Справа № 2-438/12
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.05.2012 м. Вижниця
Вижницький районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді Кибич І.А.
з участю секретаря Козубовській О.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вижниця цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лукавецької сільської ради, Вижницького району Чернівецької області про визнання права власності на спадкове майно,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом про визнання права власності на спадкове майно до відповідача Лукавецької сільської ради, Вижницького району Чернівецької області.
Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла - ОСОБА_3. Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку з надвірними будівлями та господарськими спорудами, що розташований в АДРЕСА_1.
За життя, а саме, 23.08.1994 року склала заповіт, згідно якого все своє майно вона заповіла - йому. Крім нього спадкоємців за законом та осіб, які мають право на обов'язкову частку в спадковому майні не має.
Він як спадкоємець за заповітом, своєчасно прийняв спадщину, оскільки вступив в управління та володіння спадковим майном, звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Однак не може отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом, оскільки відсутні правовстановлюючі документи, які б підтверджували право власності на вищевказане нерухоме майно.
Просить визнати за ним право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та господарськими спорудами, що розташовані за адресою АДРЕСА_1.
До початку розгляду справи від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у відсутності позивача та його представника, просить позовні вимоги задовольнити.
До початку розгляду справи від представника відповідача Лукавецької сільської ради надійшла заява, в якій вони позовні вимоги визнають в повному об'ємі та просять справу розглядати без участі представника сільської ради.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному об'ємі.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла - ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, копією свідоцтва про народження, копією паспорта. Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку з надвірними будівлями та господарськими спорудами, що розташований в АДРЕСА_1.
17 квітня 2003 року від імені ОСОБА_3 був складений заповіт, згідно якого все своє майно вона заповіла своєму онукові - позивачу ОСОБА_1, який не скасовувався та не змінювався, що підтверджується копією заповіту.
Крім позивача ОСОБА_1 спадкоємців за законом та осіб, які мають право на обов'язкову частку в спадковому майні не має, що підтверджується довідкою Лукавецької сільської ради №06.05-222 від 10.05.2012 року, матеріалами спадкової справи.
З довідки Лукавецької сільської ради №06.05-222 від 10.05.2012 року, вбачається, що згідно запису в по господарській книзі №23 особовий рахунок НОМЕР_1, стор.29 за 2001-2005 року ОСОБА_3, дійсно була власником житлового будинку, що розташований за адресою АДРЕСА_1, який побудовано в 1950 році. За життя ОСОБА_3 свідоцтво про право власності не отримувала.
З копії технічного паспорту на будинок, вбачається, що житловий будинок в АДРЕСА_1, 1950 року побудови, вартістю 16121,00 грн., оформлений на ім'я ОСОБА_3
Згідно ст.524 ЦК УРСР (в редакції 1963 р.) "Спадкування здійснюється за законом і за заповітом".
Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР в редакції 1963 року, який діяв на час спірних правовідносин, встановлено, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.549 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) позивач ОСОБА_1 є таким, що прийняв спадщину після смерті бабусі ОСОБА_3, вказане підтверджується матеріалами спадкової справи.
Відповідно до ст.548 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) прийнята спадщина визнається належною спадкоємцю з часу відкриття.
Таким чином, позивач прийняв спадщину, оскільки вступив в управління та володіння спадковим майном, звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, але в зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на будинок йому було відмовлено, що підтверджується постановою про відмову у вчинені нотаріальних дій від 08.05.2012 року.
Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи зазначені вимоги закону, а також з урахуванням наведених вище досліджених судом доказів, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному об'ємі.
При цьому судом не встановлено порушення нічиїх прав.
Керуючись ст.ст. 524, 548, 549 ЦК УРСР (в редакції 1963 р.), ст.ст. 392, 1234-1236, 1268, 1270 ЦК України, ст.ст.10, 60, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, а саме, на житловий будинок з належними до нього надвірними будівлями та господарськими спорудами, що розташований в АДРЕСА_1, який належав померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення - з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Чернівецької області через Вижницький районний суд Чернівецької області.
СУДДЯ: