УХВАЛА
22 грудня 2020 року
м. Київ
Справа № 914/1535/13
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Банаська О. О. - головуючого, Білоуса В. В., Васьковського О. В.
розглянув матеріали касаційної скарги ОСОБА_1
на ухвалу Західного апеляційного господарського суду від 07.09.2020
у складі колегії суддів Желіка М. Б. (головуючого), Галушко Н. А., Орищин Г. В.
у справі за заявою Публічного акціонерного товариства "Піреус Банк МКБ"
до Дочірнього підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "УРС" "Єврогурт"
про банкрутство
ВСТАНОВИВ:
07.10.2020 ОСОБА_1 звернулася безпосередньо до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду із касаційною скаргою на ухвалу Західного апеляційного господарського суду від 07.09.2020 у справі № 914/1535/13 про відмову у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 .
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи № 914/1535/13 визначено склад колегії суддів: Банасько О. О. (головуючий), Білоус В. В., Васьковський О. В., що підтверджується витягом з протоколу передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями.
У зв`язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді (судді-доповідача) Банаська О. О. протягом листопада-грудня 2020 року, раніше вирішити питання щодо відкриття касаційного провадження у даній справі не видавалося можливим.
Перевіривши матеріали касаційної скарги, Верховний Суд вважає за необхідне залишити її без руху з огляду на таке.
Щодо невідповідності касаційної скарги вимогам процесуального закону
Виходячи з приписів частини другої статті 292 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, вона залишається без руху.
Статтею 290 ГПК України передбачені обов`язкові вимоги до форми і змісту касаційної скарги.
Згідно з частиною другою статті 290 ГПК України у касаційній скарзі повинно бути зазначено:
1) найменування суду касаційної інстанції;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає касаційну скаргу, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, за наявності;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) судові рішення, що оскаржуються;
5) підставу (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 287 цього Кодексу підстави (підстав).
У разі подання касаційної скарги на підставі пункту 1 частини другої статті 287 цього Кодексу в касаційній скарзі зазначається постанова Верховного Суду, в якій викладено висновок про застосування норми права у подібних правовідносинах, що не був врахований в оскаржуваному судовому рішенні.
У разі подання касаційної скарги на підставі пункту 2 частини другої статті 287 цього Кодексу в касаційній скарзі зазначається обґрунтування необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду.
У разі подання касаційної скарги на судове рішення, зазначене у пунктах 2 і 3 частини першої статті 287 цього Кодексу, в касаційній скарзі зазначається обґрунтування того, в чому полягає неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення (рішень);
6) вимоги особи, яка подає скаргу;
7) дата отримання копії судового рішення суду апеляційної інстанції, що оскаржується;
8) перелік доданих до скарги документів.
До касаційної скарги додаються: 1) докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції, за наявності; 2) документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону (частина третя статті 290 ГПК України). Якщо касаційна скарга подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення від сплати судового збору.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до приписів ГПК України учасники справи, маючи намір добросовісної реалізації належного їм права на касаційне оскарження судового рішення, повинні забезпечити неухильне виконання вимог процесуального закону, зокрема, стосовно строку подання касаційної скарги, її форми та змісту.
Скаржник повинен розуміти, що призначення Верховного Суду як найвищої судової установи в Україні - це, у першу чергу, формування обґрунтованої правової позиції стосовно застосування всіма судами у подальшій роботі конкретної норми матеріального права або дотримання норми процесуального права, що була неправильно використана судом і таким чином спрямувати судову практику в єдине і правильне правозастосування (вказати напрямок у якому слід здійснювати вибір правової норми); на прикладі конкретної справи роз`яснити зміст акта законодавства в аспекті його розуміння та реалізації на практиці в інших справах з вказівкою на обставини, що потрібно враховувати при застосуванні тієї чи іншої правової норми, але не нав`язуючи, при цьому, нижчестоящим судам результат вирішення конкретної судової справи.
Перевіркою щодо форми та змісту касаційної скарги на відповідність вимогам статті 290 ГПК України встановлено, що касаційна скарга ОСОБА_1 не містить: (1) інформації щодо інших учасників справи (пункт 3 частини другої цієї статті); (2) вказівки на підставу (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 287 цього Кодексу підстави (підстав) та її змістовного обґрунтування (пункт 5 частини другої цієї статті); (3) дати отримання копії судового рішення суду апеляційної інстанції, що оскаржується (пункт 7 частини другої цієї статті); (4) перелік доданих до скарги документів (пункт 8 частини другої цієї статті).
До того ж, скаржниця не додала до касаційної скарги (1) докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції та (2) документи, що підтверджують сплату судового збору, або не обґрунтувала підстави звільнення її від сплати судового збору.
Частиною другою статті 292 ГПК України визначено, якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.
Згідно з вимогами частини другої статті 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відтак, оформлена без додержання вказаних вище вимог статті 290 ГПК України касаційна скарга ОСОБА_1 підлягає залишенню без руху на підставі частини другої статті 292 ГПК України з наданням строку для усунення вказаних недоліків.
Щодо пропуску строку на касаційне оскарження
Відповідно до статті 288 ГПК України касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення. Строк на касаційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині четвертій статті 293 цього Кодексу.
Згідно з цією нормою суд касаційної інстанції, у кожному конкретному випадку, з урахуванням конкретних обставин пропуску строку, оцінки доводів щодо причин їх пропуску, має надати мотивований висновок щодо поважності чи неповажності причин пропуску такого строку.
Як роз`яснив Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 03.04.2008 зі справи "Пономарьов проти України", вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави. Однією із таких підстав може бути, наприклад, неповідомлення сторін органами влади про прийняті рішення у їхній справі. Проте навіть тоді можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Отже, можливість поновлення судом касаційної інстанції пропущеного строку не є необмеженою, а вирішення цього питання пов`язується із наявністю поважних причин пропуску строку та належним їх обґрунтуванням.
ОСОБА_1 оскаржує у касаційному порядку ухвалу про відмову у відкритті апеляційного провадження, постановлену Західним апеляційним господарським судом 07.09.2020, отже останній день строку для подання касаційної скарги на вказану ухвалу припав на 27.09.2020.
Натомість, касаційну скаргу ОСОБА_1 надіслала до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду лише 07.10.2020, тобто з пропуском строку, встановленого зазначеними вище процесуальними нормами.
Проте, скаржниця питання про поновлення строку на касаційне оскарження не порушує та доказів, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного судового рішення до касаційної скарги не додала.
Верховний Суд зауважує, що учасник справи має право на поновлення пропущеного строку, якщо доведе поважність причин його пропуску, тобто заявить відповідне обґрунтоване клопотання, зазначивши об`єктивні та непереборні обставини, що унеможливили своєчасне звернення із касаційною скаргою, та долучить докази на підтвердження поважності причин пропуску строку на касаційне оскарження.
Відповідно до частини третьої статті 292 ГПК України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 288 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку.
Не подання скаржником у визначений судом строк заяви про поновлення строку на касаційне оскарження або визнання судом наведених у цій заяві підстав для поновлення строку на касаційне оскарження неповажними є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі згідно з частиною першою статті 293 ГПК України
З огляду на наведене, суд касаційної інстанції зазначає, що на виконання вимог цієї ухвали ОСОБА_1 пропонується усунути вказані вище недоліки касаційної скарги відповідно до вимог статті 290 ГПК України та подати обґрунтовану заяву про поновлення строку на касаційне оскарження і докази на її підтвердження.
Неусунення або неповне (неналежне) усунення зазначених недоліків протягом установленого строку матиме наслідком повернення касаційної скарги на підставі частини п`ятої статті 292 ГПК України.
Також суд касаційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що статтею 291 ГПК України передбачено обов`язок особи, яка подає касаційну скаргу, надіслати іншим учасникам справи копію цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, листом з описом вкладення.
Проте, до касаційної скарги ОСОБА_1 не додано докази надіслання цих матеріалів на адресу Дочірнього підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "УРС" "Єврогурт", арбітражного керуючого, всіх кредиторів боржника а також інших учасників у справі про банкрутство згідно із абзацом 24 частини першої статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства.
Враховуючи, що такі недоліки не можуть бути підставою для залишення касаційної скарги без руху відповідно до статті 292 ГПК України, суд касаційної інстанції вважає за необхідне зобов`язати скаржницю надати докази надіслання іншим учасникам справи копії касаційної скарги і доданих до неї документів протягом 5 днів з дня отримання цієї ухвали.
Принагідно суд доводить до відома скаржниці, що у разі невиконання вимог суду щодо надання належних доказів надсилання копії касаційної скарги і доданих до неї документів (у випадку їх долучення до скарги) іншим учасникам справи, судом можуть бути застосовані заходи процесуального примусу в порядку, передбаченому главою 9 розділу І ГПК України.
На підставі викладеного та керуючись статтями 174, 234, 235, 288, 290, 292, 326 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Західного апеляційного господарського суду від 07.09.2020 у справі № 914/1535/13 залишити без руху.
2. Надати скаржниці строк для усунення недоліків касаційної скарги тривалістю 10 днів з дня вручення копії цієї ухвали.
3. Попередити скаржницю про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною четвертою статті 174 Господарського процесуального кодексу України, а саме у разі невиконання вимог ухвали, у строк встановлений судом, касаційна скарга вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із касаційною скаргою.
4. Зобов`язати ОСОБА_1 протягом 10 днів з дня отримання цієї ухвали подати суду докази надіслання іншим учасникам справи копії касаційної скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, листом з описом вкладення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий О. О. Банасько
Судді В. В. Білоус
О. В. Васьковський