Справа №589/3741/19 Головуючий у суді у 1 інстанції - ОСОБА_1 Номер провадження 11-кп/816/697/23 Суддя-доповідач - ОСОБА_2 Категорія - Грабіж
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2023 року колегія суддів Сумського апеляційного суду в складі:
головуючого-судді - ОСОБА_2 ,
суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_5 ,
прокурора ОСОБА_6 ,
захисника адвоката ОСОБА_7 ,
обвинуваченого ОСОБА_8
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відео конференції в залі суду в м. Суми матеріали провадження за апеляційною скаргою обвинуваченого ОСОБА_8 на ухвалу Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 02 грудня 2022 року, якою відносно обвинуваченого ОСОБА_8 було продовжено обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, -
ВСТАНОВИЛА:
В провадженні Шосткинського міськрайонного суду Сумської області знаходиться кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.186 КК України.
У судовому засіданні суду першої інстанції прокурор заявив клопотання про продовження обраного обвинуваченому ОСОБА_8 запобіжного заходу у виді тримання під вартою, оскільки продовжують існувати ризики переховування обвинуваченого від суду, протиправного впливу на потерпілих та свідків, вчинення інших кримінальних правопорушень.
02 грудня 2022 року ухвалою судді Шосткинського міськрайонного суду Сумської області обвинуваченому ОСОБА_8 продовжено запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 24 години 30 січня 2023 року, зі збереженням застави.
Не погодившись з ухвалою судді, обвинувачений ОСОБА_8 подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати ухвалу від 02 грудня 2022 року, змінити запобіжний захід на особисте зобов`язання.
Апелянт зазначав, що були порушені його права на захист, оскільки не було заключено угоди на захист, без його згоди.
Вважав, що вказані прокурором ризики за п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ч.1 ст.177 КПК України не обґрунтовані і не доведені.
Стверджував, що ухвала була винесена з порушенням вимог КПК України.
Заслухавши доповідь головуючого - судді щодо змісту оскаржуваного судового рішення та доводів апеляційної скарги, думку обвинуваченого та його захисника адвоката ОСОБА_7 на підтримку поданої апеляційної скарги, думку прокурора, який щодо задоволення апеляційної скарги - заперечував, просив ухвалу суду залишити без змін, перевіривши матеріали даного провадження та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст.404 КПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до вимог ст.177 КПК України, підставою для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті, тобто: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Крім того, при вирішенні питання про обрання, продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою суд повинен врахувати обставини, передбачені ст.178 КПК України, зокрема, тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується особа та дані, які її характеризують і можуть свідчити на користь збільшення (зменшення) ризику переховування від правосуддя чи інших способів неналежної процесуальної поведінки.
На переконання колегії суддів, суд першої інстанції, вирішуючи питання про проджовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обвинуваченому ОСОБА_8 , вищезазначених вимог Закону дотримався в повному обсязі.
Так, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення клопотання прокурора, поданого в рамках кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_8 вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.186 КК України та продовження останньому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, обґрунтований наявністю ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, існування яких було встановлено з огляду на конкретні обставини кримінального провадження, оскільки обвинувачений ОСОБА_8 офіційно не працевлаштований, не має постійного місця роботи та стійких соціальних зв`язків, раніше судимий за вчинення умисних злочинів проти власності, а також за вчинення злочину проти правосуддя, що свідчить про систематичне вчинення ним діянь, що містять ознаки кримінальних правопорушень, а тому ризик вчинення ним нових кримінальних правопорушень є достатньо високим.
Крім цього судом враховано і кількість судимостей, епізодів злочинної діяльності, часу, що минув з моменту ухвалення попереднього вироку, тому обвинувачений має сформовану репутацію особи, схильної до протиправної (злочинної) поведінки, а тому не викликає достатньої довіри, що вплинула б на можливість прийняття рішення про застосування більш м`якого запобіжного заходу ніж тримання під вартою.
З такими висновками суду першої інстанції погоджується і колегія суддів.
З огляду на вказане, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв рішення на основі всебічно з`ясованих обставин, з якими закон пов`язує можливість продовження виключного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, при цьому дослідив належним чином всі наявні відомості в матеріалах провадження та навів в ухвалі мотиви, з яких прийняв відповідне рішення.
Щодо тверджень обвинуваченого про те, що були порушені його права на захист, оскільки не було заключено угоди на захист, без його згоди, то колегія суддів визнає їх необґрунтованими, оскільки в судовому засіданні суду першої інстанції був присутній адвокат ОСОБА_9 , який приймав участь на підставі доручення Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області.
Колегія суддів звертає увагу і на те, що Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для тримання особи під вартою та продовження строку тримання під вартою має оцінюватися в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин. Тримання під вартою та продовження строку тримання під вартою може бути виправдано за наявності того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які не зважаючи на презумпцію невинуватості, переважають над принципом поваги до особистої свободи.
Таким чином, з врахуванням практики ЄСПЛ, колегія суддів вважає, що в даному конкретному випадку суспільний інтерес має більшу вагу над повагою до свободи особи, а тому, і з цих підстав, продовження відносно обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є виправданим.
За таких обставин, враховуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку, що судом постановлено законне та обґрунтоване рішення, підстави для його скасування відсутні, а тому, оскаржувану ухвалу слід залишити без зміни, а апеляційну скаргу обвинуваченого без задоволення.
Керуючись ст.ст. 404, 405, 407, 408, 419 КПК України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Ухвалу Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 02 грудня 2022 року, якою обвинуваченому ОСОБА_8 продовжено обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, залишити без зміни, а апеляційну обвинуваченого ОСОБА_8 на цю ухвалу без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
СУДДІ:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4