ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
_____________________________________________________________________________
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
17.05.2021 Справа № 905/830/21
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., розглянувши матеріали господарської справи за позовом ОСОБА_1 до відповідача 1 Приватного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод», відповідача 2 Компанії «BARLENCO LTD» (Барленко ЛТД), відповідача 3 Компанії «METINVEST B.V.» (Метінвест Б.В.) про визнання правочину недійсним, застосування наслідків недійсності правочину, стягнення збитків,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача 1 Приватного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод», відповідача 2 Компанії «BARLENCO LTD» (Барленко ЛТД), відповідача 3 Компанії «METINVEST B.V.» (Метінвест Б.В.) про:
-визнання недійсним правочину щодо застосування до ОСОБА_1 процедури примусового викупу належних йому на праві власності 30 000 шт. акцій Приватного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» у відповідності до Публічної без відкладної вимоги про придбання акцій в усіх власників акцій ПрАТ «Авдіївський коксохімічний завод»;
-застосування наслідків недійсності правочину та стягнути з Приватного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» на користь ОСОБА_1 відшкодування за не отримані дивіденди, нараховані за результати роботи Приватного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» за 2017 рік, в розмірі 423 349,68 грн.;
-стягнення солідарно з Приватного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод», Компанії «BARLENCO LTD», Компанії «METINVEST B.V.» на користь ОСОБА_1 збитків, спричиненні в зв`язку з недотриманням справедливої компенсації за акції Приватного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» у розмірі 4 707 996 грн 48 коп.
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам Глави 1 Розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України з наступних підстав.
За приписами п.1 ч.1 ст.164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Відповідно до порядку надсилання копії позовної заяви і доданих до неї документів, встановленого ч.1 ст.172 Господарського процесуального кодексу України, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Такі приписи згаданих норм мають на меті забезпечення, як конституційних засад змагальності сторін та рівності усіх учасників процесу перед законом і судом (п.п.2, 4 ч.3 ст.129 Конституції України), так і аналогічних приписів ст.ст.7, 13 Господарського процесуального кодексу України.
Відтак, на стадії прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд має бути впевненим у тому, що зазначені засади не були порушені заявником позову.
Відповідно до п.2 Правил надання поштового зв`язку, затверджених постановою №270 від 05.03.2009р. Кабінету Міністрів України, міжнародне поштове відправлення з оголошеною цінністю - міжнародне реєстроване поштове відправлення з вкладенням паперів, документів або інших предметів, оцінка вартості яких визначається відправником; відправлення «EMS» - міжнародне реєстроване поштове відправлення з вкладенням документів та/або товарів, що приймається, перевозиться і доставляється найшвидшим способом.
Згідно з п.70 цих Правил для пересилання дрібних пакетів, мішків «М», міжнародних посилок, міжнародних відправлень з оголошеною цінністю, відправлень «EMS» відправник у встановленому порядку заповнює митні декларації у кількості, що визначена країною призначення у Керівництві з приймання міжнародних поштових відправлень.
У позовній заяві визначені наступні адреси місцезнаходження:
відповідача 2 - Themistokli Dervi, 3 Julia House, 1066, Nicosia, Cyprus (Фемістоклі Дерві, 3 Джулія Хаус, 1066, Нікосія, Кіпр);
відповідача 3 Nassaulaan 2 A, 2514 JS `s- Gravenhage, the Netherlands (Нассаулан 2 А, 2514 JS, м. Гаага, Нідерланди).
Позивач також визначив адресу для листування:
відповідача 2 - 01133, м. Київ, пр. Лабораторний, 12 уповноважена особа Шелехов Євген Анатолійович;
відповідача 3 87534, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахімова, 116А.
В підтвердження відправлення відповідачу 2, відповідачу 3 копії позовної заяви і доданих до неї документів, позивачами надано описи вкладення у цінний лист б/н від 05.05.2021 та накладні №№6900510332167, 6900510332175 від 05.05.2021, зі змісту яких слідує, що позовна заява разом з додатками була направлена за наступними адресами:
відповідача 2 - 01133, м.Київ, пров.Лабораторний, 12;
відповідача 3 87534, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахімова, 116А.
Проте, доказів направлення відповідачу 2 та відповідачу 3 позовної заяви з додатками за адресою місцезнаходження Барленко ЛТД (Barlenco LTD) та Метінвест Б.В. (METINVEST B.V.), позивачами не додано, а отже приписи ст.ст.164, 172 Господарського процесуального кодексу України належним чином не виконані.
Крім того, відповідно до пункту 61 Правил у разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
З наведеного вбачається, що звертаючись до суду із позовом, на позивача покладений обов`язок додати документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів листом з описом вкладення, який має містити номер поштового відправлення. Саме зазначення такого номеру є обов`язковим для виконання вимог ГПК України про належне надсилання позовної заяви та документів іншій стороні.
Позивачем, в якості доказів надіслання відповідачам копії позовної заяви, надано поштові накладні №№6900510332167, 6900510332175 та описи вкладення у поштовий конверт, про направлення копії позовних матеріалів з додатками, на яких міститься відбитки поштових штемпелів та підпис працівника поштового відділення.
Проте опис вкладення у поштовий конверт не відповідає вимогам п. 61 Правил надання послуг поштового зв`язку оскільки не містить номеру поштового відправлення, що унеможливлює ідентифікацію наданої послуги з відправлення позову з доданим документами з описом вкладення відповідачам.
Суд доходить до висновку, що наданий позивачами опис вкладення, не може бути належним доказом на підтвердження здійснення останнім поштового відправлення, з направлення копії позовної заяви з доданими до неї документами на адресу відповідачів, оскільки не відповідає наведеним вище вимогам законодавства, що в свою чергу не дає можливості суду встановити, виконання позивачами вимог пункту 1 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України.
Правовий висновок щодо необхідності наявності номеру поштового відправлення на описі вкладення у цінний лист, викладені у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.12.2020 у справі №916/2110/20.
Щодо зменшення розміру судового збору за подання позовної заяви, суд зазначає наступне.
Звертаючись до суду з позовом, ОСОБА_1 , просить суд зменшити розмір судового збору до 7985,72 грн на підставі Закону України «Про судовий збір», у зв`язку із тим, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача фізичної особи за попередній календарний рік.
Зазначає, що єдиним отриманим його доходом за минулий рік була пенсія у розмірі 159 714,46 грн, в підтвердження чого подав виписку з АТ КБ «Приватбанк» за період з 01.01.2020 по 31.12.2020.
Відповідно до ч.2 ст.123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Порядок і розмір сплати судового збору в Україні встановлено Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ч.1 ст.4 ЗУ "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За приписами статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру судовий збір встановлюється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 8 ЗУ "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Згідно з ч. 2 ст. 8 ЗУ "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Поряд з цим, особа, яка заявляє клопотання про зменшення судового збору, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Оцінюючи фінансовий стан особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (рішення ЄСПЛ у справах: «Княт проти Польщі» («Kniat v. Poland») від 26 липня 2005 року; «Єдамскі та Єдамска проти Польщі» («Jedamski and Jedamska v. Poland») від 26 липня 2005 року).
Клопотання ОСОБА_1 мотивоване відстуністю коштів для сплати судового збору у повному обсязі, а також випискою з АТ КБ «Приватбанк».
Суд зазначає, що згідно п. 2 ч. 1 розділу V наказу Міністерства фінансів України від 29.09.2017 №822 „Про затвердження Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків" до Державного реєстру включаються: дані про фізичних осіб стосовно суми нарахованих та/або отриманих доходів; сума нарахованих та/або сплачених податків; інформація про податкову знижку та податкові пільги платника податків.
Відповідно до ч.ч.1, 2 вказаного наказу фізична особа, яка зареєстрована у Державному реєстрі чи в окремому реєстрі Державного реєстру, може отримати відомості про себе, наявні у Державному реєстрі. Відомості з Державного реєстру є документом, який безоплатно надається контролюючим органом за зверненням фізичної особи (представника) щодо отримання відомостей про себе з Державного реєстру та свідчить про наявність або відсутність відомостей про таку особу в Державному реєстрі.
Суд вважає, що один лише пенсійний вік ОСОБА_1 не є доказом його перебування у тяжкому фінансовому стані. Виписка з АТ КБ «Приватбанк» не є належним доказом стосовно розміру доходу (відсутності доходу) за попередній календарний рік та підтвердженням обставин для зменшення судового збору, у зв`язку з чим відсутні підстави для задоволення клопотання про зменшення судового збору.
Позивачем не зазначено про відсутність інших, крім пенсії, доходів, що він міг би підтвердити відповідною довідкою Державної фіскальної служби України.
З огляду на вищезазначене суд доходить висновку про відмову у задоволенні клопотання позивача про зменшення розміру судового збору.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Таким чином, подавши вказаний позов позивач мав сплатити судовий збір в розмірі:
-2270,00 грн за позовні вимоги нематеріального характеру;
-76 970,19 грн за позовні вимоги матеріального характеру
Однак, позивачем до позовної заяви додано квитанцію б/н від 05.05.2021 про сплату судового збору в сумі лише 7985,72 грн.
Відтак несплаченою залишилась сума судового збору в розмірі 71 254,47 гривень.
Зважаючи на відсутність документів, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, суд дійшов висновку про невідповідність позовної заяви вимогам п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ст.174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 174, 234, Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зменшення судового збору за подання позовної заяви.
2. Позовну заяву ОСОБА_1 до відповідача 1 Приватного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод», відповідача 2 Компанії «BARLENCO LTD» (Барленко ЛТД), відповідача 3 Компанії «METINVEST B.V.» (Метінвест Б.В.) про визнання правочину недійсним, застосування наслідків недійсності правочину, стягнення збитків залишити без руху.
3. ОСОБА_1 усунути встановлені при поданні позовної заяви недоліки, а саме надати суду:
-докази відправлення копії позовної заяви і доданих до неї документів Барленко ЛТД (Barlenco LTD) та Метінвест Б.В. (METINVEST B.V.) за адресою його місцезнаходження;
- суду належним чином оформлений опис вкладення у поштовий конверт або письмові пояснення з цього приводу;
-докази сплатити судового збору в розмірі 71 254,47 грн.
4.Встановити позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня вручення даної ухвали.
5. Роз`яснити ОСОБА_1 , що при невиконанні вимог даної ухвали, позовна заява вважається неподаною та повертається заявнику.
Ухвала набрала чинності з дати підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Е.В. Зекунов