ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
23.06.2015 року Справа № Б26/161-09
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Кощеєва І.М. (доповідач)
суддів: Бахмат Р.М., Коваль Л.А.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Товарної біржі "Депорт"
на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 20.05.2015 року
у справі № Б26/161-09
за заявою Відкритого акціонерного товариства "Криворізький завод гірничого машинобудування", м. Кривий Ріг
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 20.05.2015 року у справі № Б26/161-09 (суддя - Камша Н.М.) призначено судове засідання на 11.06.2015 року. Зобов'язано громадянина ОСОБА_1 подати відзив на заяву ліквідатора, докази в обґрунтування заперечень, подати для огляду у судовому засіданні оригінал договору купівлі - продажу від 20.03.15р. та акту приймання - передачі майна від 20.03.15р. (належні чином засвідчені копії - до справи). Зобов'язано ТБ "Депорт" як організатора торгів подати відзив на заяву та подати для долучення до справи про банкрутство належним чином засвідчені копії документів, щодо організації та проведення аукціону с продажу частини майна банкрута - лоту № 3, (оригінали документів - для огляду у судовому засіданні).
Не погодившись з вказаною ухвалою, Товарна біржа "Депорт" подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 20.05.2015 року у даній справі.
Одночасно в апеляційній скарзі скаржник просить поновити пропущений процесуальний строк на подачу апеляційної скарги. Проте, дане клопотання не може бути розглянуто, оскільки існують правові підстави для відмови у прийнятті поданої апеляційної скарги.
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного господарського суду, ознайомившись з матеріалами справи та апеляційної скарги дійшла висновку про необхідність відмови в прийнятті апеляційної скарги з наступних підстав.
Згідно із статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на судовий захист, апеляційне та касаційне оскарження.
Статтею 129 Конституції України встановлено основні засади судочинства, якими, зокрема, є забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частини 1 статті 91 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Ухвали місцевого господарського суду оскаржуються в апеляційному порядку окремо від рішення господарського суду лише у випадках, передбачених статтею 106 цього Кодексу.
Згідно статті 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених законом, мають право на
апеляційне та касаційне оскарження судового рішення, а також на перегляд справи Верховним Судом України.
Отже, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення ставиться в залежність від положень закону.
Таким чином, Господарський процесуальний кодекс України, а у справах про банкрутство - Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" повинні містити імперативні норми про те, в яких випадках особа має право оскаржити рішення суду в апеляційному чи касаційному порядку.
Згідно з пунктом 1-1 Прикінцевих та перехідних положень (Х розділ) Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закон) (в редакції, що діє з 19.01.2013 року) положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено після набрання чинності цим Законом. Положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Оскільки, провадження у даній справі було порушено 12.06.2009 року, а постанова про визнання боржника банкрутом прийнята судом 21.03.2013 року, то при розгляді справи судом застосовуються положення Закону, в редакції, що діє з 19.01.2013 року.
Відповідно до частини 2 статті 8 Закону в апеляційному порядку можуть бути оскаржені постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, усі ухвали місцевого господарського суду, прийняті у справі про банкрутство, крім випадків, передбачених Господарським процесуальним кодексом України та цим Законом.
Зі змісту оскаржуваної ухвали господарського суду від 20.05.2015 року вбачається, що вона винесена для забезпечення подальшого руху справи про банкрутство.
Слід зазначити, що Господарський процесуальний кодекс України та Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачають оскарження ухвал, спрямованих на забезпечення подальшого руху справи. Вказана ухвала суду виноситься з метою створення умов для належного проведення процедур банкрутства та забезпечення реалізації прав учасників провадження у справі.
Виходячи з наведеного, ухвали місцевого господарського суду, які не можуть бути оскаржені, виключають їх перегляд в апеляційному порядку.
За наведених обставин, ухвала місцевого господарського суду від 20.05.2015 року, оскарження якої не передбачено Господарським процесуальним кодексом України та Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", не може бути предметом апеляційного перегляду. В зв'язку з цим, в прийнятті апеляційної скарги слід відмовити, сплачений судовий збір необхідно повернути скаржнику.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 62, частиною 1 статті 91, частиною 2 статті 99, статтями 86, 106 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В:
Відмовити Товарній біржі "Депорт" в прийнятті апеляційної скарги на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 20.05.2015 року у справі № Б26/161-09.
Повернути Товарній біржі "Депорт" судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 609,00 грн., сплачений згідно квитанції № 0.0.398205263.1 від 16.06.2015 року.
Апеляційну скаргу з додатками, всього на 14 аркушах, в тому числі квитанцію № 0.0.398205263.1 від 16.06.2015 року про сплату судового збору та конверт, повернути скаржнику.
Головуючий суддя І.М. Кощеєв
Суддя Р.М. Бахмат
Суддя Л.А. Коваль