Справа № 2-884/11
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
28 лютого 2012 року смт. Кіровське АР Крим
Кіровській районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого -судді Михайлова Р. В.
при секретарі -Бешлієвій Е. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Кіровське АР Крим цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Токарєвської сільської ради Кіровського району АР Крим третя особа: Кіровська державна нотаріальна контора АР Крим, про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в :
Позивачі звернулися до суду із позовом до Токарєвської сільської ради Кіровського району АР Крим третя особа: Кіровська державна нотаріальна контора АР Крим, про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, мотивуючи позовні вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла їх бабуся ОСОБА_3, після її смерті відкрилася спадщина у тому числі на земельну ділянку за державним актом КМ №126621, розташовану на території Токарєвської сільської ради. Їх мати ОСОБА_4, як спадкоємець за заповітом прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 та отримала свідоцтво про право на спадщину на зазначену земельну ділянку. ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_4 померла. Позивачі своєчасно звернулися до нотаріальної контори для прийняття спадщини, що відкрилася після смерті матері, у тому числі і на вище зазначену земельну ділянку, проте нотаріус відмовив їм у видачі свідоцтва про право власності мотивуючи тим, що померла не встигла оформити державний акт на земельну ділянку, у зв'язку з чим позивачі просять визнати за ними право власності в порядку спадкування за законом на спірну земельну ділянку у судовому порядку.
Позивачі у судове засідання не з'явилися, натоміть надіслали до суду заяву з клопотанням розглянути справу без її участі, вказавши, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник Токарєвської сільської ради Кіровського району АР Крим до суду не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності, вказавши що позовні вимоги визнає.
Третя особа надіслала до суду заяву з клопотанням розглянути справи без їх участі.
Дослідивши матеріали цивільної справи у їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, після її смерті відкрилася спадщина у тому числі на земельну ділянку за державним актом КМ №126621. ОСОБА_4, як спадкоємниця за заповітом прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку, виданим на її ім'я (а.с. 11).
ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_4 померла, актовий запис № 27 від 09.10.2009 року, місце реєстрації -Токарєвська сільська рада Кіровського району АР Крим (а.с. 10).
Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 3,2400 га розташованої на території Токарєвської сільської ради Кіровського району АР Крим, призначенння -для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яку вона успадкувала після смерті матері ОСОБА_3 (а.с. 11, 16);
Позивачі є спадкоємцями за законом, крім них на спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_4 ніхто не претендує, що підтверджується спадковою справою № 23, копія якої досліджена в судовому засіданні.
Відповідно до листа нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії позивачам було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку після смерті матері, оскільки окрім свідоцтва про право на спадщину, відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку (а.с. 12);
Відповідно пунктів 10, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування»№ 7 від 30.05.2008 року відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно ст.1299 ЦК України Якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов'язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна.
Зволікання з виконанням зобов'язань, передбачених ч. 1 ст. 1297, ч. 1 ст. 1299 ЦК України, щодо оформлення права на спадщину, у складі якої є нерухоме майно, або їх невиконання також не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Саме до цього зводяться роз'яснення, надані Пленумом Верховного Суду України в п. 27 постанови від 30 травня 2008 року N 7 "Про судову практику у справах про спадкування". Аналогічна позиція викладена в ухвалі Верховного Суду України від 07.09.2011, № 6-44936св10.
Згідно положень статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Таким чином, позивачі є спадкоємницями першої черги після смерті матері, вони своєчасно звернулися до нотаріальної контори для прийняття спадщини, проте в видачі свідоцтва про право спадкування на земельну ділянку їм було відмовлено, оскільки спадкодавець за життя не встиг оформити державний акт на земельну ділянку, отриману нею у спадщину у зв'язку зі смертю, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 року, тому суд вважає вимоги позивачів про визнання за ними права власності на спадкове майно -земельну ділянку, площею 3,2400га у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 цілком обґрунтовані, відповідають закону і підлягають задоволенню.
Від позивачів надійшла заява про те, що вони відмовляються від стягнення з відповідача судових витрат, у зв'язку з чим суд залишає питання стягнення з відповідача зазначених витрат без розгляду.
На підставі наведеного керуючись статями 16, 1216, 1225 ЦК України, статями 10, 11, 60, 209, 212 -215, 218 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Токарєвської сільської ради Кіровського району АР Крим третя особа: Кіровська державна нотаріальна контора АР Крим, про визнання права власності на спадкове майно, -задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 право спільної часткової власності на земельну ділянку, площею 3,2400 га, розташовану на території Токарєвської сільської ради Кіровського району АР Крим, призначення -для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 01 216 846 00:04:001:0505, по 1/2 частки за кожною.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду АР Крим. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
С у д д я