, що частина земельної ділянки (площею 109,8 га) не передавалась у комунальну власність територіальної громади міста Славута, а тому залишилась у власності держави на праві користування КЕВ м. Хмельницький, право на яке засвідчене Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою №Б041772 від 1982 р.
Матеріали справи не містять доказів, які би засвідчували добровільну відмову Міністерства оборони України від користування земельною ділянкою або задокументовану згоду на передачу земельних ділянок площею 109,8 га іншим особам, та будь-яких рішень уповноваженого органу щодо фактичної передачі земельної ділянки площею 109,8 га, яка перебуває у користуванні КЕВ м. Хмельницький, у комунальну власність та щодо припинення права постійного користування вказаною земельною ділянкою чи її частиною у визначеному законом порядку.
При цьому відповідачем не надано належних та допустимих доказів, які би підтверджували набуття зазначеної земельної ділянки у комунальну власність.
Отже, приймаючи спірні рішення, Славутська міська рада вчиняла правомочності як власник земельної ділянки відносно частини земельної ділянки, яка перебувала у державній власності як землі оборони на праві постійного користування КЕВ м. Хмельницький (з огляду на те, що частина земель індустріального парку накладається на землі оборони).
Відповідач стверджує, що правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 109,8 га КЕВ м. Хмельницький не оформлювало, як наслідок відповідних прав не набуло, а тому ті чи інші права КЕВ м. Хмельницький на земельну ділянку прийнятими рішеннями не могло бути порушене.
З цього приводу суд зазначає, що право користування земельною ділянкою площею 1749,1 га (до якої входить частина спірної земельної ділянки) підтверджується Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серії Б №041772 від 1982 р., виданим Шепетівській КЕЧ району, правонаступником якої є КЕВ м. Хмельницький (директива Міністра оборони України від 20.01.2005р. №Д-322/1*3).
При цьому обов`язок переоформлення права користування земельною ділянкою, який містився у пункті 6 Перехідних положень Земельного кодексу України, визнаний неконституційним на підставі рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 №5-рп/2005 (у справі №1-17/2005 за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 92, пункту 6 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України (справа про постійне користування земельними ділянками). Зокрема, вказаним рішенням КСУ визнано неконституційними положення пункту 6 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо зобов`язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення та положення пункту 6 Постанови Верховної Ради України "Про земельну реформу" від 18.12.1990 №563-XII з наступними змінами в частині щодо втрати громадянами, підприємствами, установами і організаціями після закінчення строку оформлення права власності або права користування землею раніше наданого їм права користування земельною ділянкою. Таке рішення Конституційного Суду України вмотивовано тим, що громадяни та юридичні особи не можуть втрачати раніше наданого їм права користування земельною ділянкою.
Виходячи із викладеного, право користування спірною земельною ділянкою Шепетівської КЕЧ, набуте КЕВ м. Хмельницький в установленому законом порядку, не втрачається, а зберігається до його належного переоформлення. Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України в постанові від 21.09.2011 р. у справі №6-14цс11.
Відсутність державного акту, що посвідчує відповідне право, реєстрації такого права тощо, на які посилається відповідач як на відсутність правовстановлюючих документів, не позбавили державу як власника в особі Міністерства оборони України як органу управління та КЕВ м. Хмельницький як користувача земельної ділянки відповідного права на неї. Таке право не втрачається, а зберігається до його належного переоформлення відповідно до вимог чинного законодавства (аналогічна позиція викладена у постанові ВГСУ від 23.11.2016 р. у справі №916/1474/14).
Незважаючи на відсутність переоформлення правовстановлюючого документа право постійного користування спірною земельною ділянкою залишається за Міністерством оборони України, а тому вона відноситься до земель оборони, належить державі на праві власності та за відповідним військовим формуванням закріплена на праві постійного користування.
При цьому судом також враховується висновок ВСУ, викладений у постанові від 16.09.2015 р. у справі №92/1017/14, згідно з яким держава є власником земель оборони за законом, при цьому наявність чи відсутність у землекористувача документів на користування земельною ділянкою не змінює її правового статусу, оскільки його вже визначено законом.
Доводи відповідача про те, що на підставі Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності„ землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; а також всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу, спростовуються положеннями цього ж Закону. Так, відповідно до підпункту „а пункту 4 розділу ІІ „Прикінцеві та перехідні положення зазначеного Закону у державній власності залишаються розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки, які належать до земель оборони.
Зазначеним у сукупності спростовуються доводи відповідача про недоведеність того, що спірна земельна ділянка відноситься до земель оборони, та твердження про те, що вона відноситься до земель комунальної власності.
Посилання відповідача на відсутність доказів використання спірної земельної ділянки для постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань суд оцінює критично, оскільки таке використання здійснюється власником на його розсуд і не обов`язково полягатиме у розміщенні на ділянці військового майна чи проведення тієї чи іншої діяльності.
З приводу заперечення відповідача, висловленого щодо вищезазначеного висновку експертизи, суд зазначає, що експертом надано відповідь на поставлені перед дослідженням питання на підставі наявних у справі матеріалів. При цьому відповідачем не надано доказів на спростування висновку експерта. Крім того, експерта попереджено про кримінальну відповідальність за відмову від покладених на неї обов`язків та за дачу завідомо неправильного висновку відповідно до ст. ст. 384, 385 КК України
Частиною 1 ст. 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він, по-перше, суперечить актам цивільного законодавства та, по-друге, порушує цивільні права або інтереси.
Статтями 153, 155 Земельного кодексу України передбачено, що власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених Земельним кодексом України та іншими законами України. У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Відповідно до п. п. 2, 3 ст. 152 ЗК України, п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. №7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з частиною третьою статті 152 ЗК шляхом: визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Розглядаючи позови про захист прав власників земельних ділянок і землекористувачів (про усунення перешкод у користуванні ними тощо), суд має перевіряти законність рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки іншій особі без вилучення (викупу) її в позивача в установленому порядку і за наявності для цього підстав ухвалювати рішення про його недійсність (п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. №7).
Відповідно до п. 2 роз`яснення Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. №02-5/35 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов`язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов`язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв`язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
З огляду на вищенаведені законодавчі норми, матеріали справи в сукупності, суд доходить висновку, що оскаржувані рішення Славутської міської ради прийняті з перевищенням повноважень та порушенням вимог закону, порушують права та інтереси позивачів у справі, оскільки Славутська міська рада прийняла рішення як власник, стосовно частини земель, яка їй не належить та відноситься до земель оборони, перебуває у державній власності відповідно до Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії Б №041772 від 1982 року та підтверджується обліковими відомостями КЕВ м. Хмельницький, відомостями органів Держкомзему у Славутському районі (форма 6-зем, акти звірки), висновком судової земельно-технічної експертизи, чим порушила вимоги ст. 19 Конституції України, ст. 24 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні, ст. ст.12, 20, 77 , 84 Земельного кодексу України, ст. 14 Закону України „Про Збройні сили України, ст. ст. 1, 2 Закону України „Про використання земель оборони.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги про визнання недійсними та скасування рішень шостого скликання Славутської міської ради Хмельницької області від 05 квітня 2013 року №12.8-28/2013 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення індустріального парку в місті Славуті" та від 31 травня 2013 року №17.2-30/2013 "Про передачу земельних ділянок у власність чи користування" в частині п. п. 11, 12, 13 щодо затвердження територіальній громаді міста Славути в особі Славутської міської ради проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Військова для створення індустріального парку "Славута" площею 500000 кв.м. (кадастровий номер: 6810600000:01:007:0088) для розміщення та експлуатації основних, підсобних, допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення) та щодо прийняття оформлення для них правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки та проведення їх державної реєстрації, є обґрунтованими, підтверджені наявними у справі доказами, а тому підлягають задоволенню.
З приводу тверджень відповідача про ненормативний характер рішень та вичерпання ними своєї дії, з посиланням на практику Верховного Суду України, суд зауважує, що відповідно до п. 5 рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 р. №7-рп/2009 (у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування)) ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання. Тобто зазначене рішення стосується неможливості органів місцевого самоврядування скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
При цьому судом враховується, що, приймаючи спірні рішення, Славутська міська рада не передавала спірної земельної ділянки іншим особам, а розпорядилась нею у своїх інтересах як власник лише на підставі Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності, незважаючи на те, що частина земельної ділянки належить до земель борони, що підтверджується відповідним державним актом, обліковими відомостями КЕВ м. Хмельницький, відомостями форми 6-зем органів Держкомзему у Славутському районі, висновком судової земельно-технічної експертизи. Спірні рішення порушують право державної власності на землі оборони, тобто породжують негативні наслідки для власника та користувача земельної ділянки, а саме держави особі Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, КЕВ м. Хмельницький, позбавивши права власності та користування частиною земельної ділянки (земель оборони), з метою захисту якого заявлений цей позов.
Судом зважається на те, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ст. ст. 15, 16 ЦК України). Право на захист особа здійснює на свій розсуд (ст. 20 ЦК України).
Згідно зі ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб`єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Статтею 55 Конституції України кожному гарантоване право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
З огляду на зазначене особа на свій розсуд обирає спосіб захисту свого права або інтересу, в тому числі шляхом оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, і обмеження її у цьому праві суперечить Конституції України та чинному законодавству.
При цьому судом враховуються положення ч. 1 статті 21 ЦК України, відповідно до якої суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси, положення ч. 1 ст. 155 Земельного кодексу України, відповідно до якої в разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Тобто, якщо правовий акт індивідуальної дії органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси окремих осіб, він може бути скасований у судовому порядку (постанова ВСУ від 10.06.2015р. у справі 6-162цс15, постанова ВГСУ від 23.11.2016 р. у справі справі №916/1474/14).
З приводу доводів відповідача про належність цього спору до публічно-правового та необхідності його розгляду в порядку адміністративного судочинства суд вважає за потрібне зауважити, що відповідно до п. 1.1 постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 р. №6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин (далі - Постанова) питання про те, чи підвідомча господарському суду справа у спорі, що виник із земельних правовідносин, повинно вирішуватись залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, тобто чи є вони приватноправовими чи публічно-правовими, та чи відповідає склад сторін у справі статті 1 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК). З цією метою господарським судам слід аналізувати предмет позову, підстави позову і зміст позовних вимог.
Згідно з п. 1.2 Постанови господарським судам підвідомчі лише справи у спорах, що виникають із земельних відносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов`язаних із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності.
Спір, що виник внаслідок порушення права суб`єкта господарської діяльності на земельну ділянку, в тому числі органами державної влади та місцевого самоврядування, є спором про право цивільне і підлягає розгляду за правилами ГПК. Зокрема, відповідно до статті 20 ГК України, статей 16, 393 ЦК України визнання судом незаконним і скасування акта органів державної влади, влади Автономної Республіки Крим або місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, належить до способів захисту права власності. Предметом спору є захист права власності особи, а не публічно-правових інтересів держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади (пп. 1.2.4 Постанови).
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності. Приймаючи оскаржені рішення, відповідач здійснював реалізацію повноважень власника землі, що ним самим підтверджено у судовому засіданні Отже, враховуючи вищенаведене та те, що спірні правовідносини виникли в зв`язку із порушенням прав на землю внаслідок прийняття оспорюваних рішень, і предметом спору є захист права власності держави в особі Міністерства оборони України, КЕВ м. Хмельницький, зазначений спір підвідомчий господарському суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору (ст. 32 ГПК України).
Згідно зі ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Беручи до уваги вищезазначені положення законодавства та обставини справи у сукупності, враховуючи положення ст. 33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд доходить висновку, що позовні вимоги є правомірними і підлягають задоволенню.
Відповідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи задоволення позову, судові витрати по сплаті судового збору та за проведення судової експертизи покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 32-34, 43, 49, 82, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення шостого скликання Славутської міської ради Хмельницької області від 05 квітня 2013 року № 12.8-28/2013 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення індустріального парку в місті Славуті".
Визнати незаконним та скасувати рішення шостого скликання Славутської міської ради Хмельницької області від 31 травня 2013 року № 17.2-30/2013 "Про передачу земельних ділянок у власність чи користування" в частині п. п. 11, 12, 13 щодо затвердження територіальній громаді міста Славути в особі Славутської міської ради проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Військова для створення індустріального парку "Славута" площею 500000 кв.м. (кадастровий номер: 6810600000:01:007:0088) для розміщення та експлуатації основних, підсобних, допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення) та щодо прийняття оформлення для них правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки та проведення їх державної реєстрації.
Стягнути зі Славутської міської ради, Хмельницька область, м. Славута, вул. Соборності, буд. 7 (код 34270865) в доход Державного бюджету України (по коду класифікації доходів бюджету 22030001, р/р 31218206783002, отримувач коштів УДКСУ у м. Хмельницькому, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013) судовий збір в розмірі 2436,00 грн. (дві тисячі чотириста тридцять шість гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Стягнути зі Славутської міської ради, Хмельницька область, м. Славута, вул. Соборності, буд. 7 (код 34270865) на користь квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький, м. Хмельницький, вул. Ціолковського, буд. 3/1 (код 07928461) 5000,00 грн. (п`ять тисяч гривень 00 коп.) витрат на проведення судової експертизи.
Видати наказ.
Повне рішення складено 26.12.2016 р.
Головуючий суддяВ.В. Виноградова
Суддя О.Є. Танасюк
Суддя С.В. Заверуха
Віддрук. 7 прим.: 1 - до справи; 2 - позивачу Міністерству оборони України (03168, м. Київ, Повітрофлотський проспект 6); 3 - позивачу КЕВ м. Хмельницький (29000, м. Хмельницький, вул. Ціолковського 3/1); 4 - відповідачу (30000, Хмельницька обл., м. Славута, вул. Соборності 7); 5 - військова прокуратура Хмельницького гарнізону (м. Хмельницький, вул. Пилипчука 65), 6 - Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського,12/2), 7 - КП "Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт" (Хмельницька область, м. Славута, вул. Церковна, 46А).