УХВАЛА
26 березня 2024 року
м. Київ
справа № 708/638/19
провадження № 51-5267 ск 19
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянувши касаційну скаргу потерпілого ОСОБА_4 на вирок Черкаського районного суду Черкаської області від 15 березня 2021 року та ухвалу Черкаського апеляційного суду від 25 грудня 2023 року щодо ОСОБА_5 , кримінальне провадження стосовно якого закрито,
установив:
за змістом оскаржуваного вироку, ОСОБА_5 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 135 КК України і призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 2 роки. На підставі статей 49, 74 КК України, звільнено ОСОБА_5 від призначеного покарання у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до відповідальності. Цивільний позов потерпілого в частині відшкодування моральної шкоди задавлено частково та стягнуто на користь ОСОБА_4 150 000 грн.
Ухвалою Черкаського апеляційного суду від 25 грудня 2023 року, за результатами розгляду апеляційних скарг потерпілого ОСОБА_4 та захисника ОСОБА_6 й засудженого ОСОБА_5 , вирок скасовано та, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження стосовно останнього закрито. Цивільний позов потерпілого залишено без розгляду.
У касаційній скарзі потерпілий порушує питання про перегляд вказаних судових рішень у касаційному порядку.
Перевіривши відповідність касаційної скарги вимогам ст. 427 КПК України, колегія суддів дійшла висновку, що касаційну скаргу слід залишити без руху, встановивши потерпілому строк для усунення недоліків, з огляду на таке.
Відповідно до положень п. 5 ч. 2 ст. 427 КПК України у касаційній скарзі зазначаються вимоги особи, яка подає касаційну скаргу, до суду касаційної інстанції.
Такі вимоги мають узгоджуватися із обґрунтуванням касаційної скарги.
Крім того, повноваження суду касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги визначено положеннями ст. 436 КПК України.
Відповідно до вказаної статті Кодексу, суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право: 1) залишити судове рішення без зміни, а касаційну скаргу - без задоволення; 2) скасувати судове рішення і призначити новий розгляд у суді першої чи апеляційної інстанції; 3) скасувати судове рішення і закрити кримінальне провадження; 4) змінити судове рішення.
Як убачається із змісту касаційної скарги, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального права при вирішенні питання про відшкодування моральної шкоди та неправильного застосування судом апеляційної інстанції закону України про кримінальну відповідальність, потерпілий ОСОБА_4 порушує питання про перегляд оскаржуваних судових рішень у касаційному порядку та зазначає, що вирок суду першої інстанції в частині відшкодування моральної шкоди підлягає зміні, а ухвала апеляційного суду - скасуванню.
Проте такі вимоги не відповідають приписам ст. 436 КПК України та не узгоджуються із повноваженнями суду касаційної інстанції.
Крім того, допускаючи зазначені недоліки, потерпілий не вказує у прохальній частині скарги наслідки перегляду рішення апеляційного суду.
Наявність вказаних недоліків унеможливлює відкриття касаційного провадження за скаргою потерпілого.
Відповідно до ст. 429 КПК України суд касаційної інстанції, встановивши, що касаційну скаргу подано без додержання вимог, передбачених статтею 427 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення касаційної скарги без руху, в якій зазначаються недоліки касаційної скарги і встановлюється строк, необхідний для їх усунення.
Враховуючи наведене, колегія суддів касаційного суду дійшла висновку, що касаційну скаргу потерпілого необхідно залишити без руху, надавши йому десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення зазначених у ній недоліків.
При повторному зверненні до суду касаційної інстанції потерпілим має бути підтверджено, що він не пропустив цей строк.
На підставі викладеного та керуючись вимогами ч. 1 ст. 429 КПК України, Суд
постановив:
Касаційну скаргу потерпілого ОСОБА_4 на вирок Черкаського районного суду Черкаської області від 15 березня 2021 року та ухвалу Черкаського апеляційного суду від 25 грудня 2023 року щодо ОСОБА_5 залишити без руху, надавши скаржнику десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення вказаних у ній недоліків.
У разі неусунення недоліків касаційної скарги, залишеної без руху, в установлений строк, така скарга повертається особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_7