Ухвала
01 липня 2019 року
м. Київ
справа № 645/6151/15-ц
провадження № 61-11424ск19
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Краснощокова Є. В., вирішуючи питання про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного суду
від 08 травня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , законним представником якої є ОСОБА_2 , треті особи: приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Погрібна Тетяна Петрівна, товариство з обмеженою відповідальністю «Транстерміналсервіс, ЛТД», товариство
з обмеженою відповідальністю «Транстерміналсервіс-2000», публічне акціонерне товариство «Фідобанк» про стягнення заборгованості за договорами позики та звернення стягнення на предмети застави; за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа ? приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Самощенко Олена Анатоліївна, про визнання правочинів недійсними,
ВСТАНОВИВ:
Касаційна скарга, подана 11 червня 2019 року, не може бути прийнята Верховним Судом до розгляду, оскільки у порушення вимог пункту 3 частини четвертої статті
392 ЦПК України до касаційної скарги не додано документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
При цьому ОСОБА_1 в прохальній частині касаційної скарги просить відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
У частині третій статті 3 ЦПК України передбачено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє
в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Ураховуючи те що скаржником не надано доказів, які підтверджують його майновий стан та неможливість сплатити судовий збір, підстави для відстрочення сплати судового збору відсутні.
Отже, ОСОБА_1 слід сплатити судовий збір у порядку та розмірі, визначених Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та
у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 7 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання касаційної скарги на рішення суду судовий збір підлягає сплаті в розмірі 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги в розмірі оспорюваної суми.
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» (у редакції, чинній на час подання позову - 2015 рік) за подання до суду фізичною особою позовної заяви майнового характеру сплачується судовий
збір - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» установлено, що з 1 січня 2015 року розмір мінімальної заробітної плати становить 1 218 грн.
У 2015 році ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом у справі,
в якому просив в рахунок погашення заборгованості за договором позики від 08 січня 2014 року у розмірі 2 517 302, 40 грн - звернути стягнення на предмети застави: автомобіль BMW, моделі Х5 2007 року випуску кузов № НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , зареєстрований ВРЕР № 1 ГУ МВСУ Харків 18 липня 2012 року на підставі свідоцтва про реєстрацію ТЗ НОМЕР_3 та автомобіль AUDI моделі ALLROAD,2003 року випуску, кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , зареєстрований ВРЕР № 1 ГУ МВСУ Харків 23 лютого 2008 року на підставі свідоцтва про реєстрацію ТЗ НОМЕР_6 , за договором застави транспортних засобів, посвідченим приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Самощенко О. А. 22 січня 2014 року, реєстровий № 171 шляхом визнання за ОСОБА_1 права власності на автомобілі та стягнути
з відповідачів на користь ОСОБА_1 суму боргу за договором позики
від 05 жовтня 2011 року у розмірі 708 700 грн.
ОСОБА_1 оскаржує у касаційному порядку постанову Харківського апеляційного суду від 08 травня 2019 року в частині вимог про звернення стягнення на заставне майно шляхом визнання права власності.
Відповідно до частини четвертої статті 6 Закону України «Про судовий збір» якщо скаргу (заяву) подано про перегляд судового рішення в частині позовних вимог (сум, що підлягають стягненню за судовим рішенням), судовий збір за подання скарги (заяви) вираховується та сплачується лише щодо перегляду судового рішення в частині таких позовних вимог (оспорюваних сум).
Таким чином, за подання касаційної скарги розмір судового збору становить
7 308 грн (1 218 грн * 3 * 200 %).
Судовий збір за подання касаційної скарги до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду має бути перераховано або внесено до УК у Печерському районі м. Києва, код ЄДРПОУ: 38004897, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31219207026007, ККДБ: 22030102 «Судовий збір (Верховний Суд, 055), символ звітності банку - 207.
На підтвердження сплати судового збору ОСОБА_1 необхідно надати до суду відповідний документ, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Відповідно до вимог частини третьої статті 393 ЦПК України у разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 392 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.
Крім того, дана касаційна скарга подана з пропуском строку на касаційне оскарження.
Згідно із частинами першою, другою статті 390 ЦПК України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо
в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Харківським апеляційним судом прийнято постанову 08 травня 2019 року. Останнім днем строку на касаційне оскарження (з урахуванням вихідних днів) є 10 червня
2019 року.
Згідно з частиною першою статті 127 ЦПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
ОСОБА_1 просить поновити строк на касаційне оскарження, посилаючись на те, що текст оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції отримав його представник 23 травня 2019 року, проте доказів на підтвердження цих обставин до касаційної скарги не додано.
Згідно з частиною третьою статті 393 ЦПК України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 390 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє
у відкритті касаційного провадження на підставі пункту 4 частини другої статті
394 цього Кодексу.
Отже, ОСОБА_1 необхідно надати належні та допустимі докази на підтвердження дати отримання оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції.
Керуючись статтями 185, 260, 392, 393ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору при поданні касаційної скарги на постанову Харківського апеляційного суду від 08 травня 2019 року.
Касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного суду від 08 травня 2019 року залишити без руху.
Встановити для усунення недоліків строк десять днів з дня вручення цієї ухвали.
У разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали щодо подання заяви про поновлення строку на касаційне оскарження або якщо наведені підстави для поновлення строку будуть визнані неповажними у відкритті касаційного провадження буде відмовлено. У разі невиконання у встановлений строк інших вимог цієї ухвали касаційна скарга вважатиметься неподаною та буде повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Є. В. Краснощоков