Справа № 2/542/11443/11
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.02.2012 року Пролетарський районний суд м. Донецька в складі :
Головуючої судді Ульяніч І.В.
при секретарі Михайловській Р.О.,
за участю позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 " Про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, спричиненних злочином»,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 “про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, спричиненних злочином», вказуючи, на те, що 16.06.2010 року, приблизно в 23.40 годин, ОСОБА_2 у стані алкогольного сп»яніння, завдав йому тілесні ушкодження, наніс 2 удари металевим предметом по голові, чим спричинив: рану лівої лобової області, струс головного мозку, рану верхній губи сліва, з проникнення до ротової порожнини, откол коронок 11,21,22,31,32 зубів, з розвитком посттравматичного періодоніта цих зубів, з необхідністю їх видалення, що відносяться до тілесних ушкоджень середньої тяжкості, що спричинило втрату працездатності більше 10%, але не більше 30%. Крім того, відповідач ОСОБА_2 незаконно заволодів його транспортним засобом.
Вироком Пролетарського районного суд м. Донецька від 20.05.2011 року відповідач ОСОБА_2 був засуджений за ст.. 122 ч. 1 та с. 1 ст. 289 КК України до 3 років обмеження волі, із випробувальним строком на 2 роки.
Позивачу була спричинена матеріальна та моральна шкода, яка полягає в придбанні медикаментів для лікування, необхідності протезування, а моральна шкода обумовлена стражданнями через пошкодження здоров»я, в трату роботи, негативні наслідки, шрами. Матеріальна шкода, яка була завдана позивачу складає 46421,84грн., із них: 42000 грн. необхідність протезування, а 4421,84 грн. витрати на лікування, та моральна шкода 25000 гривень.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1, підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві. Крім того, пояснив, що в результаті злочину він зазнав матеріальну шкоду та моральні страждання. Через пошкодження здоров»я позивачу завдано фізичних та моральних страждань. Витрати понесені на лікування складають в розмірі 4421,84 гривень, вартість необхідного протезування становить 42000 грн., моральна шкода - 25000 грн..
У судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 позов не визнав, пояснив суду, що він визнає матеріальну шкоду, яка підтверджена відповідними чеками на придбання ліків та 1000 грн. в якості відшкодування моральної шкоди. Також пояснив, що в якості відшкодування матеріальної шкоди їм було виплачено позивача приблизно 3000 грн., згідно чеків.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню за наступних підстав.
У відповідності зі ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно вироку Пролетарського районного суд м.Донецька від 20.05.2011 року відповідач ОСОБА_2 був засуджений за ст.. 122 ч. 1 та с. 1 ст. 289 КК України до 3 років обмеження волі, із випробувальним строком на 2 роки. За зазначеною справою позивач ОСОБА_1 був потерпілою особою. (а.с.4-6).
Відповідно фіскальним чекам загальна вартість матеріального збитку, заподіяного позивачу у результаті злочину: на придбання лікарських засобів було витрачено 4421 гривню 84 копійки. (а.с.18-20).
Згідно довідки Медичного стоматологічного центру, при відвідуванні стоматолога ОСОБА_1 було встановлено, що для відновлення зубних рядів методами імплантації та послідуючого протезування складає 42000 грн.(а.с. 12).
Відповідно до копій чеків наданих відповідачем, вбачається, що ним було сплачено в якості відшкодування шкоди 3055,35 грн.. Зазначена сума підлягає відрахуванню із 4421 гривні 84 копійки, та стягненню з відповідача підлягає сума 1366,49 грн. ( 4421,84 грн. 3055,35 грн.) (а.с.21).
Не підлягає стягненню на користь позивача сума 42000 грн., яку позивач вважає за необхідне на протезування, так як не довів в судовому засіданні необхідність саме такого виду протезування.
Відповідно до ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у фізичному болю та душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у звязку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров»я.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 ЦК України - розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Відповідно до ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, моральна шкода відшкодовується незалежно від вини, особи яка її завдала, коли шкода завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров»ю або смертю особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки.
Згідно ст. 1168 ЦК України - моральна шкода, завдана каліцтвом або іншим ушкодженням здоровя, може бути відшкодована одноразово або шляхом здійснення щомісячних платежів.
Згідно ст. 1195 ЦК України -фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоровя фізичній особі, зобовязана відшкодувати потерпілому заробіток (дохід), втрачений ним внаслідок втрати чи зменшення професійної або загальної працездатності, а також відшкодувати додаткові витрати, викликані необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, придбання ліків, протезування, стороннього догляду тощо. У разі каліцтва або іншого ушкодження здоровя фізичної особи, яка в момент завдання шкоди не працювала, розмір відшкодування визначається виходячи з розміру мінімальної заробітної плати. Шкода, завдана фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоровя, відшкодовується без урахування пенсії, призначеної у звязку з втратою здоровя, або пенсії, яку вона одержувала до цього, а також інших доходів.
Суд вважає, що позивачу була завдана моральна шкода, у зв»язку із пошкодженням здоров»я та частковою втратою працездатності.
Відповідно до п. 9 Постанови Пленуму Верховного суду України № 4 від 31.03.1995 року ”Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди” розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоровя потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
В частині відшкодування моральної шкоди, суд вважає, що позивачу ОСОБА_1 були спричинені моральні страждання та переживання з приводу ушкодження здоров»я та часткової втрати працездатності, які настали внаслідок злочинних дій відповідача ОСОБА_2, тому суд вважає, що з нього потрібно стягнути суму за спричинену моральну шкоду, на користь позивача в розмірі 10000 грн..
Керуючись вищевикладеним, Постановою Пленуму Верховного суду України № 4 від 31.03.1995 року ”Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди” суд вважає, що достатньою сумою, яка здатна компенсувати фізичні та моральні страждання ОСОБА_1 є сума у 10000 гривень, виходячи із характеру, тривалості страждань та негативних наслідків.
Таким чином, на підставі досліджених в судовому засіданні доказів, в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що з відповідача необхідно стягнути в рахунок відшкодування заподіяної матеріальної шкоди 1366,49 грн., а також в рахунок відшкодування моральної шкоди 10000 грн..
Згідно ст. 88 ЦПК України, суд вважає за необхідне судові витрати по справі покласти на відповідача, тому що позивач при зверненні до суду був звільнений від сплати судового збору, тому з відповідача на користь держави необхідно стягнути 214,60 грн..
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 10, 88, 213, 214, 215 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 «Про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, спричиненних злочином» - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування матеріальної шкоди, спричиненої злочином затрати на лікування в розмірі - 1366,49 гривень, та в рахунок відшкодування моральної шкоди в розмірі 10000 грн..
Стягнути з ОСОБА_2 судовий сбір на користь держави в розмірі 214,60 грн..
У задоволені іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Пролетарський районний суд м. Донецька. Апеляційна скарга на рішення суду подається у письмовій формі протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі , але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:підпис І.В.Ульяніч
Копія вірна: Суддя: Секретар: