УХВАЛА
08 червня 2022 року
м. Київ
Справа № 910/22858/17
Провадження № 12-5гс22
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Власова Ю. Л.,
суддів Британчука В. В., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Желєзного І. В., Золотнікова О. С., Катеринчук Л. Й., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Ткачука О. С., Штелик С. П.,
розглянувши заяву представника Акціонерного товариства «Українська залізниця» - адвоката Єрьомічевої Аліни В`ячеславівни про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду при розгляді касаційної скарги Акціонерного товариства «Українська залізниця» на ухвалу Господарського суду Донецької області від 25 березня 2021 року (суддя Паляниця Ю. О.) та постанову Східного апеляційного господарського суду від 18 травня 2021 року (у складі колегії: головуючий суддя Медуниця О. Є., судді Гребенюк Н. В., Зубченко І. В.)
за скаргою Акціонерного товариства «Українська залізниця» (далі - АК «Українська залізниця»)
на бездіяльність Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі - Відділ ДВС)
у справі № 910/22858/17
за позовом Акціонерного товариства «Сбербанк»
до Державного підприємства «Донецька залізниця»,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця»,
про стягнення 68 139 502,01 дол. США, що еквівалентно 1 857 993 189,66 грн, і
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 28 квітня 2022 року справу № 910/22858/17 прийнято та призначено до розгляду на 15 червня 2022 року о 10 годині 00 хвилин у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням її учасників.
08 червня 2022 року до Великої Палати Верховного Суду надійшла заява представника АК «Українська залізниця» - адвоката Єрьомічевої Аліни В`ячеславівни про участь у судовому засіданні, призначеному у справі № 910/22858/17 на 15 червня 2022 року на 10 годину 00 хвилин, у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою програмного забезпечення «EasyCon».
Відповідно до частин першої - третьої статті 197 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи. Учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС) затверджено рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21.
Відповідно до абзацу 1 пункту 45 ЄСІТС підсистема відеоконференцзв`язку забезпечує учасникам справи можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою свого Електронного кабінету та власних технічних засобів; у приміщенні іншого суду - за допомогою технічних засобів суду; в установі попереднього ув`язнення, установі виконання покарань або медичному закладі - за допомогою технічних засобів, наявних у відповідній установі.
За наявності в суді технічної можливості учасник справи у порядку, встановленому процесуальним законом, може брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою власних технічних засобів. Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву (пункт 46 ЄСІТС).
При цьому, для проведення судових засідань у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, особа попередньо має бути зареєстрована в Електронному кабінеті (пункт 49 Положення про ЄСІТС).
Суд ухвалює рішення про можливість проведення засідання в режимі відеоконференції за умови наявності в суді відповідної технічної можливості (наявність обладнання та можливість його використання у визначені день і час).
Згідно із частиною п`ятою статті 197 ГПК України ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
З урахуванням викладеного, а також враховуючи те, що Велика Палата Верховного Суду має технічну можливість провести судове засідання в такий спосіб (за допомогою програмного забезпечення «EasyCon») у визначені дату і час, заява представника АК «Українська залізниця» підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 197, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Велика Палата Верховного Суду,
УХВАЛИЛА:
1. Заяву представника Акціонерного товариства «Українська залізниця» - адвоката Єрьомічевої Аліни В`ячеславівни про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів - задовольнити.
2. Забезпечити участь представника Акціонерного товариства «Українська залізниця» - адвоката Єрьомічевої Аліни В`ячеславівни у судовому засіданні у справі № 910/22858/17, призначеному на 15 червня 2022 року о 10 годині 00 хвилин у режимі відеоконференції за допомогою програмного забезпечення «EasyCon».
3. Роз`яснити представнику Акціонерного товариства «Українська залізниця» - адвоката Єрьомічевої Аліни В`ячеславівни, що: для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції вона зобов`язана зайти та авторизуватися в системі відеоконференцзв`язку за допомогою програмного забезпечення «EasyCon» за 10 хвилин до часу судового засідання; активувати технічні засоби (мікрофон, навушники та камера) та перевірити їх працездатність шляхом тестування за допомогою системи відеоконференцзв`язку; очікувати запрошення секретаря судового засідання до участі в судовому засіданні; що ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Ю. Л. Власов Судді: В. В. Британчук Л. М. Лобойко І. В. Григор`єва К. М. Пільков М. І. Гриців О. Б. Прокопенко Д. А. Гудима Л. І. Рогач Ж. М. Єленіна О. М. Ситнік І. В. Желєзний В. М. Сімоненко О. С. Золотніков І. В. Ткач Л. Й. Катеринчук О. С. Ткачук Г. Р. Крет С. П. Штелик