ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
"08" березня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/2951/23
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Босової Ю.С.
За участю представників сторін:
Від позивача: Приміч Д.В. на підставі ордеру; Шаркова Н.Р. на підставі ордеру;
Від відповідача: Сабліна Ю.С. на підставі ордеру;
Від третьої особи: не з`явився;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву громадської організації „Центр захисту інвалідів" (вх. № 2179/24 від 18.01.2024) про повернення на стадію підготовчого провадження, подану по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Дінаре до громадської організації „Центр захисту інвалідів", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: виробничо-торгівельної фірми „Галетея у виді дочірнього підприємства, про стягнення (витребування з володіння) корпоративних прав,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Дінаре (далі по тексту ТОВ „Дінаре) звернулось до господарського суду із позовною заявою до громадської організації „Центр захисту інвалідів (далі по тексту ГО „Центр захисту інвалідів) про стягнення (витребування з володіння) відповідача корпоративних прав у вигляді 100% частки у статутному капіталі виробничо-торгівельної фірми „Галатея у виді дочірнього підприємства (далі по тексту ВТФ „Галатея). Позовні вимоги обґрунтовані фактом неналежного виконання відповідачем зобов`язань, прийнятих на себе за умовами договору купівлі-продажу корпоративних прав №4 від 16.03.2017р. в частині оплати вартості придбаних корпоративних прав, вартість яких складає 42 290 442,59 грн.
Ухвалою суду від 02.08.2023 дана справа була призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження із залученням до участі у дану справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ВТФ „Галатея.
Ухвалою від 26.12.2023 судом було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
18.01.2024 до суду від ГО „Центр захисту інвалідів надійшла заява (вх. № 2179/24) про повернення до стадії підготовчого провадження у справі №916/2951/23 з метою розгляду заявлених відповідачем заяв та клопотань на стадії підготовчого провадження у підготовчому судовому, з`ясування в учасників справи чи заявлені ними усі їх заяви та клопотання щодо наданих до суду доказів, чи наявні у них інші докази на підтвердження своєї правової позиції, встановлення порядку з`ясування обставин справи та встановлення їх доказами для можливості переходу до розгляду справи №916/2951/23 по суті.
В обґрунтування поданого клопотання ГО „Центр захисту інвалідів було наголошено, що з 20.12.2023 до 26.12.2023 ТОВ «Дінаре» згідно даних підсистеми «Електронний суд» було подано 8 заяв/клопотань, які були розглянуті судом. Натомість, 2 подані ГО «Центр захисту інвалідів» заяви не були розглянуті судом. ГО „Центр захисту інвалідів зазначає також, що судом було приєднано докази перед закриттям підготовчого судового засідання, у зв`язку з чим, учасники не мали можливості для подання будь-яких заяв щодо доказів. Таким чином, позивач надав 25.12.2023 свої докази, які були прийняті судом без урахування думки ГО „Центр захисту інвалідів, що свідчить про надання судом переваги позивачу.
Відповідач також наводить аргументи про безпідставність приєднання судом документів позивача, які, за переконанням відповідача, є фальшивими; не з`ясування судом у відповідача та інших учасників справи про можливість завершення підготовчого провадження у справі; не врахування категорії даної справи, регулювання правовідносин правом іншої держави, складення документів на англійській мові, що потребує їх перекладу; не вирішення судом питань, які необхідно з`ясувати у межах підготовчого судового засідання у справі згідно з приписами ст. 177 ГПК України; не надання оцінки заяві відповідача про застування строків позовної давності. Викладене вище у своїй сукупності, за висновками відповідача, є підставою для повернення на стадію підготовчого провадження.
01.02.2024 до суду від ТОВ «Дінаре» надійшли заперечення, відповідно до яких позивач просить суд відмовити у задоволенні заяви відповідача про повернення на стадію підготовчого провадження з огляду на наявність у ГО „Центр захисту інвалідів можливості протягом 5 місяців подати всі заяви/клопотання. Таким чином, учасники мали достатньо часу для реалізації процесуальних прав в підготовчому провадженні. За таких обставин, заява ГО «Центр захисту інвалідів», за твердженням позивача, про повернення на стадію підготовчого провадження задоволенню не підлягає.
Вирішуючи питання про наявність вагомих обставин, які можуть бути підставою для повернення на стадію підготовчого провадження у межах даної справи та, відповідно, задоволення заяви ГО Центр захисту інвалідів» про повернення на стадію підготовчого провадження, господарський суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1-2 ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Ухвалою суду від 02.08.2023 дана справа була призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.
У підготовчому засіданні 25.12.2023, яке було проведено за участю всіх сторін, судом було оголошено перерву до 26.12.2023 о 14:00 год.
До моменту проведення призначеного судом на 26.12.2023 о 14:00 год. засідання канцелярією були зареєстровані наступні документи: заперечення ТОВ „Дінаре на заяву про відмову від позову, заперечення ТОВ „Дінаре на заяву третьої особи про залучення третьої особи; заява ГО „Центр захисту інвалідів про подання фіктивних документів до справи, виключення документа із числа доказів та винесення окремої ухвали; клопотання третьої особи про направлення судового доручення; клопотання третьої особи про колегіальний розгляд справи.
Призначене судом на 26.12.2023 підготовче засідання розпочалось о 14:10 год. та було завершено о 15:38 год.
У підготовчому засіданні 26.12.2023 судом о 14:58 год. було оголошено протокольну ухвалу, якою задоволено клопотання позивача про залучення доказів; оголошено протокольну ухвалу, якою клопотання третьої особи про витребування доказів залишено без розгляду; оголошено протокольну ухвалу, якою відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про оголошення перерви; оголошено протокольну ухвалу, якою відмовлено третій особі у задоволенні клопотання про колегіальний розгляд; оголошено протокольну ухвалу, якою відмовлено у задоволенні клопотання третьої особи про направлення судового доручення.
Також у підготовчому засіданні 26.12.2023 суд о 15:01 год. вийшов до нарадчої кімнати, після виходу з якої судом приблизно о 15:30 год. було оголошено вступні та резолютивні частини ухвал, якими було відмовлено ГО „Центр захисту інвалідів" у задоволенні заяви про винесення окремої ухвали та виключення документу з числа доказів; відмовлено ГО „Центр захисту інвалідів" та ВТФ „Галатея у задоволенні клопотань про залучення до участі у дану справу ANB International Corporation в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору; відмовлено ТОВ „Дінаре у задоволенні заяви, підписаної ОСОБА_1 в статусі керівника товариства, про відмову від позову та закриття провадження по справі; відмовлено ГО „Центр захисту інвалідів" у задоволенні заяви про зупинення провадження по даній справі. Повні тексти зазначених ухвал були складені судом 01.01.2024.
Крім того, за результатами проведення 26.12.2023 підготовчого засідання судом було оголошено вступну та резолютивну частини ухвали, якою закрито підготовче провадження і призначено справу до розгляду по суті.
Ухвала суду від 26.12.2023 про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті мотивована тривалим знаходженням справи на стадії підготовчого провадження у зв`язку з численними клопотаннями відповідача та третьої особи за межами строку, передбаченого ч. 3 ст. 177 ГПК України та наявністю у сторін достатнього часу для надання власних правових позицій щодо предмета спору.
Господарський суд зазначає, що під час проведення 26.12.2023 підготовчого засідання канцелярією було також зареєстровано заяву ГО „Центр захисту інвалідів" про пропуск строку позовної давності та про залучення до матеріалів справи доказів.
Оскільки заяви ГО „Центр захисту інвалідів" з процесуальних питань були зареєстровані під час проведення судом підготовчого засідання, у суду була відсутня об`єктивна можливість як повідомити про їх надходження іншим учасникам справи, так і розглянути їх у підготовчому засіданні 26.12.2023.
Доводи ГО „Центр захисту інвалідів про відсутність можливості подати пояснення щодо доказів позивача, які були залучені до справи лише 26.12.2023, як на підставу для повернення на стадію підготовчого провадження судом відхиляються з огляду на наступне.
26.12.2023 до суду від відповідача надійшла заява про подання фіктивних документів до справи, виключення документа із числа доказів та винесення окремої ухвали на 5 сторінках; заява про пропуск позовної давності на 4 сторінках; заява про приєднання доказів на 2 сторінках; заява про відвід судді на 8 сторінках. Таким чином, подавши до суду заяви на 19 сторінках ГО „Центр захисту інвалідів стверджує, що вона не мала можливості підготувати пояснення щодо заяви позивача про залучення доказів. Проте, подані ГО „Центр захисту інвалідів заяви свідчать, що відповідачем було визначено пріоритет заяв, які необхідно подати до суду, до переліку якого подання пояснень щодо заяви позивача про залучення доказів вочевидь не входило.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 177 ГПК України завданнями підготовчого провадження є:1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу;2) з`ясування заперечень проти позовних вимог;3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті. Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Орієнтовний перелік дій суду на стадії підготовчого провадження визначений у ст. 182 ГПК України.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Виходячи з наведених процесуальних норм, суд звертає увагу відповідача, що приписами ГПК України взагалі не передбачено обов`язку суду заслуховувати думку сторін щодо можливості закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Господарський суд зазначає, що доводи ГО „Центр захисту інвалідів про закриття судом підготовчого провадження без з`ясування думки сторін з цього приводу свідчать лише про довільне тлумачення відповідачем норм ГПК України, оскільки, за переконанням відповідача, суд обов`язково щоразу під час вчинення тієї або іншої процесуальної дії має запитати думку відповідача, переконатись у поданні відповідачем всіх доказів або можливих клопотань тощо.
ГПК України не ставить можливість закриття підготовчого провадження в залежність від обізнаності сторін із своїми процесуальними правами, а, навпаки, покладає ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій на сторону.
Ухвалою від 02.08.2023 судом було відкрито провадження у справі. У підготовчому засіданні 26.12.2023 судом було закрито підготовче провадження і призначено справу до розгляду по суті. Таким чином, підготовче провадження у справі тривало 5 місяців, а, отже, у ГО „Центр захисту інвалідів було достатньо часу для подання всіх заяв.
Суд зазначає, що за певних обставин закриття підготовчого провадження і призначення справи до розгляду по суті може взагалі не відповідати намірам тієї або іншої сторони. Проте, наміри сторін, які вочевидь не відповідають завданню господарського судочинства, судом до уваги не приймаються та не враховуються.
Крім того, суд звертає увагу, що оцінка заяві ГО „Центр захисту інвалідів про пропуск строку позовної давності буде надана за результатами вирішення спору по суті. При цьому, строки подання вказаної заяви нормами ЦК України не визначені, оскільки у будь-якому випадку вказана заява має бути подана до винесення судом рішення (ч. 3 ст. 267 ЦК України).
Підсумовуючи викладене вище, господарський суд доходить висновку про відсутність вагомих обставин, які можуть бути підставою для повернення на стадію підготовчого провадження, повернення на яку не має порушувати прав інших осіб на своєчасне вирішення судом спору у межах розумних строків, у зв`язку з чим, суд відмовляє ГО „Центр захисту інвалідів" у задоволенні поданої заяви про повернення на стадію підготовчого провадження.
Керуючись ст. ст. 2, 13, 177, 182, 234 ГПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
1.Відмовити громадській організації „Центр захисту інвалідів" у задоволенні заяви про повернення на стадію підготовчого провадження.
Ухвала набрала законної сили 08.03.2024 та не підлягає оскарженню.
Повний текст ухвали складено 13.03.2024.
Суддя С.П. Желєзна