ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
"25" грудня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/2951/23
Господарський суд Одеської області у складі у складі судді Желєзної С.П., розглянувши матеріали позовної заяви ANB International Corporation (вх. №6172/23 від 21.12.2023) як третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору по справі,
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю Дінаре
до відповідача:громадської організації Центр захисту інвалідів
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: виробничо-торгівельної фірми Галатея у виді дочірнього
підприємства
про стягнення (витребування з володіння) корпоративних прав.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Дінаре (далі по тексту ТОВ „Дінаре) звернулось до господарського суду із позовною заявою до громадської організації „Центр захисту інвалідів (далі по тексту ГО „Центр захисту інвалідів) про стягнення (витребування з володіння) відповідача рухомого майна (корпоративних прав) у вигляді 100% частки у статутному капіталі виробничо-торгівельної фірми „Галатея у виді дочірнього підприємства (далі по тексту ВТФ „Галатея). Позовні вимоги обґрунтовані фактом неналежного виконання відповідачем зобов`язань, прийнятих на себе за умовами договору купівлі-продажу корпоративних прав №4 від 16.03.2017р. в частині оплати вартості придбаних корпоративних прав, вартість яких складає 42 290 442,59 грн.
Ухвалою суду від 02.08.2023р. дана справа була призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження із залученням до участі у дану справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ВТФ „Галатея.
21.12.2023 до суду від ANB International Corporation як третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, надійшла позовна заява, відповідно до якої заявник просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Дінаре на користь ANB International Corporation завдану матеріальну та моральну шкоду у розмірі 200 000,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог заявник посилається, зокрема, на видачу в Республіці Латвія незаконних документів на ім`я ОСОБА_1 (який наразі є директором ТОВ „Дінаре ), які нібито підтверджують власність останнього на корпоративні права ANB International Corporation; на викрадення ОСОБА_1 протоколу про прощення боргу відповідача тощо.
Вирішуючи питання про наявність правових підстав для прийняття позовної заяви ANB International Corporation до розгляду у межах даної справи, господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. ч. 1-2, 5 ст. 49 ГПК України треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, подавши позов до однієї або декількох сторін. Про прийняття позовної заяви та вступ третьої особи у справу суд постановляє ухвалу. До позовів третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору у справі, в якій відкрито провадження, застосовуються положення статті 180 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 180 ГПК України відповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву. Зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов`язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.06.2018р. по справі №904/9129/17 дійшла висновку, що за приписами статті 49 ГПК України треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, подавши позов до однієї або кількох сторін. Таким чином, у процесі розгляду господарським судом спору між позивачем і відповідачем третя особа з метою захисту свого права може заявити самостійні вимоги щодо предмета спору, якщо вважає, що саме їй належить право на предмет спору чи його частину. При цьому під предметом спору слід розуміти матеріально-правовий об`єкт, з приводу якого виник правовий конфлікт між позивачем і відповідачем.
Як зазначалось вище по тексту ухвали, предметом заявлених ТОВ „Дінаре позовних вимог є вимоги до ГО „Центр захисту інвалідів про стягнення (витребування з володіння) відповідача рухомого майна (корпоративних прав) у вигляді 100% частки у статутному капіталі ВТФ „Галатея.
Натомість, ANB International Corporation просить суд стягнути з ТОВ „Дінаре завдану матеріальну та моральну шкоду у розмірі 200 000,00 грн.
Таким чином, матеріально-правовий об`єкт, з приводу якого виник правовий конфлікт між ТОВ „Дінаре та ГО „Центр захисту інвалідів, не є тотожним матеріально-правовому об`єкту, вимоги з приводу якого були заявлені ANB International Corporation.
Господарський суд зауважує, що право подання позову третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору для його спільного розгляду з первісним позовом не є абсолютним та може бути реалізовано за умови дотримання загальних правил подання позовів, а також правил пред`явлення позовів, встановлених процесуальним законодавством для третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору.
Згідно з ч. ч. 6, 7 ст. 180 ГПК України зустрічна позовна заява, подана з порушенням вимог частин першої та другої цієї статті, ухвалою суду повертається заявнику. Копія зустрічної позовної заяви долучається до матеріалів справи. У випадку подання зустрічного позову у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, суд постановляє ухвалу про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи звернення ANB International Corporation до господарського суду із позовом до ТОВ „Дінаре про стягнення матеріальної та моральної шкоди, тобто із вимогами, які є відмінними від матеріально-правового об`єкту, з приводу якого виник правовий конфлікт між позивачем та відповідачем, господарський суд дійшов висновку про необхідність повернення позовної заяви ANB International Corporation на підставі ч. 6 ст. 180 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 49, 180, 234 ГПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
1.Повернути ANB International Corporation позовну заяву (вх. №6172/23 від 21.12.2023), пред`явлену до товариства з обмеженою відповідальністю Дінаре про стягнення шкоди у розмірі 200 000,00 грн.
Ухвала набрала законної сили 25.12.2023 та може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її прийняття.
Суддя С.П. Желєзна