ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
ПРО ЗАКРИТТЯ ПІДГОТОВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ ОСОБА_1 СПРАВИ ДО СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ ПО СУТІ
03.05.2018р. Справа №910/22858/17
за позовом: Публічного акціонерного товариства «Сбербанк», м.Київ
до відповідача: Державного підприємства «Донецька залізниця», м.Донецьк
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Київ
про стягнення 68139502,01 доларів США, що еквівалентно 1857993189,66 грн
Суддя : Паляниця Ю.О.
Секретар судового засідання: Бикова Я.М.
У засіданні суду брали участь:
від позивача: ОСОБА_2 - за дов.
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: ОСОБА_3 - заст. нач. юр. служ.
Позивач , Публічне акціонерне товариство «Сбербанк», м.Київ звернувся до господарського суду міста Києва з позовною заявою до Державного підприємства «Донецька залізниця», м.Донецьк про стягнення заборгованості за основною сумою кредитної лінії за договором про відкриття кредитної лінії №70-В/11/66/ЮО від 29.12.2011р. у розмірі 68139502,01 доларів США, з яких 54945202,05 доларів США – заборгованість за основною сумою кредитної лінії, 13194299,96 доларів США – заборгованість за процентами за користування кредитними коштами.
Ухвалою господарського суду м.Києва від 19.12.2017р. за вказаним позовом відкрито провадженні у справі №910/22858/17 за правилами загального позовного провадження, а у відповідності до ухвали від 17.01.2018р. справу №910/22858/17 скеровано за підсудністю до господарського суду Донецької області.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 06.02.2018р. прийнято зазначену справу до провадження.
Згідно з ухвалою від 15.03.2018р. до участі у розгляді справи в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача було залучено Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», м.Київ.
В силу норм ст.181 Господарського процесуального кодексу України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.
Відповідно до ч.1 ст.177 Господарського процесуального кодексу України завданнями підготовчого провадження є:
1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу;
2) з'ясування заперечень проти позовних вимог;
3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів;
4) вирішення відводів;
5) визначення порядку розгляду справи;
6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
За змістом ч.3 ст.177 вказаного нормативно-правового акту підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
За приписами п.3 ч.2 ст.185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Враховуючи, що судом здійснено усі можливі та достатні дії для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті, з огляду на відсутність підстав для відкладення підготовчого засідання, приймаючи до уваги, що строк підготовчого провадження мав закінчитись 07.05.2018р. (з урахуванням продовження ухвалою від 15.03.2018р.), суд дійшов висновку про доцільність закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті у судовому засіданні 15.05.2018р.
Клопотання №4/2022/910/22858/17 від 02.05.2018р. відповідача про відкладення розгляду справи у зв’язку з перебуванням єдиного представника підприємства на лікарняному, підлягає залишенню без задоволення з урахуванням наступного.
Стаття 42 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони. При цьому, норми ст.43 вказаного кодексу зобов’язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Як визначено у ч.1 ст.202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки (п.2 ч.3 ст.202 Господарського процесуального кодексу України).
При цьому, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Згідно із п.3.9.2 постанови №18 від 26.12.2011р. пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. Господарський суд з урахуванням обставин конкретної справи може відхилити доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу щодо відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю його представника (з причин, пов'язаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т. п.). При цьому, господарський суд виходить з того, що у відповідних випадках такий учасник судового процесу не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника згідно з частинами першою – п’ятою статті 28 ГПК, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами. Неможливість такої заміни представника і неможливість розгляду справи без участі представника підлягає доведенню учасником судового процесу на загальних підставах (статті 32 – 34 ГПК), причому відсутність коштів для оплати послуг представника не може свідчити про поважність причини його відсутності в судовому засіданні.
Твердження відповідача про перебуванням єдиного представника підприємства на лікарняному не можуть бути належною підставою для відкладення розгляду справи, враховуючи, що відповідач не був позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами.
Наразі, відповідачем до клопотання №4/2022/910/22858/17 від 02.05.2018р. не надано належних та допустимих доказів перебування представника Державного підприємства «Донецька залізниця» на лікарняному. Надана суду копія листка непрацездатності АДГ №434113 від 02.05.2018р., виданого ОСОБА_4 (довіреність №Н-01/198 від 18.05.2017р.), завірена Комісаровою, яка діяла від імені Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця». Документів на підтвердження наявності у вказаної особи повноважень на вчинення відповідних дій від імені відповідача чи третьої особи матеріали справи не містять.
Разом з цим, слід зазначити, що у клопотанні відповідача не йдеться про відкладення саме підготовчого засідання. При цьому, зважаючи на встановлену Господарським процесуальним кодексом України стадійність судового процесу у справах, які розглядаються за правилами загального позовного провадження, розгляд справи не є завершеним з прийняттям судом рішення про закриття підготовчого провадження. Відтак, відповідач не позбавлений права та можливості з’явитись у судове засідання з розгляду справи по суті з метою захисту своїх прав та законних інтересів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.120, 177-185, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд –
У Х В А Л И В:
Закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 15.05.2018р. о 15:30 год., який відбудеться у приміщенні суду (кім.318, третій поверх).
Запропонувати учасникам справи направити в судове засідання своїх представників, повноваження яких оформити відповідно до вимог, викладених у ст.60 Господарського процесуального кодексу України, та надати суду документи, що підтверджують повноваження представників.
Присутність учасників справи у судовому засіданні є обов’язковою (ч.1 ст.120 Господарського процесуального кодексу України).
Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі «Судова влада України» (dn.arbitr.gov.ua).
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення/підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Ю.О.Паляниця