ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
_____________________________________________________________________________________________
У Х В А Л А
про повернення апеляційної скарги
03 червня 2024 рокум. ОдесаСправа № 916/2951/23Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Таран С.В.,
Суддів: Богатиря К.В., Поліщук Л.В.,
розглянувши апеляційну скаргу Громадської організації "Центр захисту інвалідів"
на рішення Господарського суду Одеської області від 14.03.2024, прийняте суддею Желєзною С.П., м. Одеса, повний текст складено 27.03.2024,
у справі №916/2951/23
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Дінаре"
до відповідача: Громадської організації "Центр захисту інвалідів"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Виробничо-торгівельної фірми "Галатея" у виді дочірнього підприємства
про витребування майна
ВСТАНОВИВ:
У червні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Дінаре" звернулось з позовом до Громадської організації "Центр захисту інвалідів", в якому просило стягнути (витребувати з володіння) відповідача на користь позивача рухоме майно (корпоративні права) у вигляді 100% частки у статутному капіталі Виробничо-торгівельної фірми "Галатея" у виді дочірнього підприємства.
За вказаною позовною заявою місцевим господарським судом 02.08.2023 відкрито провадження у справі №916/2951/23 та залучено до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Виробничо-торгівельну фірму "Галатея" у виді дочірнього підприємства.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 14.03.2024 у справі №916/2951/23 (суддя Желєзна С.П.) позов задоволено; стягнуто (витребувано з володіння) Громадської організації "Центр захисту інвалідів" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дінаре" частку у розмірі 100% статутного капіталу Виробничо-торгівельної фірми "Галатея" у виді дочірнього підприємства; стягнуто з Громадської організації "Центр захисту інвалідів" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дінаре" судовий збір у сумі 634356,64 грн.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Громадська організація "Центр захисту інвалідів" звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Одеської області від 14.03.2024 у справі №916/2591/23 скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Між тим, звертаючись з апеляційною скаргою, скаржником не було подано доказів сплати судового збору у передбачених чинним законодавством порядку і розмірі та документа, що підтверджує повноваження особи, яка підписала апеляційну скаргу (відсутній підпис адвоката в ордері), а також допущено недоліки в оформленні апеляційної скарги (невірно вказано номер справи, в межах якої судом першої інстанції було прийнято оскаржуване рішення).
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду у складі головуючого судді Таран С.В., суддів: Богатиря К.В., Поліщук Л.В. від 22.04.2024 у справі №916/2951/23 зазначену апеляційну скаргу залишено без руху; апелянту встановлено строк для усунення недоліків його апеляційної скарги: 10 днів з дня вручення даної ухвали.
02.05.2024 до суду апеляційної інстанції від Громадської організації "Центр захисту інвалідів" надійшла заява б/н від 02.05.2024 (вх.№1636/24 від 02.05.2024) про усунення недоліків, в якій зазначено правильні реквізити оскаржуваного рішення (зокрема, номер справи 916/2951/23) та до якої додано копію підписаного адвокатом Бочеваром Михайлом Павловичем ордеру серії ВН№1355677 від 16.04.2024, згідно з яким даний адвокат надає скаржнику правову допомогу у Південно-західному апеляційному господарському суді.
Таким чином, скаржником усунуто виявлені судом апеляційної інстанції недоліки в оформленні апеляційної скарги та документа, що підтверджує повноваження особи, яка підписала апеляційну скаргу.
Крім того, у заяві про усунення недоліків б/н від 02.05.2024 (вх.№1636/24 від 02.05.2024) апелянтом було заявлено клопотання про продовження строку для усунення недоліків його апеляційної скарги в частині сплати судового збору.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.05.2024 задоволено клопотання Громадської організації "Центр захисту інвалідів" про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги в частині сплати судового збору, викладене у заяві про усунення недоліків б/н від 02.05.2024 (вх.№1636/24 від 02.05.2024); продовжено Громадській організації "Центр захисту інвалідів" строк для усунення недоліків апеляційної скарги на рішення Господарського суду Одеської області від 14.03.2024 у справі №916/2951/23, а саме: для сплати суми судового збору, визначеної в ухвалі Південно-західного апеляційного господарського суду від 22.04.2024 про залишення апеляційної скарги без руху, на 10 днів з дня отримання даної ухвали про продовження процесуального строку.
Колегія суддів зауважує, що з 05.10.2021 офіційно розпочали функціонування три підсистеми (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: "Електронний кабінет", "Електронний суд", підсистема відеоконференцзв`язку, у зв`язку з чим відповідно до частини шостої статті 6 Господарського процесуального кодексу України адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування та суб`єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
За умовами частини сьомої статті 6 Господарського процесуального кодексу України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
В силу пункту 17 глави 1 розділу ІІІ Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (далі Положення) особам, які зареєстрували "Електронний кабінет", суд надсилає документи у справах, в яких такі особи беруть участь, в електронній формі шляхом їх надсилання до "Електронного кабінету" таких осіб або в інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Згідно з пунктом 37 глави 2 наведеного розділу підсистема "Електронний суд" забезпечує можливість автоматичного надсилання матеріалів справ в електронному вигляді до електронних кабінетів учасників справи та їхніх повірених. До електронних кабінетів користувачів надсилаються у передбачених законодавством випадках документи у справах, які внесені до автоматизованої системи діловодства судів та до автоматизованих систем діловодства, що функціонують в інших органах та установах у системі правосуддя. Документи у справах надсилаються до електронних кабінетів користувачів у випадку, коли вони внесені до відповідних автоматизованих систем у вигляді електронного документа, підписаного кваліфікованим підписом підписувача (підписувачів), чи у вигляді електронної копії паперового документа, засвідченої кваліфікованим електронним підписом відповідального працівника суду, іншого органу чи установи правосуддя.
Таким чином, з 05.10.2021, тобто з дати початку функціонування таких підсистем ЄСІТС як "Електронний кабінет" та "Електронний Суд", зазнав змін існувавший до цього порядок вчинення процесуальних (або інших) дій, передбачений, зокрема, підпунктами 17.1, 17.5, 17.14 підпункту 17 пункту 1 розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України, у тому числі порядок вручення судових рішень. Відтак з 05.10.2021 вручення судом судових рішень особам, які зареєстрували Електронний кабінет, здійснюється в електронній формі шляхом надсилання судових рішень до електронного кабінету таких осіб.
Відповідно до інформації з Комп`ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" Громадська організація "Центр захисту інвалідів" зареєструвала свою офіційну електронну адресу в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі та звернулася з даною апеляційною скаргою в електронній формі з використанням системи "Електронний суд", а відтак апелянт станом на час постановлення ухвали Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.05.2024 про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги у справі №916/2951/23 мав свій зареєстрований електронний кабінет, через який отримав доступ до цієї справи (зокрема, до документів та судових рішень у цій справі).
У випадку, якщо особа (учасник справи) зареєструвала свій Електронний кабінет, електронна форма вручення їй судових рішень є обов`язковою та пріоритетною щодо письмової форми вручення, яка, на відміну від електронної форми, може бути реалізована судом у зазначеному випадку лише за окремою заявою учасника справи.
Саме така правова позиція суду касаційної інстанції викладена в ухвалах Верховного Суду від 06.03.2023 у справі №916/3104/21 та від 17.05.2023 у справі №910/15120/20.
Господарський процесуальний кодекс України не покладає на суд обов`язку направляти учаснику справи копію судового рішення у паперовій формі, у випадку, якщо особа зареєструвала свій Електронний кабінет, має доступ до функціонуючих підсистем та документів у межах відповідної справи.
Як вбачається з довідки про доставку документа в кабінет електронного суду, яка сформована за допомогою Комп`ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду", ухвала Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.05.2024 про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги у справі №916/2951/23 була надіслана скаржнику до його електронного кабінету та доставлена останньому 03.05.2024 о 19:39.
У пункті 2 частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України зазначено, що днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, що ухвала Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.05.2024 про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги у справі №916/2951/23 була отримана скаржником 06.05.2024 (робочий день, наступний за днем відправлення вказаної ухвали).
Відтак кінцевий строк для усунення недоліків апеляційної скарги сплив 16.05.2024.
Станом на 03.06.2024 від апелянта будь-яких заяв чи клопотань про усунення недоліків, поданих на виконання ухвали Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.05.2024 у справі №916/2951/23, не надходило.
За умовами частини другої статті 260 Господарського процесуального кодексу України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу у вигляді залишення апеляційної скарги без руху.
Згідно з частиною четвертою статті 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулась із позовною заявою.
З огляду на те, що Громадською організацією "Центр захисту інвалідів" у встановлений судом апеляційної інстанції строк не у повному обсязі усунуто недоліки апеляційної скарги, зазначені в ухвалі суду від 22.04.2024, а саме: не сплачено визначену апеляційним господарським судом суму судового збору, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає поверненню.
В силу частини другої статті 9 Закону України "Про судовий збір" суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до вказаної норми суд апеляційної інстанції перевірив зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України та встановив, що в Комп`ютерній програмі "Діловодство спеціалізованого суду" у реєстрі підтверджень оплат із Казначейства не зафіксована сплата скаржником судового збору за розгляд апеляційної скарги у справі №916/2951/23, що також свідчить про те, що апелянтом не усунуто недоліки його скарги, які слугували підставою для залишення її без руху.
Положеннями частини восьмої статті 260 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що копія ухвали про повернення апеляційної скарги надсилається учасникам справи у порядку, визначеному статтею 242 цього Кодексу; скаржнику надсилається копія ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами; копія апеляційної скарги залишається в суді апеляційної інстанції.
Додатково колегія суддів роз`яснює скаржнику, що повернення апеляційної скарги не перешкоджає повторному зверненню з нею до апеляційного господарського суду у разі усунення недоліків, що стали підставою для повернення цієї апеляційної скарги, оскільки право особи на апеляційне оскарження може бути реалізовано лише за умови дотримання вимог процесуального законодавства.
Керуючись статтями 174, 232-235, 260 Господарського процесуального кодексу України, Південно-західний апеляційний господарський суд
УХВАЛИВ:
Повернути Громадській організації "Центр захисту інвалідів" апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Одеської області від 14.03.2024 у справі №916/2951/23 з доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтями 288, 289 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддяС.В. Таран
СуддяК.В. Богатир
СуддяЛ.В. Поліщук