ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2019 року Справа № 19/64/2012/5003
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Філіпова Т.Л., суддя Бучинська Г.Б. , суддя Гудак А.В.
розглянувши у порядку письмового провадження без виклику сторін заяву ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Компанія "Нотапс" про ухвалення додаткової постанови щодо розподілу судових витрат у справі №19/64/2012/5003
за апеляційною скаргою Козятинського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області на ухвалу господарського суду Вінницької області від 10.05.2019 р.
за скаргою ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Компанія "Нотапс" на дії та бездіяльність Козятинського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області у справі
за позовом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Компанія "Нотапс"
до Фермерського господарства "ОСОБА_2Д."
про стягнення 24 823,75 грн.
ВСТАНОВИВ:
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.09.2019 р. апеляційну скаргу Козятинського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області на ухвалу господарського суду Вінницької області від 10.05.2019 р. у справі №19/64/2012/5003 - залишено без задоволення, ухвалу господарського суду Вінницької області - залишено без змін.
24.09.2019 року ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Компанія "Нотапс" звернулось до апеляційного суду з клопотанням про розподіл судових витрат у справі №19/64/2012/5003 шляхом стягнення з Козятинського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області витрат на професійну правничу допомогу в суді апеляційної інстанції у розмірі 3 200 грн., з посиланням на положення статей 123, 126, 129 ГПК України. Крім того, просив розгляд клопотання здійснювати без виклику сторін в порядку письмового провадження.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 25.09.2019 р. розгляд заяви ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Компанія "Нотапс" про ухвалення додаткової постанови щодо розподілу судових витрат призначено в порядку письмового провадження. Зобов'язано Козятинський міськрайонний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області у строк до 03.10.2019 р. надіслати до Північно-західного апеляційного господарського суду відзив на заяву ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Компанія "Нотапс" про розподіл витрат на професійну правничу допомогу.
01.10.2019 р. на адресу апеляційного суду від Козятинського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області надійшов відзив на заяву про розподіл витрат на професійну правничу допомогу. У відзиві Державна виконавча служба просить апеляційний суд відмовити в задоволені заяви про покладення на Козятинський МР ВДВС ГТУЮ у Вінницькій області додаткових судових витрат на професійну правничу допомогу.
Розглянувши заявлене клопотання про розподіл судових витрат, в порядку письмового провадження колегія суддів дійшла висновку про його задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до ст.59 Конституції України, що кожен має право на професійну правничу допомогу.
Згідно з ч.1, 2 ст.16 ГПК України, учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Статтею 123 ГПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Пунктом 1 ч.1 ст.26 Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі – Закон) встановлено, що адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
У відповідності до ст.30 Закону, гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами (ч.1, 2 ст. 126 ГПК України).
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч.3 ст.126 ГПК України).
Частиною 8 статті 129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Отже, необхідною умовою для вирішення питання про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу є наявність доказів, які підтверджують фактичне здійснення таких витрат учасником справи.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 09.10.2018 р. між відповідачем ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Компанія "Нотапс" (замовником) та адвокатом ОСОБА_3 (виконавець) укладено договір про надання адвокатських послуг №09-10-2018.
Згідно акта здачі-приймання виконаних робіт, щодо надання адвокатських послуг (правової допомоги) від 19.09.2019 р. сторони підтвердили, що виконавцем надано, а замовником прийнято правничу допомогу згідно переліку наданих послуг на суму 3200,00 грн. Претензії щодо виконання наведеного обсягу правничої допомоги у сторін відсутні.
На підтвердження понесення витрат на правову допомогу заявником надано квитанцію №0.0.1471217225.1 від 20.09.2019 р. про сплату 3200 грн. за надані послуги.
Вирішуючи питання про розподіл витрат, пов'язаних з наданням правничої допомоги адвокатом, суд враховує, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Суд не має право втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
Разом з тим, для включення всієї суми гонорару та фактичних витрат у відшкодування за рахунок відповідача має бути встановлено, що такі витрати позивача були необхідними, а розмір є розумний, виправданий, що передбачено у ст.126 ГПК України та у ст.30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Тобто, суд зобов'язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою.
Суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Згідно із ст.15 ГПК України, суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов’язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Таким чином, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява N19336/04, п.269).
Враховуючи те, що ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Компанія "Нотапс" підтверджено правовий статус адвоката, наявність доказів фактичного перерахування йому коштів на підставі договору, а також співмірність розміру витрат з наданими послугами та норми ст.ст.126, 129 ГПК України, апеляційний суд дійшов висновку, що витрати ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Компанія "Нотапс" на правову допомогу в сумі 3200 грн. є обґрунтованими та покладаються на Козятинський міськрайонний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.
Пунктом 3 частини 1 статті 244 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд, який ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Враховуючи викладене, а також те, що в постанові Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.09.2019 р. у справі №19/64/2012/5003 не було вирішено питання щодо розподілу витрат на професійну правничу допомогу, суд вважає за необхідне прийняти додаткову постанову на підставі ст.244 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 123, 126, 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, Північно-західний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Клопотання ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Компанія "Нотапс" про розподіл судових витрат у справі №19/64/2012/5003 - задоволити.
2. Стягнути з Козятинського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій (22100, Вінницька обл., місто Козятин, вул. П. Орлика, будинок 5, код ЄДРПОУ 34939084) на користь ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Компанія "Нотапс" (03187, м.Київ, вул. Академіка Глушкова, будинок 40, корпус 5, офіс 526, код ЄДРПОУ 38964292) 3200,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
3. Видачу наказу доручити господарському суду Вінницької області.
4. Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений ст.ст. 286-291 Господарського процесуального кодексу України.
5. Матеріали оскарження ухвали господарського суду Вінницької області від 10.05.2019 р. у справі №19/64/2012/5003 повернути господарському суду Вінницької області.
Повний текст постанови складений "03" жовтня 2019 р.
Головуючий суддя Філіпова Т.Л.
Суддя Бучинська Г.Б.
Суддя Гудак А.В.